Infekcia

1x04 - Infection

Synopsa:
Dr. Vance Hendricks, jeden z Franklinových mentorov na medicíne, prichádza na Babylon 5 s kolekciou starodávnych artefaktov z planéty Icarra, ktorá je mŕtva už tisíce rokov. Jeden z artefaktov však ovládne jeho asistenta a zmení ho na zabijácky stroj navrhnutý na eliminovanie akejkoľvek životnej formy, ktorá nie je čistý Icarran. Keďže Icarrani sú kvôli týmto strojom mŕtvi storočia, každý na palube stanice je v nebezpečí - situácia, ktorú sa Sinclair rozhodne vziať do svojich rúk napriek Garibaldiho protestom.
Réžia: Richard Compton
Scenár: J. Michael Straczynski
Hudba: Christopher Franke
Premiéra: 16.02.1994
Prod. č.: 101
Hrajú:
Marianne Robertson (Tech #3)
Marshal Teague (Nelson Drake)
Tony Rizzoli (Stráž)
Sylva Kelegian (Tech #2)
Daniel Hutchison (Bezpečnostná stráž)
Sav Farrow (Tech #1)
Patricia Healy (Mary Ann Cramer)
David McCallum (Dr. Vance Hendricks)
Paul Yeuell (Stráž)
Obsah
Na stanicu príde redaktorka ISN a zháňa Sinclaira. Má pocit, že Sinclair sa jej vyhýba. Za doktorom Franklinom prichádza jeho učiteľ Hendriks, ktorý sa teraz živí ako archeológ na voľnej nohe. Hovorí mu, že má niekoľko vecí, ktoré by ho mohli zaujímať. Zatiaľ vo vykladacom priestore prebieha kontrola batožiny doktora Hendriksa. Jeho asistent Nelson však kardiostimulátorom zabije colníka, aby neprišiel na to, že prevážajú tovar, ktorý nebol v karanténe.
Hendriks ukáže Franklinovi artefakty, ktoré objavila jeho expedícia na pustej planéte Icarra 7. V momente, keď ich Hendriks vyberá z kufra, dôstojník v C&C zachytí na obrazovke záblesk svetla v oblasti Medlabu, no usúdi, že to bola chyba snímania. Doktor Franklin jeden z artefaktov preskenuje a zistí, že artefakty sú organická technológia. Hendriks upokojí Franklina a vraví, že artefakty boli v karanténe a má na ne papiere, čo je lož. Nelson pri vybaľovaní artefaktov otvorí malú skrinku, z ktorej vystrelí lúč energie a zasiahne ho. Na druhý deň pri pomáhaní s výskumom sa cíti slabý. Po 15 hodinách výskumu je Franklin už unavený a pýta sa, čo budú robiť ďalej s artefaktmi, ak zistia, na čo sa používajú. Hendriks ich chce predať korporáciám. Doktor je proti tomu a aj proti vykrádaniu mimozemských technológií. Ďalej mu povie, že nenašiel ani zmienku o jeho expedícii, no Hendriks sa vyhovára na únavu a odchádza z Medlabu.
Nelson sa zmení na monštrum a napadne Franklina. Ten potom vysvetlí Sinclairovi a Garibaldimu o čo ide. Sinclair vypočúva Hendriksa a dozvie sa, že nemá dovozné povolenie. Hendriks sa vyhovorí na Nelsona a tvrdí, že je pod vplyvom artefaktov. Nelson zatiaľ útočí v šedom sektore a energia, ktorú vystreľuje, sa po každom útoku zvyšuje, čo môže nakoniec viesť ku zničeniu stanice.
Garibaldi s mužmi prenasledujú Nelsona-monštrum, no nemajú šancu ho zraniť a uniká im. Doktor Franklin našiel v artefakte niečo ako databázu a z nej zisťuje, že za celú svoju históriu bola Icarra napadnutá šesťkrát a vždy ničivo. Preto boli Icarrania nútení vymyslieť zbraň, ktorá by ochránila čistotu Icarry. Tak vymysleli stroje, ktoré najprv zničili nepriateľov a potom sa obrátili proti Icarranom, pretože nikto nie je geneticky čistý. Monštrum, ktoré ovládlo Nelsona má však aj genetický kód jedného z bojovníkov menom Tular. Sinclair sa rozhodne ho vylákať z ústrednej chodby do pristávacích dokov a odvzdušniť ich, takže by sa ho zbavili. Nakoniec sa však Tular sám vzdá potom, čo sa dozvie, že to oni zničili Icarru.
Nelson sa priznal, že to mu Hendriks prikázal preniesť artefakty na Babylon 5 všetkými možnými spôsobmi. Hendriks ponúka Franklinovi možnosť spolupráce a isté percento zisku z predaja artefaktov, no Hendriksa zatknú.
Za Franklinom do baru príde Ivanová a doktor sa jej priznáva, že má strach z budúcnosti, pretože na Zemi sa formujú rasistické frakcie propagujúce čistotu, tak ako to chceli Icarrania. Artefakty skonfiškuje zemská správa na vojenské účely a napokon sa koná interview so Sinclairom pri druhom výročí založenia Babylonu 5. Sinclair v ňom hovorí, že je nutné skúmať vesmír a letieť ku hviezdam...

Autor: spion

Čo sme sa dozvedeli:
* v tejto časti oslavuje stanica 2. rok svojho pôsobenia
* na Zemi narastá prozemské hnutie a množia sa rasové útoky voči mimozemšťanom
* pre Garibaldiho je Babylon 5 posledná šanca, z predchádzajúcich 5 zamestnaní ho vyhodili
* Sinclair nerád poskytuje interview
* komandér je pre expanzívnu politiku Zeme
* poisťovňa Lloyds vyhlásila kurz 500:1 na to, že B5 nevydrží do spustenia prevádzky
Ukážky

Vance Hendricks: Stephen, vonku kotví marťanská bojová mašina, chcú s vami prehodiť pár slov
o nádche.
Stephen Franklin: Nech sa zapíšu do poradia.

[Reportérka ISN Mary Ann Cramer sa pokúša tlačiť na Sinclaira kvôli informáciam, ale Ivanová sa postaví pred ňu.]
Susan Ivanova: Tak dosť. Načo chcete riskovať toľkú bolesť.

Jeffrey Sinclair: Zabudli ste na prvé pravidlo fanatika: ak sa staneš posadnutý nepriateľom,
sám si nepriateľom!

[Garibaldi je zvedavý, či je Sinclair samovražedne statočný a možno hľadajúci mučeníctvo.]
Michael Garibaldi: Mnohí z nich majú tento problém. Vojna im bola zmyslom, smerom, zámerom. Bez nej to nevedia a tak hľadajú spôsoby, ako odísť v žiare slávy. Niektorí to nazývajú byť hrdinom. Možno. Neviem. Nikdy som žiadnym nebol. Ja? Myslím, že hľadajú niečo, za čo stojí zomrieť, pretože je to ľahšie než hľadať niečo, kvôli čomu sa oplatí žiť.

Mary Ann Cramer: Má to význam? Netreba sa vrátiť a zabudnúť na to, ako na zlý sen a starať sa
o vlastné problémy doma?
Sinclair: Nie. Musíme tu zostať. Z jednoduchého dôvodu. Spýtajte sa 10 odborníkov na
životné prostredie, genetiku a dostanete 10 rôznych odpovedí. Je však niečo, s čím bude každý
vedec na planéte súhlasiť. Či sa to stane o 100 rokov, o 1000 alebo o 1 000 000 rokov. Slnko nakoniec nutne vychladne a vyhasne. Až k tomu príde, neodídeme len my, odíde Marilyn Monroe,
Lao-tzu, Einstein, Morobuto, Buddy Holly a Aristophanes. A všetko toto, všetko toto tu... vyjde nazmar ak nevyrazíme ku hviezdam.

Mary Ann Cramer: Kedy sa vráti komandér?
Michael Garibaldi: Čoskoro.
Mary Ann Cramer: Čo je to čoskoro?
Garibaldi: Dlhšie ako hneď, kratšie ako neskôr.

Jeffrey Sinclair: Pri poslednom interview chceli, aby som povedal svoje skutočné pocity. Po odvysielaní ma odsunuli na post tak vzdialený, že by ho nenašiel senzibil ani lovecký pes.
Michael Garibaldi: Ostaňte tým šarmantným, nespútaným komandérom, ktorého všetci milujeme. Čo sa môže stať? Vás odpracú a povýšia mňa. Nevidím v tom problém.

Jeffrey Sinclair: Nie. Musíme tu zostať. Z jednoduchého dôvodu. Spýtajte sa 10 odborníkov na
životné prostredie, genetiku a dostanete 10 rôznych odpovedí. Je však niečo, s čím bude každý
vedec na planéte súhlasiť. Či sa to stane o 100 rokov, o 1000 alebo o 1 000 000 rokov. Slnko nakoniec nutne vychladne a vyhasne. Až k tomu príde, neodídeme len my, odíde Marilyn Monroe,
Lao-tzu, Einstein, Morobuto, Buddy Holly a Aristophanes. A všetko toto, všetko toto tu... vyjde nazmar ak nevyrazíme ku hviezdam.

Michael Garibaldi: Skúsili ste už toto?
Mary Ann Cramer: Čo je to?
Michael Garibaldi: Neviem presne. Podľa prekladateľa je to buď afrodiziakum alebo pasta na podlahu. Neviem, či to mám riskovať...
...
Michael Garibaldi: Skúsim to. Ale ak táto vecička zanecháva žlté škvrny, vrátim vám to!

Vance Hendricks: Za posledné roky som videl veci, o ktorých sa vám ani nesníva. Stál som v Ivendijskej púšti a sledoval som zatmenie všetkých siedmych mesiacov. Videl som jaskyne, ktoré boli uzatvorené dlhšie ako existuje ľudstvo. Vdychoval som vzduch, ktorý má 5 miliónov rokov. Hovorte si tomu skrátka ako chcete, ale ja som žil. Bože môj, Stephen, ja som žil.

Mary Ann Cramer: Áno, všetko mi je jasné. Z materiálov som sa dozvedela niekoľko historiek z vášho predchádzajúceho pôsobenia. Päťkrát vás vyhodili kvôli rôznym osobným problémom. Toto má byť vaša posledná šanca. Nechcete k tomu niečo dodať?
Michael Garibaldi: To si dám radšej vybrať mandle cez uši.

Stephen Franklin: Ale ľudia sú omylní. A aby sa zbrane vyhli zmätkom v prípade falošných príkazov nepriateľa, polovicu zbraní vybavili kódom nereagovať na nikoho kto nie je čistý Ikarranec. Ale malo to háčik, komandér: Ako definovať čistého Ikarranca alebo čistého človeka? Nikto nie je čistý. Nikto...

Ďalšie informácie:
* Menší trapas: Ked sa bytosť sama zničí a spadne na zem, jej hlava smeruje doľava (od kamery), ale keď Sinclair sleduje jej spätnú premenu na človeka, mieri hlava doprava (ku kamere)
* Icarra je pravdepodobne slovom v jazyku pôvodných obyvateľom Austrálie. Ich DSTO (Organizácia pre obrannú vedu a technológiu) vyvinula v 50. rokoch protiponorkovú zbraň Icarra. V súčasnosti ju už austrálske námorníctvo nepoužíva (posledná bola odpálená v roku 1990), ale podľa niektorých zdrojov ju používajú ešte brazíslki mariňáci. Keďže DSTO pomenováva tradične svoje produkty podľa bojových zvierat v jazyku pôvodných obyvateľov, je možné, že označuje práve také zviera
Galéria obrázkov:
↑ Hore