Vojna proti Tieňom

Lode Whitestar útočia na BattleCrab Tieňov
Lode Whitestar útočia na BattleCrab Tieňov
Loď Pozemskej aliancie išla na zdanlivo neobývanú planétu nazývanú Z'ha'dum skúmať pozostatky prastarej rasy, o ktorej sa predpokladalo, že tu kedysi žila. Po pristáti však prebudili Tiene, ktorých Z'ha'dum bol domovskou planétou. Tiene začali potichu budovať a zhromažďovať svoje sily, ktoré mali ukryté na planétach po celej galaxii (jedna loď bola nájdená na Marse a ďalšia na Ganymede). Toto sa stalo v roku 2256 (približne).

Potom v roku 2259 pomohli Tiene (bez odhalenia svojej identity) Centaurom poraziť Narnov, následne ich povzbudzovali k expanzii. Mysliac si, že s podporou Tieňov ich nikto nemôže poraziť, začali Centaurovia útočiť na hranice všetkých susedných členov Ligy nezávislých svetov. Zatiaľ čo sa toto všetko dialo, Rangeri budovali svoju vlastnú flotilu lodí pre blížiacu sa vojnu pod velením Delennovej a kapitána Sheridana.

BattleCrab Tieňov pod útokom
BattleCrab Tieňov pod útokom
V roku 2260 začali Tiene otvorene útočiť a vyzeralo to, že nič nie je schopné zničiť akúkoľvek ich loď. Potom Michael Garibaldi zistil, že telepati môžu zastaviť/zmiasť lode Tieňov (ako keby mali ľudských pilotov). Bola vytvorená aliancia, armáda svetla, z Rangerov, členov Ligy nezávislých svetov, Narnov a Minbariov. Potom začali útočiť na Tiene a pomocou telepatov boli schopní zničiť mnoho lodí Tieňov, ale za každú zničenú loď Tieňov stratila aliancia dve.

Neskôr Sheridan odišiel na Z'ha'dum a zničil jedno z ich hlavných miest. Tiene sa stiahli na preskupenie.

Armáda svetla
Armáda svetla
V roku 2261 sa všetko zhoršilo, keď Vorloni vidiac príležitosť k porážke Tieňov, začali ofenzívne ťaženie, ktorého cieľom malo byť vymazanie všetkých stôp Tieňov z galaxie. Nemali žiadne zľutovanie, ničili celé svety, ktoré určitým spôsobom podporovali Tiene, aj keď si Tiene zabrali planétu samovoľne. Tiene zareagovali ničením svetov, ktoré podporovali Vorlonov, ale Vorloni i Tiene sa vyhýbali vzájomnému priamemu boju...

Kapitán Sheridan, uvedomujúc si, čo je v skutočnosti za tým, zariadil úskokom aby sa obe rasy stretli v bitke v systéme Coriana, dúfajúc, že ich donúti konečne prestať. S Armádou svetla a pomocou zvyšných Prvých v zálohe, ktorých nahnevalo chovanie sa Vorlonov i Tieňov, začali útočiť na obe rasy, aj keď vedeli, že nemôžu vyhrať.

Bitka v systéme Coriana
Bitka v systéme Coriana
Prvý mali byť "pastiermi" mladších rás, viesť ich cestou, o ktorej si mysleli, že je správna. Ale Vorloni i Tiene mali rozdielne predstavy o vedení mladších rás. Čeliac spojenej flotile mladších rás sa Vorloni i Tiene pokúšali prinútiť Sheridana a Delennovú vybrať si jeden z ich prístupov na rast a evolúciu; buď cestu chaosu Tieňov alebo vorlonskú cestu poriadku. Sheridan i Delennová odmietli obe voľby tvrdiac, že mladšie rasy viac nepotrebujú vedenie a už sa nebudú chovať ako pešiaci uväznení v boji medzi nimi. Vorloni aj Tiene presvedčení, že ich vojna za ideologickú dominanciu nemôže ďalej pokračovať, pretože boli odmietnutí mladšími rasami, odišli v sprievode zvyšných Prvých za Okraj.

Začal sa tretí vek ľudstva.

↑ Hore