Všetci ctia lži

2x14 - There All the Honor Lies

Synopsa:
Sheridan je napadnutý Minbariom a je nútený ho zabiť v sebaobrane. Ale minbarijský svedok tvrdí, že útočníkom bol Sheridan – a všetci vedia, že Minbariovia neklamú.
Réžia: Mike Vejar
Scenár: Peter David
Premiéra: 27.04.1995
Prod. č.: 215
Hrajú:
Neil Bradley (Minbari #3)
Jonathan Chapman (Minbari #2)
Mark Hendrickson (ľudsko/mimozemský klient)
Michael McKenzie (mimozemský klient)
Jeff Conaway (Zack Allan)
Ardwight Chamberlain (Kosh)
Julie Caitlin Brown (Guinevere Corey)
Sean Gregory Sullivan (Ashan)
Vincent Duvall (centaurský posol)
Eliott Harold (ľudský klient)
Ossie Mair (majiteľ skladu)
Obsah
Sheridan informuje Ivanovú o začiatku predaja suvenírov a hneď ju aj menuje dozorom nad týmto obchodom. Potom odchádza za Koshom, s ktorým má mať ďalšiu lekciu. Cestou mu však ukradnú vysielačku a zmláti ho Minbar, ktorého v sebaobrane zabije nájdenou zbraňou.
Delennová očakáva vysvetlenie a začína vlastné vyšetrovanie, nezávislé od Garibaldiho. Garibaldi vypočúva Minbara. Lennier sa s ním porozpráva taktiež. Garibaldi sa rozpráva so Sheridanom, idú do Medlabu, kde doktor robí pitvu. Sheridanova vysielačka sa ešte nenašla, problematická je aj nájdená vražedná zbraň.
Talia sa zrazí s Virom, ktorý vyzerá trocha divne. Delennová a Lennier vypočúvajú Ashana, svedka útoku na Sheridana. Ashan sa nechce rozprávať s Delennovou, nazve ju zradkyňou a tak ona odchádza. S vypočúvaním teda začne Lennier. Tomu povie, že Sheridan zaútočil na Minbara bez nejakej príčiny. Sheridan ho nazve klamárom, Delennová povie, že Minbariovia neklamú.
Ivanová si prezerá predávané suveníry. Sheridan sa rozpráva s Ashanom, prichádza Coreyová, obhajkyňa. Delennová v súkromí povie Lennierovi, že celá táto situácia je zvláštna.
Sheridan nie je nadšený svojou obhajkyňou, ktorá mu povie, že bude musieť odstúpiť z funkcie komandéra.
Sheridan sa rozpráva s Ivanovou, tá mu vyjadruje plnú podporu. Príde k nemu Kosh, pretože neprišiel na lekciu. Kosh vedie Sheridana do Podpalubia a prikáže mu vliezť do šachty, kde uvidí jediný moment dokonalej krásy. Vojde dnu a dvere sa za ním zatvoria. Dnu je nejaká osoba zahalená v plášti. Daruje jej svoju menovku, keďže pri sebe nemá hotovosť. Potom uvidí, že okolo nich je množstvo takýchto postáv.
Garibaldi si dal zavolať Zacka a prikázal mu sledovať Ashana.
Za Virom do baru príde Londo. Vir sa cíti zle, pretože centaurská vláda chce na jeho pozíciu inú osobu. Londo však chce, aby Vir zostal. Londo zbadá, že spoločnosť sa dobre zabáva na jeho figúrke.
Sheridan rozpráva Ivanovej o lekcii. Zastaví ich Londo s figúrkou v ruke. Pre Londa je to urážka, Sheridan vydáva zákaz predaja. Londo mu povie, že Minbariovia môžu klamať, ak bránia niekoho česť.
Ashan, sledovaný Zackom sa v Podpalubí stretne s zlodejom komandérovej vysielačky, Lennier Zacka omráči a dá šancu Ashanovi očistiť sa.
Sheridan a stretne s Delennovou v záhrade. Vláda Minbari žiada, aby sa hlavný svedok ihneď vrátil domov. Tým Sheridan vopred prehral, keďže svedok nebude prítomný.
Ashan príde za Lennierom, ktorý mu dáva posledné inštrukcie pred odchodom. Lennier povie, že po jeho odchode sa pôjde priznať Sheridanovi, keďže na seba berie všetku vinu klanu. Ashan povie, že túto operáciu vymysleli vodcovia ich klanu, pretože sa nezmierili s tým, že stanici velí práve „Hviezdny zabijak“. Vtedy z vedľajšej miestnosti vyjdú Delennová, Sheridan a jeho právnička a Garibaldi, ktorý jeho priznanie nahral a posadia ho za mreže. Delennová povie, že minbarijská vláda už ďalej nebude zasahovať do tohto prípadu. Sheridan vie, že po zverejnení viny by zneuctil klan a tak sa dohodnú, že Ashan urobí vyhlásenie, čo skutočne videl a nebudú sa do toho zaťahovať klany.
Londo príde za Virom a povie mu, že informoval vládu, že ak odíde Vir, zbalí sa aj on. Londo teda Vira presvedčí, aby zostal. Pozval aj celú Virovu rodinu na mesačnú návštevu, čo Vira veľmi nepotešilo.
Ivanová v rukách nesie plyšového medveďa, ktorý sa Sheridanovi veľmi páči až dovtedy, čo zbadá svoje iniciálky na jeho tričku. Hneď vydá rozkaz zrušiť predaj suvenírov a macka si berie. O chvíľu na to stíhač letky zbadá niečo chlpaté, čo mu narazilo do kabíny.

Autor: spion

Čo sme sa dozvedeli:
* Sheridanova taktika v Pozemsko-Minbarijskej vojne je mnohými Minbarijmi považovaná za úplne bez cti; použil valožný núdzový signár aby nalákal Čiernu hviezdu do mínového poľa
* Londova zmienka o "istom klamajúcom Minbariovi" je pravdepodobne narážka na Lennierovu lož v epizóde Cena útechyt
Ukážky
Ivanová: "Vitajte na Babylone 5, poslednej darčekovej predajni!"
Sheridan: "Poručíčka..."
Ivanová: "Je to presne tak, pochopte, nie sme nejaký vesmírny bazár! Táto stanica má svoj význam!"

Sheridan: "Azda chcete aby som šiel dovnútra? Prečo? Čo je tam?"
Kosh: "Jediný moment dokonalej krásy."

Sheridan: "Povedali ste že Minbariovia nikdy neklamú. Ale to predsa nie je celkom pravda, však?"
Delennová: "Musíte to pochopiť komandér. Pre nás nie je nič väčšou cťou ako slúžiť. Pracujú celé generácie, aby za sebou zanechali odkaz, tradíciu...V službách svojmu klanu sú ochotní obetovať naozaj všetko. Individualitu, svoju krv...aj život."
Sheridan: "Aj česť ? Už sme tu mali mnoho takých mlčanlivých sprisahaní pre vyššie ideály , ktoré musia byť chránené. Ale podľa mňa neexistujú vyššie ideály keď malé sú zneuctené. Je to ako budovanie domu bez základov, Delennová, neudrží sa!"
Ďalšie informácie:
* Caitlin Brown, ktorá hrá Guinevere Corey, hrala v prvej sérii Na'Toth
* Minbarijský text, ktorý Delennová ukázala Lennierovi môže byť dešifrovaný použitím minbarijskej abecedy z výmenných kartičiek B5. Nahradením minbarijských znakov za naše získame text "Chester is very spoiled. I guess it's my fault. I loved him too much"
↑ Hore