Vojna o vojnu

1x07 - The War Prayer

Synopsa:
Mayan, známa minbarijská básnička a stará priateľka Delennovej, dorazí na stanicu, aby zabavila minbarijskú populáciu a poučila ostatných o minbarijskej kultúre, keď je brutálne napadnutá zamaskovanými členmi Domobrany - teroristickou skupinou zo Zeme, ktorej členovia sa snažia odstrániť všetky mimozemské vplyvy na ľudskú spoločnosť. Ďalšie násilné útoky na mimozemšťanov znepokoja a pobúria ostatné rasy na B5. Jeden z útokov končí kómou Virovho synovca. G'Kar vyvoláva v mene spravodlivosti nepokoje, snažiac sa poštvať mimozemšťanov proti ľuďom. Sinclair musí nakoniec vziať záležitosti do vlastných rúk.
Réžia: Richard Compton
Scenár: D.C. Fontana
Hudba: Christopher Franke
Premiéra: 09.03.1994
Prod. č.: 107
Hrajú:
Mark Hendrickson (Thegras)
Marianne Robertson (Tech)
Ardwight Chamberlain (Kosh)
Nancy Lee Grahn (Shaal Mayan)
Michael Paul Chan (Roberts)
Rodney Eastman (Kiron Maray)
Diane Adair (Mila Shar)
Richard Chaves (Alvares)
Chuck Butto (Bezpečnostný dôstojník #1)
Mike Gunther (Mimozemšťan #1)
Tristan Rogers (Malcolm Biggs)
Danica McKellar (Aria Tensus)
Obsah
Dellenová sa vo svojej ubikácii rozpráva so svojou starou priateľkou a významnou minbarijskou poetkou Shaal Mayan, na ktorú je po odchode od Dellenovej spáchaný atentát - je pichnutá nožom a na čele jej vyrazili podpis Domobrany, združenia na očistenie Zeme od cudzích rás.
Mayan je v poriadku (doktor sa ponúkol, že jej odstráni znak z čela, no ona odmietla, pretože je to pre ňu poučenie), no Dellenová je nanajvýš rozhorčená, pretože je to už šiesty útok na príslušníka inej rasy a žiada zákrok zo strany Sinclaira, čo jej on sľúbi. G‘Kar je takisto znepokojený a vyhráža sa, že vezme právo do svojich rúk.
Ivanová prevzala dvoch väzňov z Centauri, ktorí ukradli kreditné čipy a stretla sa tam s Malcolmom Biggsom, jej starým známym.
Centaurský pár, ktorý zatkli pre krádež čipov sa volá Adira a Kyran, ktorí prišli na Babylon 5 na popud Kyranovho bratranca Vira Cotta. Zaľúbenci ušli z Centauri Prime, pretože im boli nanútené iné sobáše, politicky výhodné. Londo je pobúrený, pretože dohodnuté manželstvá fungujú v Centaurskej civilizácii už tisíc rokov a je to základ republiky. Ukazuje, že aj on má tri manželky, ktoré síce nemiluje, ale pre jeho postavenie je to výhodné.
Garibaldi vypočúva Robertsa, muža obvineného z nelegálneho držania noža, na ktorom našli stopy krvi, tie však nie sú Mayan . Muž je však sympatizant domobrany a tak ho Garibaldi dal sledovať.
Sinclair prichádza ku Koshovi, aby ho informoval o útokoch na cudzincov. Kosh zatiaľ študuje ľudské dejiny. Ivanová našla pred dverami balíček od Malcolma - ružu. Londo vybavil, aby centaurský párik ešte v ten večer odletel na Centauri Prime. Oni dvaja sa ukrývajú a napadne ich skupinka Domobrany, pričom ťažko zrania Kyrana. G‘Kar hneď potom vyvolá na hlavnej chodbe výtržnosti, ktoré sú však ako-tak upokojené. Ivanová a Malcolm sú na večeri, potom sa spolu odoberú do ubikácie, odkiaľ je však Ivanová z dôvodu vzbury nútená odísť.
Dvaja Draziovia dobijú Robertsona skoro na smrť a v Medlabe ho navštívi Malcolm, ktorý mu hovorí o tom, že všetko zlé pochádza od cudzincov a Domobrana je tu, aby ich zastavila.
Sinclair s Garibaldim ukážu záznam návštevy Malcolma Ivanovej a požiadajú ju, aby nahovorila Malcolmovi, že Sinclair nenávidí mimozemšťanov.
Na palube sa koná diplomatická recepcia, na ktorej Dellenová predstavila Sinclairovi veľvyslankyňu z Abby 4 Milushar, ku ktorej sa však správa odmerane a začne debatovať s Malcolmom. V debate pokračujú v ubikácii, kde Malcolm Ivanovej a Sinclairovi navrhne členstvo v Domobrane. Požaduje však za to, aby Sinclair vyhlásil, že nebezpečenstvo útokov pominulo a útočníci sa vracajú na Zem, čo Sinclair aj urobí na veľké pobúrenie veľvyslancov. Dohodnú si schôdzku v nákladnom priestore 5. Hovorí, že nasledujúcu noc chcú spraviť akciu, počas ktorej zabijú štyroch veľvyslancov. Ako dôkaz jeho lojality požaduje Malcolm od Sinclaira zastreliť veľvyslankyňu Milushar. V tom prichádza Garibaldi s jednotkou mužov, ktorí zatknú členov Domobrany a eskortujú ich na Zem.
Kyran sa v Medlabe preberie. Londo jemu aj Adire oznámi, že sa vrátia na Centauri Prime, ale nasťahujú sa k jeho bratrancovi Andilovi Mollarim, ktorý ich bude vychovávať až do veku ich dospelosti, kedy sa budú môcť zobrať.

Autor: spion

Čo sme sa dozvedeli:
* heslo pozemšťanov počas vojny proti Minbariom bolo: „Dobrý cudzinec, mŕtvy cudzinec“
* Domobrana spolupracuje s pozemskou armádou
* doktor Ben Kyle teraz pracuje pre prezidenta Santiaga
* B5 je od Centauri Prime vzdialený 75 svetelných rokov
Ukážky

Susan Ivanová: Ste zlomyseľný muž.
Michael Garibaldi: Som Šéf bezpečnosti. Mám to v popise práce.

[Vir prosí Londa kvôli mladému páru.]
Vir Cotto: Ale oni sa milujú.
Londo Mollari: Láska, prežitok!
[Londo prinesie trojicú obrázkov centaurských žien.]
Londo: Pozri. Toto sú moje tri ženy. Choroba, bieda a smrť.
. . .
Londo: Nadchli ma. Vedomie, že na mňa čakajú ma drží tu - 75 svetelných rokov ďaleko.

Londo: Môj otec to hovorieval. On bol starý. Veľmi starý v tom čase. Raz som vošiel do izby a on tam sedel opustený, po tme a plakal. Spýtal som sa ho, čo mu je. A on na to: "Tlačia ma topánky. Ale je mi to jedno, lebo tancovať som aj tak dávno zabudol." Doteraz som nechápal, čo tým myslel.
Tlačia ma topánky, ale tancovať som dávno zabudol.

Delennová: Ľudské spôsoby sú často nevypočítateľné. Ale časom si človek zvykne s nimi žiť.
G'Kar: Ale treba na to mať veľmi silnú povahu.

Londo Mollari: Toto sú moje tri ženy: Choroba, bieda a smrť.

[Londo Mollari k Virovi Cottovi]
Londo: Moje topánky sú príliš tesné a zabudol som ako tancovať.

[Veľvyslanec Kosh k Sinclairovi]
Kosh: Nemáme záujem pliesť sa do cudzích vecí.

Londo Mollari: Ich rodiny sú iste vplyvné a bohaté. Vaši rodičia asi vedeli, čo robia. Stále nechápem, v čom je problém.
Aria Tensusová: My si ich nechceme vziať!
Kyron Maray: My chceme žiť spolu! Milujeme sa.
Londo Mollari: Milujeme? Čo má láska spoločné s manželstvom?

Malcolm Biggs: Nechápem ako si to mohla urobiť, Susan. Ako sa človek môže spriahnuť s tými... [pozrie na veľvyslanca G'Kara, Delennovú a Shaal Mayan]
Susan Ivanová: Pripadajú mi ľudskejší ako ty a tvoji priatelia. Ale ty to nikdy nepochopíš.
Malcolm Biggs: Vieš, že ťa nepoznávam?
Susan Ivanová: Ani ja teba.

Shaal Mayan: Minbariovia pokladajú lásku za najlepší liek. Veľmi jej na ňom záleží. Keď všetko iné zlyhá, cit ho môže vyliečiť.
Londo Mollari: To je možné. A keď umrie napriek tej obrovskej proklamovanej láske...
Shaal Mayan: ... keď umrie, zmocní sa jej obrovský zármutok. Ale každý spoločný okamih ho o čosi zmierni!
Londo Mollari: To je logika nezodpovedného básnika. Čo vedia Minbariovia o centaurských citoch?
Shaal Mayan: Veľvyslanec, ja už som toho videla veľa. Všetko mi hovorí, že každú živú bytosť možno najlepšie charakterizovať jej vnímaním a potrebou lásky.
Londo Mollari: Musí sa naučiť žiť bez nej!
Shaal Mayan: Tak ako vy?

Michael Garibaldi: Nepáči sa mi tvoj postoj. Ak sa krv zhoduje, odovzdám ťa Minbariom nech sa s tebou pohrajú!

Galéria obrázkov:
↑ Hore