Nože

2x17 - Knives

Synopsa:
Sheridan sa musí vysporiadať s návštevníkom v jeho mozgu, Londo rieši problémy svojho priateľa. Nemusí to však skončiť podľa tých najlepších predstáv...
Réžia: Stephen L. Posey
Scenár: Larry DiTillio
Premiéra: 18.05.1995
Prod. č.: 216
Hrajú:
William Forward (Lord Refa)
Joshua Cox (Tech #1)
Carmen Argenziano (Urza Jaddo)
Elisa Beth Garver (Tech #2)
William Dennis Hunt (centaurský šľachtic)
Obsah
Garibaldi a Sheridan pri bejzbale hovoria o pracovných veciach. Garibaldi hovorí o "trojuholníku B5", kde bez stopy miznú ľudia a skenery zachytili niečo zvláštne. Sheridan tam plánuje ísť, Garibaldi ho varuje, aby nešiel sám.
Londo a Vir diskutujú o centaurskej opere. Aj si schuti zaspievajú, keď v tom k nim zozadu niekto skočí, vyzerá to, že ho chce zabiť, je to však len Urza Jaddo, starý Londov priateľ.
Sheridan sa nachádza v trojuholníku. Počuje zvláštne zvuky a nájde mŕtveho mimozemšťana. Chce zavolať Garibaldiho, signál je však slabý a v tom sa akoby mimozemšťan preberie, dotkne sa Sheridanovej tváre a znova omdlie.
Franklin prezrie Sheridana, povie, že je v poriadku. Franklin útok vysvetľuje ako posmrtný kŕč. Sheridan má ťažkosti, zatočila sa mu hlava. Garibaldi sa púšťa do vyšetrovania.
Londo rozpráva o svojom detstve s Urzom, kedy v boji získali svoje prezývky a na zlaté časy Centaurov. Prichádza Urza, zvítajú sa a napijú sa brivari.
Sheridan spí vo svojej kajute, náhle sa preberie na divné zvuky a na svojej posteli uvidí čudnú kreatúru, ktorá na neho zaútočí, úspešne ju však zastrelí a ona zmizne. Prichádza Garibaldi, žiada si vysvetlenie. Vyzerá to však tak, že sa mu to len snívalo. Pitva ukázala, že mimozemšťan spáchal samovraždu, rozmlátil si hlavu o potrubie, pri ktorom ho našiel Sheridan.
Londo a Urza popíjajú a debatujú. Urza hovorí, že na Centauri sa hovorí o stúpajúcej Londovej hviezde. Urza nadáva na nového cisára Cartagia a hovorí o tom, že jeho rodina bude vyhlásená za zradcov republiky. Žiada ho, aby sa za neho postavil. Londo sľubuje pomoc.
Sheridan príde na mostík, rozpráva sa s Ivanovou. Do priestoru skáče loď, Sheridan má vidiny a vonku vidí vybuchujúci Icarus.
Sheridan je v Medlabe, vyšetruje ho Franklin. Podľa vyšetrení s ním biologicky nič nie je. Možno sa však nakazil vírusom od mŕtveho, ktorý nedokážu ich prístroje zachytiť. Ďalšou možnosťou môže byť stres. Doktor mu prikazuje oddych a na ruku mu nasadil prístroj na meranie jeho životných funkcií.
Londo sa spojí s lordom Rifom a chce sa za Urza zaručiť. Rezolúcia o vyhlásení za zradcov je už však prerokovaná. Refa varuje, že spojenie Londa s Urzom mu môže uškodiť.
Sheridan hrá bejzbal, je však akýsi nasrdený. Prichádza Garibaldi, pýta sa ho na stav. Informuje ho, že mimozemšťan predtým ako prišiel na stanicu prešiel sektorom 14, kde sa stratil Babylon 4. Sú tam stále nejaké anomálie. Garibaldi mu dáva kópiu dokumentov o tomto sektore.
Koná sa banket pri príležitosti stretnutia Londa a Urza. Urza chce prítomných informovať o jeho spojenectve s Londom, Londo povie, že on sa o všetko postaral vďaka Refovi. Urza povie, že práve Refa predniesol rezolúciu a je sklamaný z Londovej spriaznenosti s Refom. Urza daruje Londovi veľkolepý meč, ten ho však nechce prijať. Tak ho Urza vyzýva na morago, súboj na život a na smrť, aby si zachránil česť a rodinu. Londo prijíma. Dohodnú sa na stretnutí o dve hodiny.
Sheridan má vidiny a bolesti. Vidí svojich rodičov a uteká. Vir vyhovára Londovi jeho účasť na súboji. Franklin dá hľadať Sheridana, ten však letí v Starfure na "výlet". Ivanová to ihneď hlási Graibaldimu. Garibaldi letí za ním. Sheridan povie, že odpoveď je v sektore 14 a vezie niekoho domov. Sheridan je na mieste a v tom z neho niečo vyletí do časovej trhliny. Sheridan omdlie a rúti sa tam tiež. Garibaldi ho na poslednú chvíľu zachráni.
Londo príde v určenú hodinu na súboj. Ten sa začína. Po prvých okamihoch sa zdá, že Londo prehráva. Napokon však práve Londo prebodne Urzu a ten mu v náručí umiera. Ešte predtým mu povie, že to urobil preto, aby umrel so cťou a o jeho rodinu sa teraz musí postarať Londo.
Sheridan rozpráva o tom, čo sa stalo. Išlo o formu života, ktorá prenikla cez štrbinu a snažila sa tam dostať naspäť. Franklin je fascinovaný, žiada o skontaktovanie, nie je však vypočutý.
Londo sám popíja v kajute, Vir pre Urzovu rodinu už všetko zariadil. Londo mu vysvetlí, že podľa zákonov súboja musí víťaz zobrať rodinu zomretého za svoju. Takto sa teda Urza obetoval v ich mene a oslobodil ich od rezolúcie, ktorú mala vláda vyhlásiť. Londo sa aj tak necíti najlepšie.

Autor: spion

Čo sme sa dozvedeli:
* V mladosti bol Londo šermiarom s nemalou povesťou a Dom Mollariovcov bol jedným z najrešpektovanejších v Republike
* Pozemské sily zabavili všetky súbory ohľadom incidentu s B4, ale Garibaldi to predvídal a tak si urobil kópie
* Refa a jeho spoločníci na Centauri Prime si upevňujú svoju moc tým, že politických oponentov označujú za zradcov. Niektorí z týchto oponentov si dobre uvedomujú, že Refa bol zapletený do vraždy Ministerského predsedu
Ukážky
Vir: "Prečo vám hovorí Paso leati?"
Londo: "V našich útočných hrách bolo zvykom , že každý dostal od kamarátov bojové meno. O mne vraveli, že bojujem ako leati a tak ma nazvali Paso leati."

Garibaldi: "Poviete mi o čo ide?"
Sheridan: "Niekoho odvážam, dúfam."
Garibaldi: "Nerozumiem pane."
Sheridan: "Ani mne to nie je celkom jasné, ale myslím, že ste mali pravdu. Odpoveď je v sektore 14."
↑ Hore