Delennová

Rasa: minbar
Pohlavie: žena
Vek: 45 (31 pozemských rokov)
Výška: 5' 6"
Váha: 125 libier
Farba vlasov: tmavohnedé
Farba očí: zelené

História

Delennová sa narodila v pozemskom roku 2222 na Minbare. Meno jej rodiny bolo Mir a boli členmi Náboženskej kasty.

Delennovej rodiny navštevovala chrám pravidelne, a otec ju počas týchto návštev nosil na pleciach. Keď mala päť rokov, vstúpila jej matka do rádu Sestry Valérie. Pre celú rodinu to bola veľká pocta.

V roku 2235 opustila Delennová chrám a stala sa akolytom slúžiacim Šedému koncilu, deväťčlennému vládnucemu orgánu Minbariov. Študovala pod Draalom, Rathennom a Dukhatom, vodcom Šedého koncilu.

Delennová sa stala Dukhatovou osobnou pomocníčkou a do roku 2245 ju vybral na voľné miesto v Šedom koncile. Išlo o prekvapujúce rozhodnutie, pretože bola stále príliš mladou.

Keď Anla'shok Na Lenonn, vodca Rangerov, požiadal o dodatočné financie na posilnenie svojich radov, niekoľko členov Šedého koncilu pochybovalo o užitočnosti Rangerov. Rangeri mali za úlohu strážiť hranice kvôli návratu Tieňov. Delennová navrhla, aby bola na Z'ha'dum vyslaná expedícia, ktorá by zistila, či sa Tiene vrátili. Dukhat rozhodol, že na expedíciu pôjde celý Šedý koncil.

Dukhat sa dozvedel o novej mladej rase nazývanej Ľudia a opäť požiadal Delennovú o jej názor. Navrhla, aby Minbariovia kontaktovali Ľudí, takže Dukhat naplánoval trasu na Z'ha'dum blízku k ich hraniciam. Delennová začala študovať všetko, čo Minbariovia vedeli o Ľuďoch.

V júli 2245 vstúpila Delennová formálne do Šedého koncilu a získala titul Satai. Počas slávnostnej ceremónie umiestnil Dukhat pred jej dlaň trimulinary. Triluminary bol kúsok mimozemskej technológie, ktorý vlastnil Šedý koncil od Valena, pôvodného zakladateľa koncilu. Triluminary v Delennovej blízkosti na chvíľu zažiaril. To nebol bežný prípad.

Ľudia poslali kapitána Jankowského na lodi Prometheus na prieskum hraníc Minbariov. Keď sa obe flotily k sebe blížili, Minbariovia otvorili svoje zbraňové strieľne na znak rešpektu. V ľudskej kultúre však znamenalo toto gesto niečo úplne iné a impulzívny Jankowski zahájil paľbu.

Po krátkom boji ľudia odleteli. Minbariovia boli prekvapení a ich vlajková loď bola poškodená. Dukhat bol smrteľne ranený. Ako umierajúc ležal, prezradil Delennovej, že triluminary zažiaril, lebo je priamym potomkom Valena. Avšak udalosti niekoľkých ďalších chvíľ spôsobili, že túto spomienku niekoľko nasledujúcich rokov potláčala.

Pozemsko-Minbarijská vojna

Zvyšných osem členov Šedého koncilu rýchlo hlasovalo o reakcii na útok. Hlasovanie dopadlo nerozhodne a tak prišli za Delennovou pre rozhodujúci hlas. V žiali zvolila prenasledovanie Ľudstva a jeho vyhladenie bez milosti.

Minbariovia tiež museli odraziť pokus Lovcov duší o nalodenie sa na ich loď a získanie Dukhatovej duše.

Niekoľko nasledujúcich rokov zúrila vo vesmíre Pozemsko-Minbarijská vojna. Delennová cítila ťarchu zodpovednosti za mnohých mŕtvych v tejto vojne.

V roku 2247 vstúpili Lenonn a Delennová do Dukhatovej svätyne. Vo vnútri našli dvoch Vorlonov, Kosha a Ulkesha. Kosh prehral Delennovej záznam od Dukhata, ktorý nahral pred svojou smrťou. V správe ju varoval, že budú potrebovať Ľudí na svojej strane v blížiacej sa vojne proti Tieňom. Delennová a Lenonn sa rozhodli začať s Ľuďmi tajné rokovania o mieri.

Centaurská zrada však rokovania zničila a zabila tiež Lenonna. Minbariovia zajali ľudských vyslancov, Johna Sheridana a Dr. Stephena Franklina. Lenonn povedal Sheridanovi frázu, ktorú mal v prípade zajatia zopakovať. Keď ju Delennová počula, uvedomila si, že to bola správa od Lenonna naznačujúca, že za jeho smrť ľudia nemôžu. Sheridana a Franklina preto prepustila.

V roku 2248 sa loď Šedého koncilu zúčastnila konečného útoku proti Zemi, ktorý Ľudia nazvali Bitka v línii. Delennová navrhla, aby vzali na výsluch nejakého väzňa. Iný člen koncilu sa vysmial, aby si vyberala rýchlo, lebo kandidáti sa rýchlo míňajú. Delennová vybrala Starfury, ktorá letela kamikadze štýlom proti ich lodi. Jej pilotom bol Jeffrey Sinclair.

Minbariovia priviedli Sinclaira na palubu lode, mučili ho a vypočúvali. V jednej chvíli ho podrobili skúške triluminary. Triluminary zažiaril tak jasno, že jediné možné vysvetlenie bolo, že tento ľudský pilot má Valenovu dušu. Členovia Náboženskej kasty v Šedom koncile verili, že minbarijské duše sa nanovo rodia v Ľuďoch. Požadovali okamžité ukončenie vojny a vzdanie sa Ľuďom. Svoj čin nevysvetlili Kaste bojovníkov. To spôsobilo medzi kastami rozpor, ktorý bolel desaťročia než dosiahol zlomový bod.

V roku 2250 zomrel Delennovej otec. Verila, že vojna proti Ľuďom mu zlomila srdce.

O rok neskôr prijala Delennová pozíciu veľvyslanca a pritom si tajne ponechala aj pozíciu Satai. Opustila Minbar, aby pracovala mimo domov a považovala to za časť vykúpenia za svoju účasť na začatí Pozemsko-Minbarijskej vojny.

Keď Minbariovia súhlasili so spolufinancovaním výstavby Babylonu 5, požadovali na oplátku len hlavné slovo pri výbere veliteľa. Delennová zariadila, aby odmietli každého kandidáta až kým sa nedostali k menu komandéra Sinclaira z konca zoznamu.

Veľvyslankyňa

Delennová priletela na Babylon 5 v roku 2256 ako minbarijský veľvyslanec. Pokračovala v svojom štúdiu Ľudí a hlavne Jeffreyho Sinclaira. Od Šedého koncilu mala rozkaz zabiť ho, ak by si spomenul na výsluch počas Bitky v línii.

Počas štúdií pozemských záznamov po svojom príjazde na stanicu objavila Delennová obrázky Babylonu 4, ktorý záhadne zmizol. Spoznala v ňom stanicu, ktorú Valen daroval Minbariom pred 1000 rokmi počas ich boja proti Tieňom. Uvedomila si, že išlo o akýsi druh cesty v čase, nechala si to tajomstvo pre seba.

Počas udalostí týkajúcich sa pokusu o vraždu veľvyslanca Kosha v januári 2257 udržovala Delennová neutralitu Minbariov tým, že sa zdržala hlasovania na vydanie komandéra Sinclaira na vorlonský domovský svet. V súkromí však uprednostnila viac priamejších akcií na presadenie svojej agendy. Keď jej narnský veľvyslanec G'Kar ponúkol spojenectvo a odhalil pritom príliš veľa ohľadom tajomného vzdania sa Minbariov v Bitke v línii, Delennová mu hrozila smrťou s pomocou gravitačného prsteňa a zaistila si tak jeho mlčanie. Pomohla Sinclairovi a šéfovi bezpečnosti Garibaldimu počas ich honu na minbarijského vraha. Neskôr dala neoficiálne Sinclairovi niekoľko informácií, ktoré mali Minbariovia o Vorlonoch.

V marci 2258 zaútočil a zajal Delennovú odpadlý Lovec duší. Rozhodol sa vziať záležitosti do vlastných rúk a zabiť ľudí pre ich dušu skôr, než aby čakal na ich prirodzenú smrť. Zachránil ju Jeffrey Sinclair, čo len posilnilo ich priateľstvo, ktoré medzi nimi vznikalo.

Neskôr v ten istý mesiac prišiel na Babylon 5 Lennier, aby sa stal Delennovej pobočníkom.

Minbariovia a ostatní na Babylone 5 sa museli vyrovnávať s rastúcim proti-mimozemskými názormi medzi časťou ľudskej populácie. V apríli členovia skupiny známej ako Domobrana brutálne napadli Shaal Mayan, Delennovej priateľku, ktorá navštívila stanicu.

Krátko nato uniesli členovia inej tajnej ľudskej skupiny komandéra Sinclaira a vypočúvali ho, aby zistili, čo sa stalo počas Bitky v línii. Keď im nadrogovaný Sinclair utiekol, bol pomätený. Tackal sa po stanici a prežíval svoje zajatie pred desiatimi rokmi. Delennová bola jedinou osobou schopnou ukludniť ho. Sinclair v nej spoznal člena Šedého koncilu, ale nepovedal jej to.

V júni navštívil Delennovú na Babylone 5 Draal. Keď sa posádka stanice dozvedela že Varn, strážca Veľkého stroja na Epsilone 3, umiera, Draal sa ponúkol, že zaujme jeho miesto. Delennová s centaurským veľvyslancom odleteli na planétu a Draal tak zachránil Veľký stroj.

Most medzi rasami

V júni 2258 požiadal Šedý koncil Delennovú o stretnutie. Ponúkli jej pozíciu vodcu koncilu, pozíciu, ktorá bola voľná od smrti Dukhata. Delennová odmietla veriac, že jej osudom je pomôcť naplniť proroctvo, podľa ktorého by mali Ľudia a Minbariovia spolupracovať. Získala jeden z triluminarov a vrátila sa na Babylon 5, kde začala so stavbou kukliaceho prístroja.

Nasledujúci mesiac navštívil Delennovú Morden a spýtal sa jej: "Čo chcete?" To ju upozornilo na návrat Tieňov. Niekoľko mesiacov pokračovala v stavbe kukliaceho prístroja, až v decembri poslala Lenniera za veľvyslancom Koshom, aby potvrdil jej podozrenia. Lennier sa spýtal "Vrátili sa Tiene na Z'ha'dum?" Kosh odpovedal "Áno". Delennová si uvedomila, že sa blížil čas ďalšej Vojny s Tieňmi, ktorú Valen predpovedal. Cítila, že je jej povinnosťou pomôcť naplniť proroctvo vytvorením mosta medzi Minbarmi a Ľuďmi, aby mohli spolupracovať a poraziť Tiene. Použila triluminary na aktiváciu kukliaceho prístroja a ten ju zabalil do kukly.

Delennová strávila niekoľko prvých týždňov roku 2259 v kukle. Skrz zázraky ktorým nerozumela ani ona zmenila kukla jej telo na niečo ani minbarijské ani ľudské. Bola mostom medzi dvoma rasami. Keď z kukly vyšla, mala mnoho fyzických charakteristík ľudskej ženy.

Ako sa dalo čakať, jej činy neboli všeobecne prijaté. Mnoho jedincov - minbarijských aj ľudských - považovalo jej transformáciu za urážku jedného alebo druhého druhu. Minbariovia na stanici spochybňovali jej vodcovstvo a ľudskí reportéri ju trestali vo vysielaní verejných správ. V júli si ju opäť zavolal Šedý koncil a vykázal ju zo svojich radov. Dovolili jej zostať na pozícii veľvyslanca na Babylone 5. Jej miesto v koncile zaujal Neroon, člen Kasty bojovníkov, čím sa porušila rovnováha Šedého koncilu.

Delennová ešte nechápala svoje nové ľudské pocity, ale medzi ňou a kapitánom Johnom Sheridanom to zaiskrilo. Keď išla Delennová do karanténnej zóny pomôcť umierajúcim markabským ľuďom, Sheridan sa o ňu bál.

Ranger Jeden Jeffrey Sinclair podriadil Rangerov prechádzajúcich cez Babylon 5 Delennovej veleniu. V prípade potreby ich ona zase poskytla Sheridanovi.

V decembri 2259 poslali Vorloni na otestovanie Delennovej Inkvizítora. Zo Sebastiana sa nakoniec vykľul Jack Rozparovač, ktorého Vorloni uniesli zo Zeme a uchovali až do doby, kedy ho budú potrebovať. Vorloni sa chceli uistiť, že Delennová nejedná pre vlastné ego a Sebastian počas výsluchu zašiel až neľudsky ďaleko. Aj teraz sa o ňu Sheridan bál. Tentokrát jej však išiel na pomoc a čelili Sebastianovi spoločne. Delennovej ochota zomrieť za Sheridana presvedčila Sebastiana, že jej motivácia je Vorlonom dostačujúca.

Spolupráca s Johnom Sheridanom

Na konci roku 2259 bol Sheridan takmer zabitý bombou teroristov. Vyskočil z kabínky centrálnej lanovky a vznášal sa v dutom vnútre stanice, pomaly padajúc k rýchlo rotujúcim bokom. Keď bolo isté, že sa k nemu letecké záchranné jednotky nedostanú včas, Delennová požiadala Kosha o jeho záchranu. Kosh súhlasil a odhalil svoj anjelský vzhľad, odletel k Sheridanovi a zachránil ho.

V januári 2260 sa Delennová pridala k Sheridanovej Vojnovej rade. Navrhla kontaktovať ostatných Prvých a tiež pozvala aj Draala. Keď agent Zboru Psi, Alfred Bester, navštívil stanicu, Delennová poskytla minbarijských telepatov aby zaistila, že Bester nebude skenovať veliaci personál a nedozvie sa tak o Sheridanovej konšpirácii či Rangeroch.

Delennová podporovala v tomto období Sheridanove tajné akcie. Sprevádzala ho počas misie WhiteStar pri Ganymede, kde zničili loď Tieňov. Keď sa Babylon 5 v apríli 2260 odtrhol od Pozemskej aliancie, odletela Delennová navštíviť Šedý koncil. Koncil sa rozhodol nezúčastniť sa Vojny s Tieňmi. Presvedčila členov Robotníckej a Náboženskej kasty, že sa mýlia a rozpustila koncil, nechajúc členov Kasty bojovníkov osamote. Vrátila sa na B5 s troma bojovými loďami, aby dorazila práve včas na záchranu stanice pred druhou vlnou útočných jednotiek prezidenta Clarka, ktoré by stanicu určite obsadili.

Delennová si uvedomila, že ľudia nebudú chcieť nosiť svoje uniformy Pozemských síl, kým stoja proti Clarkovi, tak pre nich nechala vyrobiť nové uniformy.

Delennová pozvala kapitánov minbarijských lodí na prehliadku Babylonu 5. Počas ich návštevy skrytí členovia Nočnej hliadky uniesli Delennovú a kapitána Lennana. Jeden z únoscov neskôr bodol Delennovú a Sheridan, ktorý sa s ňou zblížil, ho v zúrivosti prenasledoval.

Na oplátku za poskytovanie niekoľkomesačnej podpory Babylonu 5 požadoval G'Kar miesto vo Vojnovej rade. Delennová sa mu priznala, že Šedý koncil vedel o návrate Tieňov a bol si vedomý ich pomoci Centaurom vo vojne proti Narnom. Keby Minbariovia zasiahli, Tiene by konali otvorenejšie oveľa skôr a úplne by Narnov zničili. G'Kar pochopil, že pre záchranu všetkých treba niekoľkých obetovať. Avšak v tom čase nebol schopný Delennovej odpustiť. Tá ho privítala vo Vojnovej rade.

V auguste 2260 dostala Delennová list od Valena, ktorý bol uschovaný v chráme na Minbare takmer tisíc rokov. Poskytol jej informácie o nutnej ceste časom, záchrane Babylonu 4 pred útokom Tieňov a jeho následnom poslaní do minulosti, kde mal pomôcť v predchádzajúcej Vojne s Tieňmi. Delennová sa tejto časovej misie zúčastnila. Pred odchodom do vzdialenej minulosti jej Zathras povedal, že Delennová je "Jedným, ktorý je", čo naznačuje, že sa stane Rangerom Jedna po Sinclairovi, ale pred Sheridanom.

Budovanie Tretieho veku

V novembri 2260 sa vyplnili Zathrasove slová, keď bola Delennová menovaná za Rangera Jeden. Neroon spochybnil jej menovanie tvrdiac, že Rangerov by mal viesť člen Kasty bojovníkov. Marcus Cole sa za Delennovú postavil a vyzval Neroona na súboj. Ten keď videl ako Delennová inšpirovala človeka, ktorý bol za ňu ochotný zomrieť, pochopil, že ona je najlepšou voľbou na post veliteľa Rangerov.

Nasledujúci mesiac sa Delennová dozvedela, že flotila lodí triedy WhiteStar je pripravená. Presvedčila Ligu nezávislých svetov, aby prispeli loďami do ich flotily. Spojené sily Armády svetla vyhnali Tiene zo Sektora 83 a dosiahli tak svoje prvé skutočné víťazstvo.

Ako sa jej vzťah k Johnovi Sheridanovi stával vážnejším, požiadala ho o vykonanie minbarijského rituálu. Strávia spolu tri noci, počas ktorých žena pozoruje muža ako spí. Ich prvú spoločnú noc prerušila Anna Sheridanová. Napriek Delennovej prosbám odišiel Sheridan s Annou na Z'ha'dum.

Sheridanova domnelá smrť na Z'ha'dume Delennovú tvrdo zasiahla. Aliancia s ostatnými rasami sa bez Sheridanovho vedenia začala rozpadať. Verili, že Delennovej rozhodnutia sú založené na jej smútku za Sheridanom než náležitej stratégii. Uskutočnila dokonca neúspešnú záchrannú misiu na Z'ha'dum spolu s Ivanovou a Lytou Alexanderovou.

Delennová bola veľmi šťastná, keď sa Sheridan vrátil ale dosť ju rozrušilo, keď sa od Loriena dozvedela, že mu zostáva len 20 rokov života. Sheridan ju požiadal o ruku a ona súhlasila.

John Sheridan a Delennová stáli v prednej línii ideologického konfliktu počas záverečnej bitky Vojny s Tieňmi v systéme Coriana. Zatiaľ čo sa Sheridan rozprával s Vorlonmi, Delennová predstavovala prípad mladších rás Tieňom. Lorien umožnil ostatným zúčastneným byť svedkami tejto debaty a oni sa dozvedeli, že boli iba pešiakmi v ideologickom spore.

Po odchode Prvých s Lorienom sa Delennová vrátila na Babylon 5. Opäť čelila diskriminácií od Ľudí aj Minbariov. V apríli 2261 ju zdiskreditovali pozemskí reportéri v správach, išlo o súčasť propagandistickej kampane prezidenta Clarka. Potom ju zavolal jej klan na Minbar, pretože mali starosti, že jej vzťah so Sheridanom znesväcuje minbarijské zvyky. Delennová podstúpila Snívanie, proces umožňujúci jej spomenúť si na potlačené spomienky Dukhatovej smrti. Spomenula si, že jej oznámil, že je potomkom Valena. Minbarijské genealogické záznamy to potvrdili. Keďže vedeli, že Valen bol v skutočnosti Jeffrey Sinclair - Minbari nezrodený z Minbari - Delennová a tisíce ostatných potomkov už v sebe nesú ľudskej DNA. Na jej spojení so Sheridanom už veľmi nezáležalo. Jej klan jej teda dal súhlas výmenou za udržanie tajomstva Valenovho pôvodu.

Občianske vojny

V máji 2261 obelstil Minbar menom Forell Delennovú, aby sa s ním zúčastnila misie na vyšetrenie záhadných útokov na minbarijských hraniciach. Za útokmi stáli Drakhovia, ale Forell dúfal vo vytvorenie aliancie medzi Drakhmi a Náboženskou kastou proti Kaste bojovníkov. Kasta bojovníkov už bola zodpovedná za mnoho úmrtí na Minbare, občianska vojna bola už na spadnutie. Forell nemal potuchy o následkoch svojho nápadu priviesť Delennovú. Tá okamžite spoznala drakhského vyslanca ako agenta Tieňov a on v nej okamžite spoznal jednu z osôb zodpovedných za to, že ich páni opustili galaxiu. Nasledovala bitka a minbarijské lode sa museli prebojovať do bezpečia.

Keďže občianska vojna dosiahla vrchol bojmi v hlavnom meste Yedor, Delennová sa spolčila s Neroonom, aby našli mierové riešenie. Ich riešenie bolo založené na fakte, že sa Kasta bojovníkov vrátila k starým tradíciám. Podľa tradície mohol byť vyriešený v Kruhu nebeského ohňa. Delennová a Shakiri, vodca Kasty bojovníkov, vstúpili do Kruhu, prsteňa svetla, ktoré spôsobovalo intenzívnu bolesť. Shakiri opustil Kruh prvý, čím sa vzdal nároku na vodcovstvo v mene Kasty bojovníkov. Avšak Delennová ho nenasledovala. Keď si Neroon uvedomil, že Delennová zomrie, vstúpil do Kruhu a vytiahol ju. Vzdal sa svojho členstva v Kaste bojovníkov a pred smrťou požiadal o vstup do Náboženskej kasty.

Keď sa Delennová zotavila zo svojich zranení, znovu sformovala Šedý koncil. Avšak namiesto vymenovania troch členov z každej kasty ako Valen, vybrala z Náboženskej kasty a Kasty bojovníkov len po dvoch členov. Zvyšní piati boli vybraní z Robotníckej kasty.

Počas vrcholu Pozemskej občianskej vojny v októbri 2261 viedla Delennová flotilu minbarijských a rôznych ostatných lodí, aby podporili hlavnú flotilu Sheridana a Ivanovej. Na Sheridanovo želanie sa nezúčastnili priamo.

Po smrti prezidenta Clarka sa Delennová vrátila na Minbar, kde načrtla plány na Medzihviezdnu alianciu. Požiadala Londa a G'Kara, aby jej plány podporili, pretože vedela, že Ligy nezávislých svetov budú nasledovať príklad Centaurov a Narnov, ktorí sa na niečom zhodli. Keď sa pridali aj ostatné rasy, odcestovala na Zem, aby zabezpečila účasť Ľudí. Delennová sa stala hlavou Poradného zboru, ktorý zahŕňal Londa a G'Kara, a za prvého prezidenta ISA zvolili Johna Sheridana.

Počas spiatočného letu na Babylon 5 na prelome roku 2262 sa spolu zosobášili na súkromnom obrade.

V priebehu rokov sa z Lennierovej oddanosti k Delennovej stala romantická láska. Nezniesol byť v blízkosti novomanželského páru, tak rezignoval na svoje miesto a pridal sa k Rangerom.

Medzihviezdna aliancia

Hoci bola Delennová stále Anla'shok na, väčšinu každodenných úloh zverila iným. Hoci sa stále zapájal. Napríklad navrhla vycvičiť pak'ma'rancov na infiltráciu a špionáž. Tiež mala niekoľko užitočných nápadov pre ISA. Požiadala Dr. Franklina o vytvorenie medzidruhovej lekárskej databázy, aby sa dalo vyhnúť katastrofám ako tej, ktorá postihla Markabov.

Prvý zádrhel v Delennovej manželstve prišiel v máji, keď sa Sheridan konečne priznal, že bol v minulosti ženatý s kapitánkou Elizabeth Lochleyovou.

Keď sa séria nevystopovateľných útokov proti lodiam Aliancie stále stupňovala, delegáti ISA požadovali, aby Aliancia začala konať tvrdšie a zistila a potrestala vinníkov. Delennová začala podozrievať Centaurov. Požiadala G'Kara, aby sprevádzal Londa na Centauri Prime ako jeho bodyguard, pretože sa bála, že by tam mohli číhať radikálni členovia centaurského dvora, ktorí by radi prevzali Londovo miesto. Tiež vyslala Lenniera, Rangera ktorý vedel o Centauroch najviac, na tajnú misiu na hranice centaurského priestoru zozbierať dôkazy o pohybe ich flotily. O tejto misii Sheridanovi nepovedala, vedela, že by jej nedovolil vyslať priateľa. Na konci júla predniesol Poradný zbor dôkazy proti Centaurom. Delennová vedela, že vojna je neodvratná.

Niekoľko dní po začiatku vojny medzi Centaurskou republikou a ISA prišiel Sheridan s plánom na stavbu väčších bojových lodí. Išlo by o spoluprácu Minbariov a Ľudí. Delennová odcestovala na Minbar, aby predniesla plány Šedému koncilu, a Lennier ju sprevádzal. Ich WhiteStar bola v hyperpriestore napadnutá centaurskými silami a poškodená natoľko, že sa vzďaľovala z dosahu majákov skokovej brány. Neskôr, keď sa situácia zdala vážnou a blížila sa centaurská flotila, aby ich dorazila, Lennier sa priznal Delennovej, že ju ľúbi. Keď ich centaurské lode zachránili, Delennová predstierala, že jeho priznanie nepočula. Lode ju odviezli na Centauri Prime, kde sa stretla so Sheridanom.

Po návrate na Babylon 5 Delennová zistila, že je tehotná. Len dvaja ľudia boli prekvapení viac než ona, John Sheridan a Dr. Franklin.

Delennová odletela na Minbar, aby dohliadala na konečné prípravy výstavby základne ISA v Tuzanore, tradičnom domove Rangerov. Keď skončila, vrátila sa na Babylon 5, aby odviezla svojho manžela a svoj majetok. Na ich konečnej ceste na Minbar ich sprevádzal aj Lennier. Počas letu využil Lennier nehodu a nechal Sheridana umierať. Z tohto momentu šialenstva sa spamätal, ale Sheridan už bol zachránený. Lenniera zžierala hanba a vyparil sa v ukradnutej stíhačke. Raz kontaktoval Delennovú a povedal jej, že sa nevráti, kým nebude schopný splatiť dlh.

Keď sa Delennová a Sheridan vrátili na Minbar, čakal ich tam cisár Londo Mollari. Dal im centaurskú urnu ako dar pre ich nenarodeného syna s inštrukciami, aby mu ju darovali na jeho šestnáste narodeniny. Počas jeho návštevy Delennová uvidela na chvíľku jeho strážcu, ale nerozumela jeho významu.

V decembri 2262 porodila Delennová syna a pomenovali ho David.

Neskoršie roky

V roku 2277 dali Delennová a John Sheridan Londov dar ich synovi, hoci Sheridan poznamenal, že ho dostal skoro, lebo bol starý šestnásť minbarijských rokov, ale nie šestnásť pozemských rokov. Tej noci sa drakhský strážca ukrytý v urne spojil s Davidom Sheridanom. Donútil ho odísť na Centauri Prime. Delennová a Sheridan ho nasledovali a hneď po príchode boli uväznení.

Londo sa s Delennovou stretol v jej cele v januári 2278 a súhlasil, že Davida prepustí. Výmenou za to mu rozpovedala príbeh Pozemsko-Minbarijskej vojny z jej uhla pohľadu.

Keď stráže vrátili Sheridana do jeho cely, uvedomila si, že je to mladší Sheridan z ich misie na krádež Babylonu 5. Povedala mu, že napokon uspeli, ale za strašnú cenu.

Londo si dal zavolať Delennovú a Sheridana do trónnej sály a ukázal im svojho strážcu. Požiadal ich o pomoc pri záchrane Centauri Prime, ak ich teraz pustí. Potom ich poslal do lode, kde na nich už čakal David. Uvedomujúc si, že toto je jej posledná šanca, ignorovala Delennová svoje logické inštinkty a varovala Sheridana z minulosti, aby nechodil na Z'ha'dum. Spolu sa vrátili na Minbar, kde bol David nakoniec zbavený strážcu.

V januári 2279 odmietol Sheridan slúžiť ďalšie obdobie ako prezident ISA. Prezidentom sa teda stala Delennová a Sheridan prevzal jej povinnosti Rangera Jeden.

O dva roky neskôr si Sheridan uvedomil, že jeho druhý život darovaný Lorienom sa končí. Zvolal svojich priateľov na poslednú večeru. Počas prípitku za padlých priateľov si Delennová pripomínala Lenniera. Tej noci požiadala Susan Ivanovú, aby prevzala Sheridanovu pozíciu Rangera Jeden.

Nasledujúce ráno, 8. januára 2281, povedala Delennová posledné zbohom svojmu manželovi, Johnovi Sheridanovi. Každý deň po zvyšok svojho života vstávala skoro, sedávala vonku a sledovala východ slnka. Počas tohto okamžiku cítila manželovu prítomnosť.

Keď opustila verejný úrad, stiahla sa do ústrania. Znova sa objavila až 2. januára 2262 na návšteve Zeme, kedy prerušila vysielanie správ. Analytici diskreditovali prácu Johna Sheridana a nazývali ho megalomaniakom. Delennová s nimi hovorila na rovinu, a oznámila im, že John Sheridan bol dobrým človekom. Potom sa vrátila na Minbar a krátko nato zomrela.

↑ Hore