Technický knokaut

1x14 - TKO

Synopsa:
Na stanicu prilieta zo Zeme dopravná loď a prináša závan minulosti pre dvoch členov posádky - rabín Yosef Koslov prišiel na Babylon 5 prinášajúc posolstvo od Ivanovej otca, ktorému ešte neodslúžila shivu; a zdiskreditovaný boxerský šampión Walker Smith, starý Garibaldiho priateľ, ktorý prišiel, aby sa zúčastnil Mutai, smrtiacej súťaže bojových umení jeden-na-jedného, prístupnej len vybraným mimozemským rasám. Ivanová sklame Koslova, keď odmietne stráviť akýkoľvek čas na znak úctvy k otcovi a Smith je frustrovaný, keď ho Garibaldi nepodporí v jeho kontroverznom rozhodnutí stať sa prvým človekom zápasiacim v Mutai. Niektorí z mimozemských divákoch Mutai nie sú nadšení zo Smithovej výzvy - dokonca natoľko, že ho plánujú zabiť skôr, než znesvätí turnaj.
Réžia: John C. Flinn III
Scenár: Larry DiTillio
Hudba: Christopher Franke
Premiéra: 25.05.1994
Prod. č.: 119
Hrajú:
Michael McKenzie (Migo)
Marianne Robertson (Tech #1)
Gregory McKinney (Walker Smith)
Soon-Teck Oh (Muta-Do)
Don Stroud (Caliban)
Theodore Bikel (Rabín Koslov)
James Jude Courtney (Gyor)
Robert Phalen (Andrei Ivanov)
Lenore Kasdorf (ISN Reportérka)
Obsah
Garibaldi stretne Walkera Smitha, boxera, ktorý bol vo svojej triede jednotka, no neskôr po rôznych machináciách sa prepadol na dno rebríčka a teraz si chce napraviť svoju povesť tým, že vyhrá zápas v Mutai.
Ivanová si číta, keď za ňou príde rabín Kozlov, ktorý za ňou prišiel kvôli smrti jej otca. Má jej odovzdať dedičstvo, no je sklamaný, lebo Ivanová nedržala šivu, čo je vlastne pôst, ktorý Židia držia po smrti blízkej osoby. Rabín príde k Sinclairovi a vybaví pre Ivanovú niekoľko dní dovolenky, aby mohla držať šivu. Keď sa to dozvie Ivanová, rozzúri ju to.
Walker sa príde zapísať na zápas Mutai, no oznámia mu, že pozemšťania bojovať v Mutai nesmú. Príde však za ním jeden mimozemšťan a povie mu, že vie, ako ho do zápasu dostane. Sinclair radí Ivanovej, aby držala Šivu, no ona to odmieta.
Walker povie Garibaldimu, že končí so zápasením, ale chce sa ísť aspoň pozrieť na zápas. Idú a stanú sa svedkami tvrdého zápasu. Víťaz súboja vyzve niekoho z obecenstva na súboj a vtedy sa prihlási Walker. Obecenstvo zložené z mimozemšťanov namieta, ale pravidlá to dovoľujú a tak sa pripravuje na zápas.
Rabín príde za Ivanovou odovzdať jej dedičstvo, samovar a lúči sa s ňou. Napokon sa však Susan rozhodne, že šivu predsa len držať bude. Zoberie si voľno a Sinclair sľúbi, že sa šivy takisto zúčastní. Na šivu prídu všetci priatelia a veselo spomínajú na Ivanovej otca. Na konci stretnutia sa Ivanová vyrovná so smrťou otca, ktorú si doteraz nechcela priznať.
Začína sa zápas v Mutai, kde bojuje Walker. Tvrdý zápas nakoniec končí remízou.
Rabín sa lúči so Susan a odchádza v nádeji, že sa ešte s Ivanovou stretnú.

Autor: spion

Čo sme sa dozvedeli:
* pri večeri Ivanovej a rabína sa podáva centaurská ryba Trill
* krédo Andreja Ivanova: "Ľudstvo nemá čo robiť vo vesmíre, pokiaľ sa nenaučí žiť na Zemi."
Ukážky
Rabín Kozlov: "Potom je tragédia ešte väčšia ako som si myslel. Bez odpustenia nemôžeš smútiť a bez smútku sa nikdy nezbavíš bolesti."
Ďalšie informácie:
* Ivanová si na začiatku epizódy číta knihu, autobiografiu známeho scifi spisovateľa Harlana Ellisona, ktorý pracoval na seriáli ako odborný poradca
* Walker Smith bolo skutočné meno známeho boxera "Sugar" Raya Robinsona. Jeho predstaviteľ v B5, Greg McKinney, zomrel 12. apríla 1998. Robinson 12. apríla 1989
Galéria obrázkov:
↑ Hore