Geometria tie┼łov

2x03 - The Geometry of Shadows

Synopsa:
Ivanov├í je pov├Ż┼íen├í a hne─Ć ako prv├║ ├║lohu v novej funkcii m├í vyrie┼íi┼ą "drobn├Ż probl├ęm Draziov." Na stanici sa zhroma┼ż─Ćuj├║ technom├ígovia, ktor├Żch vidie┼ą viacej pokope je zl├ę znamenie.
R├ę┼żia: Mike Vejar
Scenár: J. Michael Straczynski
Premi├ęra: 16.11.1994
Prod. ─Ź.: 203
Hraj├║:
Kim Strauss (zelen├Ż Drazi)
Jonathan Chapman (zelen├Ż Drazi #2)
Neil Bradley (fialov├Ż Drazi)
William Forward (Refa)
David L. Crowley (Lou Welch)
Joshua Cox (Tech #1)
Michael Ansara (Elric)
Edward Conery (Devereaux)
Warren Tabata (str├í┼żnik)
Obsah
Garibaldi je na prehliadke u doktora, ktor├Ż mu ozn├ími, ┼że o p├ír dn├ş sa m├┤┼że vr├íti┼ą do slu┼żby. Garibaldi si v┼íak nie je ist├Ż n├ívratom na post ┼í├ęfa bezpe─Źnosti.
Londa nav┼ít├şvi lord Refa, ktor├Ż sa od neho sna┼ż├ş z├şska┼ą inform├ície o tom, ako dok├ízal zni─Źi┼ą narnsk├║ z├íklad┼łu v kvadrante 37. Londo mu ni─Ź nepovie, no Refa si ho z├şska pre svoju podporu, preto┼że cis├ír je star├Ż a bez n├ísledn├şka. Treba by┼ą pripraven├Ż na boje o tr├│n. Londo ide Refu odprevadi┼ą, preto┼że odch├ídza a vid├ş, ako na stanicu prich├ídzaj├║ technom├ígovia, ─żudia pou┼ż├şvaj├║ci na efekt m├ígie techniku.
Ivanov├í rozpr├íva Sheridanovi o drazijskom probl├ęme: ka┼żd├Żch 5 rokov sa Draziovia losom delia na dve skupiny - zelen├Żch a fialov├Żch. Potom sa medzi sebou bij├║ a v├ş┼ąazn├í skupina je autorita na ─Ćal┼í├şch 5 rokov. Tieto ┼íarv├ítky panuj├║ aj na B5. Sheridan ozn├ími Ivanovej jej pov├Ż┼íenie na komand├ęra a ako prv├║ ├║lohu v novej funkcii m├í vyrie┼íi┼ą probl├ęm s Drazijmi.
Vir pr├şde za Londom do baru, ktor├Ż ho po┼íle dohodn├║┼ą mu sch├┤dzku s technom├ígmi. Ke─Ć za nimi Vir pr├şde, po┼íl├║ na neho holografick├║ obludu, ktorej sa v┼íak nez─żakne. Ved├║ci technom├ígov Elric v┼íak povie, ┼że on ani jeho bratia audiencie neprij├şmaj├║.
Sheridan pr├şde za Garibaldim, aby mu ozn├ímil, ┼że chce, aby sa vr├ítil do slu┼żby. Bude mu dr┼ża┼ą miesto, nie v┼íak nav┼żdy.
Ivanov├í zvol├í do zasada─Źky z├ístupcov oboch str├ín Draziov, v┼íetko sa v┼íak kon─Ź├ş hromadnou bitkou a jej zranen├şm.
Vir pred├í odkaz od technom├ígov Londovi, ktor├Ż je pob├║ren├Ż, no dostane n├ípad a utek├í za Sheridanom, ktor├ęmu sa pon├║kne ako sprostredkovate─ż medzi velen├şm B5 a technom├ígmi. Sheridan s├║hlas├ş.
Ivanov├í zvol├í ─Ćal┼íie rokovanie, no k├Żm pr├şde do zasada─Źky, zist├ş ┼że zelen├ş maj├║ prevahu a v zasada─Źke n├íjde u┼ż len m┼Ľtvych fialov├Żch.
Sheridan sa rozpr├íva s Elricom, ktor├Ż mu v┼íak nechce poskytn├║┼ą inform├ície, okrem tej, ┼że odch├ídzaj├║ "ku hviezdam". Prich├ídza Londo, ktor├Ż sa pok├║┼ía stretnutie nahr├íva┼ą, no Elric pr├şstroj zni─Ź├ş a nahnevan├Ż Sheridan ho vyhod├ş. Pokra─Źuj├║ v rozhovore o m├ígii a d├┤vode odchodu technom├ígov.
Ivanov├í ide za vodcom zelen├Żch Draziov, ktor├Ż jej prezradia svoj pl├ín: pod z├ímienkou stretnutia zavolaj├║ fialov├Żch draziov do vypr├ízdnen├ęho sektora, odkia─ż potom odsaj├║ vzduch. Ivanov├í je v┼íak proti a preto ju zajm├║. Draziovia pou┼żij├║ jej komunik├ítor, aby dali fialov├Żch nahna┼ą na smr┼ą. No Garibaldi si uvedom├ş, ┼że Ivanov├í nikdy neop├║┼í┼ąa svoj komunik├ítor. Pr├şde do centra zelen├Żch a Ivanov├║ oslobod├ş.
Londo sed├ş cel├Ż z├║bo┼żen├Ż v kajute, preto┼że technom├ígovia poslali na jeho s├║bory holov├şrus, nab├║rali mu ├║─Źty a mus├ş po─Ź├║va┼ą lahodn├ę zvuky narnskej opery. Preto sa rozhodne ├şs┼ą technom├ígom ospravedlni┼ą. Urob├ş tak, no oni maj├║ pre neho e┼íte jedno prekvapenie.
Ivanov├í sa sna┼ż├ş dohodn├║┼ą so zelen├Żmi a tak zoberie velitelovi jeho ┼íatku, ─Ź├şm sa ona sama st├íva velite─żom a tak prik├í┼że, aby si v┼íetci zelen├ş prefarbili ┼íatky na fialovo.
Garibaldi sa vr├íti do slu┼żby, Sheridan je v┼íak z oslavy odvolan├Ż na most├şk, preto┼że technom├ígovia odch├ídzaj├║ a on chcel by┼ą pri tom.
Londo pr├şde do dokov za Elricom, ktor├Ż mu povie o temnote, ktor├í sa ho dot├Żka.
Technom├ígovia zmizli v hyperpriestore a Sheridan to sleduje z most├şka...

Autor: spion

─îo sme sa dozvedeli:
* Centaursk├Ż cis├ír je chor├Ż a ned├ívno zomrel jeho syn, tak┼że republika nem├í nasledn├şka
* Technom├ígovia pou┼ż├şvaj├║ vedu, aby dosiahli efekt m├ígie. Pod─ża Londa takmer nikdy necestuj├║, uvidie┼ą jedn├ęho je vz├ícnos┼ą, vidie┼ą ich viacer├Żch naraz sa pova┼żuje za zl├ę znamenie
* Draziovia medzi sebou bojuj├║ ka┼żd├Żch p├Ąt rokov. Strana, ktor├í vyhr├í viac bojov, sa stane dominantnou na ─Ćal┼í├şch p├Ąt rokov. Existuj├║ dva t├íbory - zelen├Ż a fialov├Ż, zaradenie je n├íhodn├ę - ka┼żd├Ż Drazi si zo sudu vytiahne ┼íatku
* Vir Cotto ver├ş v osud
* Prv├Ż cis├ír Centaurskej republiky sa pred korunov├íciou radil s technom├ígmi
* Technom├íg Elric pozn├í pravdepodobne pozemsk├ę b├íje, preto┼że veta "Nepok├║┼íajte trpezlivos┼ą ─Źarodejn├şkov, lebo s├║ rafinovan├ş a r├Żchlo sa rozhnevaj├║" poch├ídza z tril├│gie J.R.R. Tolkiena P├ín prste┼łov
* Londo Mollari sa stal vlastn├şkom 200 tis├şc akci├ş ran─Źa, kde sa vyr├íba centaursk├ę spo a majite─żom pol mili├│na akci├ş spolo─Źnosti Sv├Ątoj├ísnska mu┼íka
* Lo─Ć technom├ígov sa vol├í Kri┼ít├í─żov├í jasky┼ła
* Na Londovom chrbte bol ako Elricova pomsta nezn├ímy, netopierom pdobn├Ż tvor
* Elricovo meno poch├ídza z fantasy rom├ínu spisovate─ża Michaela Moorcocka
Uk├í┼żky
Elric: "Vid├şm ve─żk├║ ruku siahaj├║cu ku hviezdam. T├í ruka je tvojou rukou. A po─Źujem zvuk, zvuk mili├írd ─żud├ş volaj├║cich tvoje meno."
Londo: "Moji vst├║penci?"
Elric: "Tvoje obete."

"Prich├ídza b├║rka, ─Źierna a stra┼ín├í b├║rka. Nedopust├şme, aby sa na┼íe schopnosti stratili alebo zneu┼żili. Z tohto miesta vyraz├şme ku hviezdam. Pri troche ┼í┼ąastia pre┼żijete svoj ┼żivot a u┼ż nikdy nikoho z n├ís neuvid├şte."
- Elric
Ďalšie informácie:
* Ivanovej zlomen├í noha nebola p├┤vodne v pl├íne: Claudia Christian si nohu zlomila a tak scen├íristi museli t├║to nehodu do seri├ílu nejako za─Źleni┼ą
↑ Hore