Pôvodné logo

Pôvodný Babylon 5

Pôvodný návrh staniceV roku 1991 rozosielala spoločnosť Warner Bros. televíznym spoločnostiam propagačnú brožúrku, v ktorej boli informácie o novom televíznom filme, ktorý bol v tej dobe schválený na natáčanie. Tento film je známy ako The Gathering, pilotný diel Babylonu 5.

Takto mal teda vyzerať Babylon 5 ešte v roku 1991, sotva rok pred svojím uvedením. Design stanice samotnej i uniforiem veľmi pripomína šesťdesiate a sedemdesiate roky, postavy sa líšia prakticky už len menom a vzhľadom. Tak rovnaký a predsa tak odlišný... taký bol Babylon 5 na svojom vlastnom začiatku.


Rok 2257
Rozľahlé priestory vesmíru sú ovládané piatimi potenciálne nepriateľskými mocnosťami. Jednou z nich je Pozemská aliancia. Intrigovanie, pašovanie, vraždy, špionáž, nedôvera a spiklenectvá sú na dennom poriadku.
I navzdory tomu, že je to obdobie nekľudného mieru a neustále hroziacej vojny, existuje jedno územie, kde majú lode všetkých piatich mocností zaistený bezpečný prelet. Uprostred tohto územia je vesmírna stanica: neutrálny prístav, vesmírna Casablanca osídlená hrdinami a zloduchmi, podvodníkmi i dobrodincami. Jej meno je... BABYLON 5.

Babylon 5 je spravovaný Pozemskou alianciou a riadený poradným snemom piatich mocností. Je to posledná a najväčšia nádej pre stovky obývaných svetov. Všetkým, ktorí sem prídu, či ľuďom alebo mimozemšťanom, je preukazovaná najvyššia zdvorilosť - a medzi prichádzajúcimi sú veľmi často tí, ktorí sledujú svoje vlastné ciele, často podvratné a zákerné a snažia sa získať uprostred napätej doby sami pre sebe moc a vplyv.

Minbariovia, ktorí prednedávnom bojovali s Pozemskou alianciou, sú emocionálni, výbušní ľudia. Prešli síce pred časom obdobím duchovnej renesancie, ale stále sú prenasledovaní svojou bojovnou povahou.
Tajomní Vorloni sú spoločenstvo, ktorému nemožno dôverovať. V ich vládnucej vrstve zúri nikdy nekončiaci boj o moc a vražda je bežným prostriedkom služobného postupu. Ich cieľom je zničiť Pozemskú alianciu.
Centaurovia sú príslušníci kedysi mocného a vznešeného národa, ktorý upadol a stratil svoj vplyv. Opájajú sa slávou dní dávno minulých a hľadajú útechu v zmyslových pôžitkoch, zatiaľ čo ich kedysi slávna republika je na pokraji rozkladu.
Narnský režim je najmladšia a najobávanejšia zo všetkých piatich hlavných mocností. Ich sektor vesmíru je plný prírodných zdrojov a oni sami priamo pretekajú nezdolným duchom a fyzickou silou. Narni hladnými očami sledujú, ako sa centaurská vláda otriasa v základoch, a čakajú na príležitosť k úderu.
Pozemská aliancia je jednotná vláda ľudstva a správca neutrálnej vesmírnej stanice. Ľudia zo Zeme dosiahli vysoký stupeň rozvoja a vyslúžili si tak obdiv i nenávisť.
Babylon 5 je sebestačný svet, ktorý poskytuje priestor stovkám vzájomne kontrastujúcich kultúr. Divný, exotický, nebezpečný, plný nádejí a sľubov... otvorené útočište pre všetkých.


Jeffrey Sinclair   Laurel Chang
Komandér Jeffrey Sinclair je vyznamenaný vojnový hrdina a velebená postava z Pozemsko-Minbarijskej vojny. Je jedným z novej ľudskej rasy, narodený a vychovaný vo vesmíre. Príjemný a rozhodný, Sinclair je veliteľ zodpovedný za všetkých na Babylone 5. Hoci jeho úlohou je riadiť Babylon 5, túži niekedy znovu cestovať medzi hviezdami.   Vice-komandérka Laurel Changová je druhá vo velení. Na Zemi narodená Laurel je neobyčajne atraktívny dôstojník ženúci sa za kariérou. Zodpovedajúca sa priamo komandérovi Sinclairovi, Laurelin zdravý rozum jej dobre slúži odkedy má na starosti denné operácie na Babylone 5. Nie je vôbec hlúpa, ale má prehnaný zmysel pre humor.
 
Michael Garibaldi   Dr. Chakri Mendak
Šéf bezpečnosti Michael Garibaldi je vytrvalý vojak, horlivý policajt, dôkladný detektív a presadzovateľ zákona, ktorý denne riskuje svoj život pre Babylon 5. Prehadzovaný z jedného miesta na druhé, Babylon 5 je jeho poslednou šancou na konanie dobra.   Doktor Chakri Mendak je šéf lekárskych špecialistov. Dobrosrdečný, dôverčivý, súcitný a so suchým humorom, Chakri je poháňaný cieľom zistiť čo naviac presných informácii o biológii mimozemšťanov.
 
Delenn   Khosh Naranek
Delennová, Minbarijská federácia - Delennová, ako väčšina jej ľudí, je hlboko duchovne založená, doteraz však denne zvádza boj so svojimi výbušnými pocitmi. Je neustále na stráži, opatrná, aby ju jej prirodzené sklony k emóciam neprezradili. Je potešená faktom, že je Sinclairovým priateľom, ale má rozkazy bedlivo ho strážiť.   Khosh Naranek, Vorlonské impérium - Veľmi málo vieme o Khoshovi alebo jeho ľuďoch. Záhadný, prchký a mimoriadne tajnostkársky, tento "outsider" musí na Babylone nosiť na svoju ochranu environmentálny oblek. Následkom toho len výnimočne vidíme tajomnú tvár ukrytú v obleku.
 
Londo Collari   Khosh Naranek
Londo Collari, Centaurská republika - Najviac podobný ľuďom, Londov veselý zovňajšok ukrýva vo vnútri utajované zúfalstvo. Potomok kedysi veľkej Centaurskej republiky Londo je dekadentný, chápajúci a lenivý. V mnohých smeroch je podobný Rimanovi na vrchole pádu Ríma.   Jackarr, Narnský režim - Člen najmladšej z piatich federácií, Jackarr je drzý, sebaistý, sotva schopný ukryť pohŕdanie voči ostatným, a vždy hľadajúci boj. Oheň a oceľ sú v jeho očiach, hrá z jednej strany na druhú, plánujúc chopiť sa príležitostí k svojmu prospechu.

Obrázky použité na tejto stránke sú dielom výtvarníka Petera Ledgera.
Obrázky samotnej brožúrky nájdete tu a tu.

Prevzaté zo serveru www.zhadum.cz

↑ Hore