Kráčajúca smrť

1x09 - Deathwalker

Synopsa:
Počas čakania na narnského predstaviteľa na stanici zazrie Na'Toth ženu, ktorá je vojnovým zločincom zodpovedným za mnohé zverstvá počas vojny pred tridsiatimi rokmi, a zúrivo ju napadne. Sinclair zistí, že obeť útoku je naozaj Jha'Dur, dilgarský vojenský vodca a vedkyňa, ktorej tajné biologické experimenty zmarili tisíce životov. Teraz prehlasuje, že vytvorila liek zaručujúci nesmrteľnosť. Sinclair okamžite obdrží rozkazy, aby ju previezol na Zem. Podobné rozkazy dostáva aj G'Kar. Väčšina členov Ligy nezávislých svetov však stále nenávidí Dilgarov a obzvlášť Jha'Dur... až natoľko, aby okamžite prerušili diplomatické styky s každým, kto sa s ňou spriahne. Dokonca sú ochotní zničiť stanicu, aby ju zabili...
Réžia: Bruce Seth Green
Scenár: Larry DiTillio
Hudba: Christopher Franke
Premiéra: 20.04.1994
Prod. č.: 113
Hrajú:
Mark Hendrickson (Ashok)
Marianne Robertson (Tech #1)
Ardwight Chamberlain (Kosh)
Sarah Douglas (Jha'dur)
Aki Aleong (Senátor Hidoshi)
Robin Curtis (Veľvyslankyňa Kalika)
Cosie Costa (Abbut)
Robert DiTillio (Veľvyslanec #1)
Sav Farrow (Tech #2)
Obsah
Kosh chce využívať služby komerčnej telepatky Talie Wintersovej. Na‘Toth v doku zbadá istú postavu, na ktorú zaútočí a kričí, že je to Kráčajúca smrť. Garibaldi so Sinclairom vypočúvajú Na‘Toth, za ktorú sa príde ospravedlniť G’Kar. Na’Toth vraví, že reagovala tak ako reagovala, pretože Kráčajúca smrť, vlastným menom Jha‘Dur robila v dobitej narnskej kolónii pokusy na Narnoch, z ktorých nikto neprežil. Sinclair prišiel do Medlabu a je si takmer istý, že je to Jha‘Dur, pretože v jej lodi našli jej uniformu a nejaké sérum. Senátor Hidoši kontaktuje Sinclaira a prikazuje mu, aby Jha‘Dur okamžite dopravili na Zem. Na‘Toth sa ospravedlňuje G‘Karovi za svoje správanie a vysvetlí mu, že má na Jha‘Dur zložený Šon-Kar, pokrvnú pomstu, pretože pokusy robila aj na jej starom otcovi. G‘Kar je však poverený doviesť Jha‘Dur na Narnu.
Jha‘Dur sa preberie a chce hovoriť so Sinclairom. Hovorí mu, že po vojne našla útočisko u Veterných mečov, najmilitantnejšej minbarijskej sekty a že vynašla antiagapikum, sérum, ktoré spomaľuje proces starnutia. G‘Kar žiada Jha‘Dur o sérum pre Narnov, no ona mu ho odmietne dať. To ho nazúri a kontaktuje Kaliku, zástupkyňu Ligy nezávislých svetov, ktorých územie bolo najviac zasiahnuté dilgarskými výbojmi.
Pri pokuse o prevezenie Jha‘Dur veľvyslanci LNS zablokujú chodbu a žiadajú, aby sa senát zaoberal obvinením Jha‘Dur zo zločinov proti tvorstvu.
Zasadnutie Rady B5 však rozhodne 2:3 proti procesu (Centauri, Narni a Minbari proti Zemi a LNS), načo zástupcovia LNS opustia snemovňu a okolo Babylonu 5 sa zhromažďujú bojové lode LNS.
Sinclair žiada o odvolanie lodí a vysvetlí Kalike dôležitosť Jha‘Durinho objavu a navrhne, aby LNS vyslalo na Zem skupinu vedcov a po skončení výskumu bude postavená pred súd. Lode LNS opúšťajú priestor B5.
Jha‘Dur je na ceste ku skokovej bráne, čo všetci pozorne sledujú, keď však z brány vyletí vorlonská bojová loď a zničí loď, na ktorej bola Jha‘Dur a jej sérum. Na otázku „Prečo?“ Kosh odpovedá, že mladšie rasy ešte nie sú pripravené na nesmrteľnosť.

Autor: spion

Čo sme sa dozvedeli:
* Vetrené meče sú najmilitantnejšia skupina minbarskej bojovníckej kasty
* vyhláseniu vendety hovoria Narni Shon'Kar (krvná pomsta)
* zástupkyňa Ligy nezávislych svetov je Kalika z planéty Abbai 4
* Narni mali v minulosti dôverné kontakty s Jha'Dru
* B5 má vlastnú dopravnú loď nazývanú Kalistó
* podľa Ivanovej sa o výrobu séra nesmrteľnosti už dlhší čas neúspešne pokúša Ruské konzorcium
* G'Kar má niekoľko osobných Shon'Kar; Na'Toth má krvnú pomstu s Jha'Dur za smrť svojho predka, ktorý zomrel počas dilgarskej invázie na Hilak 7
* Talia Wintersová sa pred štyrmi rokmi zúčastnila skenovania vraha, pri rozhovoroch medzi Abbutom a Koshom sa jej vybavili podobné myšlienky ako vtedy
Ukážky

Talia Winters: Povolenia vyzerajú byť v poriadku a platba je štedrá. Napriek tomu stále niečomu nerozumiem.
Kosh: Porozumenie je meč s troma hranami.

Kosh: Ahh. Vy hľadáte zmysel.
Talia: Áno.
Kosh: Tak počúvajte hudbu a nie pieseň.

[Ivanova addresses a Drazi ship threatening to fire on the station.]
Susan Ivanová: Vakar Ashok, naše zbrane sú teraz zamerané na vašu loď. Vypália v okamžiku, keď sa priblížite na dostrel. Zistíte, že ich sila je pôsobivá... na niekoľko sekúnd.

[Škodoradostná "Kráčajúca smrť" Jha'dur odhaľuje tajomstvo jej séra nesmrteľnosti.]
Jha'dur: Vy a vám podobní si nahovárate, že my sme netvory, že by ste nemohli robiť to, čo my. Kľúčovú zložku anti-agapika nemožno vyrobiť synteticky. Musí byť odobratá zo živých tvorov. Aby jeden žil naveky, musí iný zomrieť. Vrhnete sa jeden na druhého ako vlci. Naše činy v porovnaní s tým vyblednú. Miliardy žijúce naveky budú vysvedčením mojej práce. A tie miliardy, ktoré zomrú
ako cena za nesmrteľnosť, budú pokračovaním mojej práce. Nie ste ako my? Vy sa nami stanete.

Garibaldi: Veľvyslanec Kosh sa dnes činil.
Sinclair: Hovorí sa, že Boh pracuje tajomným spôsobom.
Garibaldi: Možno áno, ale v porovnaní s Vorlonmi je to amatér.

[Kosh k Sinclairovi]
Kosh: Nie ste pripravení na nesmrteľnosť.

Galéria obrázkov:
↑ Hore