Babylon Park

Babylon ParkDoteraz najpopulárnejšou paródiou na Babylon 5 je Babylon Park. Vznikol v roku 1998 po krátkom komentári v diskusnej skupine Usenetu rec.arts.sf.tv.babylon5.moderated.

Hoci sa epizóda Medzihry (Interludes and Examinations) pôvodne vysielala 6. mája 1996, až po repríze koncom roku 1997 uviedol Christopher Russo v diskusnej skupine príspevok "Pri G'Quanovi, zabili Kosha!" Bol to odkaz na populárnu frázu nového seriálu, South Park, vysielanom na Comedy Central. (South Park mal premiéru 13. augusta 1997.) Ostatní členovia diskusnej skupiny prispeli rôznymi variáciami ako "Panebože! Zabili Marcusa! Bastardi!" a "V mene Valena! Zabili Dukhata! BASTARDI!" Avšak na rozdiel od ostatných rozšíril Russo svoju myšlienku a vytvoril malú stránku so scenárom rôznych postáv Babylonu 5, ktoré hrali úlohy svojich náprotivkov zo South Parku. Russo začal kresliť pre stránku postavy v Adobe Illustrator a neskôr bol schopný preniesť tieto súbory do Macromedia Flash a animovať ich.

Ako sa jeho stránka medzi fanúšikmi stávala populárnejšou, vytvoril Russo krátky film nazvaný "The Spoohunter Cometh". Išlo o 52-sekúnd dlhú falošnú reklamu na Spoo, obľúbené jedlo spomenuté G'Karom v seriáli. Obsahovala mimozemšťana zabíjajúceho palicou zviera a uvádzajúceho jedlo Spoo v tube a Syrové Spoo. Tento originály krátky film (s niekoľkými grafickými vylepšeniami) možno nájsť na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=hMf15P38BCw.

Počas prác na "The Spoohunter Cometh" kontaktovala Russoa malá produkčná spoločnosť so sídlom v Atlante, NicholsFilm. Chceli použiť jeho postavy na výrobu dlhšieho fan filmu. Russo súhlasil a poskytol im svoje zdrojové súbory a nápady, o ktorých Russo neskôr na svojej stránke povedal, že boli väčšinou nepoužité. NicholsGroup dokončili krátky film nazvaný "Babylon Park: The Movie" a predstavil ho na Dragoncone v Atlante (3.-6. septembra 1998). Tento krátky film nahrala na YouTube jeho režisérka a vidieť ho môžete tu: https://www.youtube.com/watch?v=4_PvyA45S_k.

Počas výroby "Babylon Park: The Movie" prevzal Russo späť kontrolu nad svojim nápadom a začal vyvíjať druhý krátky film pomocou svojej produkčnej spoločnosti, iNFiNiCorp Transgalactic. Chcel začleniť Spoohuntera do filmu. Ďalšie premietanie "Babylon Park: The Movie" po Dragoncone bolo už bez "The Spoohunter Cometh". Russov nový krátky film bol nazvaný "Babylon Park: Episode 000", po čase sa názov zmenil na !Babylon Park: Episode Zot: 4:20 On The Septic Line". Takmer celý ho vyrobil Russo a obsahuje Mr. Mordyho, the Shadow Poo, ktorý predstaví divákom univerzum Babylon Park. Premiéru mal na Vorcon 1 v kalifornskej Pomone (16.-18. októbra 1998). Russo tiež umožnil fanúšikom stiahnuť si film zadarmo z jeho stránky. V súčasnosti ho môže nájsť na YouTube, kam ho Russo tiež nahral: https://www.youtube.com/watch?v=-AR9EeKI4Hg.

Babylon Park zvýšil svoju popularitu počas rôznych premietania na rôznych conoch v roku 1998 a na začiatku roku 1999. Upútal aj niekoľkých hercov zo seriálu. Počas prípravných prác na ďalší projekt nazvaný Frightspace, nadšene začlenil talenty Wayne Alexandera, Robin Atkins Downesa, Patricia Tallmanovej a Jeffrey Willertha ako hlasy do nového filmu. Russovi trvalo 4 mesiace vytvoriť 20 minútový krátky film, paródiu na B5 film s názvom Tretí priestor (Thirdspace). Prvýkrát bol premietaný na Dragone (1.-3. júl 1999). Hoci nie je celá epizod k videniu online, trailer nájdete na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=AWqx4f_w55M.

Posledným oficiálnym krátkym filmov bol "Babylon Park: Grudgematch". Bol vydaný v roku 2000 a produkovaný Jeffrey Willerthom (ktorý hral Kosha v seriáli) a Willerth’s Erthbound Entertainment. Tento film bol paródiou na spinoff Babylonu, seriál Crusade. Vrátili sa Wayne Alexander, Robin Atkins Downes, Pat Tallman a Jeffrey Willerth, k nim sa pridala Maggie Egan (reportérka ISN Reporter). Film tiež obsahuje záverečnú pieseň nazvanú "Enterprising Man" od známeho filkera Tom Smitha. Film vyhral v roku 2002 striebornú trofet Telly Awards.

Poslednou kapitolou príbehu Babylon Park je veľmi krátky klip Spoohuntera Spoo v paródii Internet meme Nyan Cat in 2011.

Babylon Park zostáva najpopulárnejšou paródiou o Babylon 5 a jedným z mála fan filmov vytvorených jeho fandomom.

Oficiálna stránka Babylon Park sa nachádza tu.

Babylon Park: The Movie is copyright 1998 Alyssa Gobelle. All rights pertaining to Babylon Park: The Movie are reserved.
Babylon Park and all related material are copyright 1998 iNFiNiCorpTransgalactic. All rights reserved.

↑ Hore