Posolstvá

1x17 - Legacies

Synopsa:
Na B5 prilieta minbarijský vojnový krížnik privážajúci telo Branmera, legendárneho minbarijského generála a jedného z ich hrdinov v Bitke v línii. Garibaldiho znepokojuje, že výprava môže byť predohrou novej vlny minbarijského odporu. Medzitým je na inom mieste chytená dvanásťročná sirota pri pokuse o krádež jedla na Zocale. Ivanova ju dá zatknúť. Okamžite sa rozhorí spor medzi prvým dôstojníkom a Taliou, ktorá zistí, že dievča je vyvíjajúci sa telepat a mala by byť vytrénovaná Zborom PSI, proti čomu Ivanová protestuje. Keď je telo Branmera prevezené na B5, aby ho videli minbarijskí obyvatelia stanice, rakva sa stratí a vyjde najavo hrozná skutočnosť - minbarijský zástupca Neroon - Branmerov oddaný nasledovník a prvý dôstojník v Línii hrozí znovuvyvolaním Pozemsko-Minbarijskej vojny, pričom prvá bitka sa zjavne odohrá na Babylone 5.
Réžia: Bruce Seth Green
Scenár: D.C. Fontana
Hudba: Christopher Franke
Premiéra: 20.06.1994
Prod. č.: 115
Hrajú:
Marianne Robertson (Tech #1)
John Vickery (Neroon)
Joshua Cox (Tech #2)
Grace Una (Alisa Beldonová)
Richard Henry (Bezpečnosť)
Patrick O'Brien (majiteľ vozíka)
Obsah
Cez skokovú bránu do sektoru Babylonu 5 prilieta bojový krížnik Sharlin s telom mŕtveho minbarijského bojovníka na palube, Brenerom. Majú však pootvárané strieľne, čo však vysvetlí Dellenová ako symbol úcty.
Predavač prichytí pri drobnej krádeži Alisu, ktorá sa však pri úteku zrúti na zem v telepatickom záchvate. Vyšetrí ju doktor. Talia potvrdí, že je to mladá a silná telepatka, u ktorej len teraz prepukli schopnosti. Ivanová bola taktiež pri vyšetrení a živo sa zaujíma o osud dievčiny.
Sinclair sa zúčastní slávnostného sprievodu s truhlou, kde sa zoznámi s Neroonom, veliteľom lode a sprievodom. Odprevadia truhlu až na miesto kde bude smútočný obrad.
Alisa má znova záchvat, no Talia jej pomôže vysporiadať sa so schopnosťami a ponúkne jej služby Zboru Psi. Ivanová však ešte nechce dovoliť jej prevoz na Zem.
Dellenová a Neroon majú schôdzu so Sinclairom a hovoria, že len Minbariovia budú strážiť truhlu. Na obrade sa zúčastnia aj Sinclair a Garibaldi, no keď otvoria truhlu, telo Brenera tam nie je.
Ivanová informuje Sinclaira o mladej telepatke a Sinclair súhlasí s jej prevozom na Zem. Ivanová však nechce, aby sa Alise stalo to čo jej matke. Preto všetko o svojej matke Alise vyrozpráva a navrhne, aby si vybrala spomedzi iných telepatických organizácií.
Garibaldi sa rozpráva s Na’Toth, tá tvrdí že nemajú telo Brenera a odkáže ho na sektor Pak’ma‘rancov, zdochlinožrútov. Tam skutočne nájdu kúsok látky z Brenerovho pohrebného rúcha, no pri vypláchnutí žalúdka všetkých Pak’ma‘rancov sa po tele nenájdu žiadne stopy. Na‘Toth prehovára Alisu aby pracovala ako telepatka pre Narnu, Alisa však nechtiac nazrie do mysle Na‘Toth a ponuku odmietne. Potom ju Ivanová privedie k Dellenovej, ktorá ju informuje o telepatoch na Minbari. Alisa ju tiež nechtiac skenuje a uvidí, ako unášajú Brenerovo telo z truhly. Ihneď to oznámia Sinclairovi a ten prichytí Dellenovú, ako posiela Brenerov popol na Minbari. Dellenová hovorí, že Brener bol kňazom predtým ako vstúpil do armády a neprial si mať veľký pohreb aký pre neho pripravovala Bojovnícka kasta. Bojovníci neznášajú náboženskú kastu odvtedy, čo prikázali kapituláciu v Pozemsko-Minbarijskej vojne.
Dellenová sama povie Neronovi, čo urobila a v mene Šedého koncilu mu prikáže povedať, že Brenerovo telo sa premenilo. Neroon sa ospravedlní Sinclairovi za svoje správanie a po Sinclairových slovách mu povie, že rozpráva ako Minbari.
Alisa sa rozhodla odísť na Minbari, preto sa s ňou Talia aj Ivanová lúčia. Rozlúči sa s ňou aj Sinclair, no spýta sa jej, či v Dellenovej mysli nenatrafila na niečo čudné. Ona mu povie, že natrafila na slovo kokón, čo znamená kukla.
Minbarijský krížnik odlieta.

Autor: spion

ÄŚo sme sa dozvedeli:
* Alisa je P10
* Alisa pri svojom rozhodovaní nejde ani za Londom a ani za Koshom
* otvorenie strielní minbarijskej lode je druh pocty alebo znamenie
* Neroon bol výkonným dôstojníkom a pobočníkom Branmera
* je jasné, že Dellenová je členkou Šedého koncilu
* podľa Delennovej vznikli spory medzi náboženskou kastou a kastou bojovníkov po kapitulácii v Bitke v línii
* otvorené strielňe na minbarijských lodiach je znakom "pocty"
* Neroonov klan sa volá Hviezdni piráti
* podľa Ivanovej využívajú Narni cudzincov ako otrokov
* existuje minbarijský krížnik Inkatha
* niektorí minbarijskí bojovníci sa nezmierili s kapituláciou a radšej spáchali samovraždu
* Alisa uvidela v Delennovej mysli slovo "kukla", jeho význam ale veľvyslankyňa skryla
* kapituláciu Minbariov v Bitke o líniu nariadil Šedý koncil
* Delennová skladala na stole v svojej ubikácii prístroj totožný s prístrojom z epizódy Znamenia a predtuchy
* podľa Neroona zapríčinila Pozemsko-Minbarijskú vojnu "vražda ich vodcu Dukhata". Garibaldi odpovedal: "Bola to nešťastná náhoda"
* Delennová neodmietla (ako v minulosti) používanie titulu Sakai, keď ju tak oslovil Neroon
Ukážky
Ivanovová: "Nie je nič protivnejšie, ako keď má pán Garibaldi pravdu."

Franklin: "Oh, mimochodom, viete ako podľa nich chutia Narni?
Garibaldi: "Áno, ako kurča. Bože, naozaj potrebujem voľno."
Ďalšie informácie:
* Hoci v titulkoch je Beldonová uvedená ako Alisa, JMS o nej hovorí ako o Allyse
Galéria obrázkov:
↑ Hore