Tiene z planéty Z'Ha'Dum

2x16 - In the Shadow of Z'ha'dum

Synopsa:
Sheridan je šokovaný zistením, že jeden člen Icarusu, vedeckej lode, ktorá vybuchla aj s jeho manželkou na palube, je nažive. Na stanicu prichádza zástupca Ministerstva mieru, aby získal členov pre Nočnú hliadku.
Réžia: David J. Eagle
Scenár: J. Michael Straczynski
Premiéra: 11.05.1995
Prod. č.: 217
Hrajú:
Ed Wasser (Morden)
Jeff Conaway (Zack Allan)
Ardwight Chamberlain (Kosh)
Alex Hyde-White (Pierce Macabee)
Obsah
Stanica sa plní narnskými utečencami. Medlab tento nápor nezvláda. Zack poprosí Garibaldiho, aby si o tom pohovoril s kapitánom.
Vir sa stretáva s Mordenom, pretože Londo odletel na domovský svet a dáva mu najavo svoj odpor voči nemu aj jeho spoločníkom. Ešte pred odchodom mu Morden odovzdá datakryštál s informáciami, ktoré Londo žiadal.
Sheridan po rozhovore so Garibaldim odsúhlasí, aby zranení opustili stanicu hneď ako to pôjde. Garibaldi si na obrazovke v jeho pracovni všimne zobrazenú loď Icarus, na ktorej zahynula Anna Sheridanová. Garibaldi si pri prezeraní fotiek posádky všimne jedného člena, ktorý je stále živý a dokonca na stanici - Morden. Sheridan vydá príkaz okamžite ho zatknúť.
K Talii prichádza Pierce Macabee, regionálny riaditeľ Ministerstva mieru, skrátene MINIPAXu, ktorý verbuje členov posádky do vznikajúcej Nočnej hliadky a organizuje pre to prednášky. Pozýva na ne aj Taliu.
Ivanová karhá Franklina, pretože už 36 hodín nespal a odvoláva ho zo služby, kým sa nedá dokopy.
Mordena zadržia na colnici pri menšej potýčke a vypočúvať ho začne samotný Sheridan. Morden priznáva, že bol na palube Icara ale nepamätá si, čo sa stalo a zachránila ho okolo prelietajúca loď. Sheridan mu neverí ani slovo a nechá ho zatvoreného, až kým nepovie pravdu.
Franklin sa po tvrdom spánku opäť stretáva s Ivanovou a rozpráva sa s ňou o veľkých stratách vo vojne. Prezradí, že je Foundationista.
Mordenov výsluch pokračuje, Sheridan začína byť agresívny.
Macabee začína s náborom. Rozpráva o službe v prospech Zeme. Nočná hliadka má byť organizácia upozorňujúca na protipozemskú aktivitu na stanici. Za informácie ponúkajú odmenu.
Garibaldi povie Sheridanovi, že situácia je neudržateľná a koná nelegálne. Povie, že je zodpovedný za podobné prípady. Sheridan ho však nepočúva, preto Garibaldi rezignuje na funkciu. Sheridan poveruje strážením Mordena Zacka a posiela po Taliu.
Vir prichádza za Sheridanom a žiada okamžité Mordenovo prepustenie, odvolávajúc sa na jeho diplomatickú imunitu vyplývajúcu z jeho statusu oficiálneho hosťa Centaurskej republiky. Sheridan to odmieta s odôvodnením, že Morden je iba v ochrannej väzbe a nebol obvinený z trestného činu.
Hneď na to sa stretáva s Ivanovou, ktorú informoval Garibaldi a upozorňuje ho na jeho iracionálne správanie. Napokon ho vypočuje a uzná jeho argumenty.
Sheridan žiada od Talie, aby preskenovala Mordena. Odmieta to, pretože tento postup nie je v súlade so zákonom. Sheridan preto nariaďuje Zackovi, aby sa Talia s Mordenom "náhodou" stretli.
Keď sa tento ich stret odohrá, na chvíľu Talia uvidí nejaké nezreteľné obrysy sprevádzajúce Mordena a omdlie. Po prebratí v Medlabe Talia Sheridanovi dá facku, pretože pochopila, čo sa vlastne stalo.
Po odchode z Medlabu sa Sheridan stretne s Delennovou a Koshom a žiadajú ho o rozhovor.
V ňom oboznámia Sheridana so stručnými dejinami Prvých a s existenciou Tieňov. Tiene pred 1000 rokmi prehrali Veľkú vojnu, pretože ju začali príliš skoro. Vorloni stáročia čakajú a strážia vesmír pred Tieňmi. Dozvieme sa, že otázka, ktorú Delennová prostredníctvom Leniera položila Koshovi, znela "Vrátili sa Tiene na Z'Ha'Dum?" a on jej odpovedal "Áno". Kosh Sheridanovi ukáže zábery zo Z'Ha'Dumu. Je jasné, že výprava Anny Sheridanovej prebudila Tiene z ich odpočinku. Naliehajú na Sheridana, aby Mordena prepustil, pretože nikdy nie je sám a Tiene by mohli vytušiť, že sa niečo deje.
Sheridan stále váha, presvedčí ho až pohľad na obrazovku, kde uvidí pri Mordenovi dvoch z Tieňov. Rozhodne sa preto Mordena prepustiť a Garibaldi sa vráti na svoje miesto. Zack vstúpi do Nočnej hliadky, nejde mu však o udavačstvo ale o platový príspevok.
Sheridan navštívi Kosha a požiada ho, aby ho naučil bojovať s Tieňmi. Je rozhodnutý navštíviť Z'Ha'Dum, aby ich zničil. Kosh povie, že keď tam pôjde, zomrie. Sheridan to prijíma, ale neodrádza ho to.

Autor: spion

ÄŚo sme sa dozvedeli:
* V sektorE 29 prebiehajú ťažké boje medzi Narnmi a Centaurmi
* Vir Cotto dal prvýkrát Mordenovi najavo čo k nemu cíti
* Morden bol členom posádky prieskumnej lode Ikarus, ktorá bola - zrejme - i s posádkou zničená.
* Mordena na cestách sprevádzajú Tiene. Videli sme ich minimálne dvakrát - v tejto časti a v epizóde Kukla
* Bezpečnostné zložky B5 nedisponujú okamžitými informáciami o smrti ľudí z Pozemskej aliancie
* Pozemšťania vytvorili Ministerstvo mieru - Minipax. Práve Minipax inicioval vznik Nočnej hliadky, ktorá je schválená Pozemským dómom
* Doktor Franklin stále berie stimulanty
* Na Ikare zahynulo celkom 139 ľudí
* Existuje kolónia Vega. Vzdialenosť kolónie od Z'Ha'Dum - päť dní letu hyperpriestorom
* Zem v posledných rokoch vybudovala pevný obranný systém
* V tejto epizóde Vir odkryl styky Centaurov s Mordenom
* Morden bol uväznený v cele I-15
* Talia pri stretnutí s Mordenom na chvíľu uvidela Tiene v pravej podobe, rovnako aj Sheridan na monitore
* Delennová a Kosh tušia návrat Tieňov už tretí rok
* Tiene, rovnako ako Vorloni, patria medzi tzv. Prvých. Ide o starobylú civilizáciu. Väčšina Prvých odišla pred miliónmi rokov za Okraj
* G'Kar mal pomerne jasnú predstavu o tom, kdo sa skrýva na Z'Ha'Dum; vytušil to nielen z posvätných kníh G'Quana, ale aj z osobnej návštevy orbitu planéty na konci roku 2258
* Sheridan je rozhodnutý navštíviť Z'Ha'Dum, hoci ho Kosh pred touto akciou varoval. Kosh ho však plánuje učiť bojovat s Tieňmi
* Zack Allen vstúpil do Nočnej hliadky
Ukážky
Morden: "Čo chcete?"
Vir: "Len by som chcel žiť dosť dlho, aby som videl až vám odrežú hlavu a napichnú ju na kopiju, ako varovanie ďalším generáciám, že niektoré služby môžu stáť priveľa. Chcem sa pozrieť do vašich bezduchých očí a zamávať vám, ... takto. Môžu mi to vaši spoločníci zariadiť, pán Morden?"

Poďte kapitán. Najväčšia nočná mora tejto doby vás čaká."
- Delennová Sheridanovi

"Ak pôjdete na Z'Ha'Dum, umriete."
- Kosh Sheridanovi
↑ Hore