Lyta Alexanderová

Rasa: človek
Pohlavie: žena
Vek: neznámy
Výška: 5' 9"
Váha: neznáma
Farba vlasov: neznáma
Farba očí: neznáma

Lyta Alexanderová začínala ako komerčná telepatka, ale v priebehu niekoľkých rokov ju dostihol jej osud.

História

Lyta Alexanderová je šiestou generáciou telepatov. Jej rodokmeň začína Desou Alexanderovou. Nasledujúc tradíciu telepatov, rodinné meno bolo predávané z matky na dcéru: Desa Alexanderová, Brenna Alexanderová, Michelle Alexanderová, Natasha Alexanderová, Lytina matka a nakoniec Lyta.

Počas ciest s riaditeľom Zboru PSI, Kevinom Vacitom, sa Natasha Alexanderová stretla na Venusi s Vorlonom. Ten jej zasadil do mysle semienko, ktoré by ju alebo jedného z jej potomkom priviedlo do Vorlonského vesmíru.

Lyta Alexanderová sa narodila 10. decembra 2225 na Zemi a vyrastala v Zbore PSI. Svoju licenciu komerčnej telepatky získala v roku 2245 a o dva roky neskôr začala pracovať pre Xenocorp.

V roku 2252 sa Lyta pridala k Internému programu Jednotiek Psi. Šesť mesiacov pracovala s Taliou Wintersovou a slúžila Agentovi Alfredovi Besterovi ako terénna asistentka. Keď Bester dohnal seriálového zabijaka telepatov k šialenstvu pomocou telepatických obrázkov, Lyta stratila záujem o policajnú prácu a vrátila sa do komerčnej sféry.

Komerčná telepatka

Lyta Alexanderová priletela na B5 3. januára 2257. Veľvyslanec G'Kar chcel kúpiť prístup k jej DNA, ale ona odmietla.

Dr. Benjamin Kyle presvedčil Lytu, aby vykonala telepatický sken vorlonského veľvyslanca Kosha, ktorý zomieral na otravu jedom od atentátnika. Zistila, že jed bol umiestnený na vorlonovu ruku, podľa všetkého komandérom Jeffrey Sinclairom. Okrem neopísateľného zážitku z kontaktu s Vorlonom, ktorý zdieľala s Dr. Kyleom, semienko v jej mysli, ktoré Lyta zdedila po starej mame, začalo rásť.

Vo februári 2257 bola Lyta odvolaná na Zem, kde ju vypočúval Zbor PSI ohľadom jej kontaktu s veľvyslancom Koshom. Všetko čo od neho získala však bola schopná ukryť.

Zbehlý telepat

Lyta Alexanderová utiekla zo Zboru PSI v júni 2259, s pomocou podzemného hnutia telepatov. Odletela na Mars a pridala sa k Hnutiu odporu. V októbri toho istého roku pracovala chvíľu s Theresou Halloranovou, ktorá bola v tých časoch známa len ako Číslo jedna.

Keď sa Hnutie odporu na Marse dozvedelo, že Program spiaceho agenta Zboru PSI má na Babylone 5 umiestneného zradcu, Lyta sa rozhodla varovať kapitána Sheridana. V decembri odcestovala na stanicu a so Sheridanovým súhlasom odoslala telepatický aktivačný signál do hláv veliaceho personálu stanice. Jej pokus o vyslanie signálu do hlavy veliteľky Susan Ivanovej odhalil, že je Ivanová slabým telepatom. Lyta nakoniec odhalila zradcu, Taliu Wintersovú, chvíľu pred tým, než jej Sheridan povedal o komplote.

Sheridan dostal Lytu zo stanice skôr, než dorazili agenti Zboru Psi. Vrátila sa na Mars, kde si objednala loď, ktorá by ju odviezla do vorlonského vesmíru. Po troch dňoch vysielania signálu bez odpovede začal byť jej kapitán nervózny. Lyta si preto kúpila záchranný čln a zásoby na päť dní a kapitán ju nechal vo vesmíre.

Keď už Lyte dochádzali zásoby, bola zachránená vorlonskou loďou a vzatá na ich domovský svet.

Vorlonský agent

Lyta bol Vorlonmi zmenená mentálne aj fyzicky. Jej telepatické schopnosti boli zosilnené a bola jej daná schopnosť niesť v mysli časť Vorlona. Bola tiež pozmenená, aby mohla dýchať atmosféru v ubikácii veľvyslanca Kosha. Čo nevedela bolo, že dostala aj ďalšie informácie o Vorlonoch a bola naprogramovaná ako zbraň súdneho dňa.

V januári 2260 začala pracovať Lyta pre veľvyslanca Kosha. Mohla ho niesť v svojej mysli, prevážať ho medzi Babylonom 5, Vorlonským domovským svetom a kamkoľvek mohol cestovať.

Keď bol neskôr v tom roku veľvyslanec Kosh zavraždený, nahradil ho Ulkesh Naranek. Ulkesh bol k mladším rasám menej tolerantnejší než Kosh. S Lytou zachádzal dosť zle. Prikázal jej odstrániť z izby všetok jej osobný majetok a jej telepatický kontakt s ním bol oveľa bolestivejší než s Koshom.

Lyta pomohla kapitánovi Sheridanovi otestovať teóriu, podľa ktorej môžu telepati narúšať lode Tieňov. Takisto sa pridala k veľvyslankyni Delennovej a Susan Ivanovej na neúspešnú misiu na Z'Ha'Dum na záchranu Sheridana.

Narastajúce sklamanie z Ulkesha viedlo Lytu k súhlasu, že zavedie Vorlona do pasce, kde bol zabitý kombináciou vysokého napätia, paľby bezpečnosti a poslednej časti Kosha, ktorú v sebe nosil Sheridan.

Keď odišli Tiene za Okraj, Lyta sprevádzala Sheridana a Bestera na Z'Ha'Dum na misii na získanie technológie Tieňov. Avšak keď sa približovali k planéte, vyslala telepatický signál, ktorý spustil autodeštrukčný mechanizmus planéty.

Bez sponzora

V polovici roku 2261 sa vorlonské bankové konto, ktoré Lytu financovalo, minulo. Zistila, že má veľmi málo priateľov a bola nútená presťahovať sa do menších ubikácií. Zack Allan zostal jej priateľom, Lyta ho priťahovala. Nanešťastie si zvolil vyjadriť svoje city k nej v čase, keď bola v tranze spôsobenom starobylým vorlonským artefaktom. Keď neodpovedala, rozhodol sa zabudnúť na túto záležitosť.

Lyta krátko pracovala pre Michaela Garibaldiho, ale na príkaz Williama Edgarsa bol nútený vyhodiť ju.

Nemohla vykonávať prácu komerčnej telepatky, pretože nemala povolenie od Zboru PSI. Bester sa preto chytil šance a uzavrel s ňou dohodu. On zaistí, že jej meno zmizne zo zoznamu zbehlých telepatov výmenou za jej sľub, že po smrti jej telo pripadne jemu. Bester dúfal, že vyšetrenie odhalí, čo jej Vorloni urobili, aby zosilnili jej schopnosti.

Bojovníčka Odporu

Lyta pomáhala Dr. Stephenovi Franklinovi s jeho experimentmi na telepatoch s implantátmi Tieňov. Ako neoddeliteľná súčasť plánu na záverečný útok proti prezidentovi Clarkovi sprevádzala Franklina na Mars.

Tam bola schopná zistiť z Garibaldiho mysle pravdu o jeho naprogramovaní a odoslať ju do Čísla jeden, čím zabránila Garibaldiho poprave a umožnila mu pridať sa k Franklinovi. Obom neskôr pomáhala zachrániť Sheridana z väzenia Pozemských síl.

Tieňmi vylepšení telepati boli prepašovaní na lode Pozemských síl v blízkosti Marsu. Za použitia zosilňovača navrhnutého Dr. Franklinom odvysielala Lyta telepatický aktivačný signál týmto telepatom. Tí sa prebudili a začali splývať s loďou, čím ju vyradili.

Nasledovníčka Byrona

V roku 2262 Lyta Alexanderová znova pomohla Sheridanovi tým, že umiestnila Ulkeshovu loď do lode Ivanovej, Titans. Ale napriek mnohým prípadom výpomoci Sheridanovi a jeho spojencom sa znova ocitla mimo.

Lyta sa postupne zbližovala so skupinou zbehlých telepatov vedených Byronom Gordonom, ktorý ju zaujal svojimi vyhláseniami. Začala im pomáhať a podporovala ich, keď na B5 prišiel Bester a jeho Jednotka sliedičov, aby ich chytili. Lytine vylepšené telepatické schopnosti boli ohromným prínosom pre zbehov.

Nakoniec sa Lyta zblížila s Byronom natoľko, že sa do neho zamilovala. Keď počas milovania odhodila všetky svoje telepatické obrany, Byron zistil, čo ani sama Lyta nevedela. Odhalili udalosti, ktoré sa stali, keď bola na domovskom svete Vorlonov. Telepati tiež zistili, že Vorloni po mnoho rokov navštevovali Zem a iné planéty, unášali ľudí na genetické experimenty a potom ich vracali, aby do populácie vniesli telepatickú DNA.

Telepati boli rozhnevaní, keď sa dozvedeli, že boli len nástrojmi navrhnutými Vorlonmi na použitie vo Vojne s Tieňmi. Mali pocit, že po skončení Vojny s Tieňmi im Medzihviezdna aliancia dlhuje ich vlastný domovský svet. Keď sa nedočkali pomoci, začali byť agresívnejší a na vyriešenie konfliktu bol zavolaný Bester.

Konflikt skončil mučeníckou smrťou Byrona a niekoľkých telepatov. Ešte predtým sa však Byron uistil, že je Lyta v bezpečí. Tá prijala jeho riešenie, odkazujúc zostávajúcim telepatom "Pamätajte na Byrona", čím im telepaticky odovzdávala miesta Byronových bezpečných domov. Táto fráza sa stala vizitkou teroristických akcií proti Zboru PSI.

Teroristka

Lyta kontaktovala G'Kara ohľadom jeho päť rokov starej ponuky na odkúpenie jej DNA. Kha'Ri súhlasila s jej cenou a Narni jej poskytli peniaze a niekoľko lodí. Lyta použila peniaze na financovanie teroristických útokov proti Zboru PSI.

Keď dôkazy v prípadoch sabotáže proti Zboru PSI doviedli autority k Lyte Alexanderovej, dostal Zack Allan rozkaz zatknúť ju. V tom období už Lyta dlhšie nemala výčitky svedomia ohľadom predvádzania svojich Vorlonmi vylepšených schopností. Prevzala kontrolu nad telami niekoľkých tuctov ľudí, aby Zacka zastrašila. Zackovým tromfom v zálohe bol prezident Sheridan. Ako niekto ďalší ovplyvnený Vorlonmi na neho Lytine sily nepôsobili. V zadržiavacej cele bezpečnosti znova predviedla svoje schopnosti, vediac ktorou kamerou ju pozorujú.

Zničený svojou túžbou po pomste Besterovi, ale neschopný konať v dôsledku Asimovho bloku v mysli, sa Garibaldi dohodol s Lytou. Zariadil, aby obvinenia proti nej zmizli. Zobral peniaze, ktorými financovala teroristické akcie a zmenil ich na fond pomoci telepatom. Avšak väčšina peňazí bola v skutočnosti presunutá na tajné konto, z ktorého sa financoval odpor proti Zboru PSI. Lyta sľúbila, že ak bude odpor po dvoch rokoch dostatočný, odstráni z jeho mysle Asimov blok.

Lyta tiež prezradila Garibaldimu, že z nej Vorloni urobili zbraň posledného súdu.

Záverečné roky

Lyta Alexanderová opustila Babylon 5 s G'Karom na lodi, ktorú kúpil a pomenoval Na'Toth. Nikto sa neprišiel s ňou rozlúčiť, okrem Zacka, ale ani on sa s ňou nerozlúčil osobne.

Lyta zažila s G'Karom mnoho dobrodružstiev. Z času na čas skontrolovala Garibaldiho pokrok. V jednej chvíli dokonca objavila stopy, ktoré doviedli ju a Garibaldiho na vorlonskú planétu, kde sa geneticky experimentovalo s telepatmi. Tu stretli Kevina Vacita, stále živého ale veľmi starého po relativisticky podsvetelnom vesmírnom lete. Za Garibaldiho pomoc pri tejto misii mu Lyta konečne odstránila Asimov blok z mysle.

Lyta Alexanderová bola údajne zabitá počas útoku proti Zboru PSI v roku 2265.

↑ Hore