G'Kar

Rasa: narn
Pohlavie: muž
Vek: 64 (49 pozemských rokov)
Výška: 6' 1"
Váha: 220 libier
Farba vlasov: nemá
Farba očí: červené

História

G'Kar sa narodil na narnskom domovskom svete okolo pozemského roku 2201. Vtedy dostal len dočasné meno.

G'Kar vyrastal ako obeť centaurskej okupácie Narny. Keď mal päť rokov, strávil šesť dní v bunkre počas centaurského bombardovania, ako odplaty za vzburu.

O niekoľko rokov neskôr G'Karova rodina pracovala ako sluhovia v centaurskej rodine v meste G'Kamazad. Dúfali v útek z Narny, ale nemohli utiecť kvôli zdraviu G'Karovej matky. Jedného dňa G'Karov otec náhodou rozlial horúce jedlo na ich centaurskú pani. Jej manžel ho nechal za to tri dni visieť na strome. Ignorujúc rozkazy, G'Kar sa šiel na otca pozrieť. Ten mu povedal, že je na neho pyšný. Požiadal G'Kara, aby bojoval s Centaurmi a bol tým, čím jeho otec nemohol byť. Po otcovej smrti G'Kar utiekol a začal zabíjať Centaurov.

V roku 2209 ukončili Centauri okupáciu Narny. Narni začali znova budovať svoj svet, rozhodnutí nikdy nedovoliť ďalšiu inváziu.

Na konci desiateho roku života si G'Kar vybral svoje meno. "G'Kar" označuje nasledovníka G'Quanu.

Počas Pozemsko-Minbarijskej vojny predávali Narni Ľuďom zbrane. V roku 2247 dojednal G'Kar tajné stretnutie medzi Zemou, reprezentovanou Johnom Sheridanom a Dr. Stephenom Franklinom, a Minbarmi, reprezentovanými Anla'Shok Na Lennonom. Keď sa Londo Mollari dozvedel o tajnom stretnutí zahrňujúcom Narnov a Ľudí, predpokladal že ide o dodávku zbraní a nechcel, aby si Narni a Ľudia vybudovali bližšie vzťahy. Prikázal preto centaurskej lodi zničiť narnskú loď a zbombardovať bunker, kde sa odohrávalo stretnutie. Lenonn bol smrteľne ranený a Minbariovia ostatných zajali. G'Kar bol okamžite prepustený.

G'Kar dosiahol najvyššie pozície v narnskej politike. V roku 2253 sa dostal do Tretieho okruhu Kha'Ri, narnského vládnuceho zboru. V tom istom roku mu jeho družka porodila dcéru menom G'Ryka.

Kha'Ri ustanovila G'Kara ich veľvyslancom na Babylone 5. Bola to obrovská česť, pretože narnskou stratégiou v tej dobe bolo vytvoriť aliancie na posilnenie ich pozície proti Centaurom.

Veľvyslanec

V roku 2256 prišiel G'Kar na Babylon 5 ako narnský veľvyslanec. Londo Mollari ho okamžite spoznal ako Narna zo svojich snov, ktorý ho nakoniec zabije. To len dodalo palivo nepriateľstvu, ktoré už horelo medzi Narnmi a Centaurmi.

V januári 2257 sa Narni spriahli s členom minbarijského klanu Veterné meče, poručíkom Laurel Takashimovou a možno aj ďalšími na zavraždenie vorlonského veľvyslanca Kosha a obvinenie komandéra Jeffreyho Sinclaira. Narnská loď priviezla minbarijského atentátnika na Babylon 5 a G'Kar sa s ním skontaktoval. G'Kar predniesol Koncilu Babylonu 5 žiadosť o vydanie Sinclaira na vorlonský domovský svet. Vydieral centaurského veľvyslanca Mollariho, aby hlasoval za jeho žiadosť a kontaktoval vorlonskú vládu na zaistenie si splnomocenstva.

G'Kar kontaktoval tiež minbarijskú veľvyslankyňu Delennovú dúfajúc, že využije búrlivú situáciu ako ospravedlnenie na vytvorenie aliancie medzi ich vládami. Keď ho odmietla, G'Kar urazil Šedý koncil. Delennová odpovedala napadnutím G'Kara gravitačným prsteňom a musel jej sľúbiť, že už nikdy nespomenie Šedý koncil.

G'Kar v tom čase kontaktoval aj telepatku Lytu Alexanderovú. Narni nemali žiadnym telepatov a G'Kar chcel kúpiť Lytinu DNA, aby s jej pomocou obnovili telepatický gén na Narne. Navrhoval buď priame párenie alebo DNA vzorku, čo by zmenšilo platbu kvôli nákladom na vývoj klonu. Lyta nemala záujem.

G'Karov návrh na priame párenie bolo skôr jeho prianie, než rozkaz jeho vlády. G'Kar mal totiž slabosť pre ľudské ženy a Babylon 5 mu dal príležitosť rozšíriť svoje obzory.

Napätie vyvrcholilo vo februári 2258, kedy Narni dobili Ragesh 3 od Centaurov. G'Kar škodoradostne obhajoval narnskú pozíciu, ale nasledujúci mesiac uzavreli on a Londo Euphratskú zmluvu na urovnanie konfliktu.

G'Karova prvá attaché, Ko'Dath, zomrela pri záhadnej nehode vzduchového uzáveru len niekoľko dní po prílete na Babylon 5. Jej náhrada, Na'Toth, pomohla G'Karovi poraziť Tu'Pariho, atentátnika Thenta Makur aby ho zabil za Du'Roga, starého politického nepriateľa.

Ako popredný narnský nasledovník G'Quana na Babylone 5 bol G'Kar zodpovedný za vedenie svojich ľudí dodržiavať náboženský obrad nazývaný Dni G'Quana. Tento obrad vyžadoval rastlinu známu ako G'Quan Eth. Keď bola v roku 2258 G'Karova rastlina zničená pri incidente krátko pred obradom, dostal Londo Mollari odplatu za Ragesh 3 tým, že vlastnil na stanici túto rastlinu. Našťastie komandér Sinclair nakoniec situáciu vyriešil.

V auguste 2258 navštívil G'Kara pán Morden a položil mu otázku Tieňov, "Čo chcete?". G'Kar si želal zničenie Centaurov, ale na druhej strane bolo jeho jediným cieľom bezpečnosť Narny. G'Karov nedostatok ničivých ambícií ušetril Narnov od toho, aby sa stali spojencami Tieňov.

Keď Tiene zničili v januári 2259 narnskú základňu v Kvadrante 37, G'Kar odcestoval na Narnu zistiť viac. Mal podozrenie ohľadom útoku a bál sa, že na scénu vstúpila nová sila... alebo sa vrátil starý nepriateľ. Cestoval na niekoľko svetov na Okraji a nakoniec dosiahol Z'Ha'Dum, kde ho napadli stíhačky Tieňov. Vrátil sa na Babylon 5 a študoval Knihu G'Quana, presvedčený, že temné sily popísané v knihe sa vrátili. Upozornil Koncil Babylonu 5 na svoj objav a povedal im, že Narni posielajú bojovú loď k Z'Ha'Dum na potvrdenie jeho príbehu. Londo povedal pánu Mordenovi o bojovej lodi a Tiene ju zničili hneď po jej prílete.

V júni 2259 navštívil Babylon 5 Centaurský cisár Turhan. G'Kar ho plánoval zavraždiť. Avšak predtým než mohol udrieť, utrpel Turhan mŕtvicu. G'Kar sa od doktora Franklina dozvedel, že Cisár plánoval ospravedlniť sa za centaurskú okupáciu Narny. To úplne zmenilo G'Karov postoj a chytil sa šance na mier. Nanešťastie v rovnakom čase zaútočili Tiene na narnskú kolóniu v Kvadrante 14 a Centauri sa sem po útoku presunuli a zabrali ju. G'Kar vyhľadal Londa Mollariho v hneve, ale keď ho kapitán Sheridan zastavil, rozhodol sa radšej pracovať na záchrane narnských životov, než si vynútiť pomstu. O krátku chvíľu vyhlásil, že Narni sú odteraz s Centauri vo vojne.

Niekoľko ďalších mesiacov robil G'Kar čo mohol, aby zaistil vojnovú podporu hľadajúc pomoc od ostatných vlád a protestujúc proti centaurským dodávkam zbraní cez Babylon 5.

V decembri 2259 sa Narni po brutálnych útokoch zbraňami hromadného ničenia Centaurom vzdali. G'Karova dcéra unikla z Narny na Zem a bola adoptovaná ľudskými rodičmi. Uposlúchnuc rozkazy Kha'Ri, požiadal G'Kar o azyl na Babylone 5. Londo Mollari protestoval, že podľa podmienok kapitulácie G'Kar už nie je veľvyslancom a musí sa vrátiť na Narnu a postaviť pred súd. Sheridan a minbarijská veľvyslankyňa Delennová podporili G'Karov azyl, ale bol nútený opustiť komnatu koncilu.

Občan G'Kar

Keďže už nebol veľvyslancom, stal sa G'Kar známy ako Občan G'Kar. Začal organizovať ozbrojený odpor proti centaurskej okupácii narnského domovského sveta. Začal nakupovať zbrane na čiernom trhu. Šéf bezpečnosti Michael Garibaldi mu tajne pomáhal.

Počas prvých dní formovania odporu spochybnil G'Karovu autoritu iný Narn na Babylone 5. G'Kar uzavrel zmluvu, že ak sa mu nepodarí nadviazať komunikáciu s narnským domovským svetom, tak rezignuje na svoju pozíciu. Garibaldi využil Rangerov na doručenie správy z Narny. Táto demonštrácia zdrojov umožnila G'Karovi udržať si vodcovskú pozíciu medzi Narnmi na Babylone 5.

V januári 2260 Centaurmi ustanovená bábková vláda vybrala Na'Fara, aby bol ich veľvyslancom na Babylone 5. Ta'Lon, Narn ktorý bol unesený a zdržaný so Sheridanom Streibmi, bol jeho bodyguardom. Na'Far prikázal G'Karovi okamžite sa vrátiť na Narnu a vyhrážal sa mu zakročením proti rodinám Narnom žijúcich na Babylone 5. G'Kar bol ochotný obetovať sa, ale Narni na Babylone 5 ho presvedčili, aby zostal. Ta'Lon zostal na Babylone 5 aby G'Karovi pomáhal.

Niekoľko ďalších mesiacov počúval G'Kar klebety o Rangeroch a začal mať podozrenie, že Delennová a Ľudia niečo chystajú. Pamätajúc si svoje podozrenie ohľadom návratu temných síl, požičal svoju kópiu Knihy G'Quana Garibaldimu.

Na konci februára 2260 sa G'Kar pokúsil kúpiť množstvo Prachu pre narnské hnutie odporu. Prach bola nebezpečná ilegálna droga, ktorá dočasne sprístupnila telepatické sily. G'Kar bol nepriaznivo ovplyvnený vzorkou Prachu, ktorú testoval. Začal besnieť, uniesol Londa Mollariho a napadol ho fyzicky i telepaticky. Veľvyslanec Kosh sa nepozorovane priblížil k pomätenému G'Kar a ukázal mu víziu G'Lana, anjelskej postavy z G'Karovho náboženstva. V jeho vízii sa G'Kar naučil, že Narni boli umierajúci ľudia, ale stále si môže uctiť pamiatku otcovho posledného želania a umrieť so cťou. Všetky rasy boli v nebezpečenstve, bojujúc o záchranu medzi sebou navzájom a niektorí musia byť obetovaní, aby zachránili ostatných.

Toto bol najvýznamnejší zlom v G'Karovom vývoji. Naučil sa hľadať vyšší cieľ - prežitie všetkých rás, a prijal možnú potrebu sebaobetovania. G'Kar odniesol Londa do Med Labu a vydal sa Bezpečnosti.

G'Kar strávil niekoľko ďalších týždňov vo väzení. Využil tento čas a začal písať o tom, čo videl vo svojej vízii a čo sa z nej naučil. Tieto spisy sa nakoniec stali známe ako G'Karova kniha. G'Kar to nevedel, ale Ta'Lon stál na stráži pred jeho ubikáciou po celý čas čo bol vo väzení.

V apríli 2260 strácal Garibaldi kontrolu nad svojimi bezpečnostnými silami v neprospech Nočnej hliadky a tak prepustil G'Kara z väzenia. G'Kar mu ponúkol pomoc Narnov pri chytení členov Nočnej hliadky a tiež pri udržiavaní mieru na Babylone 5 počas ich absencie. Narni takisto statočne bojovali pri obrane stanice počas pokusu Pozemských síl o jej znovudobitie po vyhlásení samostatnosti.

V júli 2260, po niekoľkomesačnom poskytovaní pomoci Babylonu 5, požiadal G'Kar o vstup do Sprisahania svetla. Delennová mu priznala, že Šedý koncil vedel o návrate Tieňov a neurobil nič, keď Tiene pomáhali Centaurom zničiť Narnov. Keby Minbariovia pomohli, Tiene by konali otvorene skôr a zničili by Narnov úplne. G'Kar vtedy pochopil, že niektorí museli byť obetovaní, aby mohli byť zachránení všetci. Ale nebol schopný odpustiť Delennovej. Tá ho privítala do Vojnovej rady.

Krátko nato priniesla jedna z G'Karových skorších snáh ovocie. Študovaním Knihy G'Quana, ktorú mu G'Kar požičal, Garibaldi usúdil, že telepati boli pre Tiene takou veľkou hrozbou, že Tiene vymazali pred 1000 rokmi narnských telepatov.

Spojenectvá s Londo Mollarim

V decembri 2260 sa G'Kar ocitol v prekvapujúcom spojenectve s Londom Mollarim. Za to, že Londom prepustil 2,000 Narnov z väzenia, G'Kar zorganizoval vraždu Lorda Refu na Narne a naaranžoval na jeho telo dôkaz preukazujúci Refovo spojenie s Narnským hnutím odporu, čím zdiskreditoval Dom Refa.

G'Kar zabezpečil od Gaimov päť 500 megatonových nukleárnych bômb na použitie proti Tieňom. Keď John Sheridan odletel na Z'Ha'Dum s manželkou Annou, vzal so sebou dve z nich.

V januári 2261 si G'Kar všimol, že všetci sa zaujímajú o Sheridanovo zmiznutie na Z'Ha'Dume, a nikoho nezaujíma vyšetrovanie Garibaldiho zmiznutia počas útoku Tieňov na Babylon 5. G'Kar zistil, že časti Garibaldiho Starfury boli predané na Zathrane 7. Napriek faktu, že tento svet ovládali Centaurovia, tam G'Kar letel, aby sa dozvedel viac. Na chvíľu sa k nemu pripojil Marcus Cole, ale kvôli stope sa vrátil na B5, a G'Kara chytili Centaurovia.

G'Kar strašne trpel ako osobné pobavenie pre centaurského cisára Cartagia. Stráže ho brutálne bili a odopierali mu vodu. Avšak to poskytlo G'Karovi jedinečnú pozíciu ako pomôcť svojim ľuďom.

Londo Mollari zahrnul G'Kara do svojho plánu na zavraždenie Cisára Cartagia. Všetci by odleteli na Narnu na G'Karovu verejnú popravu. Na Narne boli stráže lojálne Londovi a Cartagia by mal so sebou len niekoľko svojich osobných strážcov. Londo zariadil, aby G'Karovi oslabili reťaze. V správny čas by G'Kar prelomil svoje reťaze a zamestnal kráľovské stráže, zatiaľ čo Londo zavraždí Cisára. Výmenou za túto pomoc by Londo oslobodil Narnu a stiahol centaurské okupačné sily.

G'Karove čakanie na cestu na Narnu bolo vyplnené ďalším mučením. Cartagia žiadal krik a nariadil, aby zbili G'Kara elektrickým bičom 40-krát alebo kým nezakričí. Štyridsiaty úder by spôsobil smrť. G'Kar zniesol mučenie až po 39-ty úder, kedy konečne prehltol svoju pýchu a vykríkol, aby si zachránil život a mohol byť súčasťou plánu na vraždu cisára. Cartagia takisto prikázal strážam, aby vypichli G'Karovi ľavé oko.

Keď nadišiel deň G'Karovej popravy, Cartagia si všimol, že sú jeho reťaze slabé a prikázal svojim strážam, aby ich nahradili silnejšími. Napriek tomu zhromaždil G'Kar dostatok sily a prelomil svoje putá, čím poskytol potrebné rozptýlenie. Potom čo Cartagiu zavraždil Vir Cotto, Londo dodržal svoj sľub a prikázal Centaurom stiahnuť sa z Narny.

Narni požiadali G'Kara, aby ich viedol, ale on odmietol. Zostal členom Kha'Ri - teraz povýšený do Prvého okruhu - ale netúžil byť diktátorom.

G'Kar sa vrátil na Babylon 5 vo februári 2261 a dostal lekársku opateru Dr. Franklina. O dva mesiace neskôr konečne získal implantát umelého oka. G'Kar bol sklamaný, že sa kozmeticky podobalo ľudskému oku, ale bol príjemne prekvapený zistením, že stále vysiela obraz do implantovanej neurálnej siete aj keď je vybrané z očnej jamky.

Ďalší rok a pol G'Kar a Londo Mollari prekvapujúco spolupracovali pri niekoľkých príležitostiach.

Napríklad v máji 2261 ich spolupráca spočívala v tom, že umožnili Sheridanovi hliadkovať na ich spoločných hraniciach loďami WhiteStar. To oklamalo Ligu nezávislých svetov tak, že požadovali od Sheridana tú istú ochranu. Išlo o krok, ktorý Sheridan chcel, ale Liga ho spočiatku odmietala.

V septembri 2261 prišiel Londo za G'Karom s návrhom na spoločnú deklaráciu podpory pre Sheridana v Pozemskej občianskej vojne. Po dlhšom uvažovaní G'Kar zdráhavo súhlasil s podpísaním deklarácie, ale nie na tú istú stranu ako Londo.

Po skončení Pozemskej občianskej vojny navrhla Delennová založenie Medzihviezdnej aliancie. Zabezpečila si podporu G'Kara a Londa na posmelenie svetov Ligy.

G'Kar urobil menší vpád do svojej chlípnickej minulosti, keď nechal svoje protetické oko na stole počas svadobnej noci Sheridana a Delennovej.

Hlas Medzihviezdnej aliancie

Do roku 2262 sa G'Kar stal známym ako jeden z najvýrečnejších a najbystrejších pisárov Medzihviezdnej aliancie. John Sheridan ho požiadal o napísanie textu na prezidentskú inauguračnú slávnosť a Deklaráciu princípov Aliancie. G'Kar na týchto dokumentoch neúnavne pracoval. Nanešťastie bol donútený niekoľkokrát skrátiť Sheridanov sľub vzhľadom na pokus o vraždu. Ale jeho Deklarácia princípov bola jedným z najkrajších dokumentov aké boli kedy napísané. V jeho srdci bolo uskutočnenie toho, čo G'Kar presadzoval od svojej vízie G'Lana: "Sme jedno."

Po celý čas pritom pokračoval v písaní svojej vlastnej knihy.

Keď Londo Mollari utrpel infarkt, G'Kar držal stráž pred jeho izbou spolu s Virom Cottom. Keď sa Londo prebral z bezvedomia kričiac "Je mi ľúto", G'Kara to hlboko dojalo a vedel, že Londo hovorí k nemu.

V máji 2262 začal Londo Mollari podnikať dlhšie cesty na Centauri Prime. Delennová presvedčila G'Kara, aby ho sprevádzal ako jeho bodyguard, pretože Londo bol najsilnejší zástanca spoluúčasti Centaurov v Medzihviezdnej aliancii.

Počas G'Karovej neprítomnosti na Babylone 5 sa Ta'Lon obával, že mohol byť na Centauri Prime uväznený alebo zabitý. Vstúpil teda do jeho ubikácie a našiel Knihu G'Kara. Keďže existovala len jedna kópia knihy, Kha'Ri mu nariadila, aby s ňou letel na Narnu. Členov Kha'Ri G'Karove slová inšpirovali. Kniha bola poslaná do tlače, kde ju poctivo skopírovali, vrátane škvrny od kávy, ktorú urobil Michael Garibaldi na strane 83. Čoskoro niekoľko stoviek tisíc kópií získalo G'Karovi nasledovníkov po celom Narnskom režime. Niekoľko ďalších mesiacov G'Kar prepísal prvé kapitoly svojej knihy, ktoré pôvodne napísal, keď bol rozhnevanejšou osobou.

V júni 2262 G'Kar zistil, že Na'Toth je stále väznená v podzemí centaurského paláca ako obeť cisárskeho príkazu, ktorý nebol nikdy zrušený. G'Kar a Londo ju prepašovali von a dopravili na narnský domovský svet.

Späť na Babylone 5 počas brakirijského Dňa mŕtvych spal G'Kar v C&C, pretože jeho ubikácia bola v brakirijskej oblasti. Keď sa dozvedel o skúsenostiach tých, ktorí v oblasti prespali, ľutoval svoje rozhodnutie vyhnúť sa tejto udalosti. Počas tohto návratu na stanicu nahradil Dr. Franklin G'Kar protetické oko takým, ktoré kozmeticky ladilo s jeho prirodzeným okom.

V júli 2262 navštívila G'Kara Lyta Alexanderová a pripomenula mu päť rokov starú ponuku na kúpu jej telepatickej DNA. Ponúkla mu mnoho telepatických DNA vzorkov výmenou za peniaze a päť hviezdnych lodí. G'Kar získal súhlas Kha'Ri na jej požiadavky. Ale pred uzavretím dohody požiadal Lytu, aby tiež telepaticky špehovala ostatných veľvyslancov. Lyta odmietla a G'Kar jej prezradil, že to bol len test. Ak by súhlasila, vedel by, že jej nemôže dôverovať. Keďže odmietla, uzavreli pôvodnú dohodu.

G'Kar a Londo sa vrátili na Centauri Prime potom, čo Centaurská republika opustila Medzihviezdnu alianciu v auguste 2262. G'Kar bol ihneď zatknutý. Keď Londo trval na tom, že musia zostať spolu, ocitol sa v tej istej cele ako G'Kar. Zostali tam spolu štyri dni. G'Kar presviedčal Londa, aby odišiel, ale Londo odpovedal, že nemôže odísť bez zradenia svojich princípov. Nakoniec dostal Londo strach, že sa chystá niečo strašného, tak mu G'Kar pomohol odísť bez straty tváre tým, že vyzvracal posledné jedlo, čím vytvoril príšerný smrad.

Ako svoj posledný čin ako slobodný muž, predtým než dostal drakhského strážcu, navštívil Londo G'Kara. Ich vzťah si za niekoľko posledných rokov prešiel mnohým. G'Kar povedal Londovi, že nikdy nemôže odpustiť Centaurom, a Narni nikdy nebudú môcť odpustiť Centaurom, ale G'Kar môže odpustiť Londovi.

Sám

G'Kar sa vrátil na Babylon 5, kde našiel mnoho nasledovníkov, ktorí ho uctievali ako náboženskú ikonu. Doma boli takisto problémy. Kha'Ri žiadala, aby sa G'Kar vrátil na Narnu a viedol ich, alebo aby im prinajmenšom dal svoje požehnanie. Hrozili bojkotovať Medzihviezdnu alianciu, ak sa nevráti.

G'Kar si uvedomil, že musí opustiť Babylon 5, aby unikol svojmu kultu osobnosti. Kúpil si majú vesmírnu loď a pomenoval ju Na'Toth. Takisto si uvedomil, že môže zabiť niekoľko múch jednou ranou. Ponúkol sa, že so sebou odvezie problematickú Lytu Alexanderovú. Druhým problémom, ktorý pomohol vyriešiť, boli správy privezené Tessou Halloranovou, bývalým Číslom jedna Marťanského hnutia odporu. Tie vraveli, že na stanicu priletel vrah, ktorý ma zabiť Michaela Garibaldiho a Lise Hamptonovú-Edgarsovú. G'Kar súhlasil s vystrojením rozlúčkovej slávnosti ako pascou na vraha.

Plán uspel. Nanešťastie sa v dave ukázal druhý vrah, ktorý chcel zabiť G'Kara. Bol to jeho narnský nasledovník, ktorý vyrábal jeho sošky. G'Kar rozbil jednu z jeho sošiek, keď odmietol svojich nasledovníkov za ich adoráciu. Narnov výstrel minul G'Kara, ale zasiahol Lise.

Po rozlúčení sa nahral G'Kar správu pre Ta'Lona žiadajúc ho, aby sa stal narnským veľvyslancom na Babylone 5.

G'Kar a Lyta odleteli na Na'Toth. Zažili spolu mnoho dobrodružstiev a G'Kar dokonca začal skúmať svoje menej vhodné chovanie v skorších rokov v snahe dosiahnuť v živote rovnováhu.

Keď sa jeho cesty s Lytou rozdelili, G'Kar pokračoval v cestovaní medzi hviezdami. Na konci roku 2269 sa vrátil na Narnu, aby sa venoval kontroverznej otázke svojho miesta v Kha'Ri. Jeho dcéra, G'Ryka, bola vychovaná na Zemi s menom Jerrica, ale vrátila sa na Narnu zistiť, kto boli jej rodičia. Keď sa dozvedela, že je dedičkou G'Karovho miesta, ostatní chceli na G'Karovo miesto niekoho vzdialenejšieho ale vychovaného na Narne. G'Kar oslovil Kha'Ri a presvedčil ich, aby dali jeho miesto Jerrice.

G'Kar sa začal pliesť do situácie na Centauri Prime. Prezident Sheridan ho nazýval "kráľova ruka", podľa tých, ktorí vykonávali špinavú prácu pre svojich vodcov. G'Kar poskytoval informácie Sheridanovi, ale prezident sa nikdy nedozvedel, ako ich získal.

Jednou z G'Karových metód bolo zamaskovanie sa a voľný pohyb medzi ľuďmi na Centauri Prime. V septembri 2275 zmaril G'Kar pokus o zavraždenie Ministerského predsedu Durlu, ktorý mohol uškodiť Cisárovi Mollarimu. G'Kara však chytili a niekoľko ďalších rokov strávil v centaurskom Cisárskom paláci.

Časť tohto pobytu strávil ako "hosť" Cisára a časť v menej príjemnejších podmienkach v cele. Aby ukázal Londovi, kto tomu velí, nechal Durla odstrániť G'Karove umelé oko.

V januári 2278, po odhalení Drakhov a výbuchu ich nukleárnych zbraní, ktoré opäť zničili Centauri Prime, bol G'Kar zavolaný do korunnej sály. Londo veľmi pil a G'Karovi sa podarilo na okamih zazrieť jeho strážcu. Londo urobil niekoľko poburujúcich vyhlásení a G'Kar si uvedomil, že sa ho snaží rozzúriť, aby ho zabil.

G'Kar sa skryl, keď pred Londa priviedli stráže Sheridana a Delennovú. Po ich odchode, Londo ich oslobodil, sa vrátil G'Kar do korunnej sály. Na Londovu žiadosť ho G'Kar začal škrtiť. Potom sa prebral strážca a prikázal Londovi škrtiť G'Kara. Dvaja muži - súperi a priatelia - zomreli s rukami okolo kruhu toho druhého, presne ako Londo predvídal.

Kniha G'Kara učinila G'Kara nesmrteľným na Narne a Cisár Vir Cotto tak učinil na Centauri Prime postavením obrovských sôch G'Kara a Londa na opačných stranách hlavného mesta, stojac na stráži a navzájom si strážiac chrbty.

↑ Hore