Vojak tieňov

2x05 - The Long Dark

Synopsa:
Na stanici pristane loď s posádkou v stave hybernácie. Hneď na to však obyvateľov stanice začne ohrozovať Temná bytosť...
Réžia: Mario Di Leo
Scenár: Scott Frost
Premiéra: 30.11.1994
Prod. č.: 205
Hrajú:
Neil Bradley (mimozemšťan #2)
Kim Strauss (Markabský veľvyslanec)
Dwight Schultz (Amis)
Anne-Marie Johnson (Mariah Cirrus)
Jennifer Anglin (mimozemšťan #1)
James Kiriyama-Lem (technik Medlabu)
Warren Tabata (strážnik)
Obsah
Riadiace centrum B5 zachytilo signál pozemskej lode Copernicus, ktorá odštartovala zo Zeme ešte pred prvým mimozemským kontaktom, ktorý nastal hneď pár rokov potom. Na palube však našli živú len jednu osobu - Mariah Cirrusovú. Jej manžel bol zabitý v kryoboxe, niekto alebo niečo mu vytrhlo vnútorné orgány.
Po prílete lode vidí bezdomovec Amis príchod diabla, niečoho zlého, čo privedie stanicu a všetkých na nej do záhuby. Garibaldi sa o neho začne zaujímať a zistí, že Amis sa zúčastnil Pozemsko-minbarijskej vojny a odporučí mu návštevu psychoterapeuta. Podľa záznamov slúžil Amis na odpočúvacej stanici, kde záhadne zahynulo 47 mužov, iba on prežil.
Mariah vysvetľuje Franklinovi, že ona a jej muž Will boli zamestnanci spoločnosti, ktorá hľadala dobrovoľníkov pre dlhodobý let. Loď mala zachytávať signály a po zmene kurzu sa mala posádka prebudiť. Hneď nato stretla svojho prvého mimozemšťana, G'Kara, ktorý jej však odporučil, aby sa vrátila do svojho času. Omdlie a preberie sa až vo Franklinovom byte, kde jej doktor povie ako jej manžel skutočne umrel. Nebráni jej to však zblížiť sa s Franklinom.
Amis prorokuje príchod Vojaka Temnoty z minulosti a v podpalubí umiera mimozemsťaň podobnou smrťou ako Mariahnin manžel. Garibaldi zistí, že Copernicus preletel gravitačným poľom mesiaca, na ktorom pracoval Amis.
Správa o úmrtí znepokojí hlavne zástupcov Ligy nezávislých svetov, ktorí zvolajú zasadnutie a požadujú vyhostenie Mariah zo stanice, pretože ju považujú za spoločníčku Vojaka Temnoty.
Amis rozpráva Garibaldimu o udalosti počas vojny: Bol členom spravodajskej jednotky bez bojového výcviku. Získali informáciu, podľa ktorej mali Minbariovia vybudovať na mesiaci základňu, preto tam oni prišli o mesiac skôr. Boli presvedčení, že ide o mŕtvy svet. Smrť však prišla počas búrky. Keď tá vec zabila aj posledného človeka, udržiavala Amisa pri živote ako zdroj svojej potravy, stala sa jeho súčasťou a stravovala ho. Vďaka tomu spoznal, že táto bytosť prišla na B5. Podľa oficiálnych správ však vojakov zmasakrovali Minbariovia.
Pomocou symbiózy toho tvora a Mariah sa ho podarí vypátrať a pomocou silných zbraní a pasce dokážu tvora zabiť.
Mariah sa rozhodne na čas odísť, Franklinovi však sľúbi, že sa vráti.
Ivanová príde s ohromujúcou správou: zistila, že loď po prelete okolo mesiaca zamierila k cieľu na planéte Z'Ha'Dum, pred ktorou varoval G'Kar. Na tomto mieste má nepriateľ zhromažďovať sily. G'Kar dokonca v knihe G'Quana našiel obrázok bytosti, ktorý sa podozrivo podobá na Vojaka Temnoty.

Autor: spion

ÄŚo sme sa dozvedeli:
* K misijnej činnosti na B5 treba mať povolenie typu C
* Celý znak lode je U. S. S. Copernicus
* Technológii skokových bran získlali ľudia od Centaurov. Zem si najskôr prenajímala cudzie brány, po odkúpení technológie začala stavať svoje vlastné. Predtým bola Zem obmedzená len na Slnečnú sústavu, na diaľkové prieskumy používala tvz. spiace lode
* Garibaldi navštevoval terapeutov. Počas Pozemsko-minbarijskej vojny patril k jednotkám GROPO (šlapáci), radšej bol na základni než na lodi
* Dlhodobá hybernácia vysušuje slzné kanáliky
* Už v polovici 22. storočia existovali dôkazy, že Pozemšťania nie sú vo vesmíre sami
* Markabovia veria, že v minulosti bola v galaxii veľká temnota a niektorí veria, že sa opäť prebúdza
* PPG zjavne Vojakovi tieňov neublížila. Tvor navyše používal maskovaciu technológiu
* Loď s Vojakom na palube smerovala k Okraju - k planéte Z'Ha'Dum
Ukážky
"Nechajte si poradiť a vráťte sa do času odkiaľ ste prišli. Budúcnosť nie je to, čo bývala."
- G'Kar

"Práve ste šli obviniť centaurského veľvyslanca zo spojenia s diablom, čo nemusí byť ďaleko od pravdy".
- Garibaldi

Sheridan: "Povedali ste, že loď bola naprogramovaná pre nový cieľ. Tak kam šla?"
Ivanová: "Mierila na Okraj. Na miesto kde nám veľvyslanec G'Kar povedal, že prastarý nepriateľ zbiera svoje sily."
Sheridan: "Z'Ha'Dum."
Ivanová: "Myslíte si, že je to zhoda okolností?"
Sheridan: "Pred niekoľkými týždňami by som pravdepodobne povedal, že áno. Ale teraz nie. Niečo sa deje, komandérka."
Ivanová: "Viem. A medzi nami, som z toho poriadne vystrašená."
Ďalšie informácie:
* Keďž sa Garibaldi prechádzal po Zocale, bolo v jeho okolí vidieť aj Draziov. Ale v epizóde Geometria tieňov znepriatelené tábory Draziov tvrdili, že ich "boj o moc" trvá 1,2 pozemského roku. Vyriešila snáď Ivanová tento problém?
↑ Hore