Cena útechy

1x21 - The Quality of Mercy

Synopsa:
Ivanová zistí, že Dr. Franklin vedie bezplatnú kliniku pre obyvateľov Podpalubia, oblasti B5, kde väčšina nezamestnaných dopĺňa úbohé existencie, a že k tomu využíva niektoré svoje zásoby z Medlabu. Krátko nato Franklin sám zistí, že na stanici je ďalšia bezplatná klinika, v ktorej sľubujú vyliečiť všetko. Franklin v nej nachádza Dr. Lauru Rosenovú, staršiu psychiatričku, ktorá našla mimozemské zariadenie s neznámym účelom, ktoré ako sa zdá lieči choroby a slabosti. Sama Dr. Rosenová umiera na smrteľnú chorobu, ale nepoužíva prístroj na sebe. Medzitým je usvedčený vrah Mueller odsúdený na smrť osobnosti, kedy sa mu vymyje a preprogramuje mozog, aby mohol slúžiť spoločnosti. Pred vymytím ho musí Talia oskenovať, aby porovnala jeho myšlienky pred a potom na overenie úspechu operácie. To čo nájde v jeho mysli ju vydesí... a keď Mueller utiečie, ďalšia hrôza bude určite nasledovať.
Réžia: Lorraine Senna Ferrara
Scenár: J. Michael Straczynski
Hudba: Christopher Franke
Premiéra: 17.08.1994
Prod. č.: 117
Hrajú:
Damian London (Centaurský senátor)
June Lockhart (Dr. Laura Rosenová)
Kate McNeil (Janice Rosenová)
Mark Rolston (Karl Mueller)
Jim Norton (Ombuds Wellington)
Lynn Anderson (Rose)
Philippe Bergeron (Lurker)
Kevin McBride (Strážca)
Constance Zimmer (Mladá ženská pacientka)
David L. Crowley (Lou)
Obsah
Londo sa trochu nudí a keď narazí na Lenniera, rozhodne sa mu ukázať aj iné stránky Babylonu 5.
Ombudsman na stanici rieši prípad vraha Muelera, ktorý zabil dvoch ľudí. Garibaldi má podozrenie, že nezabil len 2 ľudí a Talia pri skenovaní túto jeho domnienku potvrdí. Mueler je odsúdený na vymazanie mozgu.
Doktor Franklin prevádzkuje v podpalubí kliniku pre chudobných, ale aj tak ho znepokojí, že mu ubúdajú pacientov. V podpalubí nájde bývalú doktorku Lauru Rosenovú, ktorá lieči ľudí pomocou neznámeho mimozemského prístroja, ktorý umožňuje prenos životnej energie z jedného človeka na druhého. Franklin si najprv myslí, že je podvodníčka, ale nakoniec prizná, že stroj naozaj lieči. Laura mu povie, že trpí smrteľnou chorobou a kým zomrie, chce pomôcť ešte mnohým ľuďom, pretože doktorský titul jej odobrali práve z dôvodu, že keď bola pod vplyvom stimulantov, zahynul jej pacient.
Lennier a Londo sedia v bare Temná hviezda a sledujú pôvabné krivky tanečníc. Po tom, ako Londo zistí, že Lennier má vysoké vzdelanie v matematike, odtiahne ho do kasína, kde za pomoci Lennierovej predvídavosti a Londovho pohlavného údu vyhrávajú pekné čiastky. Podvod je však odhalený a tak sa strhne bitka.
Mueler pri prevoze k vykonaniu trestu ujde aj napriek tomu, že je postrelený. Keď sa to dozvie Franklin, napadne mu, že sa bude chcieť dať vyliečiť v podpalubnej klinike. Neskôr si však uvedomí, že v podpalubí je ešte niekto, kto vie liečiť ....Uteká preto za Laurou. Mueler však už je napojený na prístroji na jednom konci a Laura na druhej. Mueler drží zbraň pri hlave Laurinej dcéry Janice. Laura napokon nastaví stroj tak, že odoberie energiu Muelerovi a tým ho zabije.
Ombudsman povie, že Laura konala v sebaobrane a zbaví ju teda obvinení pod podmienkou, že odovzdá liečiaci prístroj. Laura je teraz vyliečená z choroby, zostáva jej ešte 20-30 rokov života a odchádza zo stanice. Doktor pozýva na večeru jej dcéru...
Londo a Lennier sedia na koberčeku pred Sinclairom. Lennier zoberie všetko na seba a ospravedlní sa. Sinclair ich nemôže potrestať kvôli diplomatickej imunite. Musia však uhradiť všetky škody.
Londo na oplátku vysvetlí Lennierovi, čo za čudo to používal pri hre....

Autor: spion

ÄŚo sme sa dozvedeli:
* Lenier bol vychovávaný v kláštore, kde študoval náboženskú kastu a neskôr minbarské nárečia a dialekty. Potom prešiel na matematiku (získal hodnosť Majstra)
* Pozemská aliancia zrušila trest smrti, uznáva však trest vyhodenia do vesmíru a najvyšším trestom je vymazanie osobnosti
* Minbari zle znášajú alkohol (aj malé množstvo spôsobuje zúrivosť a sklony k zabíjaniu)
* na Minbare je 97 rôznych jazykových dialektov; pre termíny otec, piesok a topánka existuje v týchto dialektoch len jediné slovo
* Londo používa svoje "chápadlá" pri podvodoch v kartových hrách a okrem iného aj v posteli
* na B5 existuje bar Dark Star
* telepatov, ktorí by skenovali zločincov, je nedostatok
Ukážky
Londo o Minbaroch: "Sú to divní ľudia... ale sú v pohode."
Ďalšie informácie:
* June Lockhartová (Laura) a Bill Mumy (Lennier) spolu hrali vo filme Stratení vo vesmíre (Lost in Space, 1998)
Galéria obrázkov:
↑ Hore