Parlament snov

1x05 - The Parliament of Dreams

Synopsa:
Počas týždňa kultúrnej výmeny, kedy sa predstavujú rôzne kultúrne, náboženské a filozofické pohľady, si Garibaldi všimne, že na stanicu dorazila Catherine Sakai, Sinclairova stará láska z vesmírnej akadémie na Zemi. Zatiaľ čo Sinclair sa snaží vysporiadať s minulosťou, minulosť veľvyslaneca G'Kara sa postaví jemu, keď starý protivník z narnského domovského sveta sa ho snaží zabiť. Náhly príchod nového attaché veľvyslanca pochopiteľne ešte viac znervózni, a nech podnikne akékoľvek kroky na svoju ochranu, zdá sa, že niekto je vždy krok pred ním...
Réžia: Jim Johnston
Scenár: J. Michael Straczynski
Hudba: Christopher Franke
Premiéra: 23.02.1994
Prod. č.: 108
Hrajú:
Mark Hendrickson (Du'Rog)
Michael McKenzie (Pilgrim)
Marianne Robertson (Tech)
Julia Nickson (Catherine Sakai)
Thomas Kopache (Tu'Pari)
Joy Hardin (Narn #1)
Calvin Jung (Stráž)
Randall Kirby (Obchodník #1)
Glenn Robinson (Hlavný čašník)
Erich Martin Von Hicks (Obchodník #2)
Obsah
Na Babylone 5 sa koná týždeň, počas ktorého všetky rasy predvedú ukážky svojich náboženských obradov. Garibaldi však na palubu nechce pustiť Drazia, ktorý má so sebou v batožine obradný nôž a potom zbadá ženu, ktorá je mu známa...
G‘Kar si v dobrej nálade pripravuje vo svojej ubikácii večeru, keď ho vyruší kuriér Tu‘Pari s dôležitou informáciou - G‘Kara sa do 48 hodín chystá vyhľadať posol Du‘Roga, jeho nepriateľa a vykonať na G‘Karovi poslednú vôľu, teda ho po mučení zabiť. Du‘Rog si to objednal u Cechu vrahov. G‘Kar však v ten deň dostáva aj novú pobočníčku Na‘Toth, potom ako K‘Dath zomrela pri nevyjasnenej nehode.
Garibaldi informuje Sinclaira o tom, že na Babylon 5 prišla Catherine Sakaiová, Sinclairova dobrá priateľka a niekedy milenka.
Následne sa koná ukážka náboženského obradu Centaurov, kde nechýba jedlo, pitie a zábava. Londo a Vir vysvetľujú, že ide o tzv. oslavu života, ktorá sa na Centauri konala vždy na konci roka počas vojny s Xonmi, kedy vlastne spočítali kto prežil a slávili to. Sinclair však počas obradu odíde vyhľadať Catherine a pozve ju na večeru .
G‘Kar zatiaľ upodozrieva Na‘Toth, že práve ona sa ho pokúša zavraždiť . Ráno sa zobudí a na posteli uvidí čierny kvet smrti, znak Cechu vrahov. Preto navštívi N‘Gratha, šéfa podzemia a najmä si od neho telesného strážcu.
Dellenová zatiaľ na stanici privíta svojho asistenta Lenniera a upozorní ho, aby nepoužíval jej titul Sa‘Tai, pretože by to mohlo spôsobiť mnoho otázok.
Na predvedení minbarijského náboženského Obradu zmierenia dôjde k myslenej svadbe Sinclaira a Dellenovej, hoci on o tom nevie. G‘Kar sa po obrade vracia do ubikácie a hľadá svojho strážcu, ktorý s ním mal byť na obrade, no nebol. Nájde ho mŕtveho vo svojej spálni. Na‘Toth privedie Tu‘Pariho k G‘Karovi a dozvie sa od neho, že informácie, ktoré mu doniesol, teda o jeho pripravovanej vražde má od Šu‘Toda, otca Na‘Toth.
Catherine príde za Sinclairom a skončia v posteli.
G‘Kar žiada ústredie, aby ihneď odvolali Na‘Toth, no centrála mu oznámi aj to, že ešte nestihli poslať kuriéra, načo ho Tu‘Pari omráči. G‘Kar sa preberie s generátormi bolesti na krku a zápästiach, ktoré mu spôsobujú strašnú bolesť, keď sa priblíži k Tu‘Parimu na viac ako tri metre. Na‘Toth ich napokon nájde, vyhlási že je záloha, ak by Tu‘Pari zlyhal a začne G‘Kara surovo kopať, čím vlastne vyradí generátory bolesti a G‘Kara oslobodí. Tu‘Pariho posadia na loď na Narnu a keďže už premeškal termín, dokedy mal G‘Kara zavraždiť, nemá sa G‘Kar čoho báť.
Sinclair odprevádza Catherine na loď, pretože tá má ďalšiu zákazku a hneď potom má predstaviť najrozšírenejšie náboženstvo na Zemi. On však veľvyslancom predstaví príslušníka každého jedného pozemského náboženstva.

Autor: spion

Čo sme sa dozvedeli:
* Ko'Dath, G'Karova predchádzajúca asistentka pred týždňom zomrela pri nevysvetlenom incidente so vzduchovým uzáverom
* Sinclair má brata
* Delennová nechce, aby ju na B5 oslovovali "Satai"
* Li'Dak z Piateho kruhu doporučil G'Karovi na miesto pobočníčky Na'Toth
* novým asistentom Delennovej je Lennier z Tretieho chrámu Chudomo
* G'Kara fascinujú pozemské ženy, táto skutočnosť je známa aj medzi narnskou vládnucou triedou
* Obrad znovuzrodenia predviedlo deväť Minbariov a všetky použité nástroje boli trojhranné rovnako ako stôl
* centaurský boh jedla je Benzan; bohyňou vášní je Li; boh podsvetia a ochranca vstupných dverí sa nazýva Mogath
* počas svojich štúdií na akadémii bol Sinclair okúzlený Tennysonom
Ukážky

Londo Mollari: Viete čo povedal posledný Xon tesne pred smrťou? [chytí sa za hruď] AAAAGGGHHHH!

[A drunken Londo crawling across a dinner table and describing Centauri gods, leans toward Delenn.]
Londo: Už som hovoril, že na Minbarijku ste až neprimerane roztomilá?
[Preplazí sa ku Garibaldimu.]
Londo: Oh! Vy ste tiež roztomilý, ale v opačnom zmysle slova. Všetci sú tu milí! Všetci sú tu milí! Dokonca aj ja. Ale vo fialovej som ohromujúci!
[Londo sa zrúti na stôl.]
Vir Cotto: AAH! Teraz splynul so svojim vnútorným ja!
Garibaldi: Omdlel.
Vir Cotto: Aj to.

[G'Kar nájde čierny kvet poslaný ako znak, že bude zavraždený.]
G'Kar: A vy nemáte ani poňatia, ako sa to dostalo do mojej postele?
Na'Toth: Veľvyslanec, nie som tu na to aby som rozmýšľala nad tým, čo sa vám dostáva do postele.

[Sinclairov vreckový komunikátor zapípa, prerušiac  Catherine.]
Catherine Sakai: Nechcem ťa plašiť, ale prihovárajú sa ti tvoje nohavice.

G'Kar: To bolelo.
Na'Toth: Veľvyslanec, bol to jediný spôsob ako vyradiť generátory bolesti. Musela som do nich mlátiť tak silno a často ako sa len dalo a zariadiť aby to vyzeralo ako keby som vás chcela zmlátiť do ďalšej inkarnácie.
G'Kar: Ani trochu vás to nepotešilo?
Na'Toth: To som nepovedala.

Tu'Pari: [číta svoje rozkazy na zavraždenie G'Kara] Máte spoznať bolesť. [dá G'Karovi šok generátormi bolesti] Máte spoznať strach. [dá G'Karovi ďalší šok] A nakoniec zomrieť.
...
G'Kar: [k Tu'Parimu po nesplnení svojej úlohy a zjavnom porušení kódexu vrahov] S trochou šťastia vás nikdy nenájdu, ale ak áno, spoznáte bolesť...
Na'Toth: [rýchlo] ...a spoznáte strach...
G'Kar: [rýchlo] ...a nakoniec zomriete. Prajem príjemný let.

Na'Toth: [k G'Karovi] Veľvyslanec, nie som tu na to aby som rozmýšľala nad tým, čo sa vám dostáva do postele.

Londo Mollari: Už som hovoril [Delennová], že na Minbarijku ste až neprimerane roztomilá? Vy ste tiež roztomilý [Garibaldi], ale v opačnom zmysle slova. Všetci sú tu milí! Všetci sú tu milí! Dokonca aj ja. Ale vo fialovej som ohromujúci! [zrúti sa]

Delennová: Nebudete používať môj titul Satai. Oslovujte ma len Delennová. Rozumiete?
Lennier: Nie, ale ja to ani nemusím chápať, len poslúchať.

[Garibaldi k G'Karovi]
Michael Garibaldi: Dovoľte mi povedať, veľvyslanec, z hĺbky srdca: tmavoružová vám veľmi pristane.

Tu'Pari: Vy ste veľvyslanec G'Kar?
G'Kar: Toto je kajuta veľvyslanca G'Kara, toto je stôl veľvyslanca G'Kara, toto je večera veľvyslanca G'Kara, tak čo by sa z toho tak dalo usudzovať?

Du'Rog: Teší ma predstava, že budeš žiť v strachu, G'Kar. Ale nie dlho.
G'Kar: Ako niekto je pri mne, čo?
[vtom vojde do kajuty Na'Toth]
Na'Toth: Diplomatický atašé Na'Toth sa hlási do služby. Tak už som tu, veľvyslanec.

Jeffrey Sinclair: Ahoj.
Catherine Sakai: Nevedela som, že velíš tejto stanici. Neprišla by som, vieš, že slovo som vždy dodržala. Ale odídem, ak si to želáš.

Catherine Sakai: Bola som dosť prekvapená, keď som ťa tu uvidela.
Jeffrey Sinclair: Neviem prečo. Predsa vieš, že na seba narazíme raz za dva-tri roky. Polovicu života máme obaja niekoho iného a druhú...
Catherine Sakai: ... a druhý vyzerá takto. Stretneme sa a porozprávame sa o starých časoch v akadémii. Opýtaš sa ma na moju tetu, ja na tvojho brata a obaja si klameme ako si nechýbame, a napokon skončíme v posteli. Potom odídeš.
Jeffrey Sinclair: Ale naposledy si to bola ty!
Catherine Sakai: Nie, nebola!
Jeffrey Sinclair: Ale áno.
Catherine Sakai: Nie! ... Počkaj. Máš pravdu, naozaj som odišla ja. Bože, kto si to môže ešte pamätať. Vieš, že nedávno som na teba myslela? Čo tak asi robíš. Spomínam si na teba v lete.
Jeffrey Sinclair: A ja na teba na jeseň.
Catherine Sakai: Nikdy sme sa nezhodli. Stále mám tvoje listy. Nekonečné súboje, krátke prímeria, dlhé mlčanie prerušované momentami vášne, na ktorú obaja už len spomíname. Občas si ich prečítam, aby som vedela, prečo sa už nemáme dávať dokopy.
Jeffrey Sinclair: Vieš...
Catherine Sakai: A prečo by si mi nemal chýbať.
Jeffrey Sinclair: Niečo sme preskočili. Mali sme nostalgicky spomínať na akadémiu a vyzvedať sa na starých priateľov, nie?
Catherine Sakai: Nie, tentoraz nie, to nie je najlepší nápad. Nie sme pre seba dosť dobrí.
Jeffrey Sinclair: Ja viem. Vždy v tom boli tri pätiny vášne a dve pätiny utrpenia.
Catherine Sakai: Presne. Ale už mám toho dosť!
Jeffrey Sinclair: Súhlasím. Ako teta?
Catherine Sakai: A tvoj brat?

Ďalšie informácie:
* keď v júli 1995 vysielali túto epizódu v Malajzii, vystrihli scénu na centaurskej slávnosti; pravdepodobne kvôli znázorneniu opitého chovania
Galéria obrázkov:
↑ Hore