Naháňačka v temnote

2x08 - A Race Through Dark Places

Synopsa:
Bester sa vracia na Babylon 5, aby odhalil nelegálnu sieť telepatov a žiada pomoc práve od Talie. Delennová chce bližšie spoznať ľudí a okrem toho sa musí Sheridan vysporiadať aj s problémami s ubytovaním...
Réžia: Jim Johnston
Scenár: J. Michael Straczynski
Premiéra: 26.01.1995
Prod. č.: 207
Hrajú:
Walter Koenig (Bester)
Apesanahkwat (telepat #1)
William Allen Young (Jason Ironheart [Flashback])
Christopher Michael (strelec)
Judy Levitt (agent Zboru Psi)
Kat Cressida (barman)
Eddie Allen (človek)
Gianin Loffler (Lurker)
Diane DiLascio (telepat #2)
Brian Cousins (Rick)
Obsah
Agent Zboru Psi, Bester, pri vypočúvaní telepata na Marse zisťuje krátko pred jeho smrťou, že centrum nelegálnych telepatov je práve na Babylone 5. Ihneď tam odchádza.
Veľvyslankyňa Delennová chce lepšie pochopiť aké je to byť človekom a preto pozve Sheridana na večeru, s čím kapitán súhlasí.
Ivanová pri bežnej kontrole účtov povie kapitánovi a novom príkaze, ktorý k nim prišiel zo Zeme. Komandéri sa majú presťahovať do nízkonákladových bytov, alebo majú začať platiť nájomné, čo Sheridan rázne odmieta a protestuje a spoločne s Ivanovou prespia v jeho kancelárii.
Bester oznamuje veleniu na B5, že Zbor už dlhšie vie o tajnom kanále, ktorí neregistrovaní telepati používajú pri úteku do iných kolónií. Chce preto nájsť a zničiť spojku, ktorá im to umožňuje. Ivanová však Sheridanovi rozpráva o neblahých následkoch Besterovej poslednej návštevy v súvislosti s Jasonom Ironheartom. Besterovi robí sprievodkyňu Talia a Bester zacíti prítomnosť ľudí, za ktorými prišiel.
Garibaldi sa pri prvej príležitosti rozpráva s Ivanovou, ktorú podozrieva so spolupráce s nelegálnymi telepatmi, ona to však rázne odmieta, pretože nemá rada telepatov ako registrovaných, tak aj v ilegalite.
Sheridan a Delennová sú na večeri, kde rozoberajú zvyky pozemšťanov.
Talia večer spomína na dar, ktorí jej zanechal Ironheart, telekinézu, ale akoby to nebolo jediné. Pri raňajkách s Besterom na nich zaútočia telepati a unesú Taliu do Podpalubia. Telepati jej rozprávajú, ako im Zbor ublížil a snažia sa ju presvedčiť, aby sa pridala na ich stranu.
Garibaldi napokon spoločne s Besterom pripravia útok na Podpalubie. Za Sheridanom príde doktor Franklin a ako sa ukáže, práve on je tá spojka. Rozpráva mu o podmienkach telepatov na Zemi, kde sú vystavení genetickej manipulácii, prevýchove a sú zatváraní do táborov. Niekoľko doktorov, s nimi aj Franklin, začali vybavovať falošné víza na cestu na B5.
Bester prichádza do Podpalubia, kde ho však telepati a Talia telepaticky premôžu, pričom si však stále myslí, že Talia je na jeho strane. Pochopí, že teraz dokáže odolať aj Besterovmu skenovaniu.
Sheridan rieši aj problém s ubytovaním. Z vojenských účtov im na ubytovanie bude prispievať samostná Pozemská centrála bez toho, aby o niečom vedeli...

Autor: spion

ÄŚo sme sa dozvedeli:
* Epizóda začína 14. marca 2259
* Heslo pozemských telepatov: "Zbor je otec, Zbor je matka."
* Príjem B5 klesol za posledné dva mesiace o 15 percent, stanica je v deficite
* Zbor PSI "už nejaký čas" vie o ilegálnom kanále pre neregistrovaných telepatov
* Ani šéf bezpečnosti niee je neomylný - jeho predpoklad, že spojkou medzi telepatmi a "civilizáciou" obstaráva Ivanová bol chybný
* Minbariovia nemajú mačky, namiesto nich chovajú "gokky"
* Hovorcu neregistrovaných telepatov sme už videli v epizóde Kukla, v ktorej informoval Garibaldiho o niektorých aspektoch vraždy informátora Petrova
* Delennová rok študovala pozemský humor
* Vtipom o výmene žiarovky narážal Sheridan na minbarijskú kapituláciu v Pozemsko-Minbarijskej vojne
* Originálne znenie vtipu s Koshom: "Who's there?" "Kosh." "Kosh who?" "Gesundheit." * Bester je ženatý a má päťročnú dcéru
* Zbor PSI je zapletený do genetických manipulácií, ktoré vykonáva aj proti vôli svojich členov
* neregistrovaní telepati odišli z B5, pretože tu už neboli v bezpečí
* Sheridan pravdepodobne počas spánku chrápe
* Bester nie je spokojný s niektorými Sheridanovými postojmi
Ukážky
Ivanová: "Druhá vec. Chrápete."
Sheridan: "Nie, nechrápem."
Ivanová: "Áno, chrápete."
Sheridan: "Nie, nechrápem."
Ivanová: "Kapitán, buď chrápete, alebo bola v noci poriadna diera v trupe."

"Jeden deň po mne strieľajú, druhý deň ma pozývajú na večeru..."
- Sheridan o Minbaroch

"Viete koľko Minbariov treba na zašraubovanie žiarovky? Ani jedného. Vždy sa vzdajú tesne pred koncom a nikdy nepovedia prečo."
- Sheridan
Ďalšie informácie:
* Žena, ktorá je s Walterom Koenigom počas výsluchu na Marse, je jeho skutečná manželka, Judy Levittová
* Producentská chybička - v scéne, kedy Sheridan a Delennovou večerajú, je v hornej časti záberu vidieť mikrofón
↑ Hore