Volanie do zbrane

A Call to Arms

Predcházajúca
Nasledujúca
Synopsa:
Päť rokov po ukončení vojny s Centaurskou republikou sa Medzihviezdna aliancia chystá dokončiť výrobu prvých prototypov nových bojových lodí triedy Victory. Nikto však netuší, aké nebezpečenstvo hrozí Zemi. Len mladý technomág, ktorý poruší zákony svojej rasy, aby ukázal Sheridanovi, zlodejke a pozemskému kapitánovi blížiacu sa hrozbu. Čo ale zmôžu traja ľudia proti nepriateľovi, ktorého nik nepozná?
Režia: Michael Vejar
Scénar: J. Michael Straczynski
Hudba: Evan H. Chen
Rok výroby: 1999
Hrajú:
Bruce Boxleitner (Prezident Medzihviezdnej aliancie John J. Sheridan)
Jerry Doyle (CEO Edgars-Garibaldi Industries Michael Garibaldi)
Jeff Conaway (Šéf bezpečnosti Pozemských síl Zack Allen)
Carrie Dobro (Členka zlodejského cechu Dureena Nafeelová)
Peter Woodward (Technomág Galen)
Tony Todd (Kapitán Pozemských síl Leonard Anderson)
Tracy Scoggins (Kapitánka Pozemských síl Elizabeth Lochleyová)
Tony Maggio (Samuel Drake)
Michael Harris (Biskup)
Scott MacDonald (prvý dôstojník)
Wayne Alexander (Drakh)
Carlos Bernard (komunikačný dôstojník)
Burt Bulos (navigačný dôstojník)
Ron Campbell (Drazi)
David Coburn (minbarijský Ranger)
Obsah
Dej filmu sa odohráva niekoľko rokov po skončení poslednej série s názvom Babylon 5, teda v dobe po vojne s Centaurskými loďami ovládanými Drakhmi. Medzihviezdna aliancia sídli na Minbare a samotný Babylon 5 už pomaly stráca na príťažlivosti, stáva sa miestom, kde prevláda obchod nad diplomaciou. Medzihviezdna aliancia má v pláne vytvoriť silnú flotilu lodí na obranu seba a rás, ktoré patria do aliancie. A tak začala s tvorbou silných bojových krížnikov, aby sa stali hlavnou silou v ich flotile. Prvé dva prototypy s priliehavými názvami "Excalibur" a "Victory" sú už takmer hotové a pomaly budú pripravené na konečnú úpravu na Minbare, kam budú dopravené. Prezident Medzihviezdnej aliancie John J. Sheridan prichádza do výrobných dokov (na prísne tajnom mieste) kde sú prototypy umiestnené, aby zhodnotil ich schopnosti, prototypy by už mali byť funkčné a schopné predvedenia svojich schopností. Po miernych nedostatkoch s nefunkčnosťou motorov, predvedenie zbraní dokáže, že loď má dostatočnú palebnú silu aby sa vyrovnala akejkoľvek lodi v známom vesmíre, ak nerátame lode Prvých. Odhalenie Drakhov a ich úmyslov vyhladiť Zem, zavedie Sheridana do bitky proti planetárnemu ničiteľu Tieňov a obrovskej flotile drakhov pri Zemi. Počas boja sa pomocou prototypu Victory, ktorá bola pritom zničená, podarí dostatočne poškodiť planetárny ničiteľ Tieňov a zdanlivo tak odvrátiť zničenie Zeme. Drakhovia, vidiac že neuspeli, vypustia do atmosféry Zeme látku stvorenú Tieňmi, ktorá ako sa neskôr ukáže je biogenetický mor. Avšak našťastie, ak sa to tak vôbec dá povedať, Drakhovia nevedeli upraviť mor tak aby vyhladil ľudí hneď a tak potrvá asi päť rokov kým sa mor sám prispôsobí na fyziológiu ľudí a zahubí ich. Na Zemi je vyhlásená karanténa. Nie je to však nijaká pekná vyhliadka, pretože mor stvorili Tiene a je veľmi vyspelý, a tak je veľmi malá pravdepodobnosť, že by ľudia dokázali nájsť do piatich rokov liek.
Čo sme sa dozvedeli:
* biogenetický mor Tieňov - je to typ istej bio-nano-technológie stvorenej Tieňmi, ktorá po uplynutí tzv. inkubačnej doby, zastaví činnosť všetkých orgánov v tele a tým spôsobí smrť. Počas inkubačnej doby sa rozšíri po celom tele do všetkých orgánov, aby po jej uplynutí tzn. po prispôsobení sa fyziológii tela v ktorom sa nachádza mohol zastaviť všetky telesné funkcie v priebehu pár minút. Avšak tento mor neslúžil ako vyhladzovací prostriedok, bol stvorený Tieňmi na zastrašovanie, aby rasy, ktoré sa k nim nechcú pridať prehodnotili svoj postoj keď budú vedieť, že buď budú spolupracovať s Tieňmi, alebo do piatich rokov vyhynú.
* planetárny ničieľ Tieňov - je to obrovská superštruktúra na organickom základe schopná sformovania sa do tvaru guľe. Týmto obklopí planétu veľkosti Zeme vo výške niekoľkých tisíc kilometrov nad jej povchom a vysiela termonukleárne "rakety" vnikajúce až do samého jadra planéty a tým spôsobuje, že planéta takto zasiahnutá sa stáva geologicky nestabilná, vysoko vulkanicky činná a v neposlednom rade nevhodná pre akýkoľvek život na nej. Nie je známe či existujú aj planetárne ničiteľe tohto druhu na väčšie planéty, je však dosť možné že áno. Celá superštruktúra je v jednotlivých bodoch vyzbrojená silnými zbraňami Tieňov. Tieto však nie sú také silné ako na lodiach Tieňov, aj tak však dosahujú vysokej ničivosti. Aj keď je táto zbraň obrovským technologickým strašiakom Tieňov, je jeho schopnosť ničiť závislá na možnosti a schopnosti umiestnenia do správnej pozície. Preto je potrebné, aby s každým s týchto zariadení pri útoku letela najmenej flotila lodí. Celý planetárny ničiteľ je obklopený niečím ako čierna hmla, ktorá sa nazýva aj nulové pole, tzn. že niektoré lode ktoré nevedia (mladšie, menej vyspelé rasy) svojimi senzormi preniknúť týmto nulovým poľom a tak nevedia zistiť čo sa skrýva vnútri nulového poľa či za ním. Ako však bolo dokázané, nech sa zdá táto zbraň akokoľvek obrovská na zničenie, stačí zasiahnuť jeden správny bod a celý planetárny ničiteľ môže byť zneškodnený, či dokonca zničený.
Ukážky
"Nevysvetloval som vám, že to nemusí byť perfektné, hlavne aby to fungovalo?"
"Áno, pane, ale..."
"Tak ja vám to teraz poviem inak - mlčte a robte, čo vám poviem! Tak to pustite!"
"Uvoľniť vzpery a vypustiť loď z dokov! ... Určite žiadne problémy nebudú."
(motory zlyhali)
"Drake, bol to problém?"
"Vyzerá to tak, pane."
- Rozhovor Garibaldiho a Drakea ohľadom testu motorov


"Našli na tele niečo?"
"Nič, pane."
"Tým stopa končí."
"Možno nie. Muži draziov majú pod ľavou rukou váčok. Je pokrytý kožou, takže nie je vidieť, ak o ňom neviete. Drazijskí pašeráci v ňom pašujú drobnosti po celom vesmíre. Ak mal problémy, a chcel niečo schovať, musel to dať tam."
"A ako viete, že Draziovia majú váčok v podpaží?"
"On to vlastne nie je váčok, aspoň technicky. Je to ich rozmnožovací orgán."
"Aááá, a prečo mi to hovoríte? Hej dáma, Dureena, počúvajte. Jediná cenná vec, ktorú mám, sú moje hodinky. Chcem, aby ste to vedela, keby na to niekedy prišlo, áno?"
- Rozhovor Dureeny, Andersona a Sheridana
Ďalšie informácie:
Autorove dojmy:
Film je celkom podarený, až na pár vecí ktoré mi celkom nesedia, teda nie sú podľa mňa v úplnom súlade so seriálom Babylon 5.
1) John J. Sheridan je iný ako v seriáli, nemyslím výzorovo, to je v poriadku, ale jeho vystupovanie, je viac roztržitý, nespráva sa ako vojak, ale viac ako politik aj keď popravde tým práve je. Jeho vystupovanie je troška detinské. Nuž akokeby to ani nebol ten Sheridan akého som poznal. Tvrdý a nekompromisný aj voči sebe.
2) Nepáčila sa mi hudba, bola nová, často neforemná a taká nepodobná Babylonu 5.
3) Niektoré dialógy boli pomerne detinské, hlúpe a hlavne zbytočné.
4) Málo jednotlivých video sekvencií, veľa pomiešaných pohľadov (niekedy som sa nevyznal kde práve som, v bitke pri Zemi).
5) Bolo divné, že termonukleárna strela (raketa) z planetárneho ničiteľa Tieňov explodovala ešte pred nárazom na povrch Excalibru a loď vôbec nepoškodila.

Pozitívnych vecí však bolo tiež dosť:
1) Grafické prevedenie bolo veľmi dobré, v niektorých veciach priam skvelé.
2) Fyzika lodí je taká ako v predchádzajúcich B5 projektoch teda hodne reálna. (Samozrejme nikto naozaj nevie aká je realita, ale ja verím že fyzika v B5 je v tomto ohľade naozaj blízko realite).
3) Boje, ako to už býva, sú hodne prepracované a napínavé.
4) Novátorské myšlienky, hlavne čo sa týka podoby skokových bodov.
5) A v neposlednom rade dej príbehu je naozaj pútavý a zasahuje aj do pokračovania deja v seriáli Crusade. Troška zmena oproti Babylonu 5, ale v tomto smere myslím pozitívna.

Autor: František Cisár

↑ Hore