Tiene
Umiestnenie: Sektor 900 - Okraj
Hviezda: 'Dum
Systém: Ha'Dum
Družice: žiadne
Vek: 9 miliárd rokov +
Teplota: 12 stupňov celzia
Hmotnosť: 1.18 g
Rotácia: neznáma
Obežná doba: neznáma
Keď ľudstvo bolo len o niečo viac než inteligentná krysa veľkosti cicavca preháňajúca sa medzi skalami, Tiene cestovali vesmírom ako bohovia. Tiene boli jednou z prvých rás, ktoré dosiahli schopnosť vnímať v našej galaxii a ich kultúra prosperovala po desaťtisíce rokov.
Len veľmi málo sa vie o tom, aké boli Tiene v starobylých časoch. Niektoré záznamy naznačujú, že Tiene ako prvé dosiahli hyperpriestorové schopnosti už pred 100 miliónmi rokov pred naším letopočtom, možno skôr. Približne v tom čase sa Tiene stali veľkou galaktickou silou, skúmajúcou vesmír a nadväzujúcou kontakt s mimozemskými rasami. Prvou z týchto rás boli bytosti Lorienovej rasy, ktorí boli prví z Prvých.
Tiene viedli mnoho vojen s ostatnými starobylými silami vrátane Vorlonov, Chodcov a mnohých ďalších. Dôvody týchto vojen sú neznáme, ale niektorí sa domnievajú, že sa Tiene báli telepatického talentu ich nepriateľov. Dostupné dáta naznačujú, že aby sa ostatné rasy Tieňom ubránili, museli spojiť svoje sily. Záznamy poslednej Veľkej vojny medzi týmito titánmi sa objavujú približne pred desaťtisíc rokmi. V tejto vojne boli Tiene porazené, ale nie zničené. Stiahli sa na osvojený domovský svet Z'Ha'Dum a tešili sa z tisícok rokov mieru so svojimi susedmi.
Z dôvodov, ktoré stále nie sú známe sa mnoho z Prvých rozhodlo, že už prerástli tento kút galaxie. Na tisícoch svetov vznikalo mnoho mladších rás a Prví si uvedomili, že aby tieto nové rasy mohli po nich nasledovať, mali by sa prastaré rasy pohnúť dopredu. Tak mnoho z Prvých odišlo za galaktický okraj, aby preskúmavali obrovskú prázdnotu medzi galaxiami. Niekoľko Prvých sa rozhodlo zostať pozadu a starať sa o mladšie rasy, pokiaľ nebudú schopné kontrolovať svoj osud. Hlavnými opatrovateľmi boli Vorloni a dosť neobyčajne Tiene.
Vorloni a Tiene mali úplne rozdielne pohľady na to, ako viesť svojich zverencov. Vorloni verili v poriadok, zatiaľ čo Tiene verili v kontrolovaný chaos, že len prostredníctvom konfliktu sa rasa môže posunúť vyššie na evolučnom rebríčku. Hoci boli ich názory dramaticky rozdielne, Tiene a Vorloni sa dohodli, že nebudú zasahovať do cesty druhej rasy ovplyvňujúcej rasy pod jej dozorom.
Nanešťastie, ako sa často stáva, niekto sa rozhodol, že len jeho cesta je tá správna. Či to boli Vorloni alebo Tiene, kto začal vojnu je stále neznáme, ale jedna rasa začala rušiť rasy opatrované tou druhou. A tak vypukla vojna, aby sa dokázalo, že sa mýlia tí druhí, Vorloni a Tiene poštvali svojich zverencov proti sebe v mene ideológie. Tak začali Vojny Tieňov.
Pri mnohých príležitostiach boli Tiene zastavené, žiaden z uhlu pohľadov Tieňov alebo Vorlonov nebol potvrdený či vyvrátený. Približne pred tisíc rokmi začali Tiene znovu mobilizovať svoje sily v príprave na ďalšiu vojnu.
Vorloni a zostávajúce prastaré rasy sa pokúsili vyrovnať s hrozbou Tieňov ako najlepšie vedeli. Nanešťastie zavrhnutí svojimi súrodencami sa zostávajúci Prví odmietli zapojiť. Tí, ktorí sa do konfliktu už zaplietli, ako Chodci zo Sigmy 957, opustili roztrpčene spor cítiac sa zradení Tieňmi aj Vorlonmi. Nakoniec to boli mladšie rasy, ktoré rozhodli o osude galaxie.
Vorloni so spojencami, medzi ktorými boli aj Minbariovia a niekoľko mladších rás, porazili Tiene a zahnali ich späť na Z'Ha'Dum. Avšak ich víťazstvo si vyžiadalo veľkú cenu, pretože len niekoľko mladších rás, medzi ktorých patrili aj Minbariovia, prežilo galaktický konflikt. Hoci Tiene stratili vojnu zbraní, uspeli v dosiahnutí víťazstva faktom, že je ich filozofia oveľa prijateľnejšia než vorlonská.
Po ich vojenskej porážke si Tiene uvedomili, že sa Vorloni pokúsia zničiť akýkoľvek dôkaz ich existencie, dúfajúc, že keď zabudnú na Tiene, zabudnú tiež mladšie rasy na ich odkaz. V obave, že by Vorloni mohli dokonca i uvažovať nad pokusom zničiť to, čo zostalo z vojenských síl Tieňov, schovali Tiene svoju vojenskú flotilu pod povrch tisícok planét rozptýlených po celom vesmíre.
V roku 2250 objavili pozemskí vedci, že Tiene zakopali niekoľko svojich lodí v Slnečnej sústave. V tých časoch nemali ľudia takmer žiadne záznamy o tom, že by Tiene boli na Zemi, okrem nesprávne interpretovaných malieb anjelov a démonov bojujúcich nad Európou. A tak keď archeologický tím v roku 2253 vykopal vojenskú loď Tieňov na Marse, boli viac než prekvapení.
Po odkrytí lode Tieňov začala organická loď vysielať núdzový signál. O tri dni neskôr priletela iná loď Tieňov, dokončila výkopy, oslobodila sesterskú loď a reaktivovala ju. Nanešťastie pre ľudstvo bol výskumný tím schopný pripevniť navádzacie zariadenie na loď Tieňov predtým, než opustila Slnečnú sústavu.
Po preskúmaní dát zo sondy dlhého dosahu vyslanej zistiť, kam loď Tieňov odletela, objavili Pozemské sily existenciu dlho mŕtvej planéty na najvzdialenejšom okraji preskúmaného vesmíru. Rozhodnutí zistiť viac o Tieňoch odsúhlasili vysoko postavení členovia Pozemskej aliancie misiu na preskúmanie sveta Tieňov, Z'Ha'Dumu.
V roku 2257 sa výskumné plavidlo IPX Icarus pod velením slávneho xenoarcheológa Changa vydalo hľadať a nadviazať prvý kontakt s Tieňmi, bez ohľadu na cenu. Tím vedel o svojej misii veľmi málo a nič o postranných motívoch Changa a Pozemských síl ohľadom tejto výpravy. Všetko čo im povedali bolo, že urobia objav tisícročia!
O niekoľko týždňov neskôr pristál Icarus na Z'Ha'Dume. Po ich prílete Tiene a ich prisluhovači zajali posádku. Tiene vedeli o ľudskej sonde, ktorá bola za nimi poslaná a dychtili po tom, aby použili rasu Valena na dosiahnutie konečného víťazstva nad Vorlonmi. Uväzneným ľuďom bola daná možnosť voľby: slúžiť Tieňom alebo znášať osud horší než smrť. Malá časť posádky Icarusu, vrátane mladého, nedávno ovdoveného vedca Mordena sa rozhodla slúžiť Tieňom.
Keď sa mal naplniť osud ostatných členov posádky Icarusu, niekoľko uniklo späť na loď, ktorá ale bola zostrelená hneď, ako sa pokúsila vzlietnuť. Preživší, ktorým sa nepodarilo dostať k lodi, boli prerobení na zbraňové komponenty pre bojové lode Tieňov. Tak znovu začala dlhá cesta k zavedeniu chaosu do vesmíru.
Čoskoro sa Tiene a ich prisluhovači začali obracať na mimozemské rasy, ponúkajúc im svoje služby a pýtajúc sa jednoduchú otázku - Čo chcete? Mnohí odmietli, mnohí nie. Medzi rasami, ktoré sa napokon a nevedomky postavili na stranu Tieňov, boli Centaurská republika a Pozemská aliancia.
Tiene začali pomaly manipulovať s ostatnými rasami, aby bojovali medzi sebou, zatiaľ čo posilňovali svoje zdroje. Vorloni samozrejme vedeli o činoch Tieňov, ale nemohli ich zastaviť bez toho, aby riskovali narušenie dávno zavedených pravidiel vojny, ktoré zapísali pred vekmi.
Ako sa nová vojna s Tieňmi blížila k svojmu vyvrcholeniu, vyzeralo to, že Tiene vyhrávajú. Všade po celom vesmíre vládol chaos. Pozemská aliancia bola uprostred občianskej vojny, Minbariovia boli rozdelení, Narni porazení a Centaurovia útočili na každú rasu okolo. Vyzeralo to, že každá mocnosť v galaxii je vo vojne, príliš zaujatá svojimi vlastnými konfliktmi, než aby poslúchala Vorlonov. Tiene začali pomaly dosahovať víťazstvo, ktoré malo raz a navždy dokázať, že oni mali pravdu a Vorloni sa mýlili.
Ale na pozemskej stanici Babylon 5 začali Vorloni vplývať na rasy, aby začali pracovať spoločne. Táto snaha bola vedená kapitánom Pozemskej aliancie Johnom J. Sheridanom. Ale ich snaha bola príliš malá a prišla príliš neskoro. Tiene sa začali pohybovať otvorene, útočiac na ciele v Lige nezávislých svetov.
To mohlo viesť k pádu Tieňov, ale len za predpokladu, že by mimozemské sily mali dôvod pracovať spoločne. Nanešťastie nebol tento dôvod taký presvedčivý ako strach, pretože žiadna sila mladších rás nebola schopná postaviť sa vojenskému stroju Tieňov.
Na príkaz Johna Sheridana rozkázal vorlonský veľvyslanec Kosh vorlonskej flotile zaútočiť na Tiene. Po prvý krát za celé stáročia viedli prastaré sily otvorenú vojnu medzi sebou. Sily Tieňov boli porazené, ale za strašnú cenu, ktorá pre Vorlonov znamenala porušenie zmluvy s Tieňmi a teraz boli všetky ciele ľahkou korisťou. Počas odvetného útoku Tiene popravili veľvyslanca Kosha. Bol to prvý zabitý Vorlon po desaťtisíc rokoch.
Vojna pokračovala zle pre všetky účastniace sa mladšie rasy. Potom, s pomocou prastarého posvätného písma z narnskej svätej knihy G'Quan, Armáda svetla odhalila jedinú pravú slabinu Tieňov - telepatov.
Tak, v bitke v "Sektore 83" Armáda svetla striehla na Tiene. Použitím telepatov boli Sheridanove sily schopné vypnúť štíty a narušiť zameriavací systém bojových lodí Tieňov, ktoré používajú živé bytosti ako centrálnu riadiacu jednotku.
Navzdory tejto výhode stratila Armáda svetla tri lode na každé plavidlo Tieňov, ktoré sa im podarilo zničiť. Pretože vedeli, že sú teraz v bode, v ktorom môže byť všetko buď vyhrané alebo stratené jediným mávnutím ruky osudu, Tiene vylákali Johna Sheridana na Z'Ha'Dum. Pretože vedel, že je to pasca, nechal Sheridan vybuchnúť svoju Whitestar s dvoma 500 megatonovými bombami na palube v hlavnom meste Tieňov.
Vojna sa zastavila, náhle a neočakávane. Vorloni rýchlo pochopili, že stratili vojnu zbraňami aj vojnu ideológie. Tak začali ničiť celé svety, aby zastavili rozširovanie učenia Tieňov. Tiene odpovedali útokmi a ničením vorlonských svetov.
V tej dobe sa John Sheridan a Lorien, prvý z Prvých, vrátili na Babylon 5. Keď teraz rozumel, o čo v skutočnosti ide, zhromaždil Sheridan svoje sily pri Coriane 6 a všetko pripravil tak, aby tam boli Vorloni i Tiene. V tejto poslednej bitke bola odhalená pravda. Celá galaxia sa dozvedela o ideologickej vojne Vorlonov a Tieňov a vyzbrojená touto znalosťou odmietla bojovať.
Konečne, po dobe vojen, sa mladšie rasy rozhodli bitku ideológií, ktorú Vorloni a Tiene rozpútali ešte pred zaznamenávanými časmi, odmietnuť. Dokázali, že sú teraz pripravené žiť vlastné životy bez pomoci nebo poučovania prastarých rás Tieňov, Vorlonov a všetci zvyšní Prví opustili našu galaxiu a nikdy sa nevrátili.
Dedičstvo Tieňov ale žije ďalej. Zo zničením Z'Ha'Dumu, tie bytosti, ktoré po tisícročia verne slúžili Tieňom, zistili, že sú bez domova. Teraz sa títo služobníci snažia o to, aby sa sami stali pánmi chaosu. A tak dedičstvo Tieňov žije ďalej.
↑ Hore