L'Lort Mi-Ma-Ti

L'Lort
Rasa: LLort
Domovsk├í plan├ęta: Vartas
Zn├íme kol├│nie: ┼żiadne
Aliancie: Medzihviezdna aliancia
Spolo─Źensk├ę zriadenie: Feud├ílne
Vojsko: nezn├íme - ver├ş sa, ┼że maj├║ len nieko─żko stoviek lod├ş
Technol├│gia: slne─Źn├í / hviezdna

Civiliz├ícia Llort je mlad├í, m├í len 1 500 rokov. Llorti ┼żij├║ pod zemou v zhotoven├Żch, labyrintu podobn├Żm mest├ím, preto┼że povrch ich domovsk├ęho sveta Vartas je skalnat├Ż a neschopn├Ż udr┼ża┼ą v├Ą─Ź┼íinu foriem ┼żivota. Je v┼íeobecne pova┼żovan├ę za z├ízrak, ┼że Llorti v├┤bec existuj├║, vzh─żadom na nepriate─żsk├ę podmienky na ich domovskom svete, ─Źo niektor├Żch viedlo k ┼ípekul├íci├ím, ┼że Llorti nie s├║ p├┤vodom z plan├ęty Vartas.

Vl├ída Llortov je feud├ílnej povahy a ┼żije z llortskej prirodzenej agresivity a nez├ívislej povahy. Moc danej rodiny alebo jednotlivca poch├ídza zo zlo┼żit├Żch s├ęri├ş sledu oddanost├ş a ktor├í dokonca vlastn├ş v├Ą─Ź┼íinu moci po v├Ą─Ź┼íinu ─Źasu je zn├íma ako Mi-Ma-Ti a vedie ich provinciu alebo ├║zemie. Vernos┼ą, ktor├í d├íva Mi-Ma-Ti jej/jeho autoritu sa st├íle men├ş. Vzh─żadom na tento fakt je vl├ída Llortov v┼żdy v stave zm├Ątku, hrani─Źiac s ├║pln├Żm zr├║ten├şm. V s├║─Źasnosti sa v New Vegas uzatv├íraj├║ st├ívky "12 ku 1", ┼że sa vl├ída Llortov do dvadsiatich rokov ├║plne polo┼ż├ş a "3 ku 1", ┼że skon─Ź├ş do konca 23. storo─Źia.

Tento intern├Ż spor tie┼ż nepriaznivo ovplyvnila Medzihviezdna aliancia, ke─Ć s Llortmi preru┼íila obchodn├ę dohody a tie┼ż zmluvy a obnov├ş ich, a┼ż ke─Ć nov├í Mi-Ma-Ti z├şska moc.

T├íto zm├Ątkovo riaden├í forma myslenia sa roz┼í├şrila do ka┼żd├ęho aspektu ┼żivota Llortov vr├ítane n├íbo┼żenstva. Pre Llortov nie je nezvy─Źajn├ę zmeni┼ą n├íbo┼żensk├║ vieru nieko─żkokr├ít za ┼żivot tak, ┼że pr├şjmu n├íbo┼żensk├║ vieru toho, kto m├í v danej dobe v oblasti moc.

V soci├ílnej ┼ítrukt├║re Llortov s├║ ve─żk├ę rozdielnosti. Vl├ídne mal├í elita menej vykon├ívaj├║ca zmeny a meniaca z├íkladn├║ moc vl├ídy Llortov. V Llortskej spolo─Źnosti je celkom ve─żk├í stredn├í trieda, ale ni┼ż┼íie triedy prevy┼íuj├║ spojen├║ elitu a stredn├║ triedu takmer osem ku jednej.

Spory a vojny medzi s├║periacimi domami s├║ na domovskom svete Llortov ─Źast├ę a vojensk├í slu┼żba je ako tak├í ob─ż├║ben├Żm povolan├şm a vojaci sa te┼íia jedn├ęmu z najstabilnej┼í├şch povolan├ş na Vartase.

Mu┼żi a ┼żeny s├║ v Llortskej spolo─Źnosti pova┼żovan├ş za rovn├Żch a hoci maj├║ Llorti svoju vlastn├║ unik├ítnu verziu man┼żelstva, je man┼żelstvo zvy─Źajne len o nie─Źo viac ne┼ż politick├ę rokovanie pou┼ż├şvan├ę k udr┼żaniu moci a titulu.

Llorti s├║ dobre zn├ími pre ich ve─żmi zvl├í┼ítne spolo─Źensk├ę chovanie. S├║ skupinou potkanov, triediacich, zbieraj├║cich a udr┼żuj├║cich obrovsk├ę mno┼żstvo ─Źa─Źiek a somar├şn. To nie je samo o sebe tak nezvy─Źajn├ę, vzh─żadom na fakt, ┼że Llorti ─Źasto ukradn├║ v┼íetko ─Źo chc├║.

Hodnota objektu m├í pre Llortov mal├Ż v├Żznam, proste si zober├║, ─Źo chc├║, preto┼że to maj├║ radi alebo preto, ┼że to pova┼żuj├║ za zauj├şmav├ę. V Llortskej spolo─Źnosti nie je kr├íde┼ż pova┼żovan├í za zlo─Źin. Pokia─ż Llort ukradne nie─Źo in├ęmu Llortovi a je prichyten├Ż, okradnut├Ż Llort jednoducho po┼żiada o vr├ítenie veci. Predmety s├║ l├ískavo vr├íten├ę a t├Żm je cel├í vec vybaven├í.

Vzh─żadom na t├║to zvl├í┼ítnu spolo─Źensk├║ v├Żstrednos┼ą si Llorti z├şskali poves┼ą zlodejov, ktor├í je naozaj zasl├║┼żen├í. Llorti samozrejme nevidia ni─Ź zl├ęho na tom, ┼że si zober├║ ─Źo chc├║ a neust├íle nech├ípu, pre─Źo ostatn├ş robia tak├Ż rozruch okolo kr├íde┼że. Napokon, veci nie s├║ bran├ę kv├┤li zisku, ale aby ich proste mali. S├║─Źasn├Ż vojensk├Ż velite─ż Babylonu 5, kapit├ínka Elizabeth Lochleyov├í to m├┤┼że potvrdi┼ą, ke─Ć┼że sa jej spodn├ę pr├ídlo z nejak├ęho d├┤vodu stalo hlavnou polo┼żkou t├║┼żieb medzi n├ív┼ítevn├Żmi llortsk├Żmi hodnost├írmi a obchodn├şkmi. S├ím velite─ż bezpe─Źnosti na Babylon 5 Zack Allan zatkol 27 Llortov pok├║┼íaj├║cich sa vnikn├║┼ą do kapit├ínkinej ubyk├ície v roku 2267 a v ─Ćal┼í├şch jeden├ístich pr├şpadoch bolo vidno, ┼że Llorti uspeli v z├şskan├ş ich vyt├║┼żenej koristi.

Hoci je ich domovsk├Ż svet rozdelen├Ż vojnou a vn├║torn├Żm sporom, nie s├║ hlavn├Żmi hr├í─Źmi v oblasti medzigalaktick├Żch vojen. Ich feud├ílne zalo┼żen├í vl├ída a rozlomen├í spolo─Źnos┼ą zabra┼łuje Llortom zjednoti┼ą sa pod spolo─Źnou vlajkou, Llorti str├ívia viac ─Źasu bojovan├şm medzi sebou, ne┼ż aby roz┼íirovali svoje imp├ęrium.

Hoci ┼ąa┼żko opancierovan├ę, s├║ lode Llortov pomal├ę, dokonca i pod─ża ┼ítandardov Pozemskej aliancie a Narnov. Ich zbrane sotva sta─Źia na planet├írnu obranu, jedin├Żm d├┤vodom, pre─Źo sa Llorti nestali predmetom inv├ízie je n├şzka strategick├í hodnota Vartasu. Technol├│gia Llortov je prekvapivo n├şzka, medzihviezdne lety poznaj├║ u┼ż asi 100 rokov a st├íle s├║ ostatn├Żmi rasami pova┼żovan├ş len za zaostalcov s technol├│giou na sol├írnej ├║rovni. V├Ą─Ź┼íina z technologick├Żch pokrokov Llortov je prisp├┤soben├í na pokra─Źovanie roz┼íirovania ich ┼ąa┼żobn├Żch oper├íci├ş a kon┼ítrukcie ich podzemn├Żch miest.

↑ Hore