A teraz na slovíčko

2x15 - And Now for a Word

Synopsa:
Pohľad na stanicu netradične cez reportáž, ktorá ma odhaliť zlyhanie celého projektu Babylon...
Réžia: Mario Di Leo
Scenár: J. Michael Straczynski
Premiéra: 04.05.1995
Prod. č.: 214
Hrajú:
Joshua Cox (poručík David Corwin)
Jose Rey (dokár)
Leslie Wing (matka)
John Christian Graas (Johnny)
Granville Ames (agent Zboru Psi)
Christopher Curry (Ronald Quantrell)
Kim Zimmer (Cynthia Torqueman)
Obsah
Cynthia Torquemanová uvádza program 36 hodín na Babylone 5.
Nasledujú zábery na centaursko - narnskú bitku, ktorá sa odohrala blízko stanice. Reportérka sa nachádza na stanici a rozpráva sa s Franklinom o záchranných prácach po bitke. Sheridan tento útok takisto nijak nekomentuje. Londo Mollari hádže vinu na Narnov, G'Kar robí presný opak. Hovorí, že centaurská loď prevážala a na stanici prekladala zbrane hromadného ničenia.
O svojej práci rozpráva aj Eduardo, jeden z vykladačov , takisto aj Corwin vo svojom pracovisku v CaC. Sheridan spomína na svoju loď Agamemnon, aj na zmeny, ktoré nastali počas aj pred jeho pôsobením na stanici. Franklin varuje pred nebezpečenstvom vesmíru, spomína na nehodu z detstva. Reportérka hovorí o obetiach a vraždách na stanici.
Senátor Quantrell hovorí o udržaní stanice, aj keď náklady na chod stanice sú astronomické. Povie, že vojna s Minbari by dnes dopadla úplne inak. Takisto ani nevidí väčší význam stanice.
Reportérka sa rozpráva s Ivanovou, ktorá prešetruje G'Karovo obvinenie z prevozu zbraní. Garibaldi má takisto niečo povedať o sebe, o svojich túžbach a nádejach. Dúfa, že sa nič nestane a radšej by sa nudil, ako riešil nejaké vraždy a násilnosti.
Reportérka sa snaží urobiť rozhovor s Koshom, ako vorlonským veľvyslancom, neuspeje však. Urobí však rozhovor s Delennovou, tá jej porozpráva niečo o svojej planéte, neskôr sa rozhovor obráti na jej výzor. Delennová po reportérkiných výčitkách nevie ako reagovať...
Ocitáme sa na rokovaní snemu, kde sa dozvedáme o výsledkoch skenovania. Zistila sa totiž prítomnosť zbraní na centaurských lodiach. Zrazu vonku vypuká boj, na stanici je vyhlásený stupeň ohrozenia. Poškodená je aj stanica.
Sheridan vydáva súhlas s paľbou, aj keď to môže znamenať vyhlásenie vojny. Pomôže to, boj sa končí. Dá zatvoriť útočníkov. Reportérka uvedie príspevok, v ktorom G'Kar spomína na svoje detstvo počas okupácie a na smrť svojho otca. V ďalšom príspevku rozpráva Londo svoju verziu okupácie, v ktorej Centaurovia prišli Narnom vlastne pomôcť.
V tom do priestoru skáče bojový krížnik Centurov, ako odozva na kontrolu centaurských lodí. Krížnik bude blokovať stanicu, kým sa neurobí náprava.
Nasleduje propagačná reklama na Zbor PSI. :D
Zasadá snem, Sheridan urobí iba krátke vyhlásenie. Senátor hovorí o vysokom risku toho, že bude Pozemská aliancia vtiahnutá do vojny. Sheridan sa po rokovaniach spojí s centaurskou loďou a povie, že je pripravený brániť stanicu aj každú loď. Vypustia prvú loď riadenú autopilotom, aby vyskúšali, či Centauri len neblafujú. Loď však bez ujmy prejde. Hneď na to však do priestoru skáče narnský krížnik. Začína boj, ktorý ohrozuje aj stanicu.
Reportérka na konci ubezpečuje, že na stanici sú aj pokojnejšie dni a ľudia majú dať projektu šancu. Všetci na stanici, azda až na G'Kara, sa zhodnú, že Babylon 5 má význam.

Autor: spion

ÄŚo sme sa dozvedeli:
* Narnský domovský svet obsadili Centaurovia približne v 2110. Okupácia trvala asi 100 rokov
* G'Kar sa pridal k odporu potom, čo Centaurovia popravili jeho otca
* 41% občanov Pozemskej aliancie si myslí, že B5 nestojí za investovaný čas a peniaze
* V Pozemsko-Minbarijskej vojne zomrelo viac ako 250 tisíc ľudí * Clarkova vláda založila na Zemi Úrad verejnej informovanosti a Ministerstvo morálky - obe majú Orwellovské mená
* Senátor Hidoshi, Sinclairov hlavný kontakt so Senátom, už nie je v úrade
* Sheridan obdržal Striebornú hviezdu Pozemských síl za odvahu počas Pozemsko-Minbarijskej vojny
* Minbariovia majú tri jazky: Lenn-ah, Fik, a Adrenato.
Ukážky
Sheridan: "Veľvyslanci G'Kar a Londo nech prídu ihneď do snemovne."
Ivanová: "Čo ak odmietnu?"
Sheridan: "Tak potom ich hoďte ..."
Ivanová: "Ehm..." hodí očkom na kameru
Sheridan: "Potom ich pozvite opäť čo najdôraznejšie a najslušnejšie. Tento nezmysel už zašiel priďaleko."
Ďalšie informácie:
* Keď súčasní piloti strieľajú zo zbraní, oznámia do rádia "Fox one" (Fox 1) pri použití radarom navádzaných striel, "Fox two" (Fox 2) pre tepelne navádzané rakety, "Fox three" (Fox 3) pre chytré rakety a "Fox four" (Fox 4) pre strelné zbrane.
Počas bitky niekto oznámil "Fox five" (Fox 5), čo značí iný typ zbraní.
↑ Hore