Minbarijská rasa

Minbari race

Rasa:
Minbari
Typ:
cicavec
Reprodukcia:
sexuálna
Sexuálna dospelosť:
16 rok života
Tehotenstvo:
10 mesiacov
Pôrod:
zvyčajne 1
Priemerná výška:
muži - 1.95 metrov
ženy - 1.58 metrov
Priemerná váha:
muži - 85 kilogramov
ženy - 50 kilogramov
Dĺžka života:
muži - 140 rokov
ženy - 140 rokov
Telepatická schopnosť:
áno - priemerný stupeň P6
Inteligencia:
trieda 6 [IQ - 160 až 190]
Sila:
trieda 5 [muži=100 ženy=65 kg]

Minbariovia sú dvojnohí cicavci s extrémne silnou vnútornou kostrou a môžeme ich rozpoznať podľa plešatých hláv a vyčnievajúceho kostného hrebienku, ktorý je na zadnej časti hlavy, krku a na dolnej časti chrbtice. Nie sú tu zreteľné rasové rozdiely, pretože storočia kríženia viedli k vymiznutiu podrás, zanechajúc tak jediný zjednotený minbarijský národ.

V starovekých dobách tu boli dve odlišné rasy Minbariov, Dolniaci a Horalovia. Horalovia boli obvykle menší než dolniaci, vzhľadom k tomu, že pochádzali hlavne z vrcholov vysokých hôr a severnej pologule minbarijskej domovskej planéty, ktorá je pokrytá polárnym ľadom. Typický horal-muž meral 1.6 metra, zatiaľ čo žena 1.4 metra. Dolniak-muž bol vysoký až 2.2 metra, žena 1.9 metra.

Križovanie sa týchto dvoch rás viedlo k vzniku jedinej pravej rasy Minbariov, hoci niektoré z charakteristických fyzických vlastností vyššie uvedených rás môžeme stále vidieť v niektorých rodoch. Odtiene kože a rozdiely v lícnych krivkách nemôžu už dlhšie byť použité na identifikáciu rôznych rás Minbariov, hoci existujú záznamy naznačujúce, že tieto rozdiely existovali.

Ako väčšina cicavcov, k reprodukcii bez použitia klonovania a genetickej technológie sú potrebné obe polovice rasy, muži i ženy. Vo väčšine prípadov sa Minbariovia berú na celý život. Len vzácne sa Minbariovia rozvedú alebo žijú oddelene, okrem výnimočných prípadov. Dokonca aj keď jeden partner zomrie, je vzácne, aby pozostalý uzavrel nové manželstvo.

Minbarijské ženy nemajú menštruačný cyklus ako ľudské ženy, a do plodného obdobia sa dostanú len raz za sedem štandardných mesiacov. Ak žena neotehotnie, vajíčko je jednoducho vstrebané do okolitého tkaniva maternice. Pár má zvyčajne jedného potomka, je veľmi vzácne, aby sa narodili dvojčatá či trojčatá.

Minbariovia napriek všeobecnému mylnému názoru sú mäsožravé tvory a živia sa širokým výberom zvierat. Takisto dávajú prednosť extrémne pikantným, koreneným jedlám. Je to dané faktom, že minbarijský chuťový a čuchový zmysel je veľmi slabý v porovnaní s ostatnými rasami.

Minbariovia sú oveľa silnejší než ľudia a Centaurovia. Je to dané faktom, že Minbariovia majú neobyčajne hustú kostnú hmotu, takmer dvakrát oproti ľuďom. Minbariovia majú tiež oveľa väčšiu výdrž než ľudia, umožňujúci im prežiť fyzické zranenie a ísť bez jedla dlhšie než priemerný človek.

Jedným z dôvodov, prečo sa Minbariovia tak rýchlo uzdravia je ich neobyčajne komplexný kardiovaskulárny systém. Tento systém môže byť ľahko rozpoznaný podľa veľkých vlásočníc a žíl, zabiehajúcich hlboko pod vonkajšie tkanivo. To poskytuje Minbariom lepší krvný obeh a pomáha im udržovať telesnú teplotu oveľa lepšie než ľuďom, aby prežili nízke teploty na svojej ľadovej planéte. Minbariovia sa okrem toho nepotia, namiesto toho vylučujú tekutinu počas spánku [pozri "Minbarijská hygiena"].

Tento komplexný systém určený na udržanie telesnej teploty povoľuje Minbariom veľmi malé odchýlky pre teplé prostredia. Sú tiež známy tým, že omdlievajú už pri teplote nad 32 stupňov Celzia a teploty nad 40 stupňov spôsobujú smrť v priebehu niekoľkých hodín.

↑ Hore