Príchod noci

2x22 - The Fall of Night

Synopsa:
Aj po skončení vojny sa Sheridan rozhodne spolupracovať s Narnami a pri pokuse o jeho život sa konečne dozvieme, ako vyzerá veľvyslanec Kosh....
Réžia: Janet Greek
Scenár: J. Michael Straczynski
Premiéra: 02.11.1995
Prod. č.: 222
Hrajú:
Robin Sachs (Na'Kal)
Mark Hendrickson (Narn #1)
Kim Strauss (veľvyslanec Draziov)
Jeff Conaway (Zack Allan)
Joshua Cox (Tech #1)
Roy Dotrice (Frederick Lantz)
Juliana Donald (Pilot #1)
Rick Hamilton (Mitch)
John Vickery (Pán Welles)
Donovan Brown (veľvyslanec Pak'Ma'Ra)
Elisa Beth Garver (Tech #2)
Joshua Patton (ľudský/minbarijský Kosh)
Obsah
Sheridan má cvičenie s letkami, na ktorých preberajú aj taktiku centaurských stíhačov. Následne je odvolaný, pretože na stanici je naliehavý prípad.
Vir sa stretne v bare s Lennierom, rozprávajú sa o svojich pocitoch z práce pre veľvyslancov. Veľvyslanci Drazi a Pak'ma'ri rozprávajú Sheridanovi a Ivanovej o útoku Centaurov proti ich svetom. Sheridan si zavolá Londa a chce od neho vysvetlenie vojnových zákrokov. Londo povie, že sa snaží vytvoriť nárazníkovú zónu okolo Centauri, aby vraj znížili napätie. Garibaldi povie, že Londo už nie je taký, ako býval. Sheridan poslal správu centrále na Zemi. Hneď na to priletí na stanicu Lantz, vyslanec Ministerstva mieru.
Letci sa prezliekajú v šatniach, pilotka hovorí Kefferovi o duchovi, piloti ho zazreli v hyperpriestore. Keffer sa stretáva s pilotom, ktorý ducha videl, najprv mu nechce nič povedať, napokon sa mu zdôverí….
Lantz žiada miestnosť pre rokovanie s Centauri a napadnutými svetmi, jeho pobočník Welles chce skontrolovať členov Nočnej hliadky na stanici. Ivanová debatuje s Lantzom, zdá sa, že je správny chlapík.
Na druhej strane Epsilonu sa vytvorí skoková brána, vyskočí z nej narnský krížnik a od Sheridana žiada ochranu. Sheridan im ju sľúbi do toho času, kým opravia motory a doplnia zásoby.
Welles navštívi Ivanovú a v neformálnom rozhovore ju nabáda, aby vstúpila do Nočnej hliadky a za odmenu by jej dokázali urýchliť čakanie na velenie vlastnej lode. Ivanová však tvrdohlavo odmieta. Hneď potom na stretnutí členov hliadky Welles skritizuje Zacka, pretože sa plne neangažuje v činnosti hliadky.
Sheridan o kotviacej lodi informuje G'Kara, ten mu ďakuje za ochotu poskytnúť im útočisko. Chce sa takisto rozprávať s Lantzom. Lantz rozhovor s ním odmieta. Narnský krížnik vypína skokové motory, pretože Sheridan im sľubuje plnú ochranu.
Na to Lantz vyčíta Sheridanovi, že cvičili taktiku boja stihačov s Centauri. Povie, že má poverenie od senátu uzatvoriť zmluvu o neútočení s Centauri. Sheridan je rozhorčený. Ivanová ho však poteší darčekom k blížiacim sa Vianociam.
Istá babylonská technička, členka Nočnej hliadky, informuje Wellesa o narnskom krížniku. Ten o tom informuje Londa, ktorý žiada okamžité vydanie. Medzitým do priestoru skáče centaurský krížnik. Sheridan vyšle letku Zeta, aby bránila narnský krížnik, poháda sa s Lantzom a vyhodí ho z mostíka. Narnský krížnik obklopený stíhačkami Starfury sa blíži k bráne. Centauri zameriavajú Narnov, letku Zeta a aj samotný Babylon. Ako prvý vystrelia Centauri.
Boj skončí poškodením stanice a zničením centaurského krížnika, kým narnský s letkou skáče do hyperpriestoru.
Lantz sa háda so Sheridanom, povie však, že Cenaturi sú ochotní na incident zabudnúť, ak sa Sheridan verejne ospravedlní. Najprv to odmieta, no pod ťarchou udalostí na to pristúpi.
Poručík Keffer sprevádza narnskú loď, zachytí však signal neznámej lode a prenasleduje ju. Loď si ho však všimne a zostrelí. Ešte predtým však Keffer vyhodí do priestoru nahrávku, na ktorej je loď.
Medzitým sa v záhrade Zen zhromažďujú veľvyslanci, pride dokonca aj G'Kar, skrýva sa však v kríkoch. Sheridan cestuje rýchlodráhou, nastúpia do nej aj dvaja Centaurovia a umiestnia na sedadlo bombu. Vystúpia, a Sheridan si to všimne až vtedy. Núdzovo otvorí dvere a vyskakuje von krátko pre výbuchom. Aj keď je v tom mieste nižšia gravitácia, povrch stanice sa približuje.
Ivanová zvolá záchranárov, nemajú však dostatok času. Delennová sa preto obracia na Kosha a žiada ho o pomoc. Kosh opustí svoj ochranný skafander. V tom momente každý, teda skoro každý, vidí mýtickú bytosť z ich kultúry. Sheridan vidí anjela, ktorý ho zachráni. Neskôr sa stretáva s Delennovou, ktorá mu povie, že Tiene sa o incidente dozvedia a budú sa báť, že Vorloni sú už pripravení na vojnu. Ivanová mu ohlási, že letka Zeta sa vrátila bez Keffera.
V bare sa rozprávajú mimozemšťania o tom, čo videli pri Sheridanovej záchrane, Londo sa prizná, že on nevidel nič.
Končí sa rok 2259…. Pozemšťania ohlásili zmluvu s Centauri a tí rozšírili vojnu aj do iných svetov. Nočná hliadka začala zatvárať nepohodlné podniky a nepohodlných ľudí…..
V správach ISN sa objavia zábery lode Tieňov…..

Autor: spion

ÄŚo sme sa dozvedeli:
* Ministerstvo mieru naberá ďalších vysokopostavených členov veliaceho štábu B5 do svojho programu Nočná hliadka
* Vorloni vyzerajú ako anjelské okrídlené postavy zo svetla, ich vzhľad je pre rôznych pozorovateľov iný. Môžu lietať
Ukážky
"Ospravedlňujem sa. Je mi ľúto… je mi ľúto, že sme sa museli brániť proti nevyprovokovanému útoku. Prepáčte, že mate stupídnu posádku, čo strieľa na stanicu so štvrťmiliónom civilného obyvateľstva a svojimi vlastnými ľuďmi. A prepáčte mi, že som čakal a neposlal ich hneď rovno do pekla. Ehm. Ako hocikde inde. Ide hlavne o obsah."
- Sheridan si cvičí ospravedlnenie

Ivanová: "Bol to koniec roku 2259. A zastihla nás vojna. Ako sa očakávalo, o pár dní ohlásili dohodu Centauri - Zem. Centaurovia rozšírili svoju vojnu na mnohé ďalšie svety. Rozpútala sa aj iná vojna - medzi nami. Osobná vojna, ktorej cena maly byť vyššia ako si kto vie predstaviť. Prišli sme na toto miesto, pretože Babylon 5 bol našou poslednou nádejou na zachovanie mieru. Koncom roku 2259 sme vedeli, že sklamal. Ale zároveň sa stal niečím väčším. Ako sa vojna rozširovala, stával sa našou poslednou nádejou na víťazstvo. Pretože niekdy mier je len iným názvom pre porážku….Pretože tajomstvá sa zvyčajne dostanú na povrch."
- Ivanová
↑ Hore