Pavúk na sieti

2x06 - Spider in the Web

Synopsa:
Talia Wintersová sa stane svedkom vraždy, čo ju vtiahne do zradnej pavučiny intríg.
Réžia: Kevin G. Cremin
Scenár: Larry DiTillio
Premiéra: 07.12.1994
Prod. č.: 206
Hrajú:
Jeff Conaway (Zack Allan)
Joshua Cox (Tech #1)
Michael Beck (Abel Horn)
Adrienne Barbeau (Amanda Carter)
James Shigeta (Taro Isogi)
Jessica Walter (senátorka Elise Voudreau)
Annie Grindlay (13/Agent Zboru Psi)
Obsah
Za Taliou prichádza Taro Isogi, generálny riaditeľ organizácie Future Corps, ktorý chce začať projekt NeoMars, počas ktorého má kolónia na Marse získať väčšiu nezávislosť od Zeme. Okrem neho vedie jednanie aj Amanda Carterová z Marsovského výboru pre obchodné záležitosti. Toto stretnutie sa nepáči Pozemskej vláde, ktorá prikáže Sheridanovi, aby mal oči aj uši otvorené.
Sheridan privíta na stanici delegáciu Tikarov, zvláštnej rasy, s ktorou kontakt naviazal práve on. O tejto príhode porozpráva aj Ivanovej.
Po neukončenom rokovaní Amanda a Isogi kráčajú po chodbe, keď Isogiho s výkrikom : "Nový Mars" zavraždí neznámy človek pomocou otrokárskej rukavice.Talia pritom zachytí v jeho mysli zmätené obrazy. Sheridan po vypočutí pridelí Talii ochranku.
Medzitým vrah, ktorý sa volá Abel Horn , naviaže kontakt cez verejný kanál a tajný kód so ženou, ktorá sa volá "13". Trinástka rozhodne, že Taliu musí zavraždiť, pretože ohrozuje úlohu.
Pri útoku Horna na Taliu uvidí Talia v jeho mysli krížnik Pozemskej aliancie, ktorý strieľa na stíhačku, v ktorom sedel Horn. Garibaldi zistí, že Horn v minulosti patril k vodcom Hnutia Slobodný Mars. Pozná ho aj Sheridan, pretože Horn zničil jednu zo staníc na Marse, kde pracovali Sheridanovi priatelia. Podľa záznamov je však Horn už mŕtvy, bol zostrelený nad Phobosom počas Marsovského povstania.
Amanda dostane prekvapivú návštevu - prichádza k nej jej bývalý milenec Horn. Rozpráva jej o svojom zostrelení a ako sa skrýval v sektore Tigris. Horn ju začne vydierať, pretože sa potrebuje dostať na Mars. Chce zverejniť jej bývalé členstvo v Slobodnom Marse.
Sheridan vysvetlí Garibaldimu zrejmý dôvod Hornovho správania. Ide o pozostatok projektu Lazarus z 30. rokov 23. storočia. Išlo o kybernetický pokus, pri ktorom použili ľudí na pokraji smrti, obete nehôd... Hornovo telo teda zrejme po zostrelení "zrenovovali a naprogramovali".
Talia navštívi Amandu, Horn ju však zajme a chce zistiť podrobnosti svojho chovania. Pri pátraní v jeho mysli narazí na operáciu, pri ktorej asistovala aj tajomná 13-ka. Pri tejto operácii mu bola daná ruka, pomocou ktorej môže zabíjať.
Garibaldi zistí, kde sa Horn skrýva, vtrhne dovnútra a prinúti ho vzdať sa. Horna však ovládne počítačová časť a vybuchne, čím zmiznú všetky dôkazy.
Sheridan navrhne Amande, aby pokračovala v Isogiho práci a ona súhlasí. Talia zaprie to, čo videla v Hornovom mozgu a vypátra 13-ku. Ide o členku Zboru Psi, ktorá však pred pár rokmi zomrela.
Sheridan sa rozpráva s Garibaldim a hovorí mu o svojej záľube v tajomných konšpiráciach, vďaka čomu vedel, kto za celou záležitosťou stojí.

Autor: spion

ÄŚo sme sa dozvedeli:
* Sheridan má zvláštne hobby - zbiera informácie o tajných projektoch a organizáciách
* Starý otec Amandy Carterovej pilotoval prvú kolonizačnú loď na Mars. Ona sama je okrem členstva vo výbore pre obchodné záležitosti aj členkou dočasnej vlády Marsu a obhájkyňou nezávislosti Marsu
* Podľa Isogiho chcú mimozemské svety vybudovať na Marse ekonomické základne, a to výmenou za suroviny. Základne by kolónii na Marse mohli poskytnúť ekonomickú sebestačnosť a tým aj samostatnosť
* Sheridan sa zúčastnil prvného kontaktu s Tikarmi
* Talia Wintersová začínala kariéru v kolónii na Marse. Tu skenovala i niekoľko členov hnutia Slobodný Mars, ktorých považuje za "zbesilých fanatikov, ktorí k smrti nenávidia Pozemskú alianciu". Taliina vychováteľka v Zbore sa volala Abbey
* Sheridan pije v bare nápoj s názvom Joviánska slnečná škvrna
* Kód, ktorý používa Horn pri spojení s Úradom 13: alfa-6-6-zeta-3
* Susan Ivanová vyhodila na Io z okna telepata, ktorému sa len vďaka náhode nič nestalo
* Garibaldiho v tejto epizóde sprevádza Zack Allan
* Ivanová opakuje, že neverí Zboru PSI
* Podľa Carterovej mohli mať na smrti Isogiho záujem i pozemský Senát alebo Marsovský konglomerát
* Garibaldiho tretia najobľúbenejšia vec vo vesmíre - čaj
* Michaelov otec bol v staršom veku postihnutý tzv. torgským syndrómom
* Garibaldimu občas príliš nejde "kúzlenie" s počítačom - namiesto nabúrania sa do databázy Medlabu sa len otvárali a zatvárali dvere miestnosti, v ktorej sa nachádzal
* Loď, ktorá strieľala na Abela Horna bol pozemský krížnik Pournelle
Ukážky
Ivanová: "A vy Zboru Psi neveríte?"
Sheridan: "Nie. A vy?"
Ivanová: "Telepati sú obdarení a prekliati spôsobom, ktorému nemôžem ani dúfať, že porozumiem. Sú to stále ľudia, dobrí, zlí alebo nestranní. Nie. Verím jednotlivcom, nie organizáciám."

Wintersová: "Niekto vám klamal, kapitán."
Sheridan: "Alebo vám."
Wintersová: "Som telepatka."
Sheridan: "Telepati sú ľudské bytosti".

Ivanová: "Viete čo si myslím o telepatoch."
Sheridan: "To teda áno. Jedného ste už vyhodili z okna na Io na treťom poschodí".
Ivanová: "Pod oknom bol bazén plný vody."
Sheridan: "Predpokladám, že ste to vedeli."
Ďalšie informácie:
* Pôvodný názov epizódy - "A Trick of the Mind"
* Podľa Isogiho pilotoval Carterovej starý otec prvú kolonizačnú loď na Mars. "John Carter of Mars" je klasický SF príbeh od Edgar Rice Burroughsa; postava sa tiež objavila v ďalších jeho príbehoch, napr. "Princess of Mars."
* Názov "Bureau 13" môže byť odkazom na RPG hru "Stalking the Night Fantasci" (je to meno americkej pobočky vyšetrujúcej paranormálne javy). Môže ísť samozrejme o náhodu, podľa inej teórie ide o telepatov úrovne P13.)
↑ Hore