Zjavenie

2x02 - Revelations

Synopsa:
G'Kar sa vracia na stanicu so znepokojujúcimi správami o veľkom nepriateľovi. Príchod Sheridanovej sestry otvorí staré rany a vyzerá to tak, že kukla sa otvára...
Réžia: Jim Johnston
Scenár: J. Michael Straczynski
Premiéra: 09.11.1994
Prod. č.: 202
Hrajú:
MaCaulay Bruton (Garibaldiho pobočník)
Mark Hendrickson (narnský kapitán)
Michael McKenzie (narnský navigátor)
David L. Crowley (Lou Welch)
Ed Wasser (Morden)
Beverly Leech (Elizabeth Sheridanová)
Beth Toussaint (Anna Sheridanová)
James Kiriyama-Lem (technik Medlabu)
Gary McGurk (prezident Clark)
Warren Tabata (strážnik)
Obsah
Londo je na zasadaní koncilu B5 rozhorčený, pretože sa Delennová a G'Kar neúčastnia zasadnutia a navrhuje, aby boli riadne pokarhaní. Nezíska však podporu členov a rokovanie je odročené.
G'Kar a ešte zopár narnských lodí zvádzajú boj pri planéte Z'Ha'Dum proti neznámym čiernym lodiam. Prežije napokon len G'Kar a vracia sa na stanicu.
Franklin sa v bare rozpráva so Sheridanom, od ktorého chce získať súhlas na použitie prístroja na prenos energie pre Garibaldiho, ktorého stav sa zhoršuje. Napokon uspeje.
Londo sa v záhrade rozpráva s Mordenom. Má totiž obavy, aby útok na narnskú kolóniu nespájali s jeho osobou, pretože táto udalosť budí stále veľkú pozornosť. Morden ho však ubezpečí, že nič také sa nestane a ak bude vláda chcieť, aby útok zopakovali, stane sa tak - nevynímajúc ani útok a vyhladenie domovského sveta Narnov. Napokon si však od Londa žiada protislužbu za doposiaľ poskytnutú pomoc - a to informácie o dianí na Okraji, o ktorých sa môže dopočuť.
Sheridan privíta svoju sestru Lisu, s ktorou večerajú. Lisa prišla, aby mu pomohla sa zmieriť so smrťou jeho ženy Anny, ktorá zahynula pri výbuchu lode na výskumnej expedícii. Sheridan však túto tému otvárať nechce. Hneď potom príde za Franklinom, ktorý sa chystá preniesť energiu na Garibalfiho, Sheridan však chce dať svoju energiu. Napokon sa dohodnú, že sa budú striedať.
Na'Toth v byte prekvapí G'Kar, ktorý jej povie, že pomocou posvätných kníh našiel nového nepriateľa. Chce o tom informovať snem, prvý mu však do rany padne Londo a oboznámi ho s tým.
Garibaldi sa prebral z kómy a okrem Ivanovej k jeho posteli prichádza aj Sheridan a jeho zástupca. Informujú Garibaldiho o zmenách, ktoré nastali, no nepamätá si, kto ho postrelil, pretože ho postrelil zozadu.
Lennier príde do bytu a kuklu nájde prázdnu. Delennová leží na zemi v plášti a jej telo je pokryté tmavými šupinami, z čoho je prekvapený aj Franklin, ktorého k nej zavolá Lennier.
Sheridan a jeho sestra su u neho v ubykácii - je jasné, že Sheridan sa nespamätal zo smrti ženy a obviňuje sa. Takisto si vyčíta, že keď posledný krát spolu telefonovali, nepovedal jej, že ju ľúbi.
G'Kar rozpráva na koncile B5 o veľkej hrozbe, temnote aktivizujúcej sa na okraji, na planéte Z'Ha'Dum. Keďže je však bez dôkazov, vo veci nemôžu nič robiť. G'Kar im však povie, že po dohode s vládou vyslali do sektoru vojenskú loď na prieskum. Londo o tom po rokovaní informuje Mordena.
Garibaldi požiada Taliu, aby ho skenovala a tak zistili, kto ho postrelil. Pri skenoanií sa Garibaldimu vráti pamäť a uvidí, že ho postrelil jeho zástupca. Toho hneď zatknú a Garibaldi sa odoberie na jeho výsluch, kde sa mu prizná, že má svoje rozkazy a Domobrana v tom prsty nemá. Pri odchode ho pozdraví tak, ako ho zdravil raz Bester.
So Sheridanom sa spojí prezident a prikáže mu, aby muža so všetkými dôkazmi odoslali najbližšou loďou na Zem.
Narnský krížnik je hneď pri opúšťaní hyperpriestoru zničený neznámou čiernou loďou. Na'Toth to oznamuje zhromaždeniu koncilu a aj to, že vláda už nie je ochotná poslať tam ďalšiu loď. V tom príde Lennier a uvedie návrat Delennovej - teraz je napoly človek, napoly Minbar. Svoju zmenu vysvetlí tým, že je mostom medzi národmi, aby nebola ďalšia vojna.
Sheridan o tom večer rozpráva Lise ktorá mu odovzdá nahrávku rozhovoru s Annou, pár dní pred jej smrťou. Sheridan si ju pozrie, a nakoniec jej povie ako ju ľúbi a rozlúči sa s ňou.
Garibaldi povie Ivanovej a Franklinovi, že v atentáte na prezidenta môže mať prsty Zbor Psi, ktorý má podporu prezidenta Clarka.
Sheridan sa rozlúči so sestrou a hneď je Ivanovou zavolaný na mostík. Tam mu oznámi, že Garibaldiho zástupca bol prevzatý neznámou pozemskou loďou a všetky dôkazy tak zmizli aj s ním...

Autor: spion

Čo sme sa dozvedeli:
* Existuje osobná loď von Braun
* Na Garibaldiho vyliečenie použil Franklin prístroj z epizódy Cena útechy.
* Sheridan za posledné roky pribral, pretože sa nedokázal ubrániť pohľadu do záhrady po syntetickej strave na predsunutej hliadke
* Mordenovi priatelia možno dokážu zničit aj samotnú Narnu
* Delennová tvrdí, že sa zmenila "s požehnaním" minbarijskej vlády
* Anna Sheridanová zomrela v roke 2257 pri výbuchu lode Ikarus. Loď hľadala pozostatky neznámej starej rasy na Okraji. Sheridan sa s jej smrťou doteraz nevyrovnal
* Gesto Garibaldiho pobočníka bolo rovnaké ako gesto agenta Zboru PSI Bestera v epizóde Vojna mozgov. Práve Jack bol v tejto epizóde na colnici pri prílete Bestera a dalšej agentky Zboru PSI
* Za celou záležitosťou okolem smrti prezidenta Santiaga možno stoja telepati, ktorí v posledných voľbách podporovali viceprezidenta Clarka
* Bojové lode (aspoň narnské) strácajú pri výstupe z hyperpriestoru na chvíľu spojenie kvôli poklesu energie
* v Knihe G'Quana ukazuje G'Kar obrázky lodí starobylého a mocného nepriateľa spred tisíc rokov - kresba sa nápadne podobá lodi Tieňov
Ukážky
"G'Quan hovoril o dávnej veľkej vojne proti nepriateľovi tak strašnému, že skoro pokoril samotné hviezdy. G'Quan povedal, že skôr ako bol nepriateľ porazený tak prebýval v systéme na okraji známeho vesmíru. Hľadal som dni, od jedného systému k druhému. Potom na temných opustených svetoch, kde nemal byť žiadny život, kde živá bytosť nekráčala tisíc rokov, sa niečo hýbe, zbiera sily, potichu, potichu dúfajúc, že ostane nepovšimnutá. Musíme varovať ostatných Na'Toth. Po tisíc rokoch sa temnota znova vrátila."
- G'Kar

"Molari, rozpory medzi mojím národom a vašim sa dajú riešiť len centaurskou krvou. Berte to ako fakt."
- G'Kar
↑ Hore