Babylon na druhú

1x20 - Babylon Squared

Synopsa:
Sinclaira znepokojujú tachyonové poruchy v oblastie kde sa kedysi nachádzal Babylon 5, hlavne potom ako stíhací pilot vyslaný vyšetriť ich sa vrátil na stanicu mŕtvy. Potom zachytia správu - núdzové volanie z Babylonu 4. Konvoj stíhačiek a transportérov opúšťa B5, aby sa presvedčil, či možno stanicu evakuovať. Vyjde najavo, že B4 a jej posádka bola celé roky stratená v čase a teraz sa, podľa neobyčajného mimozemšťana menom Zathras, vrátila do roku 2258, aby jej obyvatelia mohli uniknúť. Zathras tiež spomenie Jedného, bytosť v skafandri, ktorá sa ako duch objaví na chodbe B4, a aj to, že stanica odcestuje do času, kde bude slúžiť ako základňa vo veľkej vojne. Sinclair ponúkne pomoc, ale Zathras ju odmieta. Čas do odletu B4 ubúda a Sinclair a Garibaldi čelia nemožnej úlohe evakuovať všetkých obyvateľov stanice.
Réžia: Jim Johnston
Scenár: J. Michael Straczynski
Hudba: Christopher Franke
Premiéra: 10.08.1994
Prod. č.: 118
Hrajú:
Marianne Robertson (Tech #1)
Mark Hendrickson (Člen Šedého koncilu #2)
Denise Gentile (Lise Hamptonová)
Thomas Rosales Jr. (Panikáriaci človek)
Doug McCoy (Alpha 7)
Frank Costa (Strážca na B4)
Tim Choate (Zathras)
Kent Broadhurst (Major Krantz)
Obsah
Ivanová príde na raňajky nevyspatá, pretože skoro ráno ju zobudili hlásenia o príchode tachyónových častíc zo Sektora 14. Zaspí za stolom a počas toho si Sinclair a Garibaldi vymenia taniere za prázdne a keď sa Ivanová po chvíli preberie, povedia jej, že prespala celé raňajky a náhli sa na mostík.
Alfa7, loď, ktorú Ivanová poslala do Sektora 14 preruší spojenie, stíhačka sa vráti na stanicu, no pilot zomrel na starobu. Mal síce len 30 rokov, ale pri pitve sa ukázalo, že jeho orgány sú staré ako orgány 90 ročného starca. Do pásu ešte pred smrťou vyryl B4. Z Babylonu 4 vysielajú prosbu o pomoc. Sinclair, Garibaldi, letka Zeta a eskortné krídlo odlietajú do Sektora 14. Prídu do sektora a uvidia tam naozaj B4 a vletia dnu. Napadne ich šialenec, no Garibaldi ho spacifikuje a vtedy príde kapitán B4. Povedia mu, že prišli z Babylonu 5. Vtedy sa koná skok v čase, kde je Sinclair svedkom akejsi invázie na B5. Kapitán B4 im vysvetlí, že stanica skáče v čase. B4 je pomaly evakuovaná. Kapitán B4 im ukáže Zathrasa, mimozemšťana, ktorý im povie, že stanicu unášajú, aby ju použili vo Veľkej vojne proti obrovskej temnote. Na chodbe sa ukáže akási postava v skafandri, ktorej sa Sinclair dotkne a odhodí ho. Zathras dá postave svoj časový stabilizátor, ktorý umožňuje prežiť skok v čase. Bez neho zahynie. Evakuácia pokračuje, stanica sa pomaly prepadá v čase a Garibaldi sa vráti v čase do momentu, kedy sa lúči s Lisou na Marse a odchádza na Babylon 5. Odchádzajú zo stanice, otrasy sa stupňujú a Zathrasa zavalí stĺp. Sinclair mu chce pomôcť, no Zathras mu povie, aby sa zachránil, pretože je predurčený. Po odchode všetkých z B4 k Zathrasovi príde osoba v skafandri. Neskôr si dá dolu prilbu a je to Sinclair, oveľa starší.
Keď Sinclair a Garibaldi opustia stanicu, tá zmizne.
Dellenová opúšťa Babylon 5 a odchádza na zasadnutie Šedého koncilu. Tam jej oznámia, že si ju vybrali ako vodcu. Povedia jej, že jej služba na B5 sa skončila. Dellenová sa však obáva o Proroctvo. Zvolá teda ešte raz Šedý koncil. Povie, že vďaka proroctvu bola ukončená vojna a ona teraz proroctvo skúma. Povie, že ľudia sú oveľa silnejší ako sa zdá, oni sú teda budúcnosť. Ak však Dellenová odmietne ponuku stať sa vodcom, môžu ju vylúčiť z koncilu a už sa nikdy nemusí vrátiť na Minbar. Po hlasovaní sa teda rozhodnú akceptovať Dellenovej rozhodnutie. Dellenová odchádza a lúči sa, ešte pred odchodom dostane jeden z troch triluminarov, ktorý sa jej má zísť.
Sinclair sa po návrate na B5 rozpráva s Ivanovou o Blúdiacom Holanďanovi, bájnej lodi, ktorá sa stratila pri plavbe a hľadá cestu domov. Nikdy ju však nenájde.

Autor: spion

Čo sme sa dozvedeli:
* Sinclair za mlada študoval pri jezuitoch
* na B4 bolo v dobe jeho spustenia až 1300 ľudí obsluhy
* Sinclair si naprv zapína gombík na nohaviciach a až potom sa zazipsuje
* členov Šedého koncilu je 9
* minbarský vládca sídli vo Veľkej dvorane
* existujú minimálne 3 triluminari * Sinclair aj Garibaldi majú z celého dňa najradšej ráno
* B4 je najväčšia zo staníc Projektu Babylon
* nikto počas existencie Šedého koncilu neodmietol stať sa minbarijským vodcom
* Delennová nevedela o niektorých zasadnutiach koncilu a dosť ju to prekvapilo
* pozemské lode od vojny s Minbarijmi vysielajú na subpriestorom kanáli svoj bezpečnostný kód
* podľa Zathrasa bojuje vo Veľkej vojne na strane svetla spolu so Sinclairom
* Veľká vojna sa vraj odohráva v roku 4993, ale keďže Zathras nie je dobrý v matematike, nedokáže (či nechce) previesť tento údaj do štandardného kalendára
* významná postava minbarijských dejín sa volá Valen
Ukážky
Garibaldi: "To je šialené. Stanica predsa nezmizne a neobjaví sa o štyri roky neskôr ako nejaký Blúdiaci Holanďan!"
Ďalšie informácie:
* skafande, v ktorom sa objaví Sinclair, je veľmi podobný skafandrom z filmu 2001: Vesmírna odysea
Galéria obrázkov:
↑ Hore