Grál

1x15 - Grail

Synopsa:
Delennová a Lennier usporiadajú uvítaciu slávnosť pre "pravého hľadača" Aldousa Gajica, ktorého prehlásenie, že prišiel pátrať medzi mimozemskými veľvyslancami o Svätom grále, vyvolá v Sinclairovi nedôveru. Avšak je mu povolené dohodnúť si stretnutia s mimozemskými predstaviteľmi, aby mu pomohli v hľadaní. Počas cesty narazí na mladého zlodeja menom Jinxo, bývalého konštrukčného pracovníka, ktorý sa podieľal na stavbe všetkých piatich staníc Babylon. Jinxo je na úteku pred Deucem, ktorý sa zaoberá v podpalubí vydieračstvom, očividne s pomocou veľvyslanca Kosha. Napriek skutočnosti, že sa ho Jinxo snažil pri prvom stretnutí okradnúť, Gajic ho vzal pod svoje ochranné krídla a snaží sa mu vštiepiť zmysel pre sebaúctu. Keď sa Gajic dostane do konfliktu s Deucom a jeho bandou, zatiaľ čo sa snaží chrániť Jinxa, musí sa spoľahnúť sa svojho nového zverenca, inak nebude môcť dokončiť svoje hľadanie.
Réžia: Richard Compton
Scenár: Christy Marx
Hudba: Christopher Franke
Premiéra: 06.07.1994
Prod. č.: 109
Hrajú:
Marianne Robertson (Tech #1)
Ardwight Chamberlain (Kosh)
David Warner (Aldous Gajic)
William Sanderson (Deuce)
Tom Booker (Jinxo)
Jim Norton (Ombuds Wellington)
Linda Lodge (Mirriam Runningdearová)
John Flinn (Pán Flinn)
Obsah
Sinclair a Garibaldi obedujú, keď ich vyruší Dellenová, aby sa pripravili na príchod vzácnej návštevy. V podpalubí sa medzitým Duce vyhráža konštruktérovi Babylonu 5, Ginxovi, aby mu odovzdal informácie. Je proti a tak mu ukážu, ako „niečo“ v obleku veľvyslanca Kosha vymaže pamäť dôležitej svedkyni.
Na stanicu prichádza Gajic, hľadajúci Svätý grál. Je posledný zo svojho bratstva a keďže na Zemi už všetko prehľadali, pokračuje v hľadaní vo vesmíre. Sinclair otvorene povie Dellenovej, že hľadať celý život niečo čo neexistuje, je choré.
Ginxo okradol Gajica, no Garibaldi bol pri tom a tak ho chytil. Odviedli ho pred ombudsmana, ktorý rozhodol že musí opustiť stanicu. Ginxo zdesene odmieta, Gajic sa zaňho zaručí a odvedie si ho. Ginxo rozpráva Gajicovi, že bol pri stavbe všetkých staníc Babylon, a keď zo stanice odišiel, bolo po nej, preto nesmie odísť ani z B5. Taktiež mu povie, že Duce sa ho chystá zabiť.
Doktor Franklin povie Sinclairovi, že je tu ďalšia obeť s vymazaným mozgom. Garibaldi ju označí ako hlavnú svedkyňu proti Duceovi, proces sa pre nedostatok dôkazov teda zamieta. Ivanová a doktor prídu na to, že vymazať pamäť môžu len centaurský tvorovia známy pod menom Nakalin žrút. Keď sa to Londo dozvie, urýchlene sa skryje vo svojej kajute.
Gajic navštevuje veľvyslancov ohľadom grálu, Dellenová mu však musí oznámiť, že na Minbari doposiaľ nepočuli o Svätom grále. Navštívia aj Londa, ktorý chce na nich zarobiť, no Vir im všetky informácie, ktoré Centauri mali, dal na datakryštále. Keď idú za Koshom, Ginxo ho zbadá a utečie. Povie Gajicovi, že on je ten tvor čo požiera mozgy.
Žrút je nespokojný a chce viac jedla. Duce dá uniesť ombudsmana a Duceovi muži unesú Gajica . Ginxo utečie, vyhľadá Sinclaira a vedie ho k Duceovi, kde sa žrút chystá vymazať ombudsmanovi mozog, Gajic však tomu dokázal zabrániť a žrút vylezie z Koshovho obleku. Žrút začne útočiť, dorazia Garibaldiho muži a pochytajú Duceových chlapov, no kým chytia Duca, stihne zastreliť Gajica. Žrúta napokon tiež zastrelia.
Gajic ešte pred smrťou odovzdá svoje poslanie Ginxovi.
Dellenová, Sinclair a Garibaldi sa lúčia s telom Gajica a Ginxo už oblečený ako pútnik odchádza zo stanice.
Londo napokon vyjde z kajuty, ale po chvíli znova vbieha dovnútra.
Velenie s napätím sleduje Ginxov odchod zo stanice, no napokon sa zo stanicou nič nestane.

Autor: spion

Čo sme sa dozvedeli:
* stanice B1 a B2 boli zničené sabotážami, B3 vybuchol pre dokončením a B4 sa stratil krátko po dokončení
* grál nemajú Centaurovia a ani Minbari
* existuje transportná loď Marie Celeste
Ukážky
Garibaldi: "Žiadne bum?"
Sinclair: "Žiadne bum."
Ivanová: " Žiadne bum pre dnešok. Bum zajtra. Bum príde vždy zajtra. Čo? Pozrite, niekto tu musí mať nejakú prekliatu perspektívu. Bum skôr, či neskôr. BUM!"
Galéria obrázkov:
↑ Hore