Dlhý boj za súmraku

2x20 - The Long, Twilight Struggle

Synopsa:
Narnsko- centaurský konflikt sa blíži k vyvrcholeniu, Sheridanovi poskytne spojenectvo naozaj nečakaná osoba....
Réžia: John C. Flinn III
Scenár: J. Michael Straczynski
Premiéra: 19.10.1995
Prod. č.: 219
Hrajú:
Neil Bradley (Narn #2)
Jonathan Chapman (Narn Second)
William Forward (Lord Refa)
Joshua Cox (Tech #1)
John Schuck (Draal)
Rif Hutton (reportér ISN)
W. Morgan Sheppard (G'Sten)
Elisa Beth Garver (Tech #2)
Obsah
Londo prichádza na Centauri Prime a stretáva sa s Refom. Pýta sa ho na cisára, ktorý je vraj medzi poddanými a jeho záležitosti vybavuje dvor. Refa mu oznámi, že vojna sa skončí skôr ako mohli dúfať a on bude strojca víťazstva.
Delennová medituje a rozpráva sa s Draalom. Na mostíku zachytia výboj energie z Epsilonu a ihneď zavolajú Ivanovú. Sheridan si vychutnáva sprchu, keď ho privolá Ivanová, no spojenie sa preruší a v jeho ubikácii sa objaví Draal. Predstaví sa mu a porozpráva svoj príbeh. Pozve ho na návštevu a odíde.
G'Kar je informovaný o ich zlom stave vo vojne. Takisto zistili, že planéta Gorash 7 je akousi obilnicou centaurskej armády a po útoku na ňu by získali akú - takú nádej. G'Kar si uvedomuje, že nasadenie celej armády na Gorash 7 oslabí obranu domovského sveta. Stojí to však za risk.
Delennová pribehne za Sheridanom a povie mu o zjavení Draala.
Refa informuje Londa o tom, že zachytili správu o pripravovanom útoku Narnov na Gorash 7. Refa povie, že centaurské sily v plnej sile pomocou zbraní hromadného ničenia zaútočia na narnský domovský svet kým pri Gorashi 7 sa o Narnov postarajú Londove posily. Londo sa obáva, že veci sa vymykajú spod kontroly, Refa však naňho tlačí a presviedča ho o rýchlom a víťaznom ukončení vojny. Londo súhlasí, že poslednýkrát zavolá svoje posily.
Garibaldimu sa nezdá Draalovo pozvanie, Delennová ho bráni. Ivanová prichádza so správou, že preverili jeho pozvanie a je pravé. Sheridan sa rozhodne ísť spolu s Delennovou.
Refa oznámi Londovi, že budú na čele flotily, aby osobne videli veľké víťazstvo.
G'Kar prichádza do Medlabu, kde sa to len hmýri narnskými zranenými. Franklin s ním hovorí a povie, že jeden z utečencov bol vypočúvaný kvôli ich obrannému systému, akoby plánovali útok na Narnu. G'Kar o tom informuje vojsko, neveria mu však.
Sheridan a Delennová prichádzajú za Draalom. Povie im, že sa dozvedel fakty o Sheridanovom živote a o sprisahaní Armády svetla proti jeho vlastnej vláde. Ponúkne im spojenectvo ako jeden z prvých.
Narnské vojsko zaútočí na Gorash, sú však prekvapení útokom Tieňov a úplne zničení. G'Kar sa presne v tom momente modlí, so slzami v očiach však tuší, ako to dopadlo.
Sheridan a Delennová sa lúčia s Draalom, povie im, že na planéte žije pár tvorov, zachytí však tieňové volanie a pošle ich rýchlo na stanicu, kde ho budú potrebovať.
Ivanová príde za Garibaldim a informuje ho o útoku na Narnu a žiada ho o uzavretie stanice kvôli nepokojom. V správach informujú o frontálnom útoku na Narnu, vyvolá to bitku v bare. Ivanová informuje o stave Sheridana.
Centaurská flotila bombarduje Narnu a Londo sa prizerá....
Hoci bombardovanie pokračuje už niekoľko dní, Narni odmietajú kapituláciu. S G'Karom sa spojí člen Kha'ri a hovorí, že musia kapitulovať. G'Kar sa chce vrátiť domov, čo odmietajú a žiadajú ho, aby urobil ten najťažší čin, o aký ho žiadali. Príde teda zlomený za Sheridanom a žiada ho o azyl.
Ozbrojená hliadka sprevádza Londa, žiada Garibaldiho, aby bol zvolený Senát B5. Na ňom Londo informuje o kapitulácii Narnov a o podmienkach vlády Centauri: Kha'ri sa rozpadne a členovia budú súdení, trestom za vraždu Centaura bude poprava 500 Narnov, Narna sa stáva kolóniou Centauri. Napokon vyhlási, že G'Kar už nie je veľvyslancom a stáva sa občanom. Sheridan však informuje o azyle a nedovolí, aby sa občan G'Kar vrátil domov. Londo vyhodí G'Kara z miestnosti.
G'Kar sleduje správy, v ktorých sa hovorí o oslavách na Centauri Prime.
Sheridan navštevuje občana G'Kara a vyjadruje mu úplnú podporu. Prisahá mu, že mu pomôže získať späť ich planétu. Delennová ho zavolá do Konferenčného centra, kde je kopa ľudí, ktorí prišli zložiť sľub. Zasvätili svoje životy boju s temnotou. Delennová odovzdáva velenie nad nimi Sheridanovi.

Autor: spion

ÄŚo sme sa dozvedeli:
* Nový Centaurský cisár, Cartagia, koná často ako bábka, nastrčená osoba Refu a jeho spoločníkov
* Zmluva medzi vnímajúcimi rasami zakazuje použitie zbraní hromadného ničenia vo vojne mimo zákon, podobne ako pozemské zmluvy zakazujúce použitie chemických a biologických zbraní
* Draal povedal, že našiel na Epsilone 3 ďalšie bytosti, ktoré sa starajú o Veľký stroj. Jedným z nich je Zathras
* Delennová velila všetkým Rangerom na B5. Teraz sa o velenie delí so Sheridanom
* Centaurovia majú technológiu umelej gravitácie
Ukážky
Mollari: "Zbrane hromadného ničenia sú zakázané na každej civilizovanej planéte!"
Refa: "Je necivilizovaná doba."
Mollari: "Uzavreli sme dohody!"
Refa: "Kusy papiera."

"Pozoroval som vás od vášho príchodu. Najprv som si vami nebol istý, ale vaše rozhodnutia boli múdre, vaše postoje zdôvodniteľné a vaša trpezlivosť väčšia, ako by bola za podobných okolností moja."
- Draal Sheridanovi

"Žiadny diktátor, žiadny okupant nemôže držať celý národ donekonečna pod zámkom. Niet väčšej sily vo vesmíre, ako túžba po slobode. Proti tejto sile vlády, tyrani a zbrane nemôžu uspieť. Centaurovia to už raz pocítili. Pocítia to ešte raz. Aj keď o tisíc rokov, ale budeme slobodní."
- G'Kar
Ďalšie informácie:
* JMS predstavil túto epizódu na Chichago Comicon 1. júla 1995
* Bojovú scénu režíroval Mojo of Foundation Imaging; scénu zbraní hromadného ničenia režíroval John Teska. Epizóda má dlhšiu stopáž s efektami než akákoľvek epizóda predtým, takmer päť minút. Výroba efektov zabrala takmer mesiac
↑ Hore