Hlas v pustatine, 1. časť

1x18 - A Voice in the Wilderness, Part I

Synopsa:
Seizmické poruchy na Epsilone 3, planéte pod B5, zaujmú pozornosť posádky. Raketoplán s vedeckým tímom z B5 letí poruchy preskúmať, ale je odklonený z kurzu silným výbojom energie z povrchu Epsilonu 3. Ďalší pokus o prieskum planéty aktivuje automatický obranný systém, ktorý zo zariadenia pod planetárnym povrchom odpáli rakety. Medzitým dorazia na stanicu správy, že kolóniu Mars zachvátila politická vzbura a po stanici sa zjavuje záhadný obraz mimozemšťana prosiaci o pomoc. Rozhodnúc sa, že nedávny útok môže predstavovať hrozbu pre bezpečnosť stanice, pokúsia sa Sinclair a Ivanová pristáť s ďalším raketoplánom na Epsilone 3. Pristanú hlboko pod povrchom a objavia podzemné zariadenie plné neuveriteľnej technológie takej veľkosti, ako nikdy nevideli. A v strede tohto obrovského komplexu je mimozemšťan, ktorého obraz sa zjavoval po stanici, znovu prosiaci o pomoc - a varujúci, že každý v blízkosti Epsilonu 3 je v smrteľnom nebezpečenstve.
Réžia: Janet Greek
Scenár: J. Michael Straczynski
Hudba: Christopher Franke
Premiéra: 27.07.1994
Prod. č.: 120
Hrajú:
Louis Turenne (Draal)
Marianne Robertson (Tech #1)
Curt Lowens (Varn)
Jerry Weil (Technik)
Patty Toy (Zástupkyňa Zboru PSI), Lenore Kasdorf (ISN Reportérka)
Jim Ishida (Dr. Tasaki)
Kat Cressida (barman)
Kelly Coyle (Vztyčný dôstojník Pozemských síl)
Langdon Bensing (Derek Mobotabwe)
Craig Barnett (Bezpečnosť)
Obsah
Ivanová informuje Sinclaira o seizmickej aktivite na Epsilone 3 a vysiela tam prieskumnú loď. Tá je však zasiahnutá obranným systémom planéty a z atmosféry ju musia dostať stíhači. Výskumník Tasaki však uvažuje o návrate na planétu. Ivanová informuje Sinclaira o tom, že nedostali správy z Marsu, čo môže znamenať problémy.
Na stanicu príde starý Dellenovej priateľ, Draal, raňajkujú spolu a spomínajú. Draal povie Dellenovej, že sa chytá odísť na počiatok.
Sinclair pozerá správy, kde hovoria o ozbrojenej vzbure proti dočasnej vláde na Marse. Keď vypne televíziu, vidí zjavenie nejakého mimozemšťana prosiaceho o pomoc. Garibaldi sa snaží spojiť s Marsom, je však vyhlásené komunikačné embargo. Preto ide za Taliou a žiada ju, aby mu vybavila spojenie na Mars cez telepatický kanál. Chce sa spojiť so svojou bývalou, s ktorou sa nerozlúčil najlepšie. Talia sa o to snaží, ale podarí sa jej vybaviť akurát to, že zistí, či je Lisa na zozname nezvestných. Talia povie Garibaldimu, že spojenie sa nepodarí uskutočniť, ale zistila, že Lisa nie je na zozname zachránených. Garibaldi sedí zničený v bare, Londo sa ho snaží potešiť a darí sa mu. Po odchode z baru Londo vidí rovnaké zjavenie ako Sinclair.
Dellenová zoznamuje Draala s Londom, ktorý študuje ľudskú kultúru a informuje ich o tom. Výskumná loď znova vyráža na Epsilon 3, po neuposlúchnutí Ivanovej rozkazu ich musia zachraňovať stíhači. Vtedy Ivanová prenesie svoj slávny monológ (Ivanová je Boh). Sinclair a Ivanová letia na Epsilon 3, pretože zistili, že riadené strely vyleteli zo štrbiny pod povrchom. Vletia dnu a pristanú na umelo vybudovanej dráhe. Skúmajú priestory, kde pristáli a nájdu obrovský stroj založený na novej technológii. V chodbe vidia zjavenie mimozemšťana a nasledujú ho do miestnosti, kde vidia v stroji zapojeného mimozemšťana, ktorý ich žiada o pomoc a hovorí, že inak všetci ľudia na stanici zahynú.

Autor: spion

ÄŚo sme sa dozvedeli:
* B5 obieha okolo planéty Epsilon 3
* planéta má príťažlivosť 0,7 a nedýchateľnú atmosféru
* Garibaldi má poverenie úrovne ALFA
* stíhačky Starfury nie sú schopné letu v atmosfére
* Londo ešte nikdy nepil vodu
* treťou zásadou "vnímavého života" pod Minbariov je pud sebazáchovy
* Draal a Delennová sa nevideli niekoľko rokov
* vždy keď Talia Wintersová nastupuje do výťahu, je v ňom Garibaldi
* Londo študuje zvyky pozemšťanov, aby ich lepšie pochopil, ale moc mu to nejde
* Garibaldi pozná umiestnenie tajnej základne Zboru PSI na Marse
* Zbor PSI nie je rád, že Garibaldi vie o ich tajnej základne na Siria Planum
* Garibaldi pracoval v marťanskej bezpečnosti jeden rok. Jeho bývalá priateľka, Lise Hamptonová, s ním nechcela odletie na B5
* hnutie Slobodný Mars posilňuje svoje pozície už 10 rokov
* jedným z reportérov ISN je Derek Mobotabwe
* jedna z Londových žien je bývalá barová tanečnica
Ukážky
Ivanová: "A ešte jedna vec. Na vašej spiatočnej ceste si nájdite čas a naučte sa mantru Babylonu5: "Ivanová má vždy pravdu. Budem počúvať Ivanovú. Nebudem ignorovať Ivanovej odporúčania. Ivanová je Boh. A ak sa toto niekedy ešte znova stane, Ivanová ti osobne vytrhne pľúca." Riadiace stredisko koniec... Civilisti. (pozrie nahor) S tou časťou o Bohu som len žartovala... Bez urážky."
Ďalšie informácie:
* scény, pri ktorých Sinclair s Ivanovou letia vnútrom Epsilonu 3, sú odkazom na slávny sci-fi film Forbidden Planet
Galéria obrázkov:
↑ Hore