Východisko

2x01 - Points of Departure

Synopsa:
Nový veliteľ stanice sa musí hneď v prvý deň vysporiadať s problémami, ktoré zapríčiní minbarijský krížnik plný vzbúrencov.
Réžia: Janet Greek
Scenár: J. Michael Straczynski
Premiéra: 02.11.1994
Prod. č.: 201
Hrajú:
Jonathan Chapman (Veľvyslanec #1)
Mark Hendrickson (Veľvyslanec #2)
Michael McKenzie (Vastor)
Kim Strauss (Ensign)
Robin Sachs (Hedronn)
Joshua Cox (Tech #1)
Jennifer Anglin (Deeron)
Kim Delgado (Dome Tech #3)
Russ Fega (Obchodník #1)
Bennet Guillory (Obchodník #2)
Catherine Hader (mladá žena)
Kristopher Logan (Veľvyslanec #3)
Debra Sharkey (Tech #2)Brian Starcher (pilot)
Thomas Valinote (bezpečnostný strážnik #2)
Greg Wrangler (bezpečnostný strážnik #1)
Robert Foxworth (Generál William Hague)
Richard Grove (Kalain)
Obsah
Kapitán Pozemskej aliancie, John Sheridan, velí na lodi Agamemnon, a po skoku do hyperpriestoru sa s ním skontaktuje generál Hague. Povie mu, že blízko B5 sa nachádza loď Tragati. Sheridan súhlasí s tým, že pôjdu chrániť sektor. Hague mu však oznámi, že prezident od neho čaká viac a vymenoval ho za nového veliteľa Babylonu 5.
Stanica B5 sa medzitým zmieta v chaose. Sinclair bol hneď po novom roku odvelený na Zem, Garibaldi je stále v kritickom stave a je len malá šanca, že sa preberie. Dellenová je zakuklená a G'Kar záhadne zmizol. Do toho všetkého na stanicu prilieta Kalain, kapitán minbarského krížnika Tragati a náhodou na chodbe stretne Hedronna, člena Šedého koncilu, vydávajúceho sa za člena ministerstva kultúry. Hedronn prišiel na stanicu skontrolovať, či sa Delennová naozaj zakuklila. Kalain mu vyjadrí hlboké znechutenie, pretože hovorí, že Šedý koncil ich zradil, keď dovolil, aby bol na post veliteľa stanice menovaný Sheridan. Radí mu, aby opustil stanicu, kým ešte môže.
Ivanová sa rozpráva s generálom Hagueom, ktorý jej oznámi, že Sincair bol natrvalo prevelý na Minbar ako veľvyslanec Pozemskej aliancie a na B5 sa už nevráti. Ivanová je šokovaná, no rýchlo uteká privítať Sheridana, ktorý priletel v predstihu, a tak ho privíta len ona a náhodne okoloidúca dôstojníčka. Ivanová ho prevedie po stanici a oboznámi ho so situáciou. Takisto mu ukáže jeho byt. V ňom sa chvílu rozprávajú. Ivanová hovorí, že posádka sa zle vyrovnáva so smrťou prezidenta a aj pre ňu samú je to problém. Prezradí mu, že nechápe, prečo na miesto veliteľa stanice vybrali práve jeho. Sheridan je medzi Minbarmi známy ako Hviezdny zabijak, pretože ako jediný počas vojny zničil minbarijský krížnik.
Ivanová príde do Medlabu spýtať sa na Garibaldiho stav, ktorý je bez zmeny a v kóme môže ležať dlhé roky.
Sheridan príde na mostík, aby predniesol svoju tzv. "šťastnú reč", príhovor, ktorý predniesol na každom zo svojich pôsobísk do 24 hodín od nástupu do služby. Začne, ale v polovici ho preruší správa, že niekto má dôležité správy o možnom ohrození stanice.
Sheridan a Ivanová sa rozprávajú s Hedronnom, ktorý im oznámi, že na stanici je Kalain. Kalain bol počas vojny prvým dôstojníkom na lodi Tragati. Po vyhlásení kapitulácie však kapitán Tragati spáchal samovraždu a velenia sa ujal Kalain. Ten s Tragati a celou jeho posádkou odišli do exilu, pretože nechceli pripustiť kapituláciu. Keďže je teraz na stanici, možno očakávať problémy, pretože Kalain si myslí, že ho zradil vlastný ľud. Hedronn odchádza, ešte predtým sa však vyjadrí, že nesúhlasí s menovaním Sheridana ako kapitána. Potom Sheridan vysvetlí Ivanovej, ako vlastne zničil minbarijskú vlajkovú loď Čiernu hviezdu. Do pásu asteroidov nakládol míny a vyslal núdzový signál. Minbarijská loď na signál zareagovala a vletela priamo do mín. Bolo to jediné víťazstvo pozemšťanov vo vojne. Uvažujú, čo asi chce Kalain na stanici. Sheridan príde na to, že keď si myslí, že ho zradil vlastný ľud, bude chcieť zabiť jeho zástupcu - teda veľvyslankyňu Delennovú.
Utekajú do jej bytu aj s hliadkou a nájdu ho tam , ako ohrozuje zbraňou Lenniera aj Delennovú. Bez boja sa však vzdá a odvedú ho do cely.
Lennier sa chce porozprávať so Sheridanom a Ivanovou, pretože im chce vysvetliť úlohu Tragati po vojne, dôvod kapitulácie a aj úlohu Sinclaira v Bitke o líniu. Šedý koncil pri bitke o líniu rozhodol, že skôr ako úplne vyhubia pozemskú rasu, bolo by dobré ich preskúmať. Preto Delennová vybrala jedného zo stíhačov a bol to náhodou Sinclair. Pri jeho výsluchu zistili, že minbarijské duše po smrti putujú k pozemšťanom a čiastočne, alebo úplne sa prevteľujú do ľudských tiel. To bol hlavný dôvod kapitulácie, ktorý však nemohli oznámiť generálom, z obavy pred možným chaosom, ktorý by vypukol. Niektoré lode však kapituláciu odmietli a buďto velitelia spáchali samovraždu, alebo odišli do dobrovoľného vyhnanstva. Pri stanici sa objaví Tragati. Jeho dočasná veliteľka Deron žiada, aby im bol vydaný Kalain, ktorý však v cele spácha samovraždu. Od B5 letí v ústrety letka stíhačiek, no Sheridan odhalí pravú príčinu jednania Tragati. Prikáže stíhačom, aby neútočili a do hyperprietoru vysiela signál. Odtiaľ hneď priletí ďalší minbarijskí krížnik, ktorý Tragati poškodí motory, no posádka Tragati dá príkaz na autodeštrukciu lode. Sheridan vysvetlí, že Tragati chceli rozpútať novú vojnu, no keďže sa im to nepodarilo, zomreli aspoň so cťou a pre svoj ľud budú hrdinovia.
Sheridan sa vybaľuje, Ivanová príde skontrolovať, či má všetky veci. Sheridan jej povie, že jeho činy cez vojnu a prítomnosť na stanci vedú stanicu do nebezpečenstva. Sheridan hovoril o minbarijských dušiach aj s prezidentom, ale ani jeden z ich neverí Lennierovej informácii o prenose minbarijských duší na ľudské.
Lennier sa rozpráva so zakuklenou Delennovou a ľutuje, že nemohol povedať celú pravdu. Warren Keffer, člen letky, Franklin a Ivanová sa zabávajú v bare a čakajú na Sheridana, ktorý si však plní povinnosť a na prázdnom mostíku stihne predniesť svoju šťastnú reč v časovom limite s rezervou 4 minút...

Autor: spion

ÄŚo sme sa dozvedeli:
* Epizóda začíná 8. januára 2259
* Sheridana dosadil do velenia b5 prezident Clark
* Sinclair bol odvolaný 3. januára. Minbariovia si ho vyžiadali ako prvého ľudského veľvyslanca na ich domovskom svete
** Ivanová sa so Sheridanom pozná z minulosti - slúžili spolu na Io
* Lennier pozná podrobnosti o Bitke v línii uz dlhšiu dobu
* Sheridan má rád čerstvé ovocie
* Sprchy s tečúcou vodou majú na B5 len veliteľské ubykácie (kvôli kapacite recyklačného systému). Ostatné majú len sonickú sprchu
* Sheridan ako jediný pozemšťan porazil minbarijské sily, keď zničil ich vlajkovú loď - Čiernu hviezdu. Vyslúžil si za to od Minbariov prezývku Hviezdny zabijak
* Ivanová sa vždy o 14.45 prichádza informovať do Medlabu na stav Garibaldiho
* Sheridanov otec bol veľvyslanec
* preziden Clark sa podľa Sheridana domnieva, že Minbariovia majú na B5 priveľký vplyv
* Sinclair bol prvým pozemšťanom, ktorý bol v priamom kontakte s Šedým koncilom. Po zistení záležitosti ohľadom minbarijských duší vypočúval koncil aj ďalších ľudí
* Počet Minbariov klesá s každou generáciou už cez tisíc rokov
* B5 používa štandardný sledovací systém XB7
* podľa Lenniera sa vracia Veľký nepriateľ. Podľa proroctva sa musia Ľudia a Minbariovia "spojiť proti temnote, inak zahynú"
* Kefferov dopis bol holografický
* prezident Clark bol Sheridanom informovaný o dôvodoch minbarijskej kapitulácie v Bitke v línii, ale vraj im neverí
Ukážky
"Tak to urobila, či nie? Povedali sme jej, aby počkala. Proroctvo sa o seba postará, povedali sme jej. Teraz sme odsúdení na cestu."
- Hedronn

"Veríme, že každá generácia Minbariov sa zrodí do nasledujúcej generácie. Vezmite preč duše a utrpí celok. Upadneme. Posledných 2000 rokov sa čoraz menej Minbariov rodilo do ďalšej generácie. A tí, ktorí sa narodili... nie sú takí ako tí pred nimi. Je to akoby naše najvzácnejšie duše mizli... "
- Lennier

Ivanová: "Veliteľ bezpečnosti leží v nemocnici, prezidentova smrť je asi následkom sprisahania, veľvyslanec G'Kar tajomne zmizol, ani po dvoch rokoch nevieme ako vyzerá veľvyslanec Kosh bez skafandra. Veľvyslankyňa Delennová sa zakuklila."
Sheridan: "Zakuklila? Ako moľa alebo motýl?"
Ivanová: "Áno pane, asi taký..."
Sheridan: "Máte to tu zaujímavé."
Ďalšie informácie:
* Pôvodný názov epizódy: Kukla, časť II.
* Agamemnon bola v skutočnosti britská loď, ktorej velil lord Nelson v bitke o Trafalgar
* Drobná faktická chyba: Sheridan hovoril o tom, že večeral s dalajlámom. Avšak budhisti podľa zásad svojej viery nevečerajú
↑ Hore