Morden

Rasa: človek
Pohlavie: muž
Vek: neznámy
Výška: neznáma
Váha: neznáma
Farba vlasov: čierne
Farba očí: neznáma

Ak by sa niekde konala anketa o najtajomnejšiu pravidelne sa vyskytujúcu postavu v Babylone 5, pán Morden by určite zaujal jedno z popredných miest. Tento usmievavý a mimoriadne charizmatický človek v seriáli vystupuje ako agent Tieňov. Pri Mordenovi stojí za pozornosť už len skutočnosť, že divák sa počas celého seriálu nedozvie ani len jeho krstné meno, o informáciách na zostavenie životopisu ani nehovoriac.

Výskumník

Z Mordenovej minulosti je známy len fakt, že bol členom posádky prieskumnej lode Ikarus, ktorú roku 2256 vyslala Pozemská aliancia na výskumnú misiu na planétu Z'Ha'Dum. K ostatným členom výskumného tímu patrila okrem iného aj Anna, manželka kapitána Johna Sheridana. Pri prieskume planéty sa vedcom podarilo dostať do podzemia, kde objavili spiace Tiene, ktoré sa tisíc rokov zotavovali z poslednej vojny proti Vorlonom. Prítomnosť cudzích bytostí Tiene prebrala zo spánku a zistiac že, sa jedná o im zatiaľ neznámu mladú rasu, ponúkli ľuďom možnosť pracovať pre nich. Tých, ktorí odmietli, buď zabili, alebo zajali a vložili do nich akýsi druh implantátu, čím si zaručili ich poslušnosť (čo bol aj Annin prípad). Morden sa však podľa všetkého pridal k Tieňom dobrovoľne, bez akéhokoľvek nátlaku (údajne mu Tiene sľúbili pomoc pri hľadaní lode s jeho rodinou, ktorá sa stratila v hyperpriestore). Od tej chvíle pre nich pracoval ako posol a vyzvedač.

Agent Tieňov

Morden pôsobí vo svojich vystúpeniach ako veľmi príjemný a vyrovnaný muž. Jeho sebavedomie je určite do istej miery podmienené prítomnosťou dvoch Tieňov, ktoré ho stále sprevádzajú, jednak kvôli ochrane a tiež aby mu občas poradili, čo povedať. Tiene sú pre ostatných neviditeľné, aj keď príslušníci niektorých rás dokážu cítiť niečo zvláštne, napríklad Delennová pocítila v Mordenovej prítomnosti temnú silu, takže ho požiadala, aby opustil jej kajutu.

Medzi prvými spojencami, ktorých Morden pre Tiene získal, boli vysoko postavení predstavitelia Zboru Psi, ako aj viceprezident William Morgan Clark, ktorému Morden pravdepodobne pomohol pri príprave atentátu na prezidenta Santiaga. Od nových spojencov si Tiene sľubovali prinajmenšom dočasnú neutralitu Zeme v novej vojne proti Vorlonom, ako aj kontrolu nad ľudskými telepatmi, ktorí môžu narúšať chod ich lodí.

Na Babylone 5 sa Morden prvýkrát objavuje v prvej sérii, v epizóde Signs and Portents. Jeho stretnutiu s veliteľom Sinclairom zabráni veľvyslanec Kosh, ktorý prítomnosť Tieňov cíti. V snahe získať ďalších spojencov, Morden kontaktuje veľvyslancov troch najmocnejších rás a položí im otázku vlastnú Tieňom – Čo chcete? Delennová odmietne odpovedať a G’Kar je príliš sústredený iba na pomstu Centaurom. Londo Mollari však Mordena zaujme, pretože jeho želanie navrátiť Centaurov k veľkej moci a sláve naznačuje vôľu trúfnuť si na konflikt obrovských rozmerov.

Od tohto okamžiku poskytuje Morden a jeho "spoločníci" rôznu pomoc v snahe získať si Londovu dôveru. Najskôr pomôžu Londovi získať nazad pirátmi ukradnuté Oko Centaurov, mimoriadne cenný klenot. Neskôr lode Tieňov zničia narnskú základňu a počas záverečnej fázy narnsko-centaurskej vojny odlákajú a zničia takmer celú narnskú flotilu, čím dovolia Centaurom zaútočiť na domovskú planétu Narnov a ukončiť vojnu.

Morden ale začína byť čoraz menej príjemný, a Londo mu oznámi, že s ním už nechce nič mať. Morden teda začne pracovať s centaurským Lordom Refom a neskôr otrávi Londovu lásku Adiru – pričom Londovi nahovorí, že to bol Refa. Nahnevaný, ale za túto informáciu vďačný Londo sa opäť stáva Mordenovým spolupracovníkom.

Na sklonku života...

Morden sa neskôr vráti na Z'Ha'Dum, avšak po silnom ožiarení v dôsledku blízkosti k výbuchu Sheridanových bômb odchádza na Centauri Prime, kde cisár Cartagia poskytol Tieňom jeden ostrov ako základňu.

Po zavraždení Cartagiu sa Londo dozvedá o Mordenovom rozkaze otráviť Adiru a v hneve prikáže zničiť celý ostrov so základňou Tieňov. Mordenovi dá odťať hlavu a napichnúť ju na kôl, čím splní Virovo želanie. Vtedy sa písal rok 2261...

Posmrtný život

Morden sa objavil aj v epizóde Day of the Dead v piatej sérii, keď Lennierovi ako mŕtva duša predpovedal, že zradí Rangerov...

Autor: T. A. Warren

↑ Hore