Veriaci

1x10 - Believers

Synopsa:
Rodina nábožensky založených ľudí známych ako Deti času prichádza na stanicu vyhľadať lekársku pomoc pre ich syna, ktorého dýchacie problémy ho môžu zabiť, ak sa nebude liečiť. Keď Dr. Franklin navrhne operáciu, odmietnu ju, pretože podľa ich viery sa do tela nesmie rezať, inak ranou unikne duša. Zatiaľ čo sa ich Franklin snaží obalamutiť aby pouvažovali nad alternatívnou riskantnejšou liečbou, požiada Sinclaira o povolenie odobrať dieťa ich rodičov, aby ho mohol zachrániť. Ten sa rozhodne nezasahovať do záležitostí, ktoré by mohli podkopať neutralitu B5. A chlapec pomaly umiera... Dr. Franklin sa preto rozhodne zobrať veci do vlastných rúk
Réžia: Richard Compton
Scenár: David Gerrold
Hudba: Christopher Franke
Premiéra: 27.04.1994
Prod. č.: 105
Hrajú:
Ardwight Chamberlain (Kosh)
Silvana Gallardo (Maya Hernandezová)
Jonathan Charles Kaplan (Shon)
Stephen Lee (Tharg)
Tricia O'Neil (M'ola)
Obsah
Doktor Franklin vyšetruje mladého chlapca cudzej rasy Shona, ktorý má v pľúcach nahromadenú tekutinu, čo je pri jeho rase vajcorodých cicavcov nebezpečné. Jeho rodičia však nechcú pripustiť operáciu, pretože duša ich syna by uletela.
Ivanová zachytila signál dopravnej lode typu Asimov, ktorá pri požiari stratila navádzací systém a Ivanová si od Sinclaira vynúti prítomnosť na záchrannej misii.
Doktorka vysvetľuje rodičom priebeh operácie, no odmietajú to. Doktor im ponúkne kombináciu lúčov, čo by malo vyčistiť dýchacie cesty. Doktorka však súkromne doktorovi vyčíta, že tento postup je neúčinný. Franklin však hovorí, že ak rodičia uvidia, že liečba nepomáha, budú súhlasiť s operáciou. Doktor dá Shonovi „vajce glopita“, čo je v skutočnosti len kus umelej hmoty. Shon však vie, že je to iba umelina, no doktorovi o tom nepovie. Doktor však sľúbi, že zachráni chlapcov život za každú cenu.
Zatiaľ sa Ivanová s jedným dôstojníkom priblížia k sektoru, kde by sa mal Asimov nachádzať. Rodičia nie sú spokojní s liečbou a vyčítajú to doktorovi. On ich stále presviedča o operácii a nakoniec podá Sinclairovi žiadosť na odobratie starostlivosti. Sinclair má rozhodnúť do 24 hodín.
Rodičia zatiaľ navštevujú každého z veľvyslancov, ktorý má na stanici nejaký vplyv. Londo a G‘Kar však chcú peniaze, Kosh vraví že je neskoro a Dellenová sa nechce miešať do takýchto vecí.
Sinclair sa príde do Medlabu zoznámiť so Shonom a následne Franklinovi oznámi, že nepodporí jeho žiadosť.
Shonove životné funkcie zlyhávajú a rodičia sa s ním začínajú lúčiť. Po ich odchode ho však Franklin a doktorka napriek všetkému operujú.
Ivanová s pilotom nachádzajú Asimov a sprevádzajú ho. Ivanová sa pustí za pirátskym špehom, zničí ho, no hneď potom ju začne prenasledovať ďalší tucet Pirátov.{br> Shon sa po operácii cíti lepšie, no keď sa jeho rodičia dozvedia, čo sa stalo, vyhlásia, že Shon nie je ich syn. Napokon si však po neho prídu aj s lamudov, rúchom na Veľkú cestu, do ktorého chlapca oblečú a odvedú ho.
Doktor je so sebou spokojný, no potom si uvedomí, čo mysleli Veľkou cestou, uteká do ich ubikácie, no chlapec je už mŕtvy.
Doktor chce podať rezignáciu, no Sinclair ju neprijme.
Ivanová sa vráti na Babylon 5 a bezpečne dovedie aj Asimov. Garibaldi sa jej chystá vyrozprávať, čo sa dialo počas jej neprítomnosti.

Autor: spion

Čo sme sa dozvedeli:
* Sinclair bol v minulosti vážne operovaný
* velenie stanice môže odobrať rodičom rodičovské práva
* na B5 sa nedá kúpiť steak
* Shonovi rodičia patria k Deťom času
* cestovné (posmrtné) rúcho sa nazýva "lamuda"
Ukážky

M'Ola: Nikto nevie, čo je napísané v prúde [času] kým ho voda nezaplaví.

Stephen Franklin: Boh nás chráň pred nesprávnou vierou.

Jeffrey Sinclair: Kto vás žiadal hrať sa na Boha?
Franklin: Každý pacient, ktorý vojde do dverí. Ľudia chcú od doktorov, aby boli bohmi. Chcú od nás len aby im bolo lepšie... alebo nie tak zle. Chcú byť vyliečení a prichádzajú za mnou, ak ich modlidby nestačia. Nuž, ak mám mať zodpovednosť, žiadam aj právomoc. Konal som správne. Obaja to vieme. A nikto na tom nič nezmení.

Sinclair: Niekedy konanie dobra na veci nič nezmení.

Galéria obrázkov:
↑ Hore