Oči

1x16 - Eyes

Synopsa:
Zo Zeme prichádzajú dvaja pochybní ľudia a začínajú sa vypytovať na Sinclaira a veliteľský personál. Hoci sa predstavujú ako korporační vyšetrovatelia, Garibaldi zistí, že ide o plukovníka Pozemských síl a telepata Zboru PSI. Plukovník Ben Zayn veľmi rýchlo začne lov - s veliacim personálom nie je niečo v poriadku a on chce pomocou skenovia ich mysle svojim pomocníkom zistiť čo to je. Ivanová dôrazne protestuje proti účasti telepata, dokonca až tak, že je ochotná rezignovať, ale Sinclair nájde v zákone medzeru, ktorá bráni Zaynovi nútiť kohokoľvek urobiť čokoľvek bez oficiálneho vyšetrovania rovnajúcemu sa vojenskému súdu. Ale keď Sinclair donútil Zayna vyložiť karty na stôl, zistí, že je Zayn ochotný porušiť všetky pravidlá a zahájiť oficiálne vyšetrovanie celého veliteľského personálu. Jeho skutočnou misou je však získať velenie na B5, velenie ktoré takmer raz získal a pomáha mu pri tom vysokopostavený člen Zboru PSI, ktorého Sinlair kedysi porazil.
Réžia: Jim Johnston
Scenár: Larry DiTillio
Hudba: Christopher Franke
Premiéra: 13.07.1994
Prod. č.: 122
Hrajú:
MaCaulay Bruton (Tragédia)
Marianne Robertson (Tech #1)
David L. Crowley (Lou Welch)
Gregory Paul Martin (Plukovník Ari Ben Zayn)
Jeffrey Combs (Harriman Gray)
Marie Chambers (Sofie Ivanová)
Frank Farmer (Generál Miller)
Drew Letchworth (Komédia)
Gregory Paul Martin (Aaron Franks/plukovník Ari ben Zayn)
Obsah
Garibaldiho, ktorý v kajute skladá motorku, vyruší Lennier. Ten sa o motorku začne zaujímať a pustí sa do skladania aj po Garibaldiho odchode.
Sinclair rozpráva o hnutí Slobodný Mars, obávajú sa predaja zbraní na stanici, preto dajú kontrolovať dílerov.
Po stanici pobehujú 2 ľudia vydávajúci sa za obchodných zástupcov. Garibaldi ich navštívi v kajute, kde mu prezradia, že sú to plukovník Ari Ben Zay a telepat Gray a majú prešetriť velenie na stanici.
Velenie je pobúrené, Ivanová pretože pri výsluchu má prebiehať skenovanie, čo ona ostro odmieta. Zay vymenuje Garibaldiho za člena svojho osobného tímu. Ten dá o Zayovi vyhľadať informácie.
Za Ivanovou príde Gray na mostík a povie, že on takisto najprv nechcel mať nič spoločné so Zborom Psi a že pri skenovaní bude rešpektovať jej súkromie. Tá ho vyhodí.
Ivanová sa v noci prebudí, pretože má nočnú moru a rozhodne sa dať výpoveď, ktorú Sinclair neprijal a hovorí, že sa skenovaniu dá vyhnúť.
Sinclair s Garibaldim prídu za Zayom, pretože si zistili, že skenovanie nemôže byť použité pri vypočúvaní bez nejakého oprávneného obvinenia. Telepat Gray teda odíde a začne sa vypočúvanie bez neho. Gray si prisadne k Ivanovej, spomenie Taliu Wintersovú, no keď spomenie jej matku, našťastie musí Ivanová odísť na mostík.
Zay vypočúva Sinclaira a kritizuje jeho vedenie stanice a rozhodnutia v krízových situáciách. Sinclaira to nahnevá a preruší vypočúvanie, Zay obviní Sinclaira zo zneužitia moci a odvoláva ho z vedenia stanice v prospech seba. Takisto mu udelí domáce väzenie.
Zay reční na mostíku, potom Garibaldi príde za Ivanovou, ktorá je rozhodnutá dať výpoveď, ak má byť skenovaná. Ide do baru, kde pripitá začne bitku a zastaví ju až Garibaldi a odvedie ju na Sinclairov výsluch. Garibaldi zistil, že aj Zay bol kandidát na velenie Babylonu 5 a je takisto Besterov dobrý známy.
Pri výsluchu je prítomný aj Gray, pretože teraz už je Sinclair obvinený. Sinclair povie, že pri výsluchu musí byť skenovaný aj Zay. Takisto povie, čo o ňom zistil Garibaldi. Zay slovne útočí, Gray ho skenuje a povie, že klame. Zay zraní Graya a ohrozuje zbraňou aj ostatných. Gray mu telepaticky spôsobí bolesť a Sinclair ho omráči.
Garibaldi sa po udalostiach vráti do kajuty, kde je už Lennier s dokončenou funkčnou motorkou a tak sa na nej hneď idú previezť po stanici.

Autor: spion

ÄŚo sme sa dozvedeli:
* na Marse panujú protizemské nálady. Teroristi podnikli útok proti základniam na Fobose a pozemské sily vyhlásili embargo na dovoz zbraní do kolónie Mars
* posledný motocykel bol na Zemi vyrobený v roku 2035
* Garibaldi sa snaží sprevádzkovať Kawasaki už päť rokov, manuál v japončine vyhral v blackjacku
* podľa nových nariadení Pozemských síl sa skenovanie týka všetkých členov velenia
* Zaynovi salutuje Sinclair a Ivanová, Garibaldi nie, lebo nie je vojak z povolania
* Garibaldiho prístupové heslo do počítača je "Eva má misu"
* Sinclair neprotestoval, keď Vorloni zničili loď s Jha'Dur
* matka Ivanovej udržovala pred samovraždou so Susan telepatické puto, ktoré je pre ňu stále posvätné
* pozorovatelia nemajú do Pozorovateľne prístup bez súhlasu komandéra Sinclaira
* barman, ktoré sa Zayn vypytoval na Sinclaira sa tiež volá Jeffrey
* podľa Greya nemá Ivanová rada Taliu Wintersovú
* Ivanová sa odmieta podrobiť skenovaniu
* informácie o situácii na B5 si vraj vyžiadal agent Zboru Psi, Alfred Bester, ktorý nemôže Sinclairovi odpustiť smrť kolegyne (epizóda Vojna mozgov)
Ukážky
Garibaldi o Lenierovi: "Keď ho zabijem, vypukne vojna."
Galéria obrázkov:
↑ Hore