A obloha je plná hviezd

1x08 - And the Sky Full of Stars

Synopsa:
Vydieranie člena bezpečnosti kvôli dlhom z hazardu umožní dvom pochybným indivíduam prepašovať na stanicu ich vybavenie, ktoré je určené špecifickému subjektu - komandérovi Sinclairovi. Toho krátko nato unesú a uväznia vo virtuálnej realite kybernetu, kde je vypočúvaný neznámymi ale odhodlanými ľuďmi. Tí sa snažia zistiť odkryť Sinclairove spomienky na to, čo sa stalo, keď jeho loď zmizla na 24 hodín počas Bitky v línii. Sinclair odoláva protivníkovým snahám dostať sa mu do mysle, ale nakoniec si spomenie na udalosti, ktoré boli desať rokov v jeho hlave zamknuté: zničenie celej jeho letky, jeho zajatie Minbarmi, mučenie a tajomné stretnutie s osobami v šedom - z ktorých jednu spoznal ako Delennovú. Tieto spomienky ho môžu stáť život...
Réžia: Janet Greek
Scenár: J. Michael Straczynski
Hudba: Christopher Franke
Premiéra: 16.03.1994
Prod. č.: 106
Hrajú:
Mark Hendrickson (člen Šedého koncilu #1)
MaCaulay Bruton (Pobočník)
Marianne Robertson (Tech #1)
Christopher Neame (Rytier #2)
Judson Scott (Rytier #1)
Jim Youngs (Benson)
Justin Williams (Mitchell)
Joe Banks (Stráž)
Gary Carlos Cervantes (Strongarm #1)
Fumi Shishino (Bezpečnostná stráž)
Obsah
Na stanicu prichádzajú dvaja agenti, ktorí majú zistiť, čo sa stalo komandérovi počas Bitky o líniu, keďže sa na 24 hodín stratil z radarov a Minbariovia sa počas jeho neprítomnosti vzdali a nikto nevie prečo.
Sinclair a Garibaldi si zavolali na výsluch Bensona, príslušníka posádky, ktorý sa oddal hazardným hrám a prehral značnú kopu kreditov. Sinclair sa bojí, aby nebol dlžný nejakým osobám, ktoré to môžu zneužiť. Preto ho stiahnu z aktívnej služby.
Agenti si zo sebou priniesli kybertronické zariadenie, zdroj energie však nemohli prepašovať cez colnicu a tak podplatili Bensona a on im zdroj zohnal.
Doktor Franklin urobil Dellenovej zdravotnú prehliadku, ona sa ho pýtala, že či je pravda, že kedysi stopoval vesmírne lode. Franklin to potvrdí a hovorí, že takto žil až do vojny. Spýtal sa jej, čo ona robila počas vojny, Dellenová však neodpovedala.
Sinclair sa prebudí z nočnej mory, no celá stanica je prázdna. Jediná iná osoba je jeden z agentov a vysvetlí mu, že obaja sú zapojení v kybersieti virtuálnej reality a aj v jeho mozgu. Chcú zistiť, či počas tých 24 hodín, keď bol nezvestný, sa nespolčil s Mnbarijmi. Dellenová príde za Garibaldim a hovorí, že sa Sinclair nedostavil na ich spoločné stretnutie a keď ho potom nenájdu ani v jeho ubikácii, začne sa celoplošné pátranie.
Benson si uvedomí, že bude podozrivý, tak ide za agentmi a keď tam uvidí Sinclaira, zabijú ho a vyhodia do vákua.
Sinclairovi sa vybaví spomienka, keď počas Boja o líniu bola jeho letka zničená ani nie za minútu a on sa rozhodol ako kamikadze zničiť minbarijský krížnik. Ten však jeho loď paralyzoval a pritiahol k sebe. Sinclaira mučili v kruhu postáv v šedých plášťoch. Sinclair odhalil tvár jednej postave a bola to Dellenová.
Pod vplyvom drog a rozrušenia zo spomienok sa Sinclair vyslobodí z kybersiete a zraní agentov, vybehne z ubikácie a v každom koho stretne vidí postavu v šedom plášti. Nakoniec ho po prestrelke v Zocale upokojí práve Dellenová.
Na druhý deň, keď účinky drog na Sinclaira pominú, sa ho Dellenová spýta, či si niečo pamätá On jej zaklame a povie, že si nepamätá nič.
No sám pre seba si sľúbi, že príde na to, čo mal zabudnúť.

Autor: spion

Čo sme sa dozvedeli:
* Sinclairov byt je v Modrej 3
* staničný personál má obmedzené možnosti stávkovania (50 kreditov týždenne aj to iba mimo služby)
* na Zemi je tajná organizácia, ktorá sa snaží nájsť príčinu minbarskej kapitulácie
* Franklin sa pred nástupom na B5 túlal vesmírom, všetko prekazila vojna
* metazín je droga
* Titulky v denníku Universe Today: Zbor Psi je zapletený do volieb; Narni urovnávajú spor o Ragesh 3
* Garibaldi má prístup do bankových záznamov (minimálne pri svojich podriadených)
* Sinclair sa narodil 3. mája 2218 v kolónii na Marse, v roku 2237 vstúpil do Pozemských síl a o štyri roky neskôr sa stal veliteľom letky
* Sinclaira počas Bitky v línii mučilo deväť Minbariov
Ukážky

Jeffrey Sinclair: Všetci klamú, Michael. Nevinní preto, že nechcú byť obvinení za niečo, čo neurobili. A vinní preto, že nemajú inú možnosť.

[Záhadný muž obviní Sinclaira z toho, že sa zapredal Minbariom v Bitke v línii.]
Sinclair: Nikdy sme nemali šancu. Hovoríte, že sme mohli vyhrať, ale neboli ste tam, nevideli ste ich! Keď som sa pozrel na tie lode, ja... ja som nevidel umierať len seba - videl som umierať celú ľudskú rasu!
Rytier #2: Tak prečo sa potom vzdali?!
Sinclair: Neviem! Možno vesmír zažmurkal. Možno Boh zmenil názor. Viem len, že sme dostali druhú šancu!

Susan Ivanová: Pán Garibaldi, sú dni, kedy som veľmi rada, že nemusím uvažovať ako vy.

Rytier #1: Bolo to už dávno, komandér. Ale dozvieme sa pravdu, aj keby vás mala zabiť.

Galéria obrázkov:
↑ Hore