Jeffrey David Sinclair

Rasa: človek
Pohlavie: muž
Narodený: 3. mája 2218, 9:15 ráno, Kolónia Mars
Výška: 6' 1"
Váha: 190 libier
Farba vlasov: bledohnedé
Farba očí: neznáma
Rodičia: David Sinclair (mŕtvy), Irina Sinclair (59)

Sinclair bol vážnym mužom s nepatrným zmyslom pre humor. Bol neodbytný a mal tendenciu vystavovať sa nebezpečenstvu. Prenasledovala ho skúsenosť z konca Pozemsko-Minbarijskej vojny.

História

Jeffrey David Sinclair sa narodil v kolónii Mars 3. mája 2218. Bol vychovaný ako katolík a tri roky školený ako jezuita. Do Pozemských síl vstúpil v roku 2237 a svoje krídla pilota si zaslúžil o tri roky neskôr. Tým pokračovala tradícia pilotov v Sinclairovej rodine, ktorá sa datuje ak k Bitke o Britániu. Jeho otec bol pilotom v Dilgarskej vojne. Jeffrey Sinclair sa stal veliteľom letky Starfury v roku 2241.

V roku 2243 sa Sinclair začal nepravidelný vzťah s Catherine Sakai. Svoj vzťah znovu oživili na krátky čas keď sa stretli po dvoj-trojročnom odlúčení.

V roku 2247 Sinclair velil 361. Taktickej stíhacej letke v Bitke o Líniu na konci Pozemsko-Minbarijskej vojny. Celá letka okrem Sinclaira bola zničená za menej než minútu. Sinclair stratil vedomie pri pokuse naraziť do minbarijského krížnika a zobudil sa o 24 hodín aby zistil, že sa Minbariovia vzdali. Jeho neschopnosť vysvetliť týchto 24 hodín poškodila jeho dôveryhodnosť a prenasledovala ho roky.

Sinclair bol prevelený na základňu Pozemských síl na Marse v roku 2248. Bol tu počas nepokojov týkajúcich sa jedla na začiatku roku 2251. Počas tejto krízy stretol Johna Sheridana. V roku 2253 Sinclair najal Michael Garibaldi ako súkromného pilota raketoplánu na vyšetrenie možných tajných činností na Marse. Ich raketoplán sa zrútil a ich nasledujúci boj o prežitie na Marse z nich rýchlo urobil priateľom. Boli svedkami príletu lode Tieňov, ktorá zachraňovala inú loď pochovanú na Marse, ale vtedy nevedeli, čo to bolo.

Sinclair stretol Laurel Takashima a sľúbil jej povýšenie, ak začne pracovať v rámci pravidiel. Keď v interview pre ISN povedal svoj názor, bol Sinclair prevelený na vzdialenú základňu.

Po jednom rozchode s Catherine Sakai si Sinclair začal s nezávislou pilotkou a obchodníčkou menom Carolyn Sykes. Ich vzťah skončil v roku 2257, keď odmietol opustiť Pozemské sily a pridať sa k nej ako obchodník.

Veliteľ

Veliteľ Jeffrey Sinclair bol menovaný prvým veliteľom Babylonu 5 dňa 9. marca 2256. Jeho meno bolo veľmi hlboko vo veľmi dlhom zozname, ale Minbariovia pomáhali s financiami piatej stanice a jeho meno akceptovali ako jediné. Táto pozícia vlastne zahrňovala tri práce. Prvá, bol veliteľom vojenského zariadenia a najvyššou autoritou v celom sektore, v ktorom sa stanica nachádzala. Druhá, slúžil ako guvernér civilnej populácii čítajúcej 250,000 ľudí. Nakoniec bol vyslancom Pozemskej aliancie v Poradnom zbore Babylonu 5.

Sinclair priviedol so sebou na Babylon 5 Laurel Takashima a Michaela Garibaldiho. Počas rokov 2256 a 2257 Sinclair rozvíjal vzťah s minbarijskou veľvyslankyňou Delennovou. Získal tiež mnoho nepriateľom na Zemi, najmä tých, ktorým vadilo spomenutých chýbajúcich 24 hodín. Sinclair bol 4. januára 2257 postavený pred súd, keď sa niekto pokúsil zavraždiť vorlonského veľvyslanca Kosha. Tento incident prežil a získal ďalší kúsok skladačky ohľadom chýbajúcich 24 hodín. Neskôr sa Sinclair dozvedel, že počas nich bol zajatý Minbarijmi, ale tým sa len vynorilo viac otázok.

Vyriešil mnoho výziev ktorým čelil najmä vďaka priamemu konaniu alebo kreatívnym riešeniam. Sinclairove vzťahy s jeho štábom sa pohybovalo od hádok s doktorom Stephenom Franklinom ohľadom ošetrenia mimozemského dieťaťa proti náboženskej viere rodičov až po sedenie Shivy s poručíčkou Susan Ivanovou. Sinclair tiež vyšetroval znovuobjavenie Babylonu 4 v júli 2258 a zachránil jeho posádku.

Počas služby na Babylone 5 Sinclair znova oživil svoj vzťah s Catherine Sakai. Na konci roku 2258 ju požiadal o ruku.

Ale potom sa všetko zmenilo...

Entil'Zha

3. januára 2259 - dva dni po vražde prezidenta Luisa Santiaga bol Sinclair odvolaný do Pozemského dómu. Tam mu člen minbarijského Šedého koncilu menom Rathenn prezradil, čo sa s ním stalo počas Bitky o Líniu. Bol zajatý minbarijskou vlajkovou loďou a vypočúvaný. Použitím Triluminary jeho väznitelia zistili, že má minbarijskú dušu. Veriac, že Minbariovia sa znova rodia ako Ľudia, ukončila Náboženská kasta vojnu, aby sa vyhla zraňovaniu samých seba. Ale Rathenn neprezradil, že Sinclair mal nielenže minbarijskú dušu, ale že mal dušu Valena, najväčšieho minbarijského vodcu, ktorý vytvoril pred 1000 rokmi Šedý koncil.

Sinclair bol ustanovený Zemských veľvyslancom na Minbari, túto pozíciu prijal 12. januára 2259. Počas pobytu na Minbari sa stal vodcom Rangerov, alebo minbarijsky Anla'shok-ov, skupiny bojovníkov, ktorí zbierali informácie čakali na návrat Tieňov. Jeho hodnosť bola Ranger Jedna, alebo minbarijsky Anla'shok Na. Tiež prijal hodnosť Entil'Zha, termín nepoužívaný žiadnym Rangerom Jedna od Valena. Sinclair začal medzi Rangerov prijímať aj ľudských kandidátov.

Dvaja z ľudských kandidátov na Rangerov boli Marcus Cole a Catherine Sakai. V novembri 2259 velil Sinclair týmto dvom Rangerom na misii, ktorá mala zabrániť Tieňom využiť časovú trhlinu v Sektore 14. Catherina stíhačka sa stratila v časovej trhline a zmizla do minulosti.

V auguste 2260 obdržal Sinclair list od Valena napísaný o viac než 900 rokov skôr. Riadiac sa jeho pokynmi získal pomoc na Babylone 5 a Epsilone 3 a cestoval späť v čase do roku 2254, kde ukradol stanicu Babylon 4 len 24 hodín po jej uvedení do prevádzky. Po návrate posádky Babylonu 5 do jej času, on a Zathras vzali Babylon 4 späť v čase o 1000 rokov, aby slúžil ako minbarijská operačná základňa v predchádzajúcej Vojne s Tieňmi.

Valen

Počas cesty naprieč časom použil Sinclair kukliace zariadenie, ktoré priniesol Zathras a zmenil sa na Minbariho. Keď dorazili do vzdialenej minulosti (pozemský rok 1260), pridali sa k nemu Vorloni a darovali Babylon 4 Minbariom, ktorí vo vojne s Tieňmi prehrávali. Sinclair sa sám nazval Valenom a stal sa známym ako "Minbari nezrodený z Minbariho." Minbariovia v Bitke o Líniu to pochopili naopak: Sinclair nemal dušu Valen; Valen mal dušu Sinclaira!

Pod Valenovým vedením donútili Minbariovia Tiene ustúpiť. Keď kasty odmietli odložiť svoje nezhody bokom, Valen ich zahanbil vytvorením Anla'shokov. Členovia Anla'shokov sa vzdali svojej oddanosti k bývalým kastám, aby bojovali za Minbar ako celok. Valen vytvoril Šedý koncil a zaviedol mnoho zvykov, ktoré v minbarijskej kultúre pretrvali celé stáročia. Po vojne Rangeri prijali úlohu pátrať po možnom návrate Tieňov. Valen napísal mnoho proroctiev, aby zaistil, že Minbariovia pomôžu jeho budúcnosti tým, že budú nasledovať rovnakú cestu.

Verí sa, že Valen našiel Catherine Sakai, ktorá cestovala do rovnakého času v minulosti.

Valen sa oženil a mal niekoľko detí. Od tohto času sa začala miešať ľudská a minbarijská DNA. Veľvyslankyňa Delennová je potomok Valena. Valenove deti opustili Minbar, aby unikli prenasledovaniu.

V roku 1360 napísal Valen listy adresované Jeffreymu Sinclairovi a veľvyslankyni Delennovej. Boli uchované v skrinkách na Minbare s príkazmi neotvárať ich 900 rokov.

Valenova smrť je zahalená tajomstvom. Jeho telo nebolo nikdy nájdené. Po jeho smrti sa jeho potomkovia vrátili na Minbar.

Neroon raz povedal Sinclairovi, že rozpráva ako Minbari. S toľkým minbarijským myslením a rečou ovplyvnenou Valenom je iróniou, že Minbariovia rozprávajú ako Sinclair.

↑ Hore