Susan Ivanová

Rasa: človek
Pohlavie: žena
Narodená: 30. augusta 2230, St. Petersburg
Výška: 5' 9"
Váha: 130 libier
Farba vlasov: svetlohnedé
Farba očí: modré
Rodičia: Andrei Ivanov (mŕtvy), Sophie Ivanová (mŕtva)
Súrodenci: Ganya Ivanov (mŕtvy)

História

Susan Ivanová sa narodila 30. augusta 2230 v St. Peterburgu v Ruskom konzorciu. Jej matka, Sofie, bola telepatka. V roku 2236 odhalil Zbor Psi jej tajomstvo a dal jej na výber, brať drogy na potlačenie telepatických schopností, pridať sa k Zboru alebo skončiť vo väzení. Zvolila si drogy. Susan bola tiež telepatkou, aj keď veľmi slabou. Aby na to nikto neprišiel, rodina ju presúvala medzi školami a učila ju vždy si toto tajomstvo chrániť. Drogy ničili Sophiinu vôľu a osobnosť a po desiatich rokoch si vzala život. Susan nikdy neodpustila Zboru, čo spravil jej matke.

Susanin brat, Ganya, zomrel počas Pozemsko-Minbarijskej vojny. Susan ostal už len jej otec, Andrei.

Andrei neschvaľoval Susanino rozhodnutie pridať sa v deň jej 17. narodenín k Pozemským silám. Na Dôstojníckej škole promovala v roku 2249 a o rok neskôr bola poslaná na Io, kde prvý krát spolupracovala s Johnom Sheridanom.

Na Zem ju prevelili v roku 2253. Mimo planétu ju presunuli o dva roky neskôr. Nebo nevidela niekoľko nasledujúcich rokov.

Poručík

V roku 2258 bola vymenovaná ako prvý dôstojník Jeffreyho Sinclaira na Babylone 5, náhrada za Laurel Takashima. Jej hlavnou úlohou bolo zabezpečiť chod C&C (Command & Control), dohliadanie na stanicu a kontrola prichádzajúcej a odchádzajúcej premávky. Tiež velila letkám Starfury pri obrane Babylonu 5 a napadala pirátov.

Susan ilegálne použila staničný Zlatý kanál, aby si pohovorila s otcom Andreiom krátko pred jeho smrťou v marci 2258.

Ivanová slúžila Sinclairovi poctivo. Keď jej hrozilo telepatické skenovanie, Sinclair našiel spôsob, ako mu zabrániť. Keď sa dozvedel o smrti jej otca, odsedel si s ňou Shivu.

Ivanová velila Babylonu 5 od Sinclairovho odvelenia 3. januára 2259 do príchodu Johna Sheridana 8. januára 2259.

Veliteľka

Kapitán Sheridan vybavil Ivanovej povýšenie na veliteľku krátko po svojom príchode na stanicu, a platnosť nadobudlo 22. februára 2259. Jej nové povinnosti zahŕňali diplomatické úlohy. Ivanová našla kreatívne riešenie krvavého drazijského politického procesu tým, že oklamala všetkých Draziov na stanici a tí sa stali jedinou frakciou. Úspešne tiež zjednala dohodu s Lumati, keď prechytračila veľvyslanca jeho vlastnou arogantnosťou (po tom, čo zistila, že uzatváranie zmlúv Lumati zahŕňa aj sex).

Počas roku 2259 sa Ivanová zblížila s Taliou Wintersovou. Práve keď bola Talia pozvaná do Sheridanovej Konšpirácie svetla, prišla na stanicu Lyta Alexanderová. Keď im Lyta oznámila, že môže odhaliť krtka na B5 tým, že vyšle telepatický signál do hláv členovej posádky, začala Ivanová znova zúriť. Nechcela mať v hlave telepata, lebo by mohol odhaliť jej tajomstvo. Nebola pravdepodobne ani P1 a bola schopná iba odhaliť skenovanie a vztýčiť základný blok. Talia strávila so Susan noc a ich vzťah sa stal fyzickým. Lyta odhalila, že Talia bola krtkom a Ivanová si uvedomila, že sa konečne otvorila inej osobe len aby sa znova popálila.

Bojovník

Susan Ivanová sa aktívne zúčastnila Vojny s Tieňmi. Vo februári 2260 použila Veľký stroj na Epsilone 3 na pátranie po Prvých a neskôr cestovala s Marcusom Coleom na WhiteStar, aby získala ich pomoc. V auguste 2260 sa pripojila k veľvyslancovi Sinclairovi a ostatným na ceste skrz čas, aby ukradli Babylon 4 pre prvú Vojnu s Tieňmi pred 1000 rokmi. Keď sa Sheridan v decembri toho roku stratil na Z'Ha'Dum, Ivanová pomáhala udržať Alianciu pokope až do jeho návratu. Takisto sa pridala k veľvyslankyni Delennovej a Lyte na neúspešnej záchrannej misii na Z'Ha'Dum. Ivanová viedla flotilu WhiteStar v mnohých bitkách proti Tieňom aj Vorlonom.

Ivanová si vytvorila hravý podpichujúci vzťah s Rangerom Marcusom Coleom, ktorý bol zjavne do nej zamilovaný. Zo zamietania jeho pokrokov si vytvorila hru.

Keď skončila Vojna s Tieňmi, stala sa Ivanová Hlasom Hnutia odporu, vysielajúc z B5 pravdu o zverstvách prezidenta Clarka na pozemských kolóniách. Zahŕňalo to dôkaz o účasti prezidenta Clarka na vražde predchádzajúceho prezidenta Santiaga, ktorý Ivanová našla v záznamoch Veľkého stroja. Keď bol Sheridan v októbri 2261 chytený počas otvorenej rebélie proti Zemi, prevzala velenie nad flotilou a zdala sa plne schopná uskutočniť Sheridanov plán. Viedla flotilu k mnohým víťazstvám nad silami prezidenta Clarka. Jej posledné víťazstvo bolo proti skupine vylepšených pozemských lodí vybavených technológiou Tieňov. Bola smrteľne ranená a poslaná späť na Babylon 5, kde čakala na smrť.

Marcus Cole sa na Babylon 5 vrátil 4. novembra a použil mimozemský liečiaci prístroj na prenos svojej životnej energie do nej. Zobudila sa a našla ho mŕtveho vedľa seba. Ivanová bola zničená žiaľom, vyčítala si, že nikdy neopätovala Marcusove city a uvedomila si, že možno stratila svoju jedinú šancu na lásku. Prikázala umiestniť Marcusovo telo do kryogenickej komory, márne sa snažiac uveriť, že existuje nejaká šanca na jeho záchranu.

Kapitán

Ako svoj posledný čin pred rezignáciou z Pozemských síl, povýšil Sheridan Ivanovú na Kapitánku. Ivanová prevzala velenie na Titans, jednom z prvých torpédoborcov triedy Warlock, dňa 1. januára 2262 a opustila Babylon 5, aby mala čas vyrovnať sa so svojimi citmi.

Ihneď po prevzatí velenia na Titans začala mať podozrenie, že do jeho dizajnu je začlenená technológia Tieňov. O tri týždne neskôr vykonala neplánovaný výlet na B5, kde vorlonmi ovplyvnený prezident Sheridan potvrdil jej obavy.

S pomocou prezidenta Sheridana a Lyty Alexanderovej bola na Titans presunutá vorlonská loď veľvyslanca Ulkesha a prepojená s hlavným systémom lode. Vorlonská loď porazila technológiu Tieňov a odstránila akúkoľvek možnosť, že Ivanová stratí nad loďou kontrolu.

Generál

Susan Ivanová sa vypracovala až na Generála Pozemských síl, ale nevyhnutne skončila za stolom. Táto pozícia ju robila čoraz viac rozčarovanou.

Keď bol Babylon 5 vyradený z prevádzky, prikázala previezť Marcusovu kryokomoru na Minbar.

Ivanová bola rozhorčená, že toľko jej priateľov zomrelo. Stále smútila za Marcusom a vedela, že Sheridan tiež čoskoro odíde.

Ranger Jeden

Susan Ivanová sa v januári 2281 pridala k Sheridanovi a jeho ostatným priateľom na Minbare krátko pred jeho smrťou. Na žiadosť prezidentky Delennovej prevzala Ivanová 20. januára 2281 Sheridanovu pozíciu ako Ranger Jeden, alebo Anla'Shok Na, vodcu Rangerov.

Ivanová slúžila ako Ranger Jeden po zvyšok svojho života. Bola rešpektovanou a pod jej velením sa rozrástli Rangeri o ľudí z každého členského sveta Medzihviezdnej aliancie. Nikdy sa nevydala.

V priebehu rokov príležitostne navštevovala Marcusovu kryokomoru. Na sklonku života znova potvrdila svoj rozkaz, aby sa o Marcusovo telo starali, až kým nenájdu spôsob, ako ho oživiť.

Krátko pred smrťou bol vytvorený záznam jej spomienok a neurálnych spojov. Tento obraz jej mysle, známy ako jej Hlas, bol nakoniec uložený v Neurálnych archívoch na Sirius 9.

Po jej smrti bolo jej telo pochované v Pamätnom parku hlavného minbarijského mesta Yedor. Na jej počesť vybudovali mnoho monumentov. Prezidentka Delennová prikázala, aby na jej hrobku boli každý deň položené čerstvé kvety.

O tri storočia neskôr vytvoril oživený Marcus Cole klona Ivanovej a použil jej Hlas, aby jej vrátil spomienky, ale len po jej zranenie počas Pozemskej občianskej vojny. Oženil sa s ňou na neobývanej planéte a presvedčil ju, že stratila pamäť len za niekoľko posledných týždňov v dôsledku ich havárie.

↑ Hore