Prichádza inkvizítor

2x21 - Comes the Inquisitor

Synopsa:
Delennová má byť preskúšaná, či sa hodí na úlohu, ktorou je poverená. G’Kar sa snaží obhájiť si miesto vodcu na Babylone 5….
Réžia: Mike Vejar
Scenár: J. Michael Straczynski
Premiéra: 26.10.1995
Prod. č.: 221
Hrajú:
Mark Hendrickson (Narn #1)
Kim Strauss (Narn #2)
Ardwight Chamberlain (Kosh)
Joshua Cox (Tech #1)
Wayne Alexander (Sebastian)
Jack Kehler (Pán Chase)
Diane Adair (narnská matka)
Jim Chiros (Centaur #1)
Michael Francis Kelly (strážnik)
Craig Thomas (človek)
Obsah
G'Kar rozpráva na chodbe k ľuďom o nebezpečenstve Centaurov, jeho spolubojovníci si však myslia, že je to trápne a nemá to zmysel. Všetko toto sleduje z diaľky Vir. Delennová prichádza za Koshom, ktorý jej oznámi že na stanicu príde inkvizítor, aby ju preveril a má sa podriadiť jeho autorite.
Delennová to povie Sheridanovi. Lennier povie, že Kosh si želá potvrdenie schopností Delennovej, pretože si ňou nie je istý. Sheridanovi sa to nepáči, Delennová však žiada, aby to nechal na nej.
G'Kar sa stretne s obchodníkom Chaseom, od ktorého chce nakúpiť zbrane pre partizánov. Obchodník za zbrane pýta oveľa viac, ako pri ich predošlom predaji, G'Kar je nútený súhlasiť a povie, že zaplatí zálohu.
K stanici prichádza vorlonský transportér. Sheridan ide privítať príchodzieho. Je to človek, odmieta však povedať čokoľvek o Vorlonoch, predstaví sa ako Sebastian, ktorého v 19. storočí zobrali Vorloni a povedali mu o všetkom.
Garibaldi sa rozpráva s G'Karom a pýta sa ho, či je pravda, že nakupuje zbrane pre ilegálny odboj. Nechce, aby sa zbrane predávali a stanici. Dá mu aj kontakt na svojho známeho, ktorý by Narnom mohol obstarať nejaké tie vecičky...
Delennová ide do sekcie Sivá 19, kde ju čaká Sebastian. Prikáže jej nasadiť si putá, ktoré si môže kedykoľvek sňať, znamenalo by to však jej zlyhanie. Kladie jej otázku "Kto ste?" Po každej neprijateľnej odpovedi dostane energetický výboj z pút. Zdá sa, že pre Sebastiana nie je žiadna odpoveď dosť dobrá.
Vir sa dostane do výťahu, ktorým cestuje aj G'Kar. Vir sa mu ospravedlní. G'Kar však nemôže odpustiť.
Výsluch pokračuje, Sebastián do Delennovej neustále hučí. Pýta sa jej na poslanie. Vyjadrí sa, že má ešte nádej a dá jej 10 minút oddychu ako odmenu.
G'Kar informuje spolubojovníkov o cene zbraní, jeho ľudia mu však už neveria. Keďže sa s Narnou spojiť nedá, nie je isté, či sa tam zbrane dostanú. Sľúbia mu, že ho príjmu ako jeho vodcu vtedy, ak im umožní spojenie s domovom.
Sebastian nedá Delennovej pokoj, je už vyčerpaná. Povie mu, čo si o nej myslí, on však znova začne tvrdo s výsluchom a týraním.
G'Kar žiada Sheridana o možnosť spojiť sa s Narnou. Sheridan mu sľúbi, že pre neho niečo urobí, pretože je v ich záujme ho udržať na jeho poste medzi Narnmi. Poverí preto Rangerov, aby potrebné spojenie zabezpečili.
Lennier prichádza k Delennovej, ktorá vyčerpaná leží na zemi, kým Sebastian je preč. Pomaly sa blíži a Lennier uteká. Beží však hneď za Sheridanom a povie mu, aby šiel za Koshom. Lennier sa obáva, že inkvizítor Delennovú zabije.
Ďalšia vlna výboja je veľmi silná, Delennová polomŕtva leží na zemi. Dovnútra vojde Sheridan a mieri na Sebastiana zbraňou. Ten ho omráči a povie, že je na rade. Pripúta ho a začne s jeho vypočúvaním. Delennová sa ho zastane a chce, aby ju zabil miesto neho. Sheridan však chce svoj život vymeniť za ňu. Všetko sa skončilo... Sebastian im povie, že v skúške obstáli obaja. Pretože hrdinstvo je obetovať život za jedného človeka v úplnej temnote. Sú správnymi ľuďmi na správnom mieste a v správnom čase....
Sheridan dá Ivanovej overiť Sebastianovu adresu v Londýne.
G'Karovi ľudia sa spojili s domovom a prisahali mu hneď nato vernosť.
Sebastian odchádza, Sheridan príde za ním a povie, že overil jeho adresu a zistil, že naozaj žil na Zemi a zmizol náhle a bez stopy v deň, kedy poslednýkrát vraždil Jack Rozparovač. Sebastian mu povie, že chcel očistiť mesto od špiny. Veril, že bol vyvolený, ale z tohto omylu ho vyviedli Vorloni. Odpykáva si 400 rokov trestu v ich službách a dúfa, že teraz ho konečne nechajú umrieť.

Autor: spion

Čo sme sa dozvedeli:
* Vorloni v minulosti navštívili Zem, aj v deväťnástom storočí a dokonca vzali ľudí na svoj domovský svet
* Garibaldi si udržuje priateľstvo s ľuďmi, o ktorých vie, že pašujú nelegálne veci
Ukážky
"Nič sa nezmenilo. Korupcia, amorálnosť, chaos."
- Sebastian

Sheridan: "Choďte do pekla."
Sebastian: "Toto je peklo, komandér. A vy ste hlavná prekliata duša. Čo ľudia s ktorými pracujete? Tí, ktorí sú vašimi priateľmi. Ste ochotný všetkých obetovať? Svoju rodinu! Svojho Boha! Svoju pravdu! Svoju krv! Alebo dobro! Alebo zlo! Obetovať budúcnosť! Svoju vieru! Svoj hriech! Svoje peklo! Svoj hriech! Obetovať večnosť...!"
↑ Hore