Lovec, korisť

2x13 - Hunter, Prey

Synopsa:
Na stanici sa má ukrývať hľadaný lekár, Sheridan ho musí nájsť skôr než vládne jednotky. Okrem toho má ešte pár stretnutí s Koshom....
Réžia: Menachem Binetski
Scenár: J. Michael Straczynski
Premiéra: 02.03.1995
Prod. č.: 213
Hrajú:
Jeff Conaway (Zack Allan)
Joshua Cox (Tech #1)
Ardwight Chamberlain (Kosh)
Bernie Casey (Derek Cranston)
Tony Steedman (Dr. Everett Jacobs)
Richard Moll (Max)
Bryan Michael McGuire (strážnik)
Damon C. Reiser (Lurker)
Debby Shively (pobočník)
Robert Silver (obchodník)
Wanda De Jesus (Sarah)
Obsah
Garibaldi zháňa Ivanovú a Sheridana, ktorí sú však na Móle 13, kde je zakázaný prístup. Obaja si tam prezerajú vorlonskú loď veľvyslanca Kosha. Ivanová hovorí, že vzory na koži lode sa nepatrne menia, Sheridan je technikou ohromený a chcel by nazrieť dovnútra, pri priblížení ho zastaví obranný systém lode. Prichádza Garibaldi a chce s nimi hovoriť. Po ich odchode spoza rohu vychádza Kosh a ako keby s loďou komunikoval.
Garibaldi oboch informuje, že Pozemská centrála vyhlásila pátranie po doktorovi Jacobsovi, lekárovi prezidenta Santiaga, myslia si, že má tajné materiály a nachádza sa na stanici. Stretnú sa s Cranstonom, koordinátorom pátrania, ktorý im povie, že doktorove informácie môže niekto použiť na zničenie Aliancie. Sheridan dá potrebné rozkazy na pátranie a Ivanová odchádza ubytovať Cranstona. Sheridan má pocit, že by sa do toho mal zainteresovať aj on. Garibaldi už hneď vie, kde začať s pátraním. Ide za Franklinom, ktorý má o Jacobsovi vysokú mienku, nie je vraj schopný žiadnej takejto zrady.
Jacobs sa potuluje po nákupnom centre, prezerá si stánky a požiada jedného z predávajúcich o vybavenie identifikačnej karty. Predavač však o tom nechce ani počuť. A je tu aj ďalší muž, ktorý Jacobsa sleduje.
Sheridan sa stretne s Koshom pod zámienkou konferencie, požiada ho o spoločné posedenie a nové informácie. Kosh ako inak rozpráva v hádankách.
Cranston rozdeľuje úlohy, informuje ich že členovia vyššie postaveného personálu majú v tele imlantovaný nízkofrekvenčný kryštál, podľa ktorého nie je problém ho nájsť. Pomocou skenovania.
Za Sheridanom príde spojka generála a varuje ho, pretože mu ide o život. Hovorí, že Jacobs vedel o predstieranej chorobe Clarka počas nehody prezidenta Santiaga, generál a jeho ľudia mu pomohli ujsť. Žiada preto Sheridana, aby mu pomohol a našiel Jacobsa skôr ako Cranston. Jacobs má nadiktovať vyhlásenie a zmiznúť zo stanice.
Franklin dostane od Garibaldiho pozdrav k narodeninám, po spomalenom prehratí sa objaví odkaz, aby k nemu prišiel.
Jacobs si nahráva odkaz pre Mary, zrejme jeho manželku, keď sa nablízku objavia muži zo skenermi, na poslednú chvíľu uteká, stihnú ho však zachytiť.
Garibaldi a Franklin sa vyberú hľadať Jacobsa na vlastnú päsť neoficiálne.
Jacobsa dostihnú neznámi muži, žiadajú od neho peniaze. Prezerajú jeho oblečenie, nájdu datakryštál so záznamami a rozhodnú sa, že preskúmajú čo na ňom je.
Sheridan povie Cranstonovi, že sa Jacobs asi bude skrývať v Katakombách. Ivanová hovorí, že táto časť je pevne uzavretá a budú sa musieť dostať cez kopu zazváraných dverí. Kosh požiadal Sheridana o rozhovor.
Franklin a Garibaldi hľadajú Jacobsa v podpalubí, majú chvíľu oddychu a tak Franklin spomína na časy štúdia pod Jacobsovým vedením. Franklin zbadá, že predavač predáva Jacobsove starožitné hodinky, ktoré získal od mužov, ktorí Jacobsa zajali a olúpili.
Cranstonovi zavolá lupič a za Jacobsa žiada 10 000 kreditov.
Sheridan prichádza do Koshovej ubikácie. Pri Sheridanovej otázke "Čo chcete?" Kosh zareaguje nahnevane a prikáže mu, aby túto otázku už nikdy nepoložil. Povie mu takisto, že ho bude o ňom učiť.
Franklin a Garibaldi vtrhnú do brlohu lupičov, oslobodia Jacobsa, ten im povie, že vodca lupičov má datakryštál. Garibaldi sa ho vyberie hľadať, Franklin a Jacobs sa utekajú skryť.
Veliteľ lupičov prichádza do brlohu, Garibaldi naňho vyskočí a žiada od neho kryštál.
Cranston vyčíta Sheridanovi, že ho neinformoval o interných skeneroch, Ivanová mu to pekne svojsky vysvetlí.
Jacobs sa rozpráva s Garibaldim, Franklinom a Sheridanom, odovzdá im kryštál. Sheridan im povie o interných skeneroch a je potrebné Jacobsa dostať zo stanice. Zdá sa, že Sheridan má plán.
Pri skenovaní sa ukáže, že Jacobs na stanici nie je. Koshova loď odchádza zo stanice, Cranston prikáže aj skenovanie jeho lode. Počítač informuje iba o jednej nehumanoidnej forme života na palube a je ním samotná loď. To je dôkaz organickej technológie.
Koshova loď sa vrátila a idú ju privítať naši "konšpiranti". Na móle čakajú kým ich identifikuje, potom vyloží Jacobsa, ktorý bol v umelej kóme. Jacobs sa preberie a povie, že loď mu spievala.
Sheridan donesie spojke datakryštál.

Autor: spion

ÄŚo sme sa dozvedeli:
* Dr. Franklin študoval medicínu na Harvarde. Jeden z jeho učiteľov, Dr. Everett Jacobs, sa neskôr stal osobným lekárom viceprezidenta Clarka
* Dr. Jacobs vyšetril Clarka pred a po "nehode" Pozemských síl Jeden, ktorá zabila prezidenta Santiaga - a nenašiel žiadny dôkaz choroby, ktorú Clark použil na opustenie lode krátko pred jej zničením
* Okrem mravcov žijú na B5 aj šváby
Ukážky
Sheridan: "Sme pre vás len hračky? Tak čo chcete?"
Kosh: "Tú otázku sa už nikdy nepýtajte!"

Kosh: "Budem vás učiť."
Sheridan: "O vás?"
Kosh: "O vás."
Ďalšie informácie:
* keď sú staničné skenery nastavené hľadať Dr. Jacobsa, na displeji vidno "Dr. Evert Jacoby", nie "Dr. Everett Jacobs"
↑ Hore