Vojna mozgov

1x06 - Mind War

Synopsa:
Po tesnom úteku pred stíhacou eskadrou sa odpadlý člen Zboru PSI, Jason Ironheart, ukryje na palube Babylonu 5 dúfajúc, že sa skontaktuje s Taliou, svojou bývalou študentkou a láskou. Záležitosť sa skomplikuje keď na stanicu dorazia dvaja agenti Zboru PSI s úlohou Ironhearta chytiť. Talia riskuje svoje miesto v Zbore a zistí, že Jason sa stal novým druhom telepata vďaka nezákonným experimentom Zboru. Jeho sila rastie a začína ohrozovať B5. Medzitým Catherine Sakai stretne počas bežného prieskumu planéty neznámu loď...
Réžia: Bruce Seth Green
Scenár: J. Michael Straczynski
Hudba: Christopher Franke
Premiéra: 02.03.1994
Prod. č.: 110
Hrajú:
Michael McKenzie (narnský kapitán)
MaCaulay Bruton (Garibaldiho pobočník)
Marianne Robertson (Tech #1)
Walter Koenig (Bester)
Felicity Waterman (Kelseyová)
Julia Nickson (Catherine Sakaiová)
Don Dowe (Pilot stíhačky)
Elisa Pensler Gabrielli (Prostredníčka)
Kevin Page (Obchodník)
Mark S. Porro (Bezpečnostná stráž)
William Allen Young (Jason Ironheart)
Obsah
Elitná letka Pozemskej aliancie Čierna Omega prenasleduje transportér, ukradnutý Jasonom Ironheartom. No po chvíli im unikne a pristáva na Babylone 5. Zatiaľ sa koná pracovné stretnutie Catherine Sakaiovej a zástupcu spoločnosti Megacorp za prítomnosti komerčného telepata Talie Wintersovej. Zástupca spoločnosti ponúkne Sakaiovej možnosť skúmať planétu, na ktorej očakávajú obrovské náleziská Q40. Ona súhlasí, no až potom jej zástupca povie, že Sigma 957 je v spornom území a potrebujú ešte súhlas druhej strany- Narnského režimu.
Na stanicu prichádzajú dvaja agenti Zboru Psi - Bester a Kelseyová, ihneď kontaktujú komandéra a informujú ho o tom, že na stanici by sa mal nachádzať istý telepat menom Jason Ironheart, ktorý by mohol ohroziť vojenskú infraštruktúru. Talia, takisto prítomná pri rozhovore, je podozrivá, že by mohla byť s Jasonom v kontakte, pretože bol jej inštruktorom a milencom. Preskenujú ju, ale to iba potvrdí, že Jasona už dlhé roky nevidela a ani o ňom nič nevie. Medzitým sa Jason ubytuje na stanici a po chvíli sa akoby neovládol a spôsobil menšie otrasy na stanici.
Taliu, odchádzajúcu z pracovne komandéra, zastaví Jason a chce sa s ňou porozprávať. Ona najprv odmieta, no po chvíli s ním odchádza do ubikácie.
G‘Kar nie je nadšený nápadom Catherine ísť na Sigmu 957, pretože je to vraj nebezpečná oblasť a tak ju varuje. Ona to však berie ako vyhrážku a výraz práva Narnov na tento sektor. Jason zatiaľ rozpráva Talii, že sa zúčastnil experimentu Zboru Psi, ktorého výsledkom mal byť veľmi silný jedinec, výnimočný, schopný preraziť všetky bloky a stabilný telekinetik. Catherine odchádza z Babylonu 5 na výskumnej lodi Skydancer na Sigmu 957. G‘Kar hneď kontaktuje narnské velenie a vyšle do priestoru Sigmy 957 narnské bojové krížniky v plnej zbroji.
Jason ďalej hovorí Talii, že neskoro si uvedomil, aký je cieľ Zboru Psi - chcú ovládnuť svet. Uvedomil si, že dokáže zabíjať jedinou myšlienkou Nedokáže však svoje schopnosti udržať pod kontrolou a okolo Modrej 16 vytvorí akési pole, cez ktoré nemôže nikto prejsť. Sinclair donúti Bestera povedať celú pravdu - Jason po experimente začal byť nesmierne paranoidný a jednej noci zabil vedúceho výskumu. Jeho telepatické schopnosti sa budú zväčšovať a on ich nemôže zvládnuť. Je v ňom však vložený bezpečnostný kód, po ktorého aktivovaní telepatickým spojením Jason zaspí.
Talia sa pokúša dostať cez telepatické pole, Jason ju vpustí a vraví, že už dlho neudrží svoje schopnosti, už nie je človekom, ale stáva sa „všetkým“.
Talia hovorí so Sinclairom a prosí ho, aby sa stretol s Jasonom a pomohol mu dostať sa mimo stanice.
Catherine začína výskum pri Sigme 957, no objaví sa akási obrovská neznáma loď (o ktorej sa neskôr dozvieme, že je to loď Prvých) a vysaje zo Skydancera všetku energiu, čím ho odsúdi na zhorenie v atmosfére. Našťastie prichádzajú dve narnské bojové lode a pomáhajú Skydanceru doletieť až na Babylon 5.
Ironheart požiada Sinclaira o pomoc, ten súhlasí a dá vyprázdniť celú oblasť od Modrej 16 až po prístavisko, no Bester sa o tom dozvie a spoločne s Kelseyovou začnú aktivizovať bezpečnostný kód v Jasonovi. Sinclair vrazí Besterovi a Kelseyová to sama nezvláda, Jason ju odparí.
Nasadia ho na loď a on sa výbuchom zmení na energetickú formu života. Ešte pred úplným odchodom však Talii venuje svoje telekinetické schopnosti.
Bestera prinútia napísať do správy, že Ironheart unikol zo stanice a nasadia ho na najbližší transport na Zem.
Catherine poďakuje G‘Karovi a pýta sa, čo to bolo. On jej vysvetlí, že vo vesmíre žijú veci milióny rokov staršie a silnejšie ako sú oni, žijú v okolí Sigmy 957 a chcú mať pokoj...

Autor: spion

Čo sme sa dozvedeli:
* telepatická stupnica oficiálne siaha po P12
* Sinclair sa pri raňajkách zmienil o vyjednávaní s cechom dokárov o zoškrtanom rozpočte (udalosti nasledujú v epizóde Účel svätí prostriedky)
* nájomné za byt na B5 je 500 kreditov týždenne
* telepati sa po dokončení štúdia na Akadémii podrobujú telekinetickým testom. Len 0,1% zo všetkých ľudí má telepatické schopnosti. A z nich len 0,01% má telekinetické schopnosti, pričom polovica z nich je duševne chorá
* väčšina telepatov má menšie práva než normálny ľudia. Nesmú používat svoje schopnosti ak nie sú v Zbore PSI.
* Agenti Psi majú "v záujme efektívnosti "väčšiu voľnosť než bežní telepati. Môžu napríklad vykonať povrchový sken normálnych ľudí bez ich súhlasu.
* Universal Terraform je megakorporácia skúmajúca a pripravujúca nové svety na kolonizáciu
* Sigma 957 je útočiskom (alebo domovom) neznámej rasy, pravdepodobne jednej z Prvých, ktorá neprejavuje záujem o kontakt s ostatnými
* Pozemská aliancia má nedostatok Quantia 40
Ukážky

[G'Kar sa pokúša odradiť skeptickú Catherine od jej letu k Sigma 957.]
G'Kar: Dovoľte mi povedať jednu vec, ktorú som sa naučil o tomto mieste. Nik tu nie presne tým,|na čo vyzerá. Ani Mollari, ani Delennová, ani Sinclair a ani ja.

[Garibaldi prechováva voči Besterovi veľmi neslušné predstavy.]
Bester: Anatomicky nemožné, pán Garibaldi. Ale môžete to skúsiť. Hocikedy. Hocikde.

Talia: Viete, aké to je,|keď sa telepati milujú, komandér? Odložíte všetky obrany a ostanú len zrkadlá: odrážajúce pocity toho druhého hlbšie a hlbšie... až kým niekde vo vnútri vaše duše zrastú. A ten pocit je taký hlboký, že to až bolí. To je jediný moment v živote telepata, kedy nepočujú hlasy.

[Bester vysvetľuje detaily programu Zboru PSI, ktorý urobil z Jasona Ironhearta to čo je]
Bester: Bolo to zvažované riziko!
Susan Ivanova: Starí dobrá agenti Zbor PSI. Vy ľudia ma neustále prekvapujete. Máte morálne princípy Jacka Rozparovača. Čo robíte vo voľnom čase? Žonglujete s deťmi ponad ohnisko? Hops, zase ďalšie zvažované riziko.!
Psi Cop Kelsey: Tým problém nevyriešite.
Ivanova: Lady, vy ste problém!

Catherine Sakai: Keď som bola tam vonku, niečo som videla. Čo to bolo?
G'Kar: [ukáže na neďalekú kvetinu] Čo je toto?
[Pri bližšom pohľade vidno hmyz.]
Catherine: Mravec.
G'Kar: "Mravec"!
Catherine: Sem k nám prichádza toľko komerčných transportom zo Zeme, že sa tomu dá ťažko zabrániť.
[Zatiaľ čo Catherine rozpráva, G'Kar opatrne zoberie mravca.]
G'Kar: Práve som ho zobral na špičku mojej rukavice. Ak ho dám opäť dolu a|on sa opýta ďalšieho mravca: "Čo to bolo?", ako mu to vysvetlí? Vo vesmíre sú veci bilióny rokov staršie než naše dve rasy. Sú úžasné, nadčasové a ak si nás vôbec všimnú, sme pre nich len obyčajné mravce. Máme presne takú istú šancu komunikovať s nimi ako mravec s nami. Vieme to, skúšali sme to. Naučili sme sa, že buď sa nohe vyhneme alebo nás zašliapne.
Catherine: To je všetko? Všetko čo viete?
G'Kar: Áno. Sú záhadou. A som pokojný aj vydesený keď viem, že vo vesmíre sú ešte tajomstvá, ktoré ani doteraz nevieme vysvetliť. Ktokoľvek sú, slečna Sakaiová, kráčajú v blízkosti Sigmy 957. Musia tam kráčať sami.

Bester: To je lož
Sinclair: Áno, je. No a?

Walter Bester: Všetci inštruktori v akadémii sú P-10.
Susan Ivanová: A agenti PSI? Kde ste vy?
Agentka Kelseyová: P-12. Niekto musí dohliadať na ostatných.
Susan Ivanová: A kto dohliada na dohliadačov?

Jason Ironheart: Len jeden z desaťtísic ľudí má telepatické schopnosti. Len jeden z desaťtisíc telepatov má telekinetické schopnosti a polovica z nich je klinicky nestabilných.

Catherine Sakai: Veľvyslanec, všade vás hľadám.
G'Kar: Á, slečka Sakaiová. Som veľmi rád, že ste sa bezpečne vrátili zo svojej expedície.
Catherine Sakai: Áno, vďaka vám. Len jednu otázku: prečo?
G'Kar: Prečo nie?
Catherine Sakai: To nie je odpoveď.
G'Kar: Ale je, len to nie je taká odpoveď, akú ste očakávali. V tom je rozdiel.

Ďalšie informácie:
* Chyba: Ironheart si pri príchode do bytu naleje trochu vody do pohára. Keď je o niekoľko sekúnd pohár zasiahnutý Ironheartovým otrasom mysle, je prázdny.
* Pri odchode zasalutoval Bester Sinclarovi čudným spôsobom - pred čelom urobil kolečko z palca a ukazováka - a povedal "Uvidíme sa, komandér." JMS tým vzdal poctu jednému svojmu obľúbenému seriálu The Prisoner, v ktorom bol rovnaký pozdrav, ale krúžok bol pred okom
Galéria obrázkov:
↑ Hore