Znamenia a predtuchy

1x13 - Signs and Portents

Synopsa:
Okrem zjavenia sa záhadného mladého muža, ktorý sa záhadne pýta každého veľvyslanca, čo chce, vyzerá byť všetko na stanici v poriadku až kým nie je blízka loď napadnutá pirátmi, ktorých útoky sa stávajú čoraz viac bezočivejšími. Sinclair vyhlási pohotovosť pre prípad blízkej pirátskej aktivity. Medzitým prilieta mocný Centaur, Lord Kiros, aby prevzdal Oko, legendárny centaurský artefakt, ktorý bol veľmi dlho stratený a nedávno "znovuobjavený" Londom. Netuší, že piráti by radi získali takú cennosť. Kirosova teta, záhadná Lady Ladira, predpovedá zničenie Babylonu 5 a Kirosovu smrť. Keď vyjde na svetlo, že piráti operujú na stanici a unesú Kirosa a Oko, Sinclair rozkáže staničným stíhacím letkám, aby im zabránili v úteku. Vtom priletí obrovská materská loď s vlastným kontingentom stíhačiek a Ladirina predpoveď sa zdá ako bezprostredná istota.
Réžia: Janet Greek
Scenár: J. Michael Straczynski
Hudba: Christopher Franke
Premiéra: 18.05.1994
Prod. č.: 116
Hrajú:
Ardwight Chamberlain (Kosh)
Marianne Robertson (Tech #1)
Ed Wasser (Morden)
Joshua Cox (Corwin)
Lynn "Red" Williams (Stráž)
Robert Silver (Reno)
Héctor Mercado (Pilot)
Douglas E. McCoy (Stíhač #2)
Lee Mathis (Stíhač #1)
Garry Kluger (Muž)
Anita Brabec (Tech #3)
Whip Hubley (Pirát #1)
Fredi Olster (Lady Ladira)
Gerrit Graham (Lord Kiro)
Obsah
Budík zobudí Susan Ivanovú, prichádza do C&C a Sinclairovi na otázku odpovedá, že sa jej vstáva ťažko vždy keď je vonku tma. Vo vesmíre je však stále tma. Pilot Starfury hlási, že ho napadli piráti, no napokon ho aj zničia.
Ivanová a Garibaldi informujú Sinclaira, že piráti sa znova aktivizujú a je len veľmi ťažko ich lokalizovať. Sinclair uloží Garibaldimu ďalšiu úlohu: chce, aby zistil, čo sa stalo počas Bitky o líniu, keď sa na deň stratil. Myslí si, že Minbariovia mu vymazali pamäť, no pamätá si prítomnosť Dellenovej. Chce, aby Garibaldi neoficiálne zistil, čo sa stalo.
Za Londom do baru prichádza obchodník Reno a donesie mu tovar - „Oko“- pradávny symbol šľachty a panovníka stratený pred sto rokmi. Londo si odnáša „Oko“ a pred výťahom sa stretne s G‘Karom. Hádajú sa a napokon im ujde výťah.
G‘Kar sa stretne s pánom Mordenom, ktorý mu dá otázku: „Čo chcete?“. G‘Kar mu odpovie, že chce zničiť Centaurov.
Na stanicu prichádza lord Kiro a lady Ladira, jeho teta a jasnovidka. Hneď po príchode má vidinu o tom, že Babylon 5 bude zničený. Kiro však v súkromí povie Londovi, že jej jasnovideckým víziám neverí, pretože mu predpovedala, že ho zabijú „tiene“. Žiada si vidieť „Oko“ a tak idú do Londovej ubikácie.
Morden je u Dellenovej, ktorá vycíti jeho temné úmysly a vyhadzuje ho.
Londo ukázal Kirovi „Oko“. Ten ho informuje, že vládca už rok nevyšiel z paláca a panuje premiér a ľud je nespokojný. Kira si chce však nárokovať trón keď sa vráti s „Okom“, Londo ho však odrádza.
Pozemská loď je napadnutá pirátmi a letka Delta na čele s Ivanovou sa jej vydajú na pomoc. Na stanicu prichádza veľvyslanec Kosh a na chodbe sa stretne s Mordenom, ktorý sa však stihne ukryť.
Mollari nesie „Oko“ Kirovi do doku, stretne ho Morden a položí mu nám už známu otázku. Londo odpovie, že chce aby jeho ľud opäť získal miesto v galaxii, chce právo veliť hviezdam, renesanciu sily a aby boli silní ako kedysi. Pri ceste do doku ich prepadnú piráti a zoberú si Oko aj ich ako rukojemníkov.
Sinclair zistí, že loď ktorú napadnú piráti nevezie hodnotné suroviny a je to zrejme pasca, ako odlákať letky od stanice. Ivanovej letka má príkaz okamžite sa vrátiť späť.
Sinclair ide do doku, prekvapí piráta, ktorý si do lode vezme už len lorda Kiru. Loď odchádza, no v sektore sa vytvára skoková brána a prilieta materská loď pirátov a začína sa útok na B5.
Morden počas útoku stretne Kosha a zrejme sa pobijú, pretože po útoku si žiada Kosh súčiastky na opravu svojho obleku.
Do sektoru skáče Ivanovej letka a zničí letku pirátov, materská loď však aj s Kirom a „Okom“ odlietajú do hyperpriestoru.
Sinclair sa rozpráva s Londom a Ladirou, aby zistil, čo cenné mali na lodi. Lady Ladira však vycíti, že Kiru naozaj zabili Tiene. V tom okamihu loď neznámeho pôvodu, nám však už známa ako loď Tieňov, zničí materskú loď pirátov.
Za Londom prichádza Morden a donesie mu dar - „Oko“. Londo sa mu chce poďakovať, no Morden už len povie, že sa ešte ozve. Garibaldi povie Sinclairovi, že bol v strede medzi kandidátmi na post veliteľa B5 a Minbariovia si však vyžiadali práve jeho.
Sinclair sa lúči s Ladirou, tá mu ukazuje víziu zničenia B5, no povie, že je to len možná budúcnosť a možno ju zmeniť.

Autor: spion

Čo sme sa dozvedeli:
* dej epizódy začína 3. augusta 2258
* Oko je najstarší symbol centaurskej šľachty. Vlastnil ho i prvý cisár a stratilo sa pred 100 rokmi v bitve o Nushok
* juh Narny sužuje hladomor
* Ivanová nerada vstáva za tmy
* pri vypočúvaní a mučení Sinclaira Šedým koncilom bola aj Dellenová
* Morden sa obrátil na všetkých hlavných veľvyslancov, okrem zástupcu Pozemskej aliancie
* Dellenovej sa po rozhovore s Mordenom na čele objavil trojuholník
* podľa lorda Kira nie sú Centaurovia spokojní s cisárom, ktorý sa už rok neobjavil na verejnosti
* Centauri pri okupácii Narny vyťažili miestne zdroje surovín
* Morden bol niekoľko rokov niekde na Obruči
* piráti podnikli už dva útoky blízko B5
* pašovanie prekvitá aj v 23. storočí
* Mordena k G'Karovi doporučil člen narnskej Rady, Te'Bar z Prvého kruhu
* existuje nákladná loď Achilles
* Sinclair nebol medzi prvými kandidátmi na post veliteľa B5. Všetkých pred ním ale zamietla minbarijská vláda, ktorá si v dohode o podpore B5 vydobila možnosť vybrať veliteľa. Podporili práve Sinclaira
Ukážky
Ladira: "Budúcnosť sa stále mení. Vytvárame ju svojimi slovami, svojimi skutkami a svojimi postojmi. Toto je možná budúcnosť, komandér, a ja dúfam, že sa jej ešte môžete vyhnúť."

Sinclair: "Vyspali ste sa dobre?"
Ivanová: "Spanie nie je problém. Zobúdzanie sa...Vždy sa mi zle vstávalo, keď bola vonku tma."
Sinclair: "Ale vo vesmíre je vždy tma."
Ivanová: "Ja viem. Ja viem."
Ďalšie informácie:
* Chybička: podľa údajov z počítačov na začiatku epizódy je 3. august 2258 streda, ale podľa kalendára je to štvrtok
Galéria obrázkov:
↑ Hore