Hlas v pustatine, 2. časť

1x19 - A Voice in the Wilderness, Part II

Synopsa:
Po návrate Sinclaira a Ivanovej na stanicu spolu s umierajúcim mimozemšťanom z Epsilonu 3, Varnom, dorazí k B5 ťažký krížnik Pozemskej aliancie Hyperion, údajne aby poskytol zálohu v prípade, že mimozemské vlády budú protestovať proti plánom Zeme ukoristiť technológiu na planéte. V tom čase Draal, Delennovej priateľ a bývalý učiteľ, ktorý ju prišiel navštíviť a povedať jej, že sa pravdepodobne na Minbar nikdy nevráti, nejako rozpozná prítomnosť Varna v Medlabe. Varn prezradí, že Epsilon 3 je utajované miesto takej vyspelej technológie, ktorá by v nesprávnych rukách mohla byť ničiaca, a on je jej strážcom. Ale jeho stav sa zhoršuje a planéta na neho reaguje. Akoby nespolupracujúci kapitán Hyperionu nebol dosť veľký problém, priletí mimozemská loď s bytosťami podobnými Varnovi žiadajúca správu nad Epsilonom 3 a hroziaca zničením každého, kto sa pokúsi o pristátie. Draal chce vziať Varna na Epsilon 3. Spolu s nimi letia aj Delennová a Londo. Ich odlet vyprovokuje mimozemskú loď a kombinované sily B5 a Hyperionu sa jej musia brániť. Draal má v úmysle prevziať Varnovo miesto ako Strážca Epsilonu 3 - ale kto vznesie nárok na planétu a jej tajomstvá?
Réžia: Janet Greek
Scenár: J. Michael Straczynski
Hudba: Christopher Franke
Premiéra: 03.08.1994
Prod. č.: 121
Hrajú:
Louis Turenne (Draal)
Joshua Cox (Tech #2)
Denise Gentile (Lise Hamptonová)
Marianne Robertson (Tech #1)
Michelan Sisti (Takarn)
Lenore Kasdorf (ISN Reportérka)
Chip Heller (Výtržník #1)
Aki Aleong (Senátor Hidoshi)
Curt Lowens (Varn)
Ron Canada (Ellis Pierce)
Obsah
Sinclair a Ivanová odvezú Varna na stanicu. Do sektoru prichádza krížnik Hyperion, ktorého kapitán Ellis Pierce preberá kontrolu nad situáciou. Dôjde k rozporu so Sinclairom. Medzitým ISN hlási, že prezident Santiago použil k potlačeniu vzbury na Marse vojenskú silu.
Garibaldi je nervózny, pretože sa nemôže spojiť s priateľkou na Marse. Vybije si to na chlapíkovi v bare, ktorý ostro útočí proti Marťanom.
Stíhačky Hyperionu chcú pristáť na planéte, ale planetárna ochrana ich zničí. Otrasy sa stále stupňujú a Sinclair má domnienku, že pri každom priblížení k planéte sa planéta čoraz viac rozpadá. Túto domnienku neskôr potvrdí aj Varn.
Do sektoru priletí neznáma loď, na ktorej sú príslušníci rovnakej rasy ako Varn a nárokujú si planétu. Dajú im 10 hodín, aby opustili priestor. Kapitán Pierce však dá mimozemšťanom 9 hodín, aby oni opustili priestor. Varn povie, že to sú vyhnanci, ktorí chcú zneužiť stroj.
K Varnovi prichádzajú aj Dellenová a Draal, ktorému sa Varn zjavil na chodbe. Spoločne s Londom sa rozhodnú, že unesú Varna na planétu, aby sa pokúsili zachrániť to, čo sa dá. Londo ako pilot úspešne dovedie loď až na planétu, kde ich nasleduje aj Garibaldi.
Nepriateľskej lodi dôjde trpezlivosť a začne útočiť na B5 a Hyperion. Oni paľbu opätujú. Draal sa zapojí do stroja, aby naplnil svoju úlohu a prvé čo urobí je to, že ukončí boj. Vyhlási, že nikto nemá právo na stroj na Epsilone 3. Mimozemšťania však tento oznam neberú vážne a letia k planéte. Draal ich zničí.
Garibaldimu sa podarí spojiť s Marsom. Lise mu však oznámi, že je vydatá a čaká dieťa.

Autor: spion

ÄŚo sme sa dozvedeli:
* v kasíne na B5 sa hrajú hry siedmych hviezdnych systémov
* Pozemská centrála hľadá od vojny s Minbarmi nové technológie
* Londo za mlada viedol útok na Frallis 12
* Úrad planetárnej bezpečnosti môže vydať rozkazy lodiam Pozemskej aliancie
* prezident Santiago neváha použiť silu na potlačenie nepokojov
* Sinclair pozná niekoľkých vplyvných ľudí na Marse
* Varn sa dožil minimálne 500 rokov
Ukážky
Ivanová: "Najhorší prípad otravy testosterónom aký som kedy videla."

Londo: "Teraz pristávacie motory... Pristávacie motory, hmmm... Keby som bol pristávacím motorom, ktorým z týchto by som bol?"
Ďalšie informácie:
* keď Pierce vyšle na povrch planéty stíhačov a Sinclair pohrozí ich zničením, kapitán sa na chvíľu pozrie dolu na taktický displej - jedna z lodí hor vľavo je označená THX-1138, čo je názov prvého filmu režiséra Georga Lucasa
Galéria obrázkov:
↑ Hore