Šlapáci

2x10 - GROPOS

Synopsa:
Na stanicu prichádza 25 000 vojakov na čele s generálom, ktorý si vyrieši problémy so synom. Vojna začína...
Réžia: Janet Greek
Scenár: J. Michael Straczynski
Premiéra: 09.02.1995
Prod. č.: 210
Hrajú:
David L. Crowley (Lou Welch)
Joshua Cox (Tech #1)
Maggie Egan (reportérka ISN)
Paul Winfield (generál Richard Franklin)
Ryan Cutrona (seržant Plug)
Ken Foree (slobodník Large)
Morgan Hunter (vojak Kleist)
Marie Marshall (slobodníčka Dodger)
Art Chudabala (vojak Yang)
Elisa Beth Garver (Tech #2)
Mowava Pryor (Tonia Wallace)
Obsah
Ivanová sa rozplýva nad pokojom, ktorý vládne na stanici, keď zo skokovej brány k stanici príde pár lodí Pozemskej aliancie a chcú sa stretnúť s kapitánom. Generál Franklin prikáže Sheridanovi zariadiť pre svojich 25 000 mužov ubytovanie. Priznáva svoje príbuzenstvo s doktorom, nestojí však o stretnutie s ním.
Na inštruktáži im generál povie o tajnej misi na planéte Akdor, kde prebieha občianska vojna a vláda požiadala Zem o pomoc. "Šlapáci", ako sa táto jednotka nazýva, majú ukončiť vojnu. B5 si vybrali nielen kvôli blízkosti skokovej brány ale aj pre utajenie. Zostanú dostatočne dlho, aby na stanici inštalovali nové zbrane, ktoré dokážu brániť stanicu aj pred vojnovou loďou. Spoločne s velením chcú takisto vypracovať plán útoku.
Keffer príde do kajuty, kde sú nasťahovaní Šlapáci, je s tým nespokojný, ale spolubývajúci ho príjmu.
Generál sa rozpráva so synom o rodine, generál mu vyčíta, že sa neozýva doma. Doktor hovorí, že jeho otec už nemá roky na vojnu, on to však neguje a zahovára. Generál ho chce dať preložiť do vojenskej jednotky, pretože sa mu nepáči, že lieči aj mimozemšťanov. Po hádke odchádza.
Pár vojakov musia ubytovať v Medlabe, doktor nie je nadšený a prizná sa Ivanovej o svojich problémoch s otcom. Doktor hovorí, že ich otec sa k nemu správal ako k vojakovi. Keď nebol doma, úzkostlivo sledovali správy či žije. Doktor to nevydržal a ušiel, otec ho zobral na milosť až keď vstúpil do armády.
Delennová sa pýta na prítomnosť vojakov, Garibaldi vysvetľuje že ide o pomocnú armádu na Io, ako sa o nich hovorí na verejnosti. Po Garibaldiho odchode Delenovú napadne pár vojakov, zastane sa jej však istá vojačka Dodger. Garibaldi je proti potrestaniu vojačky, tá mu poďakuje.
Generál a Sheridan uvažujú nad možnou stratégiou, Sheridan ho varuje, že celá akcia je príliš nebezpečná. Ide vraj len o obchod kvôli vojne Narnov a Centaurov. Prichádza doktor, ktorý sa chce porozprávať s otcom, ten ho však "vyhodí". Sheridan sa doktora zastane, generál je však neoblomný.
Za Garibaldim príde Dodger a idú spolu na večeru a odtiaľ hneď do jeho kajuty. Garibaldi sa však nedokáže uvoľniť. Dodger mu však vysvetlí, že ona nehľadá trvalý vzťah.
Sheridan a Ivanová sa rozprávajú o obrannom systéme, ktorý naozaj budí hrôzu.
Generál príde za doktorom, ten mu porozpráva o svojich pocitoch a pomeria sa vzájomným objatím.
Dodger sa Garibaldimu ospravedlní a spoločne sa rozprávajú. Týpek, ktorý napadol Delennovú napadne aj Keffera, strhne sa hromadná bitka, ktorú upokojí až príchod velenia, ktoré im oznamuje odchod zo stanice.
Vojaci sa naloďujú, generál sa rozlúči so synom, Sheridanom aj Ivanovou. Garibaldi sa lúči s Dodger a dohodnú sa na stretnutí niekedy v budúcnosti.
O niekoľko dní ISN odvysiela reportáž a bojoch na Akdore, v ktorej sa objaví aj generál Franklin a oznámi víťazstvo. Garibaldi dostane zoznam mŕtvych, na ktorom je Dodger, ako aj Kefferovi spolubývajúci.

Autor: spion

ÄŚo sme sa dozvedeli:
* Otec Dr. Franklina je vojenský hrdina Pozemskej aliancie, veterán Dilgarskej vojny a niekoľkých vnútorných konfliktov aliancie. Počas dospievania svojich detí bol doma málokedy, a keď už, snažil sa rodinu viesť ako výcvikový tábor
* Garibaldiho otec, Alfredo, slúžil pod generálom Franklinom v Dilgarskej vojne a bol považovaný za vynikajúceho vojaka
* Sheridan si odslúžil časť kariéry na planéte Akdor, v systéme susediacom s narnským aj centaurským priestorom
* S príchodom Narnsko-Centaurskej vojny sa Pozemská aliancia snaží upevniť svoje dŕžavy v niekoľkých strategických sektoroch blízko oboch rás, keby si musela v budúcnosti vybrať stranu
Ukážky
"Galaxia sa mení a Babylon 5 sa musí zmeniť spolu s ňou."
- generál Franklin

"Všetci sme otrokmi svojich histórií. Ak má niekedy byť nejaká... svetlá budúcnosť, musíme sa z tých reťazí naučiť oslobodiť."
- Delennová
Ďalšie informácie:
* "GROPOS" je skratka pre "ground pounders" a odkazuje na ekvivalent U.S. Marines. V skutočnosti termín "Earch Force Marine Corps" bol spomenutý v pochodovej piesni Gropos
↑ Hore