Rozdvojená vernosť

2x19 - Divided Loyalties

Synopsa:
Na stanicu sa vráti Lyta, aby odhalila sprisahanie v najvyšších radoch velenia Babylonu 5. A Ivanová konečne odhalí svoje malé tajomstvo...
Réžia: Jesus Salvador Trevino
Scenár: J. Michael Straczynski
Premiéra: 12.10.1995
Prod. č.: 220
Hrajú:
Patricia Tallman (Lyta)
Jeff Conaway (Zack Allan)
Ardwight Chamberlain (Kosh)
Joshua Cox (Tech #1)
Douglas Bennett (prvý muž)
Danny De La Paz (bežiaci muž)
Jani Neuman (technik Medlabu)
George Simms (bezpečnostný strážca)
Obsah
Delennová a Sheridan sa stretnú pri raňajšom "nákupe" dennej tlače.
Zatiaľ na Marse kanalizáciou uteká zranený muž a odovzdá mužovi menom Derek správy, ktoré má doniesť na Babylon 5. Potom umiera. Derek počuje prenasledovateľov a uteká.
Sheridan a Garibaldi sa stretnú na pánskych záchodoch. Sheridan sa zveruje, že mu chýbajú stromy. Garibaldi navrhuje, že dobrou pomocou v ich konšpirácii by bola aj Talia.
Ivanová a Talia sedia v bare, debatujú, keď Ivanovú odvolajú na mostík kvôli nehybnej lodi v priestore. Keďže má Talia problémy s bytom, Susan jej navrhne, že môže prespať u nej.
Ivanová sa snaží nadviazať spojenie s poškodenou loďou, vtiahnu ju dnu. Na palube nájdu jednu osobu a Garibaldi ju hneď spoznáva. Je to Lyta Alexanderová.
Rozpráva o nej Sheridanovi. Franklin ju vyšetruje v Medlabe, keď sa preberie. Ohrozuje ho a dožaduje sa hovoriť so Sheridanom a chce mu odovzdať správu o tom, že niekto z nich je zradca.
Lyta im rozpráva, že ich prišla varovať. Po predchádzajúcom odchode zo stanice po skenovaní Kosha sa pozemské velenia dožadovalo jej myšlienok. Ušla v raketopláne na Mars a snaží sa dostať do vorlonského sveta. Vraví, že odkedy sa dotkla Kosha, ťahá ju to tam a raz sa tam aj dostane. Keď bola na Marse, pridala sa k revolucionárom, pretože si potrebovala zarobiť. Ich spojky zistili, že vo výskumných laboratóriách Zboru Psi vytvorili silnú osobnosť, ktorú sa nedarí odhaliť ani skenom. Nasadili túto osobnosť niekomu, kto je vo veliacom tíme, bez toho aby o tom tá osoba vedela. Aktivuje sa iba po vyslaní hesla. Preto Lyta žiada, aby mohla vyslať heslo do pracovníkov na stanici.
Sheridan a Delennová sú v záhrade. Sheridan sa jej zveruje s problémami, ich rozhovor však dospeje k príjemnejším veciam. Sheridana zavolá Garibaldi.
Garibaldi rozpráva Sheridanovi o podozreniach voči Lyte. Garibaldi jej verí, kým Sheridan má isté pochybnosti. Zatiaľ je umiestnená do cely.
Talia a Susan sa rozprávajú v jej ubykácii, Susan sa jej spýta na Lytu. Talia si myslí, že sa jej dá veriť. Talia jej povie, že na stanici môže dôverovať len jej. V noci sa Talia zobudí, no Ivanová vedľa nej neleží.
Garibaldi prikáže Zackovi presťahovať Lytu do lepšej cely. Počas presunu zhasnú svetlá a niekto zabije stráže a páli aj na Lytu. Tá sa ukryje.
Garibaldi informuje velenie o incidente, Sheridan je rozhorčený, pretože o jej prítomnosti na stanici vie len veľmi málo ľudí. Taktiež sa rozhodne povoliť Lytino skenovanie, Ivanová ostro protestuje.
Lyta sa spojí s Delennovou a žiada ju o stretnutie a pomoc. Odkáže po nej Sheridanovi, že sa vráti iba ak tam budú všetci, nemôže byť s nikým osamote.
Talia si príde k Ivanovej po veci, pýta sa jej na jej nočnú neprítomnosť. Susan povie, že iba potrebovala vzduch. Obviňuje sa z klamania a obáva sa, že jej tajomstvá ju môžu zničiť. Sheridan nájde Susan vo svojom byte. Susan hovorí, že do svojej mysle nemôže pustiť žiadneho telepata, pretože ona sama je latentná telepatka. Jej matka ju naučila brániť sa proti odhaleniu. Obáva sa, že je možné, aby ju nútili vstúpiť do Zboru. Sheridan ju však podrží.
Lyta napokon príde na stretnutie a začína s vysielaním hesla na odhalenie "krtka". Začína Sheridanom a pokračuje Franklinom, Garibaldim. Ivanovú zatiaľ vynechávajú. Sheridan si postupne predvoláva všetkých zamestnancov pod nejakou zámienkou, aby ich Lyta mohla skontrolovať. Aj po poslednej kontrole nič nenašli. Ivanová súhlasí, aby kontrolovala aj ju. Susan ju síce blokuje, ale je čistá. Príde Talia, Lyta vyšle heslo a prebudí osobnosť. Taliu odvedú.
Rozprávajú sa o tom, čo treba robiť. Ivanová prišla k Talii, pretože ju chcela vidieť kým odíde. Nie je to už však Talia, ktorú poznala.
Lyta príde navštíviť Kosha. Chce ho znova vidieť pred odchodom a potvrdzuje, že to nikomu nepovedala. Kosha sa jej teda ukáže....

Autor: spion

ÄŚo sme sa dozvedeli:
* Lyta Alexanderová je súčasťou tajného hnutia odporu proti Zboru Psi. Odpadlíkom je pravdepodobne od doby, kedy skenovala Kosha.
* Talia Wintersová mala Zborom Psi naprogramovanú 'spiacu' osobnosť.
* Ivanová je latentný telepat. Je schopná zablokovať niektoré skeny, okamžite poznať kedy ju niekto skenuje, môže zachytiť niektoré silné pocity, ale nikdy nebola schopná oskenovať niekoho iného okrem svojej matky. Tvrdí, že jej stupeň Psi "nie je ani P1".
* Delennová opäť klamala a bola okamžite prichytená
* "Universe Today" má sekciu nazývanú 'Pohľad na Minbar'
* Pak'Ma'Ranci majú na stanici B5 oddelené toalety
Ukážky
Delennová: "Viete, hoci tá neustála zvedavosť môže byť pre vás potrebná, Minbariovia vždy rešpektujú súkromie iných. Prejaviť neprimeranú zvedavosť..."
Počítač: "Nemôžem zaradiť blok "Pohľad na Minbari". Želáte si vydanie napriek tomu?"
Delennová: "Ehm, áno...želám."
Sheridan: "Pohľad na Minbari?"
Delennová: "Je dobré vedieť čo si vaši ľudia myslia o našich ľuďoch. Ale často sa dozviem o mojom svet len to, čo potrebujem vedieť a okrem toho už nič."

Sheridan: "Prečo vždy keď sa mi darí sa život rozhodne kopnúť ma do zadku!"
Delennová: "Do čoho?"
Sheridan: "Prosím?"
Delennová: "Život sa rozhodne kopnúť vás na zadok čoho?"
Sheridan: "Nie, nie, to...Ja som myslel časť tela. To je...Vy ale máte veľké medzery v slovnej zásobe."
↑ Hore