Geometria tieňov

2x03 - The Geometry of Shadows

Synopsa:
Ivanová je povýšená a hneď ako prvú úlohu v novej funkcii má vyriešiť "drobný problém Draziov." Na stanici sa zhromažďujú technomágovia, ktorých vidieť viacej pokope je zlé znamenie.
Réžia: Mike Vejar
Scenár: J. Michael Straczynski
Premiéra: 16.11.1994
Prod. č.: 203
Hrajú:
Kim Strauss (zelený Drazi)
Jonathan Chapman (zelený Drazi #2)
Neil Bradley (fialový Drazi)
William Forward (Refa)
David L. Crowley (Lou Welch)
Joshua Cox (Tech #1)
Michael Ansara (Elric)
Edward Conery (Devereaux)
Warren Tabata (strážnik)
Obsah
Garibaldi je na prehliadke u doktora, ktorý mu oznámi, že o pár dní sa môže vrátiť do služby. Garibaldi si však nie je istý návratom na post šéfa bezpečnosti.
Londa navštívi lord Refa, ktorý sa od neho snaží získať informácie o tom, ako dokázal zničiť narnskú základňu v kvadrante 37. Londo mu nič nepovie, no Refa si ho získa pre svoju podporu, pretože cisár je starý a bez následníka. Treba byť pripravený na boje o trón. Londo ide Refu odprevadiť, pretože odchádza a vidí, ako na stanicu prichádzajú technomágovia, ľudia používajúci na efekt mágie techniku.
Ivanová rozpráva Sheridanovi o drazijskom probléme: každých 5 rokov sa Draziovia losom delia na dve skupiny - zelených a fialových. Potom sa medzi sebou bijú a víťazná skupina je autorita na ďalších 5 rokov. Tieto šarvátky panujú aj na B5. Sheridan oznámi Ivanovej jej povýšenie na komandéra a ako prvú úlohu v novej funkcii má vyriešiť problém s Drazijmi.
Vir príde za Londom do baru, ktorý ho pošle dohodnúť mu schôdzku s technomágmi. Keď za nimi Vir príde, pošlú na neho holografickú obludu, ktorej sa však nezľakne. Vedúci technomágov Elric však povie, že on ani jeho bratia audiencie neprijímajú.
Sheridan príde za Garibaldim, aby mu oznámil, že chce, aby sa vrátil do služby. Bude mu držať miesto, nie však navždy.
Ivanová zvolá do zasadačky zástupcov oboch strán Draziov, všetko sa však končí hromadnou bitkou a jej zranením.
Vir predá odkaz od technomágov Londovi, ktorý je pobúrený, no dostane nápad a uteká za Sheridanom, ktorému sa ponúkne ako sprostredkovateľ medzi velením B5 a technomágmi. Sheridan súhlasí.
Ivanová zvolá ďalšie rokovanie, no kým príde do zasadačky, zistí že zelení majú prevahu a v zasadačke nájde už len mŕtvych fialových.
Sheridan sa rozpráva s Elricom, ktorý mu však nechce poskytnúť informácie, okrem tej, že odchádzajú "ku hviezdam". Prichádza Londo, ktorý sa pokúša stretnutie nahrávať, no Elric prístroj zničí a nahnevaný Sheridan ho vyhodí. Pokračujú v rozhovore o mágii a dôvode odchodu technomágov.
Ivanová ide za vodcom zelených Draziov, ktorý jej prezradia svoj plán: pod zámienkou stretnutia zavolajú fialových draziov do vyprázdneného sektora, odkiaľ potom odsajú vzduch. Ivanová je však proti a preto ju zajmú. Draziovia použijú jej komunikátor, aby dali fialových nahnať na smrť. No Garibaldi si uvedomí, že Ivanová nikdy neopúšťa svoj komunikátor. Príde do centra zelených a Ivanovú oslobodí.
Londo sedí celý zúbožený v kajute, pretože technomágovia poslali na jeho súbory holovírus, nabúrali mu účty a musí počúvať lahodné zvuky narnskej opery. Preto sa rozhodne ísť technomágom ospravedlniť. Urobí tak, no oni majú pre neho ešte jedno prekvapenie.
Ivanová sa snaží dohodnúť so zelenými a tak zoberie velitelovi jeho šatku, čím sa ona sama stáva veliteľom a tak prikáže, aby si všetci zelení prefarbili šatky na fialovo.
Garibaldi sa vráti do služby, Sheridan je však z oslavy odvolaný na mostík, pretože technomágovia odchádzajú a on chcel byť pri tom.
Londo príde do dokov za Elricom, ktorý mu povie o temnote, ktorá sa ho dotýka.
Technomágovia zmizli v hyperpriestore a Sheridan to sleduje z mostíka...

Autor: spion

ÄŚo sme sa dozvedeli:
* Centaurský cisár je chorý a nedávno zomrel jeho syn, takže republika nemá nasledníka
* Technomágovia používajú vedu, aby dosiahli efekt mágie. Podľa Londa takmer nikdy necestujú, uvidieť jedného je vzácnosť, vidieť ich viacerých naraz sa považuje za zlé znamenie
* Draziovia medzi sebou bojujú každých pät rokov. Strana, ktorá vyhrá viac bojov, sa stane dominantnou na ďalších pät rokov. Existujú dva tábory - zelený a fialový, zaradenie je náhodné - každý Drazi si zo sudu vytiahne šatku
* Vir Cotto verí v osud
* Prvý cisár Centaurskej republiky sa pred korunováciou radil s technomágmi
* Technomág Elric pozná pravdepodobne pozemské báje, pretože veta "Nepokúšajte trpezlivosť čarodejníkov, lebo sú rafinovaní a rýchlo sa rozhnevajú" pochádza z trilógie J.R.R. Tolkiena Pán prsteňov
* Londo Mollari sa stal vlastníkom 200 tisíc akcií ranča, kde sa vyrába centaurské spo a majiteľom pol milióna akcií spoločnosti Svätojásnska muška
* Loď technomágov sa volá Krištáľová jaskyňa
* Na Londovom chrbte bol ako Elricova pomsta neznámy, netopierom pdobný tvor
* Elricovo meno pochádza z fantasy románu spisovateľa Michaela Moorcocka
Ukážky
Elric: "Vidím veľkú ruku siahajúcu ku hviezdam. Tá ruka je tvojou rukou. A počujem zvuk, zvuk miliárd ľudí volajúcich tvoje meno."
Londo: "Moji vstúpenci?"
Elric: "Tvoje obete."

"Prichádza búrka, čierna a strašná búrka. Nedopustíme, aby sa naše schopnosti stratili alebo zneužili. Z tohto miesta vyrazíme ku hviezdam. Pri troche šťastia prežijete svoj život a už nikdy nikoho z nás neuvidíte."
- Elric
Ďalšie informácie:
* Ivanovej zlomená noha nebola pôvodne v pláne: Claudia Christian si nohu zlomila a tak scenáristi museli túto nehodu do seriálu nejako začleniť
↑ Hore