Vzdialená hviezda

2x04 - A Distant Star

Synopsa:
K Babylonu 5 prilieta obrovská prieskumná loď, na ktorej palube je starý Sheridanov kamarát. Ten sa však s celou posádkou dostane do problémov. Doktor Franklin trápi posádku diétami.
Réžia: Jim Johnston
Scenár: D.C. Fontana
Premiéra: 23.11.1994
Prod. č.: 204
Hrajú:
Joshua Cox (Tech)
Sandy Grinn (Teronn)
Kim Delgado (Comm Tech)
Patty Toy (Ogilvie)
Miguel Nunez, Jr. (Orwell)
Art Kimbro (Ray Galus)
Daniel Beer (Patrick)
Russ Tamblyn (kapitán Jack Maynard)
Obsah
Sheridan dostane správu od kapitána lode Cortéz, ktorá prilieta k Babylonu 5, aby si doplnila zásoby pod dlhej prieskumnej ceste. Sheridan sa rozpráva s Jackom Maynardom o Okraji, kde skúmali vesmír. Sheridan ho zoznámi s Delennovou, ktorá chce zvolať Radu B5 kvôli problémom v sektore 9. Maynard sa čuduje jej výzoru.
Doktor Franklin medzitým predpísal Garibaldimu prísnu diétu, ten však má chuť na jeho obľúbené jedlo Banga Cauda, ktoré mu vždy na jeho narodeniny varil otec a teraz po jeho smrti si ho varí sám. Franklin je však neústupný a pripravil mu stravovací plán.
Sheridan a Maynard sa rozprávajú o dianí na stanici. Maynard povie Sheridanovi, že nie je odsúdený na papierovačky na stanici, tento život pre neho nie je stvorený. Maynard rozpráva v bare historky, povie že s expedíciou plánujú postaviť ešte 2 skokové brány a potom sa rozprávajú o tajuplnom hyperpriestore. Neskôr povie Maynard samotnému Sheridanovi, že na Okraji videl niečo "...tmavé, čo zatienilo hviezdy.".
Garibaldi chce nelegálnou cestou získať suroviny na Banga Caudu. Franklin zatiaľ prikáže diétu aj Ivanovej.
Za Delennovou prišiel Neroon, ktorého delegovali Minbariovia obávajúci sa, že k nim už Delennová po premene nepatrí. Napokon sa zhodnú, že o tejto problematike rozhodne Šedý koncil. Diétu dostane aj Sheridan a Cortez odchádza.
Ivanová a Sheridan majú pracovnú poradu o banálnych problémoch na stanici. Ivanová povie, že Sheridan nie je vo svojej koži odkedy dorazil Cortéz. Sheridan povie, že ho ubíjajú obyčajné problémy vesmírneho mesta, ktorého sa stal veliteľom a nechcel sa stať politikom, ktorého z neho spravili.
Na lodi Cortez nastal výbuch, ktorý poškodil vyhľadávací systém a ukotvovací systém, teda sa stratili v hyperpriestore .
Ivanová, Sheridan a Garibaldi sedia nad svojimi diétnymi jedlami, ktoré si povymieňajú, no Franklin ich dobre stráži...
Núdzový signál Cortéza zachytia na Babylone 5, začína sa záchranná misia a do hyperpriestoru vyráža letka Zeta, ktorej stíhačky vytvoria tzv. záchranné lano. Záchrana sa podarí , no jeden z pilotov, Warren Keffer, zostane stratený. Keď sa však v hyperpriestore objaví čudná tmavá loď, Waren ju sleduje a aj on sa úspešne dostane späť domov, kde ho čaká prekvapenie - menujú ho veliteľom letky, pretože predchádzajúci veliteľ pri záchrannej akcii zahynul.
Garibaldi si príde po zásielku surovín na jedlo, no sleduje ho Franklin. Po rozhovore sa však dohodnú, že Garibaldi navarí jedlo aj pre Franklina
Delennová príde vyjadriť Sheridanovi úprimnú sústrasť nad stratou veliteľa letky a ubezpečuje ho, že jeho pravé miesto je na stanici. Sheridan sa potom znova púšťa do papierov už s vedomím, že na tom, čo povedala Delenová, bude niečo pravda....

Autor: spion

ÄŚo sme sa dozvedeli:
* Sheridanova stará prezývka je Krysa z bažín
* Maynardova prezývka - Smraďoch. Maynard bol Sheridaným prvým velaicim dôstojníkom
* Garibaldiho najobľúbenejšie jedlo je bagna cauda
* V tejto epizóde oslávil Garibaldi narodeniny, a to bez väčšieho záujmu ostatných členov velenia stanice
* Pak'ma'ranci zapáchajú nielen pozemšťaňom
* Pozemská aliancia má malú flotilu lodí triedy Explorer, ktoré na Okraji mapujú nové sektory a stavajú skokové brány. Špecializovanejšie prieskumné lode potom novosprístupnené systémy preskúmajú podrobnejšie * Lode triedy Explorer môžu skokové brány aj opravovať
* Navigácia v hyperpriestore se riadi pomocou signálu skokovej brány. Ak lode stratia "ukotvenie", majú problémy. V minulosti už došlo k stratám takto postihnutých lodí
* Cortézov kód (pri odlete): C199
* Delennová má problémy - Minbariovia nevedia, či ešte patrí k ich rase. O jej budúcnosti - a možno aj o postavení v Šedom koncile - by sa mohlo rozhodnúť už čoskoro
* Novým veliteľom letky Zeta sa stal poručík Keffer
* Universe Today zverejnili článok o možnosti života v hyperpriestore
* Maynard uvideľ niečo divné v sektore 857
* Použité "egyptské príslovie" pochádza z krátkej poviedky "Paladin of the Lost Hour" od Harlana Ellisona (kreatívny konzultant)
Ukážky
"Môj starý priateľ mi raz citoval jedno staré egyptské požehnanie. "Nech Boh stojí medzi vami a zranením vo všetkých prázdnotách po ktorých musíte kráčať."
- Sheridan

"Poviem vám jedno veľké tajomstvo, kapitán. Možno najväčšie tajomstvo všetkých čias. Molekuly vo vašom tele sú tie isté molekuly, ktoré tvoria túto stanicu a hmlovinu tam vonku, ktoré horia vo vnútri samotných hviezd. Sme z rovnakého materiálu ako hviezdy, sme zosobnením vesmíru pokúšajúceho sa pochopiť samého seba. Ako sme sa obaja naučili, vesmír si niekedy vyžaduje zmenu perspektívy."
- Delennová

"Teraz som jednou z nás viac ako kedykoľvek predtým. Viac ako ty budeš kedykoľvek vedieť."
- Delennová

"Vesmír nás privádza na miesta, kde sa môžeme niečomu naučiť. Tie miesta nikdy nie sú ľahké, ale sú správne. Kdekoľvek sme, je to to správne miesto... a správny čas. Bolesť, ktorá niekedy prichádza, je len súčasťou procesu nekonečného zrodenia."
- Delennová

"Celý život bojujem proti imperializmu a teraz budem rozširovať ruské hranice."
- Ivanová
↑ Hore