Spoveď a nárek

2x18 - Confessions and Lamentations

Synopsa:
Začína to pár mŕtvymi Markabmi na stanici a pokračuje hromadným vymieraním. Zdá sa, že ohrození si naozaj všetci....
Réžia: Kevin G. Cremin
Scenár: J. Michael Straczynski
Premiéra: 25.05.1995
Prod. č.: 218
Hrajú:
Michael McKenzie (markabská obeť)
Kim Strauss (markabský veľvyslanec)
Maggie Egan (reportérka ISN)
Jim Norton (Dr. Lazarenn)
Diane Adair (markabská matka)
Andrew Craig (človek)
Mike Manzoni (strážnik)
Bluejean Ashley Secrist (markabské dievča)
Dan Woren (barman)
Rosie Malek-Yonan (doktorka)
Obsah
Ivanová je znepokojená meškaním markabskej lode a žiada Sheridana o povolenie poslať letku prešetriť celú vec. Sheridan taktiež vydá rozkaz zastaviť individuálne expedície, pretože sa dozvedá, že Keffer skúma hyperpriestor.
Franklin obhliada telo už 4 mŕtveho Markaba, je tam s ním aj markabský lekár Lazarenn. Franklin uzná jeho pitevnú správu, no žiada si vykonať nejaké testy, pretože sa mu to nezdá.
Ivanová informuje letku o úlohe a Kefferovi povie, aby podal správu kapitánovi.
Sheridan je pri Delennovej na večeri, ktorú mu opätuje, keďže aj on ju pozval. Varil Lennier a podľa kuchárskej tradície celé dva dni nespal. Takisto aj celé jedenie má komplikované tradície.
Letka Zeta nachádza markabskú loď, nikto sa však odtiaľ neozýva. Pri skenovaní sa nepotvrdia znaky života. Všetci sú mŕtvi. Letka pritiahne transportér Markabov k Babylonu.
Pri meditácii nad jedlom Sheridan zaspí, zobudí ho Delennová. Hneď ho však odvolajú na mostík.
Lazarenn bráni vstúpiť lekárom na palubu markabskej lode. Priženie sa Franklin, ktorý pri podrobnejších testoch zistil známky moru. Lazarenn povie, že tento mor je stopercentne nákazlivý a stopercentne smrteľný. Franklin mu vyčíta, že sa to snažili utajiť. Lazarenn povie, že táto choroba sa vyskytla už pred storočiami, brali ju ako ako trest. Nazvali ju Drafa, podľa ostrova, na ktorom vyčíňala. Na tom ostrove zahynula celá populácie. Markabovia verili, že drafu môžu dostať len nemorálni ľudia. Nakazení, veriac že sú morálni, ďalej cestovali a tak rozšírili nákazu. Markabská vláda zakázala o tejto chorobe hovoriť, aj keď prvý prípad sa stal už pred rokom.
Mladá Markabka nájde svojho otca, mŕtveho. Je pri tom aj Delennová.
Franklin informuje o chorobe, hovorí, že je nakazená celá stanica a choroba dokáže zabiť do 24 hodín. Franklin prikáže prehliadku každého Markaba. Sheridan vyhlasuje na stanici karanténu. Doktorka navrhne Markabov zhromaždiť na jedno miesto, aj pre ochranu.
Nq stanici vypukne panika, ľudia sa dožadujú odísť. Markabovia sa účastnia testov, zatiaľ sa zvyšuje počet mŕtvych. Veľvyslanec Markabu je proti takémuto postupu, povie, že sa všetci Markabi zhromaždia v izolačnej komore. Vyhlásia, že to pre ľudskú nemorálnosť.
Franklin zistí, že mor sa šíri vzduchom. Zomrel aj Pakmaranec, doktor sa obáva rýchleho postupu choroby pre celú populáciu stanice. Lazarenn sa rozhodne sám pitvať, aby neohrozil Franklina a lekárov.
Množia sa útoky na Markabov, 4000 ich je v izolácii, ďalšia tisícka sa skrýva. Delennová príde za Sheridanom a žiada ho o povolenie na vstup do izolačnej zóny. Veľvyslanec Markabov proti tomu nenamieta. Delennová a Lennier im chcú pomôcť. Uvedomuje si, že keď vstúpi do izolačnej zóny, už ju nebude môcť pustiť von. Sheridan to nakoniec povolí a rozlúčia sa. Stihnú si aj "potykať".
Skupina útočí na Markaba, zachráni ho Garibaldi a pomôže mu odtiaľ.
Delennová a Lennier vstupujú do izolácie. Dvere sa za nimi zatvárajú. Ihneď začínajú pomáhať.
Franklin si dáva dávku stimulátorov, aby nezaspal a pokračoval v práci. Rozpráva sa s Lazarennom, ktorý je zatvorený v miestnosti za sklom. Spoznáva na sebe prvé známky ochorenia.
Delennová sa rozpráva s dievčatkom, ktoré našlo mŕtveho otca a stratilo sa mame. Lennier sa ju vydáva hľadať, zatiaľ čo ju Delennová upokojuje. Rozpráva jej, že keď bola malá, tiež sa stratila svojim rodičom. Lennier napokon nájde jej mamu. Delennová je šokovaná, keď na dievčatku uvidí príznaky choroby.
Franklin pozoruje na Lazarennovi príznaky choroby. Lazarenn spomína na ich prvé stretnutie. Výsledky pitvy Pakmaranca potvrdili všeobecne nákazlivý mor. Franklin prikazuje ešte podrobnejšie testy. Franklin stále skúma a testuje. Lazarenn umiera. Franklin v zúfalstve rozbíja zariadenie. Napokon testy ukážu, aký je postup choroby a čo ju spôsobuje. Pripravuje preto očkovanie. Po pripravení séra idú do izolačnej miestnosti. Vo vnútri sú však všetci mŕtvy. Len Delennová a Lennier s plačom potvrdia stopercentnú úmrtnosť.
Neskôr sa Delennová a Sheridan rozprávajú. V správach je potvrdené vymretie celej rasy Markabov. Franklin je pohoršený správaním sa barmana, ktorý vtipkuje a povie, že Markabov otrávili Vorloni.

Autor: spion

ÄŚo sme sa dozvedeli:
* Minbariovia očakávajú Valena, posvätnú osobu ktorá pred tisíc rokmi založila Šedý koncil
* Smrteľný vírus sa na domovskom svete Markabov objavil pred niekoľkými stovkami rokov na malom izolovanom ostrove a usmrtil celú populáciu. Obyvatelia ostrova boli známi tým, čo ostatní Markabovia označujú za hriešne správanie a vírus označili za božský trest
* Dr. Franklin navštívil raz domovský svet Markabov, keď v mladosti stopoval vesmírne lode
* Keffer vo voľnom čase podniká prieskumné lety do hyperpriestoru, kde hľadá záhadnú loď (loď Tieňov), ktorú videl v epizóde Vzdialená hviezda
* Keď bola Delennová malá, stratila sa rodičom v neznámom meste. Nakoniec našla útočište v starom, zrejme nepoužívanom, chráme, kde čakala hodiny. Potom, tesne predtým než ju rodiča našli, videla postavu zo svetla, ktorá jej povedala "Nedovolím, aby sa mojim malým stalo niečo na takomto mieste".
Ukážky
Delennová: "Žiadam vás o povolenie vstupu do izolačnej zóny."
Sheridan: "Prečo?"
Delenová: "Majú bolesti. Boja sa. Umierajú. Minbariov učili, že v takýchto situáciách majú postihnutým bytostiam pomáhať."
Sheridan: "Nie sú to príslušníci vašej rasy."
Delennová: "Nevedela som, že v súcite sa robia rozdiely medzi príslušníkmi rás!"

Delennová: "Celý život je len vízia. Sen. Všetci sa zídeme na rovnakom mieste o nejaký čas. Ak vás už neuvidím tu, uvidíme sa o malú chvíľu na mieste, kde sú len tiene."
Sheridan: "Počkajte! Keď sa opäť stretneme, volajte ma John."
↑ Hore