Čo je Babylon 5

Stalo sa to na úsvite tretieho tisícročia histórie ľudstva.
Desať rokov po vojne medzi Zemou a Minbari.
Projekt Babylon bol uskutočnením dávneho sna.
Jeho cieľom bolo vytvorenie miesta, kde by pozemšťania i mimozemšťania v
mierumilovnom nažívaní riešili svoje nezhody.
Poskytol vzdialené útočisko, domov ďaleko od domova,
diplomatom, podnikateľom, pútnikom i podvodníkom a tulákom.
Pozemšťania i mimozemšťania spolu v útrobách päť a pol milióna
ton vážiaceho rotujúceho kovu osamoteného v tmavom nekonečnom priestore.
Je to naša jediná nádej na zachovanie mieru.
Toto je príbeh poslednej zo staníc Babylon.
Píše sa rok 2258 - miesto sa nazýva Babylon 5.

Seriál Babylon 5 vznikol počas osemdesiatych rokov v hlave J.Michaela Straczynského, amerického autora televíznych seriálov slovanského pôvodu. Tento autor a fanúšik science fiction celé roky počúval sťažnosti fanúšikov na to, že nikto nie je schopný natočiť dobrý sci-fi seriál. Zisťoval čo vlastne ľudia od dobrého sci-fi seriálu očakávajú a keď už mal dostatok informácií, rozhodol sa skúsiť taký sci-fi natočiť. Tvrdí, že aby bol seriál úspešný, nemôže to byť len dobre spracovaný televízny program, ani len dobre napísaná sci-fi - musí to byť oboje. Práve o to sa JMS, prezývaný teraz "Veľký tvorca", pokúsil. Svoj koncept nového sci-fi seriálu ponúkal niekoľkým štúdiám vrátane Paramountu, až nakoniec zakotvil vo Warner Bros. V roku 1990 tak začaly prvné práce na novom seriáli. Mnohí fanúšikovia Babylonu 5 tvrdia (a nielen oni), že Paramount námet Babylonu 5 vykradol a spracoval ako nový seriál Deep Space Nine. Našťastie sa oba seriály líšia dostatočne na to, aby sa fanúšik sci-fi mohol pozrieť na oba. Svet Babylonu 5 nie je idylickou utópiou, a to umožnilo JMS rozohrať príbeh založený na intrigách, zradách, politike a vojne, na odlišnostiach myslenia rôznych civilizácií, pričom dosť priestoru dostali i vznešené ideály, romantika a dobrodružstvo. Udržať mier medzi tak rozdielnymi civilizáciami je takmer nemožné, stačí malý zvrat v rovnováhe síl a rozpúta sa krutá vojna. Nikto si nemôže byť istý životom. Boj o moc je na dennom poriadku.

Seriál sa odohráva na vesmírnej stanici v polovici 23. storočia. Je postavený na príbehu odohrávajúcom sa počas piatich rokov (2257-2262). Dlhodobý príbeh, na rozdiel od väčšiny sci-fi seriálov, bol naplánovaný dopredu na celých päť rokov, takže v niektorej časti z prvej série môžete vidieť zábery nielen z tretej série, ale i zábery budúcnosti z nultej časti. Seriál má svoju hlavnú dejovú líniu, ktorá sa postupne stupňuje, ale množstvo vedľajších dejových línií poskytuje mnoho odpovedí na otázky, ktoré sa týkajú hlavného deja. Ako už bolo napísané, seriál mapuje obdobie piatich rokov, tj. jedna séria je jeden rok v seriáli. A tu je vidieť, prečo je JMS nazývaný Veľkým tvorcom.
Prvá séria predstavuje prvého komandéra stanice, smer jeho cesty a takisto predstavuje záhadnú starobylú rasu. V druhej sérii sa predstaví nový komandér, na povrch vyplávajú vzťahy medzi jednotlivými rasami a tiež poodhalí rúško spomenutej záhadnej rasy i Vorlonov. V tretej sérii sa začína dej stupňovať, nastávajú zvraty a tiež Veľká vojna. Predposledná séria ukončí dobu temna, záhadná rasa i Vorloni odchádzajú a na koniec je i Pozemská aliancia oslobodená. Posledná séria sa zaoberá vytvorením novej aliancie, nadchádzajúcim napätím medzi ľudskými telepatmi a "normálnymi" a dôsledkami Veľkej vojny.

Seriál je produkovaný spoločnosťou Babylonian Productions patriacou pod Warner Bros. v USA. V Spojených štátoch bol B5 pôvodne vysielaný na sieti WB PTEN na sesterských staniciach. Avšak na konci štvrtej série táto sieť zbankrotovala. Vďaka káblovej spoločnosti TNT bol seriál zachránený, pretože spoločnosť kúpila práva na vysielanie existujúcich sérií, piatej série ale i pridružených televíznych filmov a očakávané série nasledovníka "Babylon 5: Crusade", ktorý mal mať premiéru na Nový rok 1999.
Vo Veľkej Británii mal B5 premiéru na Channel 4 - sci-fi kanáli v káblovej sieti a satelite, ktorý má práva na všetky série a filmy.

Riadiace stredisko stanice

Keď začalo ľudstvo "dobývať" vesmír, bolo odkázané len na svoj slnečný systém. Vedci síce objavili tachyon a hyperpriestor, ale nevedeli vytvoriť dostatočne veľký a stabilný otvor na prechod lode. A tak začali používať lode s kryogénnymi komorami. Krátko nato zachytila centaurská hliadka signál z pozemskej stanice a uskutočnil sa prvý kontakt. Ako sa predpokladalo, tento kontakt znamenal obrovský technologický skok. Centaurovia najskôr len dovolili ľuďom používať ich skokové brány, no neskôr túto technológiu predali aliancii. A tak začali ľudia stavať nové lode, mnoho lodí - výskumných ale hlavne bojových. Po nadviazaní kontaktu s Ligou nezávislých svetov, federáciou zloženou z ríš malých rás, a Narnského režimu, súhlasila Pozemská aliancia s vojenskou pomocou proti Dilgarom, krvilačnej rase, ktorá chcela galaxiu pre seba. Liga i Narni vojnu prehrávali už dlho, ale rok po vstupe Pozemskej aliancie sa dočkali víťazstva. Ľudia tak začali veriť, že sú najsilnejšou rasou v galaxii a tak venovali ešte viac zdrojov na dobývanie vesmíru a kolonizovanie nových svetov. A potom nastal prvý kontakt s Minbarijskou federáciou.

Hĺbková kontrolná letka krížnikov bola vyslaná do minbarijského teritória, kde stretla letku minbarijských lodí. Kapitán pozemského krížnika Lexington, chcel získať čo najviac informácií o nových lodiach a príliš sa priblížil. Minbarijská loď, na palube ktorej bol Šedý koncil, chcel takisto získať informácie o novej rase a priblížil sa s otvorenými strieľňami, na znak úcty. Z obavy, že ich chcú Minbarijovia napadnúť, spustili pozemské krížniky paľbu a ťažko nepriateľa poškodili. Samy však utrpeli straty a keďže pri útoku zahynul vodca Minbarijov, začala sa svätá vojna. Tá trvala tri roky a viedla takmer k vyhubeniu ľudstva. Minbarijské vojenské sily sa chystali zničiť samotnú Zem. Neexistovala sila, ktorá by ich dokázala zastaviť. Keď už mali cestu k Zemi voľnú, vzdali sa.

Aby sa podobná vec nikdy nezopakovala, Pozemská aliancia za podpory ostatných rás spustila projekt Babylon. Jeho cieľom bolo vytvoriť neutrálne miesto, kde by sa všetky spory mohli riešiť diplomatickou a nie vojenskou cestou. Po zničení prvých troch a zmiznutí štvrtej stanice sa postavila posledná - Babylon 5. Stanica leží takmer v strede medzi piatimi hlavnými galaktickými veľmocami (ľudia, narni, centaurovia, minbarijovia a vorloni). Je naprojektovaná tak, aby poskytla útočisko rôznym mimozemským rasám zvyknutým na rôzne prostredia (gravitácia, atmosféra). Každá z piatich rás má oficiálneho zástupcu na stanici, ako i Liga nezávislých svetov. To však neznamená, že sú tu reprezentanti všetkých foriem v našej galaxii.

↑ Hore