Kukla

1x22 - Chrysalis

Synopsa:
Jednania medzi Narnmi a Centaurmi ohľadom teritoriálneho nároku na Quadrant 37 nikam nevedú a vyzerá to, že G'Kar má nad Londom prevahu. Medzitým zvláštny rozhovor medzi Koshom a Delennovou vedie k závažnému rozhodnutiu, ktoré spočíta Delennovej dni akko ich pozná. Garibaldiho informátor je nájdený mŕtvy a on sa rozhodne zistiť, kto to urobil. Morden, vyhýbavý človek, ktorý sa kedysi pýtal Londa a G'Kara, čo chcú, sa objaví odnikiaľ a ponúkne Londovi možnosť pripísať si úspech za vyriešenie problému s Quadrantom 37, riešenie od Mordena a jeho neznámych spoločníkov poskytnuté zadarmo. Garibaldi sleduje slabú stopu k mužovi menom Devereaux, ktorý ho varuje, že sa zaplietol do niečoho priveľkého. Garibaldi objaví dôkaz, že Devereaux môže byť špeciálny agent Pozemských síl a nakoniec zakopne o sprisahanie na zavraždenie prezidenta Pozemskej aliancie. Za toto zistenie draho zaplatí, keď ho jeden zo sprisahancov postrelí, takmer smrteľne. Cez Quadrant 37 sa preženú Tiene, zničiac úplne každý dôkaz narnskej prítomnosti v priebehu niekoľkých sekúnd. Delennová navštívi Sinclaira aby s ním prebrala konečne Bitku v línii a jeho zajatie, ale jeho prioritou je nájdenie Garibaldiho. Delennová riskuje svoj aj Sinclairov život, aby mu prezradila túto informáciu a varuje ho, že jej zostáva málo času. Garibaldi, umierajúc, upozorňuje Sinclaira na sprisahanie na zavraždenie prezidenta, ale je neskoro a Pozemská loď Jeden je zničená. Krátko nato je viceprezident Clark prehlásený za nového prezidenta. Londo je zhrozený Mordenovým riešením problému Quadrantu 37. Delennová spustí proces svojej transformácie a Sinclair prichádza o šancu dozvedieť sa najväčšie tajomstvo svojho života. Garibaldimu dávajú 50 % šancu na prežitie svojich zranení. A zrazu nič nebude také isté...
Réžia: Janet Greek
Scenár: J. Michael Straczynski
Hudba: Christopher Franke
Premiéra: 26.10.1994
Prod. č.: 112
Hrajú:
Mark Hendrickson (Narnský pilot)
Marianne Robertson (Tech)
Ed Wasser (Morden)
Ardwight Chamberlain (Kosh)
Maggie Egan (Hlásateľka správ)
MaCaulay Bruton (Garibaldiho pobočník)
Cheryl Francis Harrington (Senátorka)
Wesley Leong (Zdravotník)
Gianin Loffler (Lurker #2)
David Anthony Marshall (Stephen Petrov)
Gary McGurk (Morgan Clark)
John Riojas (Stráž)
Fumi Shishino (Kričiaca žena)
Bergen Williams (Člen bezpečnosti)
Edward Conery (Devereaux)
Liz Burnette (Lurker #1)
Julia Nickson (Catherine Sakaiová)
Obsah
Londo a G‘Kar sa na zasadnutí rady B5 hádajú o Kvadrant 37, ktorý s nachádza na hraniciach oboch mocností a je pod správou Narnov, ktorí tam umiestnili veľkú flotilu lodí. Po zasadnutí odchádza Londo do svojej ubikácie, kde sa rozpráva s Virom . Je nahnevaný, pretože centaurská vláda sa rozhodla sektor prenechať Narnom. Londovi zavolá Morden a ponúkne mu pomoc.
Garibaldi je pri smrti svojho informátora Petrova, ktorý mu ešte pred smrťou povie, že sa chystajú niekoho zabiť. Rozhodne sa preto ísť do podpalubia, aby zistil viac. Jeden chlapík mu prezradí, že v tom bude mať prsty istý Detrox, muž ktorý najíma tulákov na nakladanie nelegálneho tovaru na lode v dokoch B5.
Sinclair a Catherine Sakaiová pozerajú správy, ktoré informujú o ceste prezidenta Santiaga po kolóniách Zeme. Dozvieme sa, že prezident má na kolónii Io predniesť zásadný novoročný prejav. Po tomto sa po 15 rokoch známosti dohodnú na svadbe.
Dellenovej donesie Lennier od Kosha odpoveď na jej otázku: „Áno.“. Po tomto sa rozhodne na dôležitý krok. Ešte predtým však príde za Koshom osobne, aby sa o niečom uistila. Keď jej Kosh ukáže svoju pravú podobu, rozlúči sa s ním so slovami, že ju v tejto podobe vidí posledný krát.
Londo sa v záhrade stretne s Mordenom, ktorý mu ponúkne pomoc ohľadom Kvadrantu 37. Londo sa pýta na cenu - je ňou istá pomoc pre Mordenových spoločníkov v prípade potreby.

31.december 2258
Garibaldi zatkne Detroxa a jeho kumpánov a odvedie ich do väzenia. Zistí, že Detrox vlastní PPG bez označenia. Zbraň bez označenia pri tom majú len tajní pozemskí agenti. Londo sa skontaktuje so svojou vládou a oznámi im, že sa osobne postará o problém Kvadrantu 37.
Sinclair príde do ubikácie k G‘Karovi, aby sa pokúsil rozumne vyriešiť centaursko-narnský problém. G‘Kar má síce trojnásobnú dámsku návštevu, ale ani potom ho Sinclair nepresvedčí. G‘Kar tvrdí, že všetko čo robia, musia robiť.
Zo správ ISN je jasné, že viceprezident Clark sa neúčastní letu na Io s prezidentom, pretože chytil nejaký chrípkový vírus. Dellenová dokončuje zámotkový artefakt.
Na narnskú základňu v Kvadrante 37 podniknú Mordenovi spoločníci zdrvujúci útok a nikoho nenechajú nažive. G‘Kar si uvedomuje, že vo vesmíre musí byť niečo iné, čo útočí.
Garibaldi kontroluje zabavené Detroxove balíčky, v ktorých sú vysielačky a rušičky schopné zamerať prezidentskú loď. Bez podrobností informuje Sinclaira a uteká na mostík, zastavia ho však Detrox a jeho kumpáni a zozadu ho strelí jeho vlastný zástupca.
Sinclaira, ktorý čaká vo svojom byte na Garibaldiho, navštívi Dellenová. Sinclair nemá veľa času a preto jej povie, že za ňou čoskoro príde. Dellenová ale povie, nech sa ponáhľa a naznačí, že mu povie celú pravdu o Bitke na línii.

1.január 2259
Garibaldi sa s poslednými silami doplazí k výťahu a vyvezie sa do Zocala, kde ho tesne po odbití polnoci nájdu oslavujúci. Odvezú ho do nemocnice, kde pred upadnutím do kómy informuje Sinclaira, že sa chystá atentát na prezidenta. Komandér sa ponáhľa na mostík, aby sa spojil s prezidentskou loďou, no kontakt je rušený a tak všetci sledujú priamy prenos výbuchu prezidentskej lode pri Io...
Londo sa opäť stretáva s Mordenom a je zhrozený z vyčíňania lodí jeho spoločníkov v Kvadrante 37. Morden ho ukľudnuje tým, že sa Londovo meno častejšie objavuje vo vysokých kruhoch na domovskej planéte.
Senátorka neverí Sinclairovmu rozprávaniu o atentáte a prikáže mu, aby si túto domnienku nechal pre seba. Clark zložil prezidentský sľub a ujal sa kresla prezidenta.
Kosh prišiel za Sinclairom, pripomenúť mu stretnutie s Dellenovou, tá je však už zakuklená. G‘Kar odchádza zo stanice nevedno kam aby zistil, čo sa vlastne stalo v Kvadrante 37. Morden sa rozpráva so svojimi spoločníkmi o tom, že Londo Mollari nemá žiadne pochybnosti o ich pomoci a bude sa im hodiť do plánu...

Autor: spion

Čo sme sa dozvedeli:
* epizóda začína 30. decembra 2258 a končí na Nový rok
* Sinclair a Catherine sa poznajú s prestávkami 15 rokov
* Centaurovia majú 50 bohov, medzi nimi sú aj bývalí cisári
* triluminar je súčasť zámotkového artefaktu, ktorý stavala Dellenová a nakoniec ho aj použila
* G'Kar "zvládne" aj tri pozemšťanky naraz
* Garibaldi má v podpalubí informátorov dosť, keď jedného zabili, druhý mu hneď všetko prezradil
* prezident Luis Santiago mal predniesť novoročný prejav zameraný na vzťahy medzi ľuďmi a mimozemšťanmi
* viceprezident Morgan Clark vystúpil z lode Pozemských síl 1 pred odletom k Io kvôli chrípke
* Clark zložil prezidentský sľub a sľúbil, že bude pokračovať v Santiagových plánoch
* Vir ani Londo nepoznajú dobre pozemskú faunu - Vir si myslí, že "bodaví tvori" sa nazývajú "mačky"
* niektoré zložky pozemských bezpečnostných síl používajú neoznačené PPG
* Garibaldiho pobočník používa označenie "kód modrá alfa"
* Minbari poznajú Valenovo proroctvo, podľa ktorého "tento deň príde"
* G'Kar odletel na Narnu
* Mordenovi spoločníci používajú záhadné maskovacie zariadenie
* rovnaké maskovacie zariadenie používajú aj ich lode, ktoré bez problémov zlikvidujú ozbrojenú narnskú základňu
Ukážky
Na'Toth: "Desaťtisíc našich najlepších bojovníkov mŕtvych. Ako keby sa z vesmíru natiahla veľká ruka a... jednoducho ich vymazala."
G'Kar: "Pozemšťania to neboli. Centauri nemajú odhodlanie. Vorlonov to nezaujíma. Minbariovia by to neurobili. Ostatné svety nie sú dostatočne silné na takýto úder... Je tam niekto iný, Na'Toth."
Galéria obrázkov:
↑ Hore