Formy obetí

2x12 - Acts of Sacrifice

Synopsa:
G‘Kar žiada o vojenskú podporu zo strany Zeme. Ivanová trocha netradične uzatvára zmluvu s rasou Lumati...
Réžia: Jim Johnston
Scenár: J. Michael Straczynski
Premiéra: 23.02.1995
Prod. č.: 212
Hrajú:
Joshua Cox (Tech #1)
Jeff Conaway (Zack Allan)
Paul Ainsley (Centauri # 1)
David Sage (centaurský obchodník)
Sandy Grinn (narnský kapitán)
Kat Cressida (barman)
Jennifer Anglin (Narn)
Ian Abercrombie (Correlilmurzon)
Glenn Morshower (Franke)
Christopher Darga (Narn #1)
Paul Williams (Taq)
Obsah
G'Kar prehral na zasadaní velenia B5 útok Centaurov na narnské civilné ciele. Londo sa jednania neúčastní. Sheridan sľúbi Narnom konzultáciu s pozemskou vládou.
Na stanicu prilieta zástupca vyspelej rasy Lumati, jednaním je poveruná Ivanová a Sheridan jej radí urobiť čokoľvek, aby tú zmluvu podpísali.
G'Kar prehovára Delennovú, aby im Minbari pomohli, ona však odmieta, pretože v budúcnosti môžu o pomoc proti Narnom požiadať Centaurovia. Taktiež nechce zažiť podobný konflikt ako vo vojne s pozemšťanmi.
V jednom z barov Centaurovia urážajú Narnov, Zack sa snaží konflikt zahasiť, neskôr však Narni provokujúceho Centaura aj tak zabijú a Bezpečnosť otvára prípad.
Sheridan varuje G'Kara, aby krotil vášne svojich ľudí inak ich vyhodí. G'Kar sa ich snaží upokojiť, oni však o tom nechcú ani počuť. Na'Toth ho upozorňuje, že sa chystajú ďalšie útoky na Centaurov na stanici.
Ivanová sa zoznámi so zástupcom Lumati. Táto rasa neuznáva ľudí ako rovnocennú rasu a tak jej zástupca komunikuje s komandérkou cez svojho hovorcu. Spoločne navštívia Medlab, Franklin im vysvetľuje, že tam zachraňujú aj bytosti iných rás, čo je proti ich presvedčeniu.
Londo pozve Garibaldiho na pohárik, ten však nie je príliš nadšený. Londo sa mu zveruje, že sa cíti sám, Garibaldi to vysvetľuje možným strachom z jeho osoby.
Sheridan žiada velenie o pomoc pre Narnov, neuspeje a preto sa stretne s Delennovou, aby sa dohodli aspoň na neoficiálnej humanitárnej pomoci pre Narnov.
Zástupca Lumati si ako ďalšie miesto na prehliadku vyberie Podpalubie. Je nadšený, berie to ako oddelenie slabších jedincov - bezdomovcov. Preto Lumati súhlasia s podpísaním zmluvy.
G'Kar uteká zabrániť útoku na Centaurov a aby si znova získal autoritu, bojuje s veliteľom skupiny. Zvíťazí, Narni uznajú jeho autoritu a ich plán na útok padne. Rozhodne sa taktiež vydať vraha Centaura veleniu stanice.
Ivanová sa dozvie, že Lumati uzatvárajú zmluvy prostredníctvom sexu. Urýchlene uteká. Franklin jej nevedomky poradí, aby im predviedla "sex po ľudsky", keďže Lumati nepoznajú ľudské tradície a spôsoby.
G'Kar nie je nadšený jednoduchou pomocou, ktorú mu Sheridan a Delennová poskytujú, pochopí však, že je to najviac, čo môžu pre jeho ľud urobiť.
Lumati prichádzajú na uzavretie zmluvy a Ivanová mu predvedie sex na ľudský spôsob. Veľvyslanec je trocha sklamaný, jeho hovorcu to však ako sa zdá zaujalo.
Londo súhlasí s deportáciou narnského vraha a dražbou jeho vecí. A Garibaldi si konečne nájde čas posedieť si s Londom pri poháriku.
Sheridan donesie Ivanovej darček od veľvyslanca s odkazom "Nabudúce po našom..."

Autor: spion

ÄŚo sme sa dozvedeli:
* Lumati neuznávajú žiadnu "podradnú" rasu a odmietli by i jej priamu žiadosť o pomoc. Nie je isté, či sa uzatvorená dohoda medzi Zemou a Lumati nejakým spôsobom v budúcnosti vyplatí
* Centauri zrejme napadajú aj civilné narnské konvoje. Podľa niektorých informácií ale nie je vylúčené, že tieto transporty v skutočnosti prevážají zbrane
* Delennová odmietla pomoc Narnom
* Londo Mollari získavá moc. Obracajú sa na neho rôzni Centaurovia a on se im snaží - samozrejme zištne - pomôcť
* Londo vrátil Garibaldimu všetky požičané a následne v kasíne prehrané paniaze
* Draziovia používajú nože s otrávenou čepeľou
* Delennová a Sheridan spoločne - bez súhlasu svojich vlád - plánujú zásobovať Narnov
* Narni vyhnali Centaurov z ich sveta pomocou vojny vyčerpaním, otvorené priame vedenie vojny je pre nich niečo nové
Ukážky
"G'Kar, každý v tejto miestnosti až príliš dobre vie, že prvou obeťou vojny je vždy pravda."
- Sheridan

Ivanová: "Bum šabalabalaba, bum šabalabalaba! Hej ty, hej ty čo tam máš? Chodíš sem často? Áno, za tebou! Yes, šabalabala, bum šabalabalaba! Bozkaj, bozkaj bozkaj!!!!Aaaaaa, páči sa vám to? Spala som s tebou jednu noc, teraz nepíšeš, nevoláš, dostávam na teba zlosť!! Ó áno, áno, áno!! Povedz niečo o sebe! Určite si ženatý! Áno!!!!!!!!! Si ale dobrý!"
Mimozemšťan: "Čo mám urobiť?"
Ivanová: "Po starom sa muž odvráti, po novom vstane a už nikdy viac ho neuvidím."
↑ Hore